Renta - dorabianie

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

MajaJ
Posty: 39
Rejestracja: 2011-11-09, 11:56
Lokalizacja: Katowice

Renta - dorabianie

Postautor: MajaJ » 2012-09-03, 10:28

Pomyślałam, że pozwolę sobie założyć nowy wątek, już nie o tym jak zdobyć samą rentę (o czym jest świetny wątek poniżej) i opisujący koszmar tego procesu, ale taki dotyczący już tych szczęśliwców, którym przyznano świadczenie i teraz próbują iść dalej z tym brzemieniem:)

Nikt lepiej nie zrozumie niż osoby tu obecne, że z 600 zł ciężko wyżyć i jeśli tylko siły pozwalają niektórzy z nas walczą, by dorobić. Miałabym prośbę do bardziej doświadczonych o następujące informacje i wielce pożądane linki:

1) Jak często zmieniają się limity możliwości dorabiania dla osób z częściową niezdolnością do pracy? Jak one teraz wyglądają i gdzie powinniśmy je śledzić?

2) "Dorabianie" dotyczy tylko umów o pracę i umów zlecenia? A co z umową o dzieło, czy tutaj też obowiązują limity, skoro to umowa bezskładkowa?

3) Czy każdą umowę muszę zgłaszać w ZUSie?

Moje optymistyczne pytania nie oznaczają bynajmniej, że przebieram w ofertach. Absolutnie. Jestem świeżo upieczonym rencistą. Na razie przeraża mnie samo to słowo:) Ale mając za sobą cały ten koszmar, pomyślałam, że takie informacje pomogą nie utracić ciężko zdobytego świadczenia.

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2012-09-03, 14:21

http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=52

tu jest ile można sobie dorobić, z tego co wiem trzeba śledzić tą stronę, chyba że się mylę..

Gratuluję :-) mnie czeka sprawa w sądzie o przywrócenie renty.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez szylkretowa, łącznie zmieniany 1 raz.

MajaJ
Posty: 39
Rejestracja: 2011-11-09, 11:56
Lokalizacja: Katowice

Postautor: MajaJ » 2012-09-06, 11:45

Droga Szylkretowa:) Dostałam rentę "tylko" na rok, w dodatku z problemami, bo najważniejszy dla mnie dokument który przyniosłam na komisję został odrzucony bo nie było na nim pieczątki przychodni, była tylko pieczątka z nazwiskiem lekarza...

Ale podziękowania należą się też Tobie, bo kilka dni wcześniej przygotowując się do komisji przeczytałam 3 razy wątek "Renta" i zastosowałam się do Twoich (zdaje się) rad, by udać się na komisję i wyglądać "jak ostatni żul". Uśmiałam się jak pszczoła czytając to, ale coś w tym jest, i to jest bardzo bardzo trudne, że czasem w naszym życiu zdarzają się takie sytuacje, że trzeba schować trochę swoją dumę i poudawać też nieco. Skoro nam nie wierzą...
Trzymam kciuki! Dzięki za linka.

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2012-09-06, 12:21

:-D :-D Super, że Ci się udało.
Niestety nieraz trzeba moim zdaniem wyglądać jak ostatni żul, bo to co wewnątrz siedzi oni rzadko to widzą....tak, jakby nie można bylo normalnie wyglądać z chorobą.. :8:
Ja mam za 9 dni badania, już mam stres i odzywa się wszystko. :-?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez szylkretowa, łącznie zmieniany 1 raz.

agatkaa90
Posty: 12
Rejestracja: 2012-09-25, 19:43
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Postautor: agatkaa90 » 2012-09-26, 15:28

Witajcie!

Również mam do Was pytanie... Dostałam rentę socjalną na rok.. wiadomo wpisane mam, że jestem całkowicie niezdolna do pracy. Wyczytałam, że będąc na tej rencie można dorobić! Chciałam się dowiedzieć jak to jest, skoro osoba całkowicie niezdolna do pracy może pracować ? Pytam, ponieważ wiadomo za 520zł nie da się żyć i nie ukrywam, że myślę aby za jakiś czas jak będę w stanie iść dorobić... Nie wiem tylko jak mam interpretować dopisek "całkowicie niezdolna do pracy" ?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez agatkaa90, łącznie zmieniany 1 raz.
A widziałaś kiedyś, żeby pies psu na ogon nastąpił i to umyślnie?

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2012-09-26, 15:40

ile tej renty właściwie jest teraz?
520 zl?? :5:

tak jak wklejałam wcześniej link, można dorabiać do renty, ale nie wiem jak to się załatwia przykładowo z pracodawcą.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez szylkretowa, łącznie zmieniany 1 raz.

agatkaa90
Posty: 12
Rejestracja: 2012-09-25, 19:43
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Postautor: agatkaa90 » 2012-09-26, 15:42

Brutto 671, więc jakieś 520 netto ... :P
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez agatkaa90, łącznie zmieniany 1 raz.
A widziałaś kiedyś, żeby pies psu na ogon nastąpił i to umyślnie?

agatkaa90
Posty: 12
Rejestracja: 2012-09-25, 19:43
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Postautor: agatkaa90 » 2012-09-26, 15:51

Właśnie zastanawiam się co robić.. miałam dziś telefon.. kobitce baardzo zależy żebym jutro pojawiła się na rozmowie o pracę u niej.. tylko niestety..... Byłam dziś w Grudziądzu po zastrzyki (niestety na całe województwo w Toruniu mieli aż 5 miejsc!! ;) ) i podczas rytunowego badania okazało się, że mam kolejny rzut.. i niestety we wtorek muszę stawić się w Grudziądzu na oddziale.. dlatego też odmówiłam jutrzejszej rozmowy z racji tego, że nie mogę nic utrzymać w prawej ręce (a jestem praworęczna) i tak jakoś nasunęła mi się myśl o tym, że jak będzie poprawa to mogę iść dorobić (chyba) :P
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez agatkaa90, łącznie zmieniany 1 raz.
A widziałaś kiedyś, żeby pies psu na ogon nastąpił i to umyślnie?

MajaJ
Posty: 39
Rejestracja: 2011-11-09, 11:56
Lokalizacja: Katowice

Postautor: MajaJ » 2012-09-26, 19:03

Wklejam, jak ja ostatecznie wybrnęłam z kwestii dorabiania. Raz na jakiś czas jestem w stanie podjąć jakoweś zlecenie i zwyczajnie podpisuję umowę o dzieło. Nie podlega ono ubezpieczeniu społecznemu więc nie trzeba jej zgłaszać w Zusie, bo nie ma wpływu na zmniejszenie lub zniesienie renty. Wiadomo, umowa o pracę fajna rzecz, ale ja i tak nie mam na nią szans więc umowa o dzieło mi pasuje, bo nie zastanawiam się nad tym czy przekroczę progi.

Cytat z artykułu, który znalazłam na ludzkie potwierdzenie skomplikowanych przepisów:

"Na zawieszenie lub zmniejszenie renty nie wpływają przychody uzyskiwane z tytułu wykonywania pracy zarobkowej nie objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Chodzi tu m.in. o przychody uzyskiwane z tytułu:

- umów o dzieło zawartych z innym podmiotem niż własny pracodawca (o ile nie są wykonywane na rzecz własnego pracodawcy, czyli takiego, z którym ma się już umowę o pracę),
- praw autorskich i patentowych,
- wynajmu lub dzierżawy nieruchomości albo lokali (chyba że wynajem lub dzierżawa stanowią przedmiot działalności gospodarczej),
- honorariów z tytułu działalności twórczej lub artystycznej"

agatkaa90
Posty: 12
Rejestracja: 2012-09-25, 19:43
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Postautor: agatkaa90 » 2012-09-26, 20:02

MajaJ -> dziękuję Ci bardzo gdyż Twoja odpowiedź rozjaśniła mi pewne sprawy :) tak się wzbraniałam przed umową o dzieło.. a nie pomyślałam, że ma pozytywne aspekty :P Dziękuję Ci bardzo :588:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez agatkaa90, łącznie zmieniany 1 raz.
A widziałaś kiedyś, żeby pies psu na ogon nastąpił i to umyślnie?

MajaJ
Posty: 39
Rejestracja: 2011-11-09, 11:56
Lokalizacja: Katowice

Postautor: MajaJ » 2012-09-28, 10:01

To się nazywa paradoks, prawda? Pół Polski walczy by nie mieć śmieciowych umów, a nam one w pewnych sytuacjach pozwalają w ogóle dorabiać, albo więcej dorabiać...:)

Trzeba tylko pamiętać, że pracując na rencie na umowę o pracę czy zlecenie za jakiś czas możemy starać się o przeliczenie renty i może się okazać, że dzięki tym drobnym składkom to świadczenie może wzrosnąć. Nie będzie to miało miejsca w przypadku umowy o dzieło, bo tam tych składek pracodawca nam nie płaci. No ale trzeba sobie zadać pytanie, czy w obecnej chwili ważniejsze jest dla mnie, by mieć więcej na życie TERAZ, czy zależy mi by zabezpieczać się na przyszłość.
Ehh... ja zmuszona jestem wybrać to pierwsze, a co będzie dalej czas pokaże. Jestem świadoma, że muszę doceniać że w ogóle mogę jeszcze co nieco popracować :)

pozdrawiam! Maja
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez MajaJ, łącznie zmieniany 1 raz.

agatkaa90
Posty: 12
Rejestracja: 2012-09-25, 19:43
Lokalizacja: Toruń
Kontaktowanie:

Postautor: agatkaa90 » 2012-09-28, 19:56

Droga Maju. Ja raczej nie mam co liczyć na zwiększenie renty, ponieważ jestem tylko na rencie socjalnej, a z tego co wiem to ona chyba tylko podlega waloryzacji i wpłacane składki nie mają tu chyba znaczenia, ale mogę się mylić :)

Niestety renta z tytułu niezdolności do pracy mi się nie należy gdyż z racji na młody wiek i na to, że się uczyłam ... nie mam lat przepracowanych ..

Ważne, że chociaż coś jest :))

Pozdrawiam !
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez agatkaa90, łącznie zmieniany 1 raz.
A widziałaś kiedyś, żeby pies psu na ogon nastąpił i to umyślnie?

moskit30
Posty: 178
Rejestracja: 2012-01-02, 09:19
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Postautor: moskit30 » 2012-10-09, 12:50

Hej za niedlugo jade na komisje o przyznanie renty,ale mam pewne obawy poniewaz chce isc do pracy ale boje sie ze jak dostane rente to nie bede mogla nigdzie sie zatrudnic tylko pracowac "na czarno" prosze napiszcie jezeli dostane "calkowita niezdolnosc do pracy" to jak lekarz z medycyny pracy moze mi dac zezwolenie na wykonywana prace?mam stopien umiarkowany ale to ZUS-u chyba nie interesuje.
Moskit30

zofija
Posty: 803
Rejestracja: 2009-03-31, 14:05
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: zofija » 2014-11-19, 14:00

Witam!
Ja pracuję.Jestem również na rencie.
Mam znaczny stopień niepełnospr. i częsciową niezdolność do pracy,
W związku z tym że mój stan zdrowia pogorszył się chcę stawać ponownie na komisję w ZUS-ie. Mam pytanie :Jak wypełnić druk N-10 (wywiad zawodowy)?
Jaki wplyw ten wywiad ma na decyzję o podwyższeniu grupy?
Trafił mi się staż no i tak zostalam do dzisiaj.Rentę mam do końca 2013r.,ale w maju kończę 55 lat i chyba przejdę z urzędu na pomostówkę.Tak mi przynajmniej powiedziano na ostatniej komisji.Brakuje mi dwa lata do 20-lat pracy.
Miłego dnia [you]!

"Lepiej iść i upadać niż całe życie klęczeć"

zofija
Posty: 803
Rejestracja: 2009-03-31, 14:05
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: zofija » 2014-11-19, 17:31

Pomyliłam się-rentę mam do końca 2015r
Miłego dnia [you]!

"Lepiej iść i upadać niż całe życie klęczeć"


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości