Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Iwona333
Posty: 981
Rejestracja: 2010-05-04, 19:17
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Iwona333 » 2012-04-21, 18:55

Mnie namówiła prowadząca neurolog i też ona wypełnił zaświadczenie o stanie zdrowia.

marthea87
Posty: 84
Rejestracja: 2011-07-11, 22:24
Lokalizacja: Nibylandia
Kontaktowanie:

Postautor: marthea87 » 2012-04-22, 13:52

witam wszystkich ciepło :)
jedno pytanie mam: czy jako soba ze stopniem lekkim mogę ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny? czy tylko od średniego?
pozdro
"Nie kiwnąłem nawet palcem, by się znaleźć w takiej walce..."

Iwona333
Posty: 981
Rejestracja: 2010-05-04, 19:17
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Iwona333 » 2012-04-22, 15:31

marthea87, z tego co wiem zasiłek pilegnacyjny przysługuje w stopniu znacznym i umiarkowanym ale w tym ostatnim kiedy niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia :-/

moskit30
Posty: 178
Rejestracja: 2012-01-02, 09:19
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Postautor: moskit30 » 2012-05-13, 15:02

Czy ktos moze mi powiedziec co zyskuje jezeli zostanie mi przyznany stopien niepelnosprawnosci?
Chyba zaniose wniosek do rodzinnego,bo z nim idzie sie dogadac :-)
Moskit30

Łukasz
Posty: 3317
Rejestracja: 2010-04-06, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 2012-05-13, 15:17

Wszystko zależy od stopnia jaki zostanie Ci przyznany.

"Posiadanie orzeczenia wydanego przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności pozwala korzystać z następujących form pomocy, bądź uprawnień:
- w zakresie rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia – możliwość uzyskania odpowiedniego zatrudnienia, np. w zakładach pracy chronionej, zakładach aktywności zawodowej (oczywiście nie oznacza to, że osoby niepełnosprawne mogą pracować wyłącznie w warunkach pracy chronionej),
- możliwość korzystania ze szkoleń (w tym specjalistycznych),
- podleganie przywilejom pracowniczym osób niepełnosprawnych (np. prawo do dodatkowych urlopów, przerw w pracy),
- z ulg np. podatkowych, komunikacyjnych, zwolnienie z opłat radiowo-telewizyjnych (abonamentu), na podstawie odrębnych przepisów,
- w zakresie rehabilitacji np. możliwość uczestniczenia w terapii zajęciowej,
- z zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby,
- z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych, rehabilitacyjnych świadczonych przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki,
- z uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń (np. dodatków do zasiłku rodzinnego związanych z niepełnosprawnością)."
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada ale na tym, że potrafi się podnosić."

marthea87
Posty: 84
Rejestracja: 2011-07-11, 22:24
Lokalizacja: Nibylandia
Kontaktowanie:

Postautor: marthea87 » 2012-05-13, 15:17

ze stopniem niepełnosprawności jest różnie - zależy jaki stopień uzyskasz
najwięcej przywilejów jest za stopień umiarkowany i lekki np. dodatkowy urlop +10 dni. Można się starać o zasiłek pielęgnacyjny, można od PFRON-u dostać pieniążki za bycie uczniem chyba do 26 roku życia... stopień lekki mało co daje chyba tylko możliwość zniżek w biletach i w muzeach (niektórych)

..ale są tu lepsi znawcy więc może ktoś coś jeszcze dopowie ;)
"Nie kiwnąłem nawet palcem, by się znaleźć w takiej walce..."

aniajustyna
Posty: 1
Rejestracja: 2012-05-24, 09:31
Lokalizacja: internet

Odmówiono mi grupy inwalidzkiej

Postautor: aniajustyna » 2012-05-24, 09:41

Stawałam na komisje do spraw orzekania niepełnosprawności. Lekarz który mnie badał pani Agnieszka Kawczyńska po zapoznaniu się z dokumentacją stwierdziła iż nie wiadomo jaka jest przyczyna choroby SM i stopien niepełnosprawności u mnie jest lekki. Z tego tytułu nic mi nie przysługuje.
Od dziecka choruje na astmę oskrzelowa z silną obturacją . Od maja zeszłego roku wykryto u mnie SM miałam 3 rzuty choroby.Brak koncentracji skupienia i pulsujący wzrok mam nadal. Obecnie codziennie mam rechabilitację sama za nią płacę . Leczę sie w Łodzi i jestem objeta programem Interferonu od lutego. Czuje się słabo ale nie daje się.
Lekarz orzecznik stwierdził że SM powinno się leczyc spokojem i życiem bezstresowym a nie wspomagac korporacje farmaceutyczne i stosowac interferon który nie pomaga a tylko wyciąga pieniądze z NFZ.
Proszę o wypowiedz czy ktoś stawał na komisję orzekania niepełnosprawności i z jakimi rezultatami.
[/b]

Ania
Posty: 209
Rejestracja: 2007-11-28, 11:43
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontaktowanie:

Postautor: Ania » 2012-05-24, 13:22

witam!!

w zeszłym roku miałam komisję,,,,,,,,,,,, o stopień niepełnosprawności w której nie wzięłam udziału ;-)
Napisałam prośbę o zaoczną komisję, ponieważ nie mogę przyjechać bo jadę do Poznania po leki.
Efekt był taki, że otrzymałam 1 grupę inwalidztwa :21:

Iwona36
Posty: 102
Rejestracja: 2009-12-03, 11:19
Lokalizacja: ŁODŹ

Postautor: Iwona36 » 2012-05-25, 13:13

Moim zdaniem powinnaś złożyc odwołanie i to natychmiast :evil: Ja miałam komisje juz dwa razy i także otrzymałam 1-grupe ;-) Powodzenia nie ma się czego bać tylko walczyc o swoje:)
iwona.

Łukasz
Posty: 3317
Rejestracja: 2010-04-06, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 2012-05-25, 22:07

Iwona36 pisze:Moim zdaniem powinnaś złożyc odwołanie i to natychmiast

Też tak uważam, więc nie zwlekaj.
aniajustyna pisze:Lekarz orzecznik stwierdził że SM powinno się leczyc spokojem i życiem bezstresowym

Wiesz Aniu, mogłaś poprosić panią doktor o receptę na takowy specyfik. ;-)
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada ale na tym, że potrafi się podnosić."

Silene
Posty: 10
Rejestracja: 2012-01-24, 15:50
Lokalizacja: kuj-pom

Postautor: Silene » 2012-06-06, 15:42

Witajcie, dziś odebrałam decyzję o stopniu niepełnosprawności, przyznali mi lekki. mając ten papier co mam dalej zrobić? jak to jest z legitymacją osoby niepełnosprawnej? czy trzeba sie tego domagać, czy jak? jakie mam w tej sytuacji prawa? stopień mam do 10,2016.wskazania; odp. zatrudnienie, szkolenie, korzystanie z reha, te TAK, przesłanek z ustawy o ruchu drogowym;NIE, czyli karty parkingowej mieć nie mogę tak? przepraszam,że się nie wczytałam w cały ten wątek, bardzo proszę o wyrozumiałość. swoją drogą jakiś mnie smutek ogarnął jak widzę ten papier:(a na nim napis "niepełnosprawna". napiszcie Ludzie co wiecie.

homag
Posty: 9019
Rejestracja: 2010-02-10, 17:44
Wiek: 61
Lokalizacja: Podkarpacie

Postautor: homag » 2012-06-07, 07:57

Silene, co do karty parkingowej, powinnaś to chyba zaznaczyć we wniosku o przyznanie stopnia niepełnosprawności, który składałaś wcześniej. Ja wczoraj byłem na komisji i przyznano mi stopień lekki, a właściwie przedłużono. Wracając do karty parkingowej, mogłaś podczas komisji zapytać o to. Przy stopniu lekkim może być z tym problem, choć to nie oznacza, że się nie da.
Legitymację osoby niepełnosprawnej otrzymasz bez problemu w tym urzędzie, gdzie stawałaś na komisji, tylko musisz im dostarczyć swoją fotkę.
Z tych wskazań jakie masz wyszczególnione na orzeczeniu jak najbardziej możesz korzystać.
Nie wiem jak to jest z ulgami przysługującymi przy zatrudnieniu z lekkim stopniem, bo nie korzystam. Może inni forumowicze się wypowiedzą. Wydaje mi się, że możesz liczyć na dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego oraz na odpowiednio przystosowane dla Ciebie stanowiska pracy. To ostatnie raczej nie każdy pracodawca Ci zagwarantuje ( na pewno budżetówka ).
A co do pochwalenia się swoim stopniem niepełnosprawności w swojej pracy, to niekoniecznie musi to być dla Ciebie korzystne. Wszystko zależy od tego gdzie pracujesz, ale czasem lepiej nie mówić swojemu szefowi o tym fakcie.
Mając lekki stopień możesz korzystać z odpisu od podatku na poczet zakupionych leków. Nie muszą to być koniecznie leki na sm. Musisz tylko zbierać faktury i każda wydana miesięcznie kwota powyżej 100 zł podlega zwrotowi. ( 18%).

marthea87
Posty: 84
Rejestracja: 2011-07-11, 22:24
Lokalizacja: Nibylandia
Kontaktowanie:

Postautor: marthea87 » 2012-06-07, 13:14

ja posiadam stopień lekki i nie przysługuje mi +10 dni urlopu. Dodatkowy urlop tylko od umiarkowanego. :roll:
"Nie kiwnąłem nawet palcem, by się znaleźć w takiej walce..."

Silene
Posty: 10
Rejestracja: 2012-01-24, 15:50
Lokalizacja: kuj-pom

Postautor: Silene » 2012-06-07, 14:51

Dziękuję za odzew, czekam na dalsze wypowiedzi. Wojtku, zaznaczyłam kartę we wniosku, widocznie uznali,że mi się nie należy, no owszem są bardziej potrzebujący, ale myślałam,że kartę dostaje każdy. z tym urlopem tez szkoda,,, wiecie, myślałam że dostanę odszkodowanie za poważne zachorowanie ale oczywiście jak na złość ubezpieczyciel nie ma SM w swoim pakiecie. liczyłam na jakieś korzyści z tego stopnia, ale równiez jak widzę kicha. nie pracuję na razie bo mam małe dziecko, ale zaraz pójdzie do przedszkola i myślałam,że mając stopień niepeł. znajdę szybciej pracę, a tu może lepiej się nie chwalić????no nie ma czym, każdy wolałby nie mieć tych odznaczeń i stopni....cholera zawsze piachem w oczy....

homag
Posty: 9019
Rejestracja: 2010-02-10, 17:44
Wiek: 61
Lokalizacja: Podkarpacie

Postautor: homag » 2012-06-08, 09:14

Silene, wydanie karty parkingowej zależy tylko od decyzji lekarza w komisji. Z tego co mi się wydaje, to jej przyznawanie jest mocno zminimalizowane. Dobre kłamstewko ( w słusznej sprawie ) na temat kłopotu z chodzeniem może czasem pomóc. Jednak przy stopniu lekkim jest z tym ciężko.
Trochę to dziwne, że w Twojej firmie ubezpieczeniowej nie wypłacają odszkodowania przy takiej chorobie jaką jest sm. Jestem w ubezpieczony w Allianz i AXA i oba te towarzystwa mają wyszczególnioną tą chorobę jako tą, dzięki której można się starać o odszkodowanie.
Powiedzenie o sm zależy od tego, jak szefostwo Twojej przyszłej pracy będzie podchodzić do tematu. Zawsze lepiej wcześniej się rozpytaj zanim się pochwalisz.
A co do pracy, to są firmy, które szukają tylko osób ze stopniem niepełnosprawności.
Poszukaj może tylko takich.
Pozdrawiam.


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości