Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2012-08-12, 08:47

Odnosnie dodatkowego urlopu to:
Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do danego stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego (data wydania orzeczenia).
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2012-08-12, 23:23

A oto najważniejsze przepisy odnośnie dodatkowych dni urlopu niepełnosprawnych oraz pieniądze które dostają pracodawcy:

Zgodnie z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy.
Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy i wynosi:

1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Tak więc w przypadku osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wymiar urlopu wypoczynkowego będzie wynosił odpowiednio:

3) 30 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
4) 36 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Urlop w wymiarze proporcjonalnym może być stosowany jedynie w przypadkach ściśle określonych w art. 1551 (ustanie stosunku pracy) oraz w art. 1552 Kodeksu pracy (np. po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego).
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Zgodnie z art. 134 Kodeksu pracy jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Niezależnie od tego uprawnienia, osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy, którą wykorzystać może na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas takiej dodatkowej przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:


1) w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku,
2) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Zwolnienie od pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym:

Pracodawca udziela zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną, o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. Pracownik niepełnosprawny powinien przedstawić pracodawcy skierowanie na turnus rehabilitacyjny w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie. Natomiast podstawą wypłaty wynagrodzenia - obliczanego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy – za czas zwolnienia, jest przedłożony pracodawcy dokument, który potwierdza pobyt na turnusie, wystawiony przez organizatora turnusu.

Łączny wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego i zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie może przekraczać 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Oznacza to, że w przypadku korzystania w danym roku przez osobę niepełnosprawną z dodatkowego urlopu wypoczynkowego, pracodawca ustalając wymiar zwolnienia na turnus, udzielonego w tym samym roku kalendarzowym, bierze pod uwagę wymiar wykorzystanego wcześniej dodatkowego urlopu. Przepis ten stosuje się odpowiednio przy ustalaniu wymiaru dodatkowego urlopu wypoczynkowego, w przypadku gdy najpierw osoba niepełnosprawna korzysta ze zwolnienia na turnus (np. jeśli pracownik wykorzysta na turnus rehabilitacyjny 14 dni roboczych, wówczas w ramach dodatkowego urlopu wypoczynkowego, może wykorzystać jedynie 7 dni). Prawo do zwolnienia od pracy jest całkowicie niezależne od prawa do urlopu wypoczynkowego, w tym dodatkowego. Pracodawca nie może żądać, aby pracownik niepełnosprawny wyjeżdżał na turnus w okresie urlopu wypoczynkowego.


Należy jednocześnie podkreślić, że art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji (…) daje prawo do korzystania ze zwolnienia w wymiarze 21 dni roboczych, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jednak tylko w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Osoby skierowane do sanatorium przez lekarza NFZ nie mogą więc z takiego zwolnienia korzystać.

Oraz pracodawcy:

PODMIOTY UPRAWNIONE DO OTRZYMANIA POMOCY.

- Pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
- Pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ogółem w wysokości co najmniej 6 %,
- Pracodawcy prowadzący zakład pracy chronionej.

Do liczby pracowników nie wlicza się osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz osób niebędących osobami niepełnosprawnymi zatrudnionych:

- na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego;
- przebywających na urlopach wychowawczych;
- nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej;
- będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy;
- nieświadczących pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego;
- przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy.

WYSOKOŚć DOFINANSOWANIA:
Wysokość dofinansowania do wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników uzależniona jest od:

- typu pracodawcy,
- stopnia niepełnosprawności zatrudnionych pracowników,
- rodzaju niepełnosprawności.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługuje maksymalnie w kwocie:

W okresie od dnia 1 lipca 2012 r. miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego przysługuje w kwocie:
1) 180 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
2) 115 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
3) 45 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Począwszy od dofinansowania za miesiąc styczeń 2013 r., miesięczne dofinansowanie przysługuje w kwocie:
1) 180 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
2) 100 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
3) 40 % najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

UWAGA!
W latach 2011 i 2012:
1) pracodawcy zatrudniającemu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników oraz pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6 % przysługuje miesięczne dofinansowanie w wysokości maksymalnie:

- 70 % kwot, o których mowa powyżej,
- 90 % kwot maksymalnych miesięcznego dofinansowania, w odniesieniu do wynagrodzeń pracowników, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.

2) pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej przysługuje maksymalnie 100 % kwot dofinansowania, o których mowa wyżej.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2012-08-14, 17:10

Dawno nie pisałam na forum ale dzisiaj mam okazję otóż jakiś czas temu składałam papiery na podniesienie stopnia dodam tylko że do tej pory miałam stopień umiarkowany na stałe a teraz chodzi mi o znaczny a co za tym idzie o zasiłek pielęgnacyjny.
Wreszcie się doczekałam komisji bo podobnie jak u Ani nie mogli zebrać składu orzekającego i miałam komisję dopiero w zeszły piątek pani doktor zajrzała tylko w moje papiery które dołączyłam do opinni lekarza i kazała pokazać jak chodzę a pracownik socjalny zadał kilka pytań i to by było na tyle dodam jeszcze że to wszystko odbywało się w jednym pokoiku a na koniec sekretarka dała papierek kiedy mam odebrać orzeczenie.Z tym orzeczeniem bardzo się pospieszyli bo już dzisiaj było do odbioru a jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłam co tam napisali dostałam tak jak chciałam stopień znaczny w dodatku na trzy lata od razu widać że trafiłam na lekarza który wie co znaczy ta choroba.
Dzisiaj z kolei byłam złożyć papiery w ZUSie bo kończy mi się renta ale z nimi to nie będzie już tak łatwo bo oni raczej wszystkich uzdrawiają są lepsi niż lekarze :-D
.
"Zdrowie nie jest wszystkim ale bez zdrowia wszystko jest niczym ...." ks.Jan Twardowski

konwalia
Posty: 3720
Rejestracja: 2011-01-09, 18:48
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postautor: konwalia » 2012-08-14, 18:52

RÓŻA gratuluje . pozytywnej komisji. Trzymam kciuki aby komisja ZUS-owska była też dla Ciebie pozytywna :588:
Konwalia
"Śpieszmy się kochać ludzi bo tak szybko odchodzą" - Ks. Jan Twardowski

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2012-08-15, 11:55

Jadziu bardzo dziękuję - pozdrawiam :588:
"Zdrowie nie jest wszystkim ale bez zdrowia wszystko jest niczym ...." ks.Jan Twardowski

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2012-08-15, 15:15

RÓŻA, cieszę się razem z Tobą że skończyło się po Twojej myśli :-)
teraz będziemy trzymać kciuki na komisji w ZUS'ie :588:

benka
Posty: 47
Rejestracja: 2010-11-07, 16:08
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Postautor: benka » 2012-08-15, 17:02

Róża czy na drugą komisję robiłaś wszystkie badania jeszcze raz czy składałaś te wcześniejsze.Ja jestem w programie i nie bardzo chodzę po lekarzach a z programu to żadnych wyników nie dostaję.Też mam komisję już nie długo, lekarz ma wypisać mi tylko zaświadczenie i nie wiem co z resztą badań ,komisję miałam dwa lata temu.

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2012-08-15, 21:25

benka,
Przy składaniu papierów do ZUSu nie trzeba żadnych badań (chyba że cię wyśle orzecznik na konsultację do specjalisty). Trzeba tylko wypełniony przez lekarza dokument o stanie zdrowia i ewentualnie o ile to może pomóc karty chorobowe z przychodni lub lekarza prywatnego.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2012-08-15, 23:44

Benka, jeśli będziesz miała jeszcze jakieś pytania dotyczące renty, zadaj je proszę w >> tym << temacie. Tutaj piszemy nt. orzeczenia o niepełnosprawności.
Obrazek

benka
Posty: 47
Rejestracja: 2010-11-07, 16:08
Lokalizacja: lublin
Kontaktowanie:

Postautor: benka » 2012-08-16, 16:46

Beata sory że mój post był źle sformułowany ale chodziło mi o komisję o niepełnosprawności ale dzięki i z góry przepraszam.Wopa dzięki za odp.teraz już wiem o co w tym wszystkim chodzi.Mam nadzieję że jakoś przeżyję tą komisję która będzie za miesiąc.

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2012-08-16, 17:59

benka, OK, faktycznie dziwnie to wyszło. Sugerowałam się też odpowiedzią Wopy, a wiadomo, że ZUS nie ma nic wspólnego z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Często te dwie sprawy są mylone, dlatego czasem działam prewencyjnie ;-)
Pozdrawiam i życzę pomyślnego rozpatrzenia wniosku przez szanowną komisję :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2012-08-17, 19:08

David dzięki ale trzymanie kciuków to dopiero za jakiś miesiąc bo ZUS zawsze ma czas :-)
"Zdrowie nie jest wszystkim ale bez zdrowia wszystko jest niczym ...." ks.Jan Twardowski

keyara
Posty: 692
Rejestracja: 2009-11-03, 10:06
Lokalizacja: Radlin

Postautor: keyara » 2012-08-27, 15:58

:1: Byłam ,zaliczyłam i w końcu jest po komisji do orzeczeń niepełnosprawności . Lekarz orzecznik dokładnie ten sam co w Rybniku. I w miarę mnie zdziwił. Stwierdził ,ze wykreśla ubieganie się o pracę w zakładzie chronionym i wpisuje niezdolność do pracy całkowitą.
Orzeczenie dostanę na papierze 4.09.
Czy to oznacza ,ze mogę złozyć dokumenty o jakiś zasiłek w opiece społecznej ? W ogóle nie wiem co mogę zrobić.Renty nie mam.Muszę myśleć jak sobie mogę troszkę pomóc.
"...nie piję wody ,bo rybki się w niej piep..ą..." ;-)

"Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli rozwiązanie nie istnieje, nie istnieje też problem" Obrazek

Aśka
Posty: 1192
Rejestracja: 2009-12-03, 15:06
Lokalizacja: stąd

Postautor: Aśka » 2012-08-27, 17:02

keyara, wydaje mi się,że skoro orzecznik wypisał Ci całkowitą niezdolność do pracy,to możesz ubiegać się o rentę.Jeśli już dostaniesz te orzeczenie,to złóż wniosek o rentę do zusu,może akurat się uda :-) Nie zaszkodzi spróbować!

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2012-08-28, 13:59

keyara pisze:Czy to oznacza ,ze mogę złozyć dokumenty o jakiś zasiłek w opiece społecznej ? W ogóle nie wiem co mogę zrobić.

Oczywiście, że tak. Zasiłek pielęgnacyjny, przy znacznym- obecnie 153 zł/mc, a od 2013 ma wzrosnąć do 173,10[podobno, ale już wiele razy tą wersję słyszałam] oraz wszelkie pozostałe zasiłki [te już zależne od dochodu] np: stały, na żywność itp.
Tak więc Keyara, jak już będziesz miała decyzję w ręku, to wyrób sobie legitymację [dzięki niej np. ulgi czy bezpłatne przejazdy komunikacją miejską] i załatwiaj ;-)
Obrazek


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości