Prawo do zasiłków z pomocy społecznej

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

oceany_czasu
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-19, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Prawo do zasiłków z pomocy społecznej

Postautor: oceany_czasu » 2011-03-03, 14:07

Po przeczytaniu tematu o "orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności" doszłam do wniosku, że być może byłoby dobrze wyodrębnić wątek o zasiłkach - tym bardziej, że chyba wciąż mylą się, przynajmniej niektórym z nas, pojęcia ;-)
A teraz prywata :lol: :
Nie pracuję. Mam orzeczony umiarkowany stopień i już wtedy, gdy byłam na komisji, powiedziano mi, że należy mi się zasiłek stały. Kolejnym moim krokiem było poczłapanie do MOPS-u, gdzie powiedziano mi, że nie kwalifikuję się do tego, by rzeczony zasiłek otrzymać. Następny więc etap to moje pójście do Urzędu Pracy. Pani, która ze mną rozmawiała stwierdziła, że będzie trudno o pracę dla mnie (choćby ze względu na poruszanie się o lasce, a większość ofert mają od pracodawców, którzy niespecjalnie przejmują się dostosowaniem miejsca pracy), jej zdaniem zasiłek stały jak najbardziej mi się należy, poradziła mi tylko, żeby złożyć wniosek na piśmie, to i oni będą mi musieli odpowiedzieć na piśmie.
Uff ;-)
Ma ktoś doświadczenia z warszawskimi oddziałami? A może jakaś podpowiedź co do użycia jakichś konkretnych argumentów w podaniu? Będę wdzięczna za wszelkie sugestie :->
nie wierz w cuda - zdaj się na nie;)

[*]

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-03-03, 15:04

Bożenko, suche fakty :arrow: http://bip.teresin.pl/public/get_file_c ... ?id=101672

Natomiast praktyka? Sugestie? Należy iść do MOPS-u po wniosek.Nie o wniosek na zasiłek stały, ale ogólnie o pomoc materialną. Nie pytać, czy przysługuje, tylko wziąć. Przypuszczam, że czy W-wa, czy inne miasto, druki są takie same. Należy je wypełnić wpisując w uzasadnieniu dosłownie wszystko, co nas boli.Trudna sytuacja życiowa, brak możliwości powiększenia dochodów, przewlekła choroba, bardzo trudna sytuacja finansowa, brak środków na leczenie, rehabilitację itp. Oczywiście dołączyć ksero( oryginał do wglądu) wysokości dochodów, o ile takie mamy. Złożyć i czekać na wizytę w domu, gdyż wymagany tu jest ( przynajmniej u mnie) wywiad środowiskowy. Powinno się to odbyć ok. 7 dni po złożeniu dokumentów. Wówczas jest standardowa rozmowa i bardzo dokładne rozliczenie finansów rodziny + zapewne tzw. "ogólne wrażenie" ;-)Trochę to przypomina wizytę u psychologa :lol: Wiem również, że właśnie wówczas można też dołączyć dokumenty o dochodach, jeśli nie mamy ich ze sobą od razu przy składaniu wniosku.
Zasiłek stały faktycznie obwarowany jest kilkoma wymogami, czyt. link, ale są jeszcze zasiłek celowy i okresowy. Składamy papiery ogólnie o pomoc, a podczas wywiadu w domu można pracownika socjalnego o wszystko wypytać i podjąć rozmowę face to face na własnym gruncie ;-)
Obrazek

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2011-03-03, 18:32

Bożena mój sąsiad ma umiarkowany stopień i stały zasiłek z MOPS-u. Złóż wniosek,chociaż wydaje mi się,że on napisał na początku podanie. Później przyszła pani na wywiad. I muszą odpisać , później można walczyć. tylko wszystko na papierze nic na gębę ;-)
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

oceany_czasu
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-19, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: oceany_czasu » 2011-03-04, 13:19

Dzięki za odzew:).
Tujo, jesteś pewna, że są na to specjalne druki? Bo ja słyszałam z kilku źródeł, że wystarczy samemu wysmażyć taki wniosek.
No i pytanie, czy lepiej złożyć osobiście, czy też wysłać po prostu poleconym?
Wiem, że pytania są w sumie banalne, ale czasem podpowiedzi ze strony tych, co sprawę przerabiali osobiście, są nie do przecenienia (stąd wziął się oddział warszawski :->)
Sylwiątko pisze:tylko wszystko na papierze nic na gębę ;-)


No właśnie! A ja sierota nic nie złożyłam, tylko poszłam osobiście, usłyszałam, że kasy dla takich, jak ja nie ma, więc podkuliłam ogon i potulnie wyszłam :8:
nie wierz w cuda - zdaj się na nie;)

[*]

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-03-04, 13:26

oceany_czasu pisze:Tujo, jesteś pewna, że są na to specjalne druki?

Hm.. ja dostałam druk, ale kto wie, może wystarczy napisać samemu. Nie powinno to bynajmniej wpływać na przyjęcie bądź nie samego wniosku. W końcu to ma być pomoc.
oceany_czasu pisze:No właśnie! A ja sierota nic nie złożyłam, tylko poszłam osobiście, usłyszałam, że kasy dla takich, jak ja nie ma, więc podkuliłam ogon i potulnie wyszłam

Czyli czas to zmienić ;-)
Może faktycznie sama napisz pismo, wyślij poleconym i kto wie...
Obrazek

Awatar użytkownika
anula;)
Posty: 6100
Rejestracja: 2010-02-11, 16:59

Postautor: anula;) » 2011-03-04, 18:20

oceany_czasu pisze: Mam orzeczony umiarkowany stopień i już wtedy, gdy byłam na komisji, powiedziano mi, że należy mi się zasiłek stały. Kolejnym moim krokiem było poczłapanie do MOPS-u, gdzie powiedziano mi, że nie kwalifikuję się do tego, by rzeczony zasiłek otrzymać.


Jedna uwaga... Jeżeli mieszkamy z rodzicami ;-) ,to od Pani z MOPSu zależy w sumie ,czy uzna że prowadzimy samodzielne (jednoosobowe)gospodarstwo domowe,czy jesteśmy na utrzymaniu rodziców. Rodzice powinni w takim momencie powiedzieć kategorycznie że nie utrzymują swojej dorosłej córki,zaś osoba zaineresowana powinna utrzymywać że prowadzi oddzielne gospodarstwo domowe.De facto od tego właśnie zależy przyjęcie lub odrzucenie wniosku.
Argumentem takze moze byc żądanie rodziców abyś to Ty ponosiła częściowo koszty utrzymania mieszkania(czynsz itp.)
Ważne! Rodzice nie mają obowiązku utrzymywania swoich dorosłych dzieci,nawet niepełnosprawnych jezeli te dzieci miały możliwośc przepracowania przynajmniej 5 lat,(jezeli chodzi o Twój wiek),a co za tym idzie nabyły prawo do renty.W drugą stronę już nie jest tak łatwo,bo rodzice zawsze mogą zażądać wsparcia i ...alimentów od dzieci.

Także- jak to Tuja napisała -bardzo ważne jest ogólne wrazenie podczas wywiadu srodowiskowego. Innymi słowy-lepiej schować na ten czas Chanel no 5 głęboko w szafie.Im biedniej-tym lepiej.

Przykładowy nagłówek wniosku:
"Proszę o przyznanie zasiłku (np.) celowego z programu wieloletniego na żywność oraz zasiłku specjalnego celowego na koszty związane z leczeniem."
I tutaj należy opisać swoja sytuację materialna i zdrowotną- wszelkie wydatki,dołaczyć ksero orzeczenia o niepełnosprawności,rachunki za leki...i już. Ładnie tez brzmi zdanie:Nie posiadam żadnych środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb...(np)..
Chociaż... Tak Bogiem a prawdą,lepiej się starać o zasiłek stały.Zawsze są to te 477 zł.
Ja dostaję taką właśnie kwotę na waciki-z tym że mam stopień znaczny. Mając stopień umiarkowany mogłam sie starać o zasiłki celowe ( z czym jest dużo zachodu bo każdorazowo musiałabym składać pisma,i mi sie po prostu nie chciało wydawać po 20 zł na taxi,żeby dostać 40..,zaś źle sformułowałam wniosek z którego wynikało ze pozostaję na utrzymaniu mamy i odmówiono mi zasiłku stałego-dlatego przestrzegam przed tym!).
I - przy stopniu znacznym -Urząd Miasta wypłaca (z automatu po złozeniu wniosku 153 zł) ,zaś resztę-324 zł dopłaca MOPS .
Kuriozum! Orzeczenie mam od października,wniosek składałam 27 .12. W związku z powyższym w miesiącu styczniu dostałam niejako wyrównanie za 3 m-ce+ za styczeń=612 zł. I teraz :-D MOPS oczywiście potraktował to jako jednorazowy dochód,i w miesiącach lutym i marcu wypłaca mi tylko po 171 zł .Sprawiedliwość musi być :lol:
Wyjściem było złozenie właśnie wniosku o przyznanie zasiłku celowego z przeznaczeniem na zakup żywności . I jest to jednorazowa kwota 140 zł.
Hmmm..Rada.. Wypełniajac takie wnioski podpisujemy oświadczenie,ze nie posiadamy oszczędności na kontach...różnorakich,"ani innych rzeczy które nasze są" ;-)
Warto o tym pamietać,żeby nie było wpadki.
Pozdrawiam! :-)
.... niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce!... :rece2: EF 4

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-03-04, 18:47

anula;) pisze:MOPS oczywiście potraktował to jako jednorazowy dochód,i w miesiącach lutym i marcu wypłaca mi tylko po 171 zł .Sprawiedliwość musi być

Dokładnie tak :-D Każda pomoc jest...dochodem ;-) Natomiast zaproponowana lura z trzeciego parzenia podczas wizyty, o wiele lepiej widziana niż Nesca, czy broń Bóg Jacobs.
Nie mieszkam z Rodzicami, więc u mnie jest inaczej, ale aspekt podany przez Anulę- bezcenny. Stopień znaczny "pomaga" zdecydowanie w tym przypadku. Praktycznie nie było dyskusji, ale warto składać i przy umiarkowanym.
Walczyć, bo i tak niewiele mają Nam do zaoferowania :-/
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Beata:), łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

elmirka
Posty: 94
Rejestracja: 2011-02-11, 08:40
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: elmirka » 2011-03-04, 18:50

oceany_czasu napisał/a:
Mam orzeczony umiarkowany stopień i już wtedy, gdy byłam na komisji, powiedziano mi, że należy mi się zasiłek stały. Kolejnym moim krokiem było poczłapanie do MOPS-u, gdzie powiedziano mi, że nie kwalifikuję się do tego, by rzeczony zasiłek otrzymać.


Ja też mam umiarkowany i w Mopsie powiedzieli,że należy mi sie zasiłek stały jesli nie mam renty ani świadczenia rehabilitacyjnego.

oceany_czasu
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-19, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: oceany_czasu » 2011-03-06, 13:35

Ha! Jak Was ciutek połaskotać, to i efekty są ;-) :-P
Dzięki bardzo wielkie :mrgreen:. Właśnie o to mi chodziło - o parę takich uwag spod serca, z własnego podwórka i z własnych bądź nawet zasłyszanych doświadczeń :-> .

Nie sposób przecenić zalet Forum i jego użytkowników :-D
nie wierz w cuda - zdaj się na nie;)

[*]

diana73
Posty: 60
Rejestracja: 2010-09-06, 11:55
Lokalizacja: gliwice

Postautor: diana73 » 2011-03-07, 11:54

Witam moj mąż otrzymuje zasilek staly z mopsu ,ma stopień umiarkowany i u nas wyglądalo to tak że maż pojechal do mopsu tam pracownik socjalny wypiasal wniosek ,przysedł do domu na wywiad mąż pokazal oryginal orzeczenia do wgladu a ksero oddal pracownikowi i poniewaz nie mamy innego dochodu maż otrzymal zasiłek staly na taki okres jaki waznosc ma orzeczenie o niepełnosprawnosci.

oceany_czasu
Posty: 111
Rejestracja: 2011-01-19, 21:55
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: oceany_czasu » 2011-04-10, 22:59

przysedł do domu na wywiad mąż pokazal oryginal orzeczenia do wgladu a ksero oddal pracownikowi i poniewaz nie mamy innego dochodu maż otrzymal zasiłek staly na taki okres jaki waznosc ma orzeczenie o niepełnosprawnosci.


No cóż, najwyraźniej MOPS w Gliwicach jest bardziej spolegliwy niż warszawski ;-)

A teraz w paru słowach o tym, co dalej w mojej sprawie.
W połowie marca wysłałam poleconym podanie o zasiłek, nie precyzując, jaki on miałby być. Pod koniec marca zjawiła się u mnie pani z MOPS-u. Przeprowadziła ze mną dość szczegółowy wywiad, zapowiedziała, że podobny wywiad będzie u moich rodziców i u córki.
Wielkich nadziei mi nie robiła, bo i ja długów w płatnościach nie mam no i oni kasy nie mają. Niemniej obiecała, że pomyśli, co ze mną zrobić ;-). Tak więc teraz czekam na oficjalne stanowisko MOPS-u na piśmie.
nie wierz w cuda - zdaj się na nie;)

[*]

diana73
Posty: 60
Rejestracja: 2010-09-06, 11:55
Lokalizacja: gliwice

Postautor: diana73 » 2011-04-13, 13:02

Życze powodzenia.

wlodek
Posty: 1
Rejestracja: 2011-08-30, 22:31
Lokalizacja: ustka

Postautor: wlodek » 2011-08-30, 23:34

gdzie szukac pomocy jestem chory na sm mam rente ale na mic nie starcza niemam na leki niemam na nic rece opadaja
wlad

k_a_r_o_l
Posty: 88
Rejestracja: 2011-05-25, 14:32
Lokalizacja: Hornówek/Warszawa

Postautor: k_a_r_o_l » 2011-08-31, 08:12

Włodku, masz prawo zgłosić się do miejscowego OPS-u i złożyć wniosek o zasiłek na leki. Nawet jeżeli przekraczasz kryterium dochodowe (477 zł osoba samotna, 351 osoba w rodzinie) jest szansa na zasiłek celowy specjalny.
Nie licz oczywiście na jakieś wielkie pieniądze. Pomoc społeczna z roku na rok bardzo ubożeje. Jako wielolettni pracownik pomocy społecznej mogę wam w tajemnicy powiedzieć, że jest ostatnio tragedia. Same cięcia.

FRUZIA
Posty: 19
Rejestracja: 2011-01-03, 22:02
Lokalizacja: GDANSK

Postautor: FRUZIA » 2012-04-14, 09:26

;-) JA ZAPYTALAM SIE MAILEM BO NIE WIEM CZY JEST JAKAS SZANSA. DOWIEDZIALAM SIE ZE ROZMAWIALAM Z KIEROWNICZKA KTORA W KOLEI PRZEKAZALA SPRAWE WG WLASCIWOSCI TERYTORIALNEJ I MOZE TRAFILAM NA ZYCIOWA KOBIETE ALE BEZ RPOBLEMU DOSTALAM WIECEJ NIZ OCZEKIWALAM. (ZDARZAJA SIE LUDZIE). NIE CHOWALAM NIC BO USLYSZALAM IZ SAMOCHOD JEST MI POTRZEBNY BY SIE PORUSZAC A TO ZE KIEDYS CZEGOS SIE DOROBILAM TO NIE ZNACZY ZE MUSZE TO TERAZ SPRZEDAWAC. ZYCIE JEST ROZNE. WARTO SPOBOWAC. JA NIE WIERZYLAM W TAKIE ZECZY. POWODZENIA


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości