Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Iwona36
Posty: 102
Rejestracja: 2009-12-03, 11:19
Lokalizacja: ŁODŹ

Postautor: Iwona36 » 2010-10-29, 09:35

Milunia składaj odwołanie i to szybko ,nie masz nic do stracenia ,a tylko do zyskania!!Zgadzam się że wszystko zależy od lekarza orzecznika ,ale na komisji odwoławczej trzeba byc statowczym i głosno wypowiadać swoje argumenty!!! Wiem co mówię! Życzę powodzonka i głowa do góry :lol:
iwona.

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2010-10-29, 12:09

jak dobrze pamiętam ,to chyba ,co 6 m-cy można składać wniosek o zmianę orzeczenia ,ze względu na pogorszenie stanu zdrowia.

Iwona36
Posty: 102
Rejestracja: 2009-12-03, 11:19
Lokalizacja: ŁODŹ

Postautor: Iwona36 » 2010-11-01, 22:35

Tak takie jest nasze prawo!! co 6-miesiecy mozna składac wniosek o pogorszenie stanu zdrowia i tak do skutku, a jak nie da rady to się odwoływać!!! :evil:
iwona.

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2010-11-02, 16:21

Nie składałam jeszcze wniosku o stopień niepełnosprawności bo chyba go nie potrzebuję ale mam do was pytanie dotyczące zasiłku pielęgnacyjnego. Ja siedzę na rencie i mam całkowitą niezdolność do pracy czy w takim przypadku też mam szansę go otrzymać czy może dostają go tylko osoby pracujące bo poczytałam to forum i nie mogę się połapać.
Mam nadzieję że mogę liczyć na waszą pomoc.
"Zdrowie nie jest wszystkim ale bez zdrowia wszystko jest niczym ...." ks.Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2010-11-02, 19:21

RÓŻA, przy znacznym stopniu niepełnosprawności należy się zasiłek pielęgnacyjny bez względu na wysokość dochodów w rodzinie.
Wyjątki to:
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom przebywającym w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt i udzielane świadczenia są choćby w części finansowane z budżetu państwa lub Narodowego Funduszu Zdrowia. Zasiłku tego nie otrzymają więc osoby przebywające w domu pomocy społecznej, placówce opiekuńczo-wychowawczej, schronisku dla nieletnich, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, szkole wojskowej lub innej zapewniającej nieodpłatnie pełne utrzymanie. Zasiłek pielęgnacyjny nie zostanie też przyznany osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
******************
Obecnie otrzymuję całe 153 zł, ale podobno niedługo kwota ta ( bajecznie wysoka :-D ) ma wzrosnąć.
RÓŻA pisze: bo chyba go nie potrzebuję

Myślę, że warto złożyć podanie Aniu, gdyż jest z tego troszkę korzyści ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2010-11-03, 07:13

Aniu, żeby dostać zasiłek pielęgnacyjny wystarczy udać się do MOPSU z orzeczeniem o znacznym stopniu nieoełnosprawności i tyle.
pozdrawiam :-)
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2010-11-03, 14:59

Dziewczyny dzięki ale mam jeszcze pytanko czy do tego wystarczy mi tylko moja decyzja z ZUSu czy potrzebne jest jeszcze jakieś zaświadczenie od lekarza .
Pozdrawiam gorąco :588: .
"Zdrowie nie jest wszystkim ale bez zdrowia wszystko jest niczym ...." ks.Jan Twardowski

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2010-11-04, 07:35

Aniu, ja miałam tylko decyzję , skserował ją wziął ksero tej decyzji, oryginał mi oddał i to wszystko. Za tydzień kazał odebrać decyzję o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego,
powodzenia :-)
PS. Dowód osobisty też potrzebny :-)
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2010-11-09, 17:24

Byłam dzisiaj w MOPSie bo chciałam załatwić ten zasiłek pielęgnacyjny już w duchu cieszyłam się że będzie parę groszy więcej a tu masz babo placek.Nie przyznano mi go bo niestety za późno zachorowałam bo powinnam zachorować w wieku szkolnym a u mnie choroba dała o sobie znać gdy miałam 30 latek no cóż mówi się trudno szkoda mi tylko czasu który przez to straciłam.
Teraz chyba będę starać się o grupę proszę napiszcie jakie z tego są korzyści i czy jak dostane kartę parkingową to czy będzie to obowiązywało tylko na jeden samochód czy może na więcej bo ja osobiście nie jeżdżę ale jestem wożona przez różne osoby.
Pozdrawiam .
"Zdrowie nie jest wszystkim ale bez zdrowia wszystko jest niczym ...." ks.Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2010-11-09, 17:41

Aniu, oczywiście, że składaj wniosek, tak jak radziłam wcześniej :-)
Korzyści:
- jeśli masz kartę parkingową, wkładasz ją za szybkę auta, którym akurat jedziesz, nie musi być Twoją własnością.
- dzięki temu orzeczeniu możesz korzystać z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.
Jest tam również wpisana ( przy znacznym stopniu) konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
Przede wszystkim masz co miesiąc trochę grosików więcej i należy się to Tobie jak chłopu ziemia ;-)

Pozdrawiam i szoruj po wniosek :mrgreen:
Obrazek

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Postautor: renia1286 » 2010-11-10, 11:35

RÓŻA pisze:niestety za późno zachorowałam bo powinnam zachorować w wieku szkolnym a u mnie choroba dała o sobie znać gdy miałam 30 latek no cóż mówi się trudno szkoda mi tylko czasu który przez to straciłam.


Aniu jak masz znaczny stopień niepełnosprawności, nie ma żadnego znaczenia kiedy zachorowałaś.

tuja pisze:należy się to Tobie jak chłopu ziemia


amen :-)
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2010-11-10, 19:48

Beatko , Reniu wniosek już wczoraj zabrałam z urzędu i skoro radzicie aby go złożyć to tak zrobię ale dopiero końcem miesiąca idę do lekarza i poproszę aby mi go wypełnił.

Reniu nie mam pojęcia jaki mam stopień niepełnosprawności w ZUSie mam drugą grupę i nie wiem co to znaczy a w MOPSie to już wiecie co mi powiedzieli że się nie należy i kropka.

Pozdrawiam :588: .
"Zdrowie nie jest wszystkim ale bez zdrowia wszystko jest niczym ...." ks.Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Bynik
Posty: 5715
Rejestracja: 2008-04-20, 20:49
Wiek: 59
Lokalizacja: zza winkla

Postautor: Bynik » 2010-11-10, 20:54

Pani Różo, skoro ma pani zusowską drugą grupę, czyli - całkowicie niezdolny do pracy, to nie przysługuje dodatek pielęgnacyjny. ZUS dodatek wypłaca, gdy orzecznik orzeknie, że pacjent jest całkowicie niezdolny do pracy i do samodzielnej egzystencji.
By taki dodatek dostać trzeba złożyć druk N-9 i wniosek o jego przyznanie.
Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

http://e-inspektorat.zus.pl/sprawy.asp? ... sprawy=294
Obrazek

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2010-11-10, 21:12

Mnie się wydawało, że to chodzi o coś innego niż ZUS, a mianowicie o Miejski bądź Gminny Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, a są to dwie całkiem odmienne komisje. Dodatek pielęgnacyjny (za znaczny stopień) dostaje się wówczas z Urzędu Miasta bądź Gminy, a nie z ZUS-u.
Opieram się oczywiście tylko na dokumentach, które sama posiadam.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bynik
Posty: 5715
Rejestracja: 2008-04-20, 20:49
Wiek: 59
Lokalizacja: zza winkla

Postautor: Bynik » 2010-11-10, 21:17

Odpowiadałem głównie na to i pozwoliłem sobie troszkę wyprzedzająco rozwinąć moją wypowiedź:
RÓŻA pisze:nie mam pojęcia jaki mam stopień niepełnosprawności w ZUSie mam drugą grupę i nie wiem co to znaczy a w MOPSie to już wiecie co mi powiedzieli że się nie należy i kropka.

Jeśli błędnie, to przepraszam.
Obrazek


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości