Własna działalność gospodarcza a SM.

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

inka
Posty: 742
Rejestracja: 2008-03-31, 15:11
Lokalizacja: Krk
Kontaktowanie:

Własna działalność gospodarcza a SM.

Postautor: inka » 2008-08-17, 15:08

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie ten temat, mam nadzieję że ktoś z Was bedzie w stanie pomóc, ewentualnie pokierowac mnie do odpowiedniej strony w sieci. Na witrynie PFRON nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi...

A więc:
Czy z racji stwierdzonego SM osobom rozpoczynającym własną działalność gospodarczą przysługują jakiekolwiek ulgi? Czy jest to ułatwienie przy ubieganiu się o kredyt bezzwrotny np. w UE?

I last but not least, czy PFRON oferuje refundacje składek ZUS również w wypadku sm?? Co trzeba zrobić aby sie tam 'załapać'?


Może temat w przyszłości przyda się komuś oprócz mnie, przeszukałam całe forum ale nic nie znalazłam..
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez inka, łącznie zmieniany 1 raz.

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-08-17, 16:47

> I last but not least, czy PFRON oferuje refundacje składek ZUS również w wypadku sm?? > Co trzeba zrobić aby sie tam 'załapać'?

Refunduje, jeśli osoba chora na SM ma orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci. Jesli nie masz takiego orzeczenia, musisz je załatwić. A co robic potem, wyjaśnia, wydaje mi się poniższy link:

http://kadry.infor.pl/temat-dnia/67653, ... nikow.html

Sama znam sprawę tylko z teorii (z wyjatkiem załatwiania orzeczenia).
Pozdrawiam.

zgredek
Posty: 1438
Rejestracja: 2008-08-13, 14:20
Lokalizacja: Łódzkie
Kontaktowanie:

Postautor: zgredek » 2008-08-17, 21:14

Iness z tego co ja już wiem to to że mozesz odliczyć leki z podatku dochodoego, ale jeśli nie jesteś w podatku liniowym bo w nim nic nie odliczysz prócz firmowych wydatków.
Bob budowniczy zawsze da rade.

inka
Posty: 742
Rejestracja: 2008-03-31, 15:11
Lokalizacja: Krk
Kontaktowanie:

Postautor: inka » 2008-08-25, 15:40

maria_xx, dzieki za link, tego potrzebowałam :!: Orzeczenia nie mam i wątpię żebym dostała w ciagu najbliższych lat, będę musiała chyba bez kombinacji.

A do odliczenia leków też potrzebuję orzeczenia??

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-08-25, 16:20

'Orzeczenia nie mam i wątpię żebym dostała w ciagu najbliższych lat, będę musiała chyba bez kombinacji.'

Jakich kombinacji?? Nie odpuszczaj i spróbuj jednak załatwić orzeczenie, lekki stopień powinnas dostać za samą diagnozę. Samo załatwianie nie jest kłopotliwe ani specjalnie czasochłonne. Najwyżej nie dostaniesz.
Bez orzeczenia o stopniu niepelnosprawności nie przysługuje Ci prawo do odpisów za leki (z tego, co wiem). Pozdrawiam.

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-08-25, 17:18

byłam dzisiaj na komisji w sprawie przyznania stopnia niepełnosprawności.Do odbioru 2 września.Nic mi nie powiedziano,czy mam czy nie.poczekam ,tydzień to nie tak dużo.
Wiesia żyj w zgodzie z sm

inka
Posty: 742
Rejestracja: 2008-03-31, 15:11
Lokalizacja: Krk
Kontaktowanie:

Postautor: inka » 2008-08-25, 17:47

maria_xx pisze:Jakich kombinacji??



Napisałam w ten sposób bo patrząc na stan w jakim jestem zazwyczaj, nikt nie powiedziałby że coś mi do lega. Tym bardziej komisja, która na pewno takich przypadków jak ja odprawia z kwitkiem dziesiątki. Boję się że za samą diagnozę rząd nie będzie chciał wyrzec się pieniążków.

No ale nic to, muszę pomyśleć, bo to byłoby spore ułatwienie...

inka
Posty: 742
Rejestracja: 2008-03-31, 15:11
Lokalizacja: Krk
Kontaktowanie:

Postautor: inka » 2008-08-25, 17:48

Wiesia trzymamy kciuki :!:

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2008-08-25, 20:50

iness pisze:Napisałam w ten sposób bo patrząc na stan w jakim jestem zazwyczaj, nikt nie powiedziałby że coś mi do lega. Tym bardziej komisja, która na pewno takich przypadków jak ja odprawia z kwitkiem dziesiątki. Boję się że za samą diagnozę rząd nie będzie chciał wyrzec się pieniążków.

No ale nic to, muszę pomyśleć, bo to byłoby spore ułatwienie...


Ale stopien niepelnosprawnosci mozesz uzyskac na komisji w PCPR w orzecznictwie nie musisz chyba miec z ZUS?? tam duzo latwiej uzyskac pozytywne orzeczenie gdyz ich to nic nie kosztuje tak jak ZUS, te skapiradla nam nie daja bo musza sobie budynki nowe budowac :evil: wiec tam powinnas dostac bez problemu jesli masz diagnoze SM
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-08-25, 21:22

Iness, posłuchaj Ircka i mnie, tutaj chodzi o tzw. orzecznictwo POZARENTOWE, ZUS nie ma nic do tego, te rzesze odprawiane z kwitkiem to ci, którzy zalatwiaja rente. Nie robia tego w PCPR (powiatowe centrum pomocy rodzinie), lecz w ZUS. Pzdr.

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-08-26, 12:46

tak iness.Ja też miałam komisję w PCPR.Rentę mam z ZUS-u,ale grupy mi nie przyznali i dlatego złożyłam wniosek do PCPR.2 września odbiór orzeczenia.Napiszę.
Wiesia żyj w zgodzie z sm

jaszczurka
Posty: 588
Rejestracja: 2009-01-25, 00:37
Lokalizacja: chwilowo ok.Rabki

Postautor: jaszczurka » 2009-02-05, 12:28

troche w temacie mam pytanko:wlasnie zamykam dzialalnosc i planuje podpisac umowe z NFZ o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym i jednoczesnie skladam wniosek o orzeczenie stopnia niepelnosprawnosci w PCRP i wlasnie ;co mi daje posiadanie stopnia? czy moge liczyc na refundacje skladki ZUS? na co w ogole moge liczyc? bo w Zusie raczej nie mam szans...brak prawa do zasilku dla bezrobotnych,brak prawa do renty...Doradzcie prosze!

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2009-02-05, 20:17

Osoby prowadzące działalnośc gospodarczą mogą się starac o częściową refundację składek zus, ale jak jest z osobami które nie prowadzą działalności nie wiem. Zajrzyj na stronę PFRON na pewno znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

jaszczurka
Posty: 588
Rejestracja: 2009-01-25, 00:37
Lokalizacja: chwilowo ok.Rabki

Postautor: jaszczurka » 2009-02-05, 22:33

juz wiem! miły pan prawnik z PTSRu mowi,ze albo PCPR albo Urzad Pracy moze placic skladki za takie sieroctwa jak ja :-P tylko radzi "zdobyc"sobie stopien niepelnosprawnosci.Ano trzeba bedzie sprobowac.

robek
Posty: 24
Rejestracja: 2009-02-13, 22:07
Lokalizacja: warszawa

Postautor: robek » 2009-02-26, 22:52

Kurde
O czy Wy piszecie o stopniu niepełnosprawności . Ja prowadzę działalność gospodarczą i ma refundację składek na ZUS ok. 460 zł. /mies.
Zrobiłem inaczej wystąpiłem o rentę do ZUS , którą dostałem bez problemu na 2 lata (teraz znowu mam przedłużoną na kolejne 2 lata)
Orzeczenie o przyznaniu renty księgowa wysłała do pefronu i bez problemów dostaje teraz refundacją składek na ZUS.
Nadmienię że nie mam żadnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
robek


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości