Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: jaszmurka » 2010-01-25, 08:31

to prawda,ze nie wszystkie zakłady płacą tego dodatku, ja pracuję w zakładzie pracy chronionej(obecnie jestem 5 miesiąc na chorobowym)i nigdy nic nie dostałam mało tego obecnie juz mi powiedziano,że mam nie wracać bo czeka na mnie wypowiedzenie :-?
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..

keyara
Posty: 692
Rejestracja: 2009-11-03, 10:06
Lokalizacja: Radlin

Postautor: keyara » 2010-02-10, 21:19

Zaliczyłam dzisiaj komisję do spraw orzekania niepełnosprawności.termin na godz.15.25 -spoko.odebrałam syna ze szkoły i zabrałam ze sobą i chwała ,że mnie coś tknęło bo wpakowałam go do kina na 15.15 (pomyślałam ,że najwyżej poczekam .po sklepach połażę)
na miejscu okazało się ,że jest godzina spóźnienia.w końcu weszłam do lekarza (w dodatku spotykam go na oddziale neuro) i padło pytanie -co pani jest? SM! ten przewrócił oczami i jedyne co usłyszałam to -z ironią -jak ja lubię takie odpowiedzi

mam dzisiaj dosyć .niech se weźmie to moje SM i wsadzi.....z komisji wyszłam o 16.55. orzeczenie dostane pocztą. brawo dla naszych urzędów .
zaczekam bo po reakcji pana doktora pewnie wyzdrowiałam :-D
zrobiłam OT ale mi już lepiej ;-)

orzeczenie jest mi potrzebne do prowadzonej z dotacji pfron działalności
"...nie piję wody ,bo rybki się w niej piep..ą..." ;-)

"Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli rozwiązanie nie istnieje, nie istnieje też problem" Obrazek

izun
Posty: 155
Rejestracja: 2009-10-13, 18:53
Lokalizacja: Śląsk

Postautor: izun » 2010-02-11, 09:50

Witam ludziska ;-)
Czy możecie mi powiedzieć,czy muszę pracodawcę informować o uzyskaniu niepełnosprawności 1grupy?Mam nadzieję,że można tego nieujawniać...ot życie pisze mi własny scenariusz...
Z góry dzięki za odpowiedż...
kto pyta,nie błądzi...tylko czasem drogi nadkłada...

primosz
Posty: 375
Rejestracja: 2009-09-21, 13:42
Lokalizacja: LBN
Kontaktowanie:

Postautor: primosz » 2010-02-11, 14:31

witaj :-)
mozesz dla jasnosci podac stopien niepelnosprawnosci :?: zakladam,ze 'lekki' ale wole miec pewnosc.dawna 'grupa',to co innego a po reformie bywaja przez to nieporozumienia.

moim zdaniem nalezy poinformowac pracodawce o tym ale to tylko moje 'gdybanie'.licze na kogos 'mocnego' w tym temacie,bo sam jestem ciekaw.

Renella
Posty: 54
Rejestracja: 2009-05-06, 13:59
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Renella » 2010-02-11, 14:49

Zakład pracy ma ulgę i czegoś (niestety nie wiem dokładnie czego) nie musi płacić jeżeli w gronie swoich pracowników ma osobę niepełnosprawną i to jest z korzyścią dla pracodawcy. Ale nie musi wiedzieć o Twoim orzeczeniu chyba, że to się wiąże z zakazem pracy :-)

primosz
Posty: 375
Rejestracja: 2009-09-21, 13:42
Lokalizacja: LBN
Kontaktowanie:

Postautor: primosz » 2010-02-11, 15:33

przepisy Prawa Pracy okreslaja prawa i obowiazki z tytulu zatrudnienia os.niepelnosprawnej. cos jest z jakimis skladkami,fakt.ale jest tez cos np o czasie pracy,przerwach itd...pasowaloby podpytac gdzies,hmm.najlepiej,to zadzwonic do Urzędu Pracy i tam 100% pewne zrodlo (przynajmniej teoretycznie,hehe).

Awatar użytkownika
haniutek
Posty: 1429
Rejestracja: 2008-04-07, 08:43
Lokalizacja: spod dachu nieba

Postautor: haniutek » 2010-02-11, 18:37

izun pisze:Czy możecie mi powiedzieć,czy muszę pracodawcę informować o uzyskaniu niepełnosprawności 1grupy?
. Izun według Kodeksu Pracy oraz Ustawy o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych nie ma przepisu, który jednoznacznie nakładałby na pracownika obowiązek ujawniania przed pracodawcą posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności. Ważne jest jednak, iż konsekwencją tego może być brak możliwości wnoszenia roszczeń wobec pracodawcy jesli nastąpi np. wypadek przy pracy spowodowany chorobą.

Polecam stronę: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/ oraz http://www.pfron.org.pl/portal/pl/9/Obs ... dacji.html, można znaleźć i wspomnianą wyżej ustawę i wiele innych drogocennych informacji ( np. ulgi dla pracodawcy), które mogą pomóc.

Pozdrawiam, życząc wszystkim z niepełnosprawnością przychylnych pracodawców.
<center> <i>"Idź dalej niezłomnie,(...)Nic nie jest stracone, skończone też nie "</i> </center>

izun
Posty: 155
Rejestracja: 2009-10-13, 18:53
Lokalizacja: Śląsk

Postautor: izun » 2010-02-11, 19:27

Wiedziałam,że jak was zapytam,to w biedzie i niewiedzy nie zostawicie>
Primosz 1st.to obecnie znaczny,ale niewiele to zmienia ;-)
A co do obowiązku to rzeczywiście nie ma takiego.Jestem tak zdeterminowana,że przegadałam ten temat z prawnikiem.Choć on zatajenie odradza,rozumie,że czasem tak trzeba.
Teraz tylko muszę poczekać na ruch dyrekcji.
Dzięki dobre ludzie :-D
kto pyta,nie błądzi...tylko czasem drogi nadkłada...

grazyna60
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-31, 16:45
Lokalizacja: świętokrzyskie

urzędy orzeczenie o stopniu niepełnosprawnośći

Postautor: grazyna60 » 2010-02-11, 22:16

Witam
Może postaram się przybliżyć temat ulg z tytułu zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
1) Pracodawca, który zatrudnia w danym miesiącu co najmniej 25 pracowników jest zobowiązany dokonać wpłat na PFRON , ale jeżeli zatrudni 6% osób niepełnosprawnych z tej wpłaty zostaje zwolniony .Wielkość wpłat ustala się wg określonego wzoru.
Podam przykład;
pracodawca ,który zatrudnia 100 osób ogółem w przeliczeniu na pełny etat czasu pracy i nie zatrudnia wymaganych 6% ( 6 etatów osób niepełnosprawnych)w chwili obecnej powinien zapłacić do PFRON kwotę 7594,70 zł miesięcznie (kwota wpłaty jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia).Ale jeżeli zatrudnia 1 osobę niepełnosprawną na pełny etat to pomniejsza sobie wpłatę o 1265,78 zł tak więc jeśli zatrudni 6 osób niepełnosprawnych zostanie zwolniony w 100% z wpłaty na PFRON.
2) Jeżeli pracodawca, którego stan zatrudnienia w danym miesiącu wynosi co najmniej 25 pracowników i zatrudnia 6% osób niepełnosprawnych może zacząć uzyskiwać dofinansowanie do wynagrodzeń dla swoich niepełnosprawnych pracowników.
O dofinansowanie może wystąpić również pracodawca ,który zatrudnia mniej niż 25 pracowników nie ma on obowiązku odprowadzania wpłat na PFRON i może wystąpić również o dofinansowanie na każdą zatrudnioną osobę niepełnosprawną ( te mniejsze podmioty nie obowiązuje wskaźnik 6% zatrudnienia osób niepełnosprawnych).
Kwoty dofinansowania są zróżnicowane w zależności od stopnia niepełnosprawności i od wynagrodzenia jakie uzyskuje pracownik.Obecnie o dofinansowanie mogą występować nie tylko zakłady pracy chronionej ale również inne zakłady, które nie posiadają statusu.
Dodam tylko że coraz więcej zakładów występuje o takie dofinansowania.Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej dla zakładu opłaca się więc moim zdaniem można poinformować pracodawcę że ma się orzeczenie.Oczywiście jeśli zakład będzie chciał wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie bo ma do tego prawo ale nie musi z niego skorzystać. Może to trochę zawiłe no ale takie to jest.

Awatar użytkownika
haniutek
Posty: 1429
Rejestracja: 2008-04-07, 08:43
Lokalizacja: spod dachu nieba

Postautor: haniutek » 2010-02-11, 23:30

W ramach uzupełnienia postu Grażyny 60. Jest to ważna informacja, o której dowiedziałam się na warsztatach organizowanych przez PTSR w Warszawie w minionym roku i którą można przedstawić przyszłemu pracodawcy jako jedną z korzyści dla niego.


Pracodawca zobowiązany do wpłat może obniżyć wymagany wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jeżeli zatrudni osoby niepełnosprawne ze schorzeniami szczególnie utrudniającymi wykonywanie pracy.Do schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych zalicza się między innymi :
stwardnienie rozsiane.
Podstawą prawną jest :Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 września 1998 r. w sprawie rodzajów schorzeń uzasadniających obniżenie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz sposobu jego obniżania ( Dz. U. Nr 124, poz. 820 z późn. zm.)
<center> <i>"Idź dalej niezłomnie,(...)Nic nie jest stracone, skończone też nie "</i> </center>

Awatar użytkownika
ania.m
Posty: 816
Rejestracja: 2007-06-30, 19:38
Lokalizacja: K-ce

Postautor: ania.m » 2010-02-21, 20:53

tak trochę się wtrącę... w piątek odbieram legitymację osoby niepełnosprawnej. trzeba będzie to oblać. hehehe :-D
gdyby nie argumenty pewnych osób prowadzących warsztaty, to raczej orzeczenia jeszcze bym nie miała 8-) ba, nawet nie zaczęłabym go jeszcze załatwiać.
nie da się ukryć, że co jakiś czas odnajduję kolejne plusy tych warsztatów.
**Nunca Diga Nunca**
http://aktiv-med.pl :good:

Ania
Posty: 209
Rejestracja: 2007-11-28, 11:43
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontaktowanie:

Postautor: Ania » 2010-04-23, 12:35

Witam!!
Wczoraj miałam komisję w sprawie orzeczenia stopnia niepełnosprawności. Przyspieszyłam o rok. Chciałam nowe orzeczenie bo niedawno w wypadku zgubiłam kartę parkingową.
Wczoraj właśnie dowiedziałam się, że powinnam od 2 lat (moja pierwsza komisja) pobierać zasiłek opiekuńczy w wysokości ok 150,00 zł miesięcznie. Gdy zachorowałam miałam 21 lat więc w gminnym ośrodku nie powinni mieć problemu z wypłaceniem a jeżeli by mieli to mam odwołać się do Kalisza. Dzisiaj tam czyli GOPS byłam z moim starym orzeczeniem (jest aktualne do marca 2011) i................ będę się odwoływała bo nie uznają mi zachorowania przed 21 rokiem życia (zachorowałam we wrześniu a 21 rok życia ukończyłam w maju)
Wczoraj się dowiedziałam, że nie powinni tak liczyć ale liczą .........
Poczekam za decyzją i gdyby żle policzyli to będę się odwoływała :roll:
aha........mam umiarkowany stopień więc nie powinno być problemu ale urzędnicy mają :5:

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2010-04-23, 12:49

Aniu, z tego co wiem, a też dostaję zasiłek pielęgnacyjny, GOPS nie wypłaca pieniążków wstecz i w tym wypadku nie ma znaczenia, kiedy zachorowałaś, ale kiedy złożyłaś wniosek poparty decyzją komisji o orzeczeniu znacznego stopnia niepełnosprawności. Takie orzeczenie wydawane jest niestety czasowo i raz miałam sytuację, że została utracona ciągłość z winy opieszałości Urzędu i przez jeden miesiąc nie dostałam zasiłku pielęgnacyjnego, gdyż nie miałam dokumentu w ręku.Mam jednak nadzieję, że Tobie się uda, co zresztą wykorzystałabym i dla siebie, gdyż przez pierwsze pół roku nie pobierałam zasiłku, bo ...nie wiedziałam, że mi przysługuje :oops: , potem dowiedziałam się, że...przepadło.
Trzymam kciuki i napisz, jak to się skończyło :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2010-04-23, 12:55

Ech,,, teraz się zastanowiłam, że chyba źle zrozumiałam Twój post :-) Tak czy inaczej, życzę powodzenia w załatwieniu tego, co Twoje :-) ;-)
Obrazek

Ania
Posty: 209
Rejestracja: 2007-11-28, 11:43
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontaktowanie:

Postautor: Ania » 2010-04-23, 12:59

Tuja Ty straciłaś 0,5 roku a ja o swojej chorobie wiem od 18 lat! Na swojej pierwszej komisji (2lata temu) byłam tylko "dzięki" mojej mamie która tak mi truła, że dla świętego spokoju złożyłam dokumenty o orzeczenie
Wiem, że wstecz nie dostanę ale teraz szlag mnie bierze, że od jednego urzędnika wiem, że powinnam dostać a drugi mówi, że nie
ale to nic. Będę się odwoływała gdybym teraz nie dostała.


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości