Renta dla studentów?

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

oleander
Posty: 2
Rejestracja: 2013-08-01, 18:02
Lokalizacja: Polska

Renta dla studentów?

Postautor: oleander » 2013-08-22, 14:02

Witam!
Nie mogę znaleźć na forum podobnego wątku, dlatego postanowiłem napisać, bo może ktoś mógłby mi udzielić przydatnych informacji na ten temat.

Zdiagnozowano u mnie SM w wieku 16 lat. Teraz mam 23 i studiuję stacjonarnie na uczelni państwowej, nie pracuję i nie pracowałem nigdy.
W życiu miałem kilka lekkich rzutów, ale bez leczenia i leżenia w szpitalu. Teraz ubiegam się o interferon.

Mojej mamie powiedziano niedawno, że mam szansę na jakąś rentę z uwagi na to, że się uczę. (I z tego, co zrozumiałem - na okres do zakończenia nauki).
Ale szczegółowych informacji jej nie podano, więc tyle jedynie mi przekazała.
W Internecie nie mogę nic więcej znaleźć na ten temat.
Jest jedynie renta socjalna, która przysługuje osobie, która JEST CAŁKOWICIE NIEZDOLNA DO PRACY.
A ja jestem człowiekiem zupełnie sprawnym na dzień dzisiejszy, więc byłoby wręcz absurdem ubiegać się o orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.

Ale może w praktyce wygląda to inaczej?
Czy ktoś orientuje się jak to jest w przypadku osób studiujących?

Za uwagę dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

Dota
Posty: 32
Rejestracja: 2011-05-10, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: Dota » 2013-08-22, 17:26

Nigdy nie słyszałam o czymś takim jak renta dla studentów o ile nie jest to renta socjalna.
Ja zachorowałam na sm pół roku przed maturą, od tamtej pory zdałam maturę, ukończyłam szkołę dwuletnią, następnie studia; mam za sobą niemal 22 lata stażu pracy.
Od 2 lat, z uwagi na orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, korzystam ze skróconego 7-godzinnego czasu pracy oraz zasiłku pielęgnacyjnego (153zł).

Być może chodzi o zasiłek pielegnacyjny, który przysługuje jeśli zachorowanie postało przed 21 życia. Oczywiście musi to być udokumentowane np. rozpoznaniem sm.

kuczuś
Posty: 344
Rejestracja: 2013-06-09, 19:24
Lokalizacja: Łódzkie

Postautor: kuczuś » 2013-08-22, 19:06

zus.pl pisze:Renta socjalna przysługuje osobie, która:
jest pełnoletnia oraz
jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia albo
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

możesz ubiegać się o rentę.
Musisz iść do ZUSu, a tam dadzą Ci:
- wniosek o przyznanie renty socjalnej
- zaświadczenie o chorobie, które musi wypełnić lekarz prowadzący
jeśli już wypełnisz te dwa wnioski, musisz jeszcze iść na uczelnię po zaświadczenie, że studiujesz. Potrzebne Ci jeszcze będzie ksero wyników badań.
O tym, czy dostaniesz rentę decyduje komisja lekarska ;)
możesz jeszcze tu poczytać: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

kuczuś
Posty: 344
Rejestracja: 2013-06-09, 19:24
Lokalizacja: Łódzkie

Postautor: kuczuś » 2013-08-26, 15:29

Jednak jest trochę inaczej. Musisz dostarczyć również akt urodzenia i zaświadczenia z każdej szkoły, którą ukończyłeś po 18 roku życia, czyli liceum i z uczelni, na której studiujesz.
Jeśli miałeś przerwę w nauce, to musisz też napisać oświadczenie, że nie pracowałeś (no, chyba, że pracowałeś) i się nie uczyłeś. Czyli zbijałeś bąki :D

Bo jeśli zaczniesz pracę to Ci rentę socjalną cofną i musisz przepracować dwa lata, żeby dostać taką 'normalną' rentę.

kuczuś
Posty: 344
Rejestracja: 2013-06-09, 19:24
Lokalizacja: Łódzkie

Postautor: kuczuś » 2013-11-15, 20:53

Starałam się o rentę socjalną, ale niestety. Odmowa.

Bo fizycznie owszem, nie jestem zdolna do pracy. Ale umysłowo jestem.
No nic, spróbowałam, nie dostałam, trudno :D są bardziej potrzebujący.

msbreezerka
Posty: 11
Rejestracja: 2014-08-14, 18:28
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: msbreezerka » 2014-08-14, 19:50

Chciałabym odświeżyć temat.
Jestem kompletnie zielona w papierkowych klimatach.
W kwietniu zdiagnozowano mi SM, trafiłam do spzitala na 10 dni, jestem leczona Avonexem. Jak pewnie kazdy z nas, mam ogniska zapalne w mózgu, dosyc czeste dretwienia miesci, ale to nie rzuty. Studiuje dziennie. Czy mozna mi przynac jakas rente - zapomogę? Socjalna raczej nie wchodzi w gre, bo mi rodzice wykazuja dochod chyba na tyle 'wysoki', ze renta nie przysluguje. To tak jak ze stypendium socjalnym, wiecie, jak sie przkroczy jakas kwote na osobe w rodzinie to po stypendium. Dlatego pytam z ciekawosci o rente.

irenkar
Posty: 61
Rejestracja: 2014-01-04, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: irenkar » 2014-08-16, 09:14

Z rentą to nie wiem też jak do końca wygląda sytuacja. Wiem tylko, że za samo posiadanie sm to zus tak łatwo nie daje renty. Chyba trzeba to załatwić do 25 roku życia (dokładniej, że niezdolność do pracy powstała do 25 roku życia), bo potem wchodzi się w etap składania składek itp. U mnie na uczelni jest stypendium dla osób niepełnosprawnych. Jest dawane w zależności od stopnia niepełnosprawności.
Sądząc z tego, iż leczona jesteś Avonexem Twoja choroba nie jest tak bardzo rozwinięta (z czego trzeba się cieszyć :-D ).
„Nie wyruszył od razu. Wiedział z doświadczenia, jak ważne jest umieć odkładać to, za czym się tęskni.”

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2014-08-16, 10:45

To właśnie o rentę socjalną można się ubiegać, jeśli zachorowałaś w trakcie nauki. Wszystko jest parę postów wyżej. Czytajcie chociaż temat, w którym zadajecie pytania!
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”

honung
Posty: 61
Rejestracja: 2013-05-04, 05:43
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: honung » 2014-08-16, 10:55

Przy orzekaniu jest jeszcze zasadnicze pytanie,czy choroba powoduje niezdolność do pracy? bo sama obecność zmian w oun bez objawów, tudzież uczucie mrowienia, nie jest podstawą do orzeczenia o niezdolności do pracy

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2014-08-16, 12:24

Oczywiście, samo posiadanie sm nie oznacza automatycznego przyznania renty, chodziło mi tylko o to, że MOŻNA się o nią ubiegać w trakcie nauki. A jeśli msbreezerka jest w dobrej formie to trudno mówić o niezdolności do pracy. Choroba nie oznacza, że od ręki dostaniesz jakieś pieniądze.
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości