Ubezpieczenie społeczne

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

marzena1989
Posty: 30
Rejestracja: 2011-01-20, 20:41
Lokalizacja: Rybnik

Ubezpieczenie społeczne

Postautor: marzena1989 » 2011-01-21, 13:08

Hejka jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna i tam mam ubezpieczenie opłacane obecnie jestem już 2 raz na L4 łącznie razem 20 dni a mogę być 89 dni potem zostanę wyrejestrowana niestety nie dam rady sama opłacać składek ubezpieczenia a ciągle coś mi dolega nie daje razy boję się że szybko wykorzystam ten limit i mnie wyrejestrują i nie wiem co potem zrobię a czeka mnie wizyta u alergologa reumatologa i w szpitalu klinicznym i jeżeli stracę ubezpieczenie to będę musiała płacić za to wszystko niestety co miesiąc wydaje pieniądze na leki około 200 zł bo zazwyczaj mam infekcje i nie potrafię ich wyleczyć nie wiem gdzie nie mam jeszcze postawionej żadnej diagnozy bo czekam aż mnie przymną w Katowicach i coś stwierdzą i nie wiem gdzie się zwrócić z tym żeby jakieś ubezpieczenie mieć

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-01-21, 13:21

Marzenko, nie będziesz musiała za nic płacić.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej opłaca składki w takich przypadkach, gdy osoba ma niskie dochody i jest nieubezpieczona.
Spokojnie, tylko idź do Urzędu po wniosek o pomoc, jeśli będzie taka konieczność.
Pozdrawiam.


Cyt:
Ubezpieczenie zdrowotne

KTO MOŻE OTRZYMAć UBEZPIECZENIE?

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej niepodlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Ośrodek pomocy społecznej zgłasza osoby do ubezpieczenia zdrowotnego.

WYSOKOŚć I OKRES UBEZPIECZENIA

Składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest w okresie od dnia przyznania zasiłku stałego do dnia utraty prawa do zasiłku.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota odpowiadająca wysokości przyznanego zasiłku stałego z pomocy społecznej.
***************************************************************
Zasiłek stały, warunki otrzymania :arrow: http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/72550
Obrazek

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-01-21, 13:43

marzena1989 pisze:nie wiem gdzie się zwrócić


Nie trzeba sie nigdzie zwracać. Nie bardzo rozumiem co ty piszesz? Będąc na bezrobotnym w Urzędzie Pracy nie można pójść na zasiłek chorobowy, bo nie ma się tytułu do zasiłku. Niby z czego ten zasiłek ma być wyliczony?

Natomiast aby pojść za zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę trzeba:
- zchorować do 14 dni od zakończenia pracy
- trzeba mieć ciągłość choroby min. 30 dni (dopiero po tym terminie ZUS zaczyna wypłatę zasiłku i mozna tak chorować przez pół roku bez żadego dnia przerwy)
- nie mozna być zarejestrowanym w Urzędzie Pracy

Cały czas bedąc na zasłku chorobowym, a następnie jak zasiłek się skończy, będąc zarejestrowanym jako bezrobotny (z prawem do zasiłku lub bez prawa do zasiłku) posiada się ubezpieczenie zdrowotne. Za bezrobotnego składkę płaci Urzad Pracy.

Natomiast Ubezpieczenie Społeczne czyli składka rentowa, emerytalna i chorobowa jest związana z zatrudnieniem a nie z ubezpieczeniem zdrowotnym
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

marzena1989
Posty: 30
Rejestracja: 2011-01-20, 20:41
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: marzena1989 » 2011-01-21, 13:47

w Urzędzie pracy powiedzieli mi że przysługuje limit 89 dni aby być na l4 (niezdolność do pracy z powodu L4) jeżeli przekroczę 89 dni zostanę wyrejestrowana na okres tych 89 dni tak mi wczoraj powiedzieli

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-01-21, 13:56

marzena1989 pisze:przysługuje limit 89 dni aby być na l4


Nie słyszałem o takiej możliwości bo kto niby ma wypłacać tobie te L4? i na jakiej podstawie? Chyba, że jesteś zatrudniona przez Urzad Pracy, ale o tym nie pisałaś ani słowa. Poza tym marzena1989 pisz jakoś sensowniej bo twoje zdanie: (niezdolność do pracy z powodu L4) jest bez sensu.
Ale sprawdzę to wszystko w ciągu kilku dni
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

marzena1989
Posty: 30
Rejestracja: 2011-01-20, 20:41
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: marzena1989 » 2011-01-21, 14:01

Nie jestem zatrudniona przez Urząd Pracy w chwili obecnej mam grypę więc nie mogę podjąć pracy i musiałam przedstawić L4 w sumie sama nie wiem po co im to skoro nie dostaję za nie pieniędzy tylko urząd pracy mnie ubezpiecza

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-01-21, 14:16

No to teraz jesteśmy w domu. Zarejestrowałaś sie w Urzędzie Pracy. Urząd chce abyś podjęła pracę a ty jesteś chora. Przedstawiasz zwolnienie lekarskie i nie podejmujesz pracy. I jest ok. A swoją droga to u was jacyś dziwni urzędnicy i nie życiowi (coś na ten temat wiem bo mam rodzine w twojej miejscowosci). Moja propozycja jest taka: skończy ci się L4 i wtedy automatycznie przechodzisz na status bezrobotnej (cały czas jesteś ubezpieczona zdrowotnie). Jak ci zaproponują pracę to odrzucaj prace tak długo jak sie da. Potem przyjmij propozycję pracy. I tak bedzieswz musiała przed zatrudnieniem przejść badania lekarskie. Wtedy może się okazać, że jesteś niezdolna do pracy w tej konkretnej propozycji z Urzędu. Będą ci musieli zaproponować inną. Mozna to wszystko ciągnąć w nieskończoność. W miedzyczasie pójdziesz do szpitala i zdiagnozują cię. A jak zdiagnozują to złożysz wniosek o stopień niepełnosprawnosci. Ale to jeszcze długa droga.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

marzena1989
Posty: 30
Rejestracja: 2011-01-20, 20:41
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: marzena1989 » 2011-01-21, 14:20

chciałam spróbować pójść na jakieś szkolenie dla bezrobotnych żeby co 2 tyg nie zanosić L4 we wtorek idę do radcy prawnego dla bezrobotnych w up porozmawiać mogła bym przyjąć ofertę pracy ale po mnie widać ze coś mi dolega nie potrafię tego ukryć więc nie wiem co robić

oceany_czasu
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-19, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: oceany_czasu » 2011-01-31, 20:53

Parę moich kamyczków do tego ogródka:)
Tuja, masz rację, ale żeby z kolei załapać się na zasiłek stały, trzeba mieć niskie dochody lub nie mieć ich wcale. Ja nie pracuję, podreptałam więc do ośrodka w nadziei, że zasiłek stały dostanę (mam umiarkowany stopień niepełn.). A tu figa, nie ma tak!
pytanie - pracuje pani?
odpowiedź - nie
pyt. - zarejestrowana w UP?
odp. - tak
pyt. - ma panie zaległości w płatnosciach za mieszkanie?
odp. - nie, płacą moi rodzice ze swojej śmiesznie niskiej emerytury
pyt. - a wysokość czynszu jest wyższa niż X zł?
odp. - tak
stwierdzenie - to w takim razie pani dochody są wyższe, niż X i nie kwalifikuje się pani do pobierania zasiłku.

I pozamiatane.

Wopa, nie można odmawiać, jak długo się da - zrobisz to 3 razy i lecisz na bruczek. A potem pół roku nie wolno ci się zarejestrować.

Nie tak dawno rejestrowałam się w UP. Przede wszystkim zależało mi na ubezpieczeniu (na zasiłek sobie nie zasłużyłam), bo miałam przed sobą całą papierologię związaną ze zgłoszeniem się na komisję orzekającą o stopniu niepełnosprawności. Ponieważ na co dzień poruszam się o lasce, to nawet do głowy mi nie przyszło, żeby pójść do urzędu pracy bez niej. A pani w okienku mówi - och, proszę pani, u nas rejestruje się tylko te osoby, które są gotowe podjąć każdą pracę, jaką im zaproponuje urząd (z premedytacją piszę z małej litery :evil: ). Pani tego warunku nie spełnia, więc... i tu nastąpiło wymowne zawieszenie głosu. Ja jej na to, że mnie tylko jest ubezpieczenie potrzebne.chociaż na 2 tygodnie, żebym mogła pójść do lekarza po różne stosowne papierki przed komisją. Nie dała się przekonać. Zaproponowała, żebym w ośrodku pomocy się ubezpieczyła... i tak wracamy do początku mojego postu 8-) . Tak mnie babsztyl wyprowadził z równowagi, że zamiast poprosić o podstawę prawną (uczcie się na moich błędach!!), po prostu wyszłam.
Oczywiście jak już trochę ochłonęłam, to sama sobie powiedziałam parę słów do słuchu. Następnego dnia znów zawitałam w urzędzie. Kiedy przyszła moja kolej wstałam, spokojnie złożyłam laskę (bo mam taką sprytną właśnie :-P ), schowałam do torby i poszłam się zarejestrować. Rzecz jasna, bez żadnego problemu.
A to jest Polska właśnie...

(bosz, od lat na żadnym forum nie byłam, muszę poćwiczyć, bo nawet zapomniałam, jak się cytuje fragmenty postów :8: )
nie wierz w cuda - zdaj się na nie;)

[*]

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-01-31, 21:41

oceany_czasu pisze:stwierdzenie - to w takim razie pani dochody są wyższe, niż X i nie kwalifikuje się pani do pobierania zasiłku.

Dokładnie tak. Podałam wyżej w moim poście link, gdzie podane są kryteria dochodu, który zapewnia otrzymanie zasiłku stałego. Niestety na obecną chwilę, dla osoby pozostającej w rodzinie jest to kwota 351,00 a samotniej gospodarującej 477zł. Z tego, co pisała Marzena1989, grozi jej pozbawienie jakichkolwiek dochodów, a wówczas nie musiałaby się martwic chociaż o to nieszczęsne ubezpieczenie społeczne. Jakkolwiek idiotycznie to brzmi, bo - jak tu się nie martwić? Niestety nawet dodatek mieszkaniowy jest obecnie wliczany do dochodu. Nota bene jest to również rodzaj pomocy. Dla mnie to kuriozum.
Obrazek

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-01-31, 23:04

oceany_czasu pisze:nie można odmawiać, jak długo się da - zrobisz to 3 razy i lecisz na bruczek

Jeżeli zrobisz tak jak napisałem to nie lecisz na bruczek.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości