Renta

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2011-07-02, 23:14

Wopa sorki ale to ty namieszałeś bo ja akurat się w tym orientuję bo to przechodziłam i o wszystko dokładnie wypytałam bo przecież nie mogłam dać się zrobić w ,,konia".
Byłam zatrudniona na czas nieokreślony (pracowałam tam 12 lat) i niestety zakład musiał mnie zwolnić mimo iż byłam cenionym pracownikiem bo takie jest prawo ,zwolniono mnie po trzech miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego i to bez wypowiedzenia czyli nawet nie dostałam odprawy - zero kasy :13: .Taka to jest niestety nasza polska rzeczywistość człowiek haruje jak wół a potem tak marnie kończy .

Ps. Wojtku mogę ci nawet podać na podstawie jakiego art.mnie zwolniono ale myślę że to już na pw. jeśli cię to interesuje.

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: jaszmurka » 2011-07-02, 23:18

z tego co ja wiem to takie jest prawo,że po 3 miesiącach pobierania swidczenia rehabilitacyjnego maja prawo zwolnić pracownika bez podania przyczyny,choc jak dla mnie to chore prawo
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-07-03, 11:52

RÓŻA pisze:bo takie jest prawo

Nie musiał cię zwolnić. To sa tak szczegółowe przepisy i różne niuanse, ze raczej te forum nie nadaje się do takich spraw.
"Formalnie rzecz biorąc, że nie ma przeszkód aby zwolnic pracownika stosując art.53 par.1, pkt.1 lit."b". Można by tak postąpić gdyby decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego była tylko na 3 miesiące. Jeżeli jest na 4 m-ce należałoby poczekać aż upłynie ten termin i dopiero wtedy, gdyby pracownik otrzymał dalsze świadczenie można by go zwolnić. Jeżeli zaś zgłosił by gotowośc do pracy to oczywiście ze zwolnienia nici. Ale nie ma gwarancji czy po upływie 4-go miesiąca (jeżeli był by zwolniony po 3-im miesiącu) nie chciałby skorzystać z uprawnień wynikających z art.53 par.5 kp. Wydaje się, że powinność ponownego zatrudnienia, o której mówi ustawodawca w § 5 art. 53 k.p., nie ma charakteru bezwzględnego. Wystarczy wskazać, że nakaz ten jest obarczony dodatkowo zastrzeżeniem "w miarę możliwości", a "obowiązek" jego realizacji przez pracodawcę ustaje po upływie sześciu miesięcy. Odmienne stanowisko w tej materii zajął Sąd Najwyższy. Przyjął mianowicie, że na podstawie art. 53 § 5 k.p. pracodawca ma obowiązek nawiązania z byłym pracownikiem stosunku pracy. W razie niewykonania tego obowiązku byłemu pracownikowi przysługuje roszczenie o nawiązanie stosunku pracy oraz o odszkodowanie za okres pozostawania bez pracy od chwili zgłoszenia się do pracy w terminie określonym w powyższym przepisie. Podstawę prawną roszczenia odszkodowawczego stanowi art. 471 k.c. w związku z art. 300 k.p. ( uchw. SN z 10.09.1976 r., I PZP 48/76, OSN 1977/4/65)".
Podsumowując:
Dlatego w wiekszosci zakłady pracy nie zwalniają pracowników przebywających na swiadczeniu rehabilitacyjnym po 3 miesiacach, bo sprytny pracownik może wykorzyastać stanowisko Sadu Najwyższego i narobić kłopotu pracodawcy
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2011-07-03, 13:55

Wojtek ja świadczenie dostawałam na dwie tury czyli za każdym razem było to po pół roku.
Żegnając się z zakładem miałam zagwarantowany powrót do pracy po zakończeniu świadczenia i to na starych warunkach,gdy ponownie odwiedziłam zakład po roku aby uzupełnić papiery na rentę to w kwestii ponownego zatrudnienia nic się nie zmieniło nadal furtka stoi dla mnie otworem i gdy tylko zdrowie mi na to pozwoli to jestem tam mile widziana.

Mam do ciebie jedno pytanko bo tego akurat nie udało mi się dowiedzieć - otóż jak już pisałam zakład rozwiązał ze mną umowę bez wypowiedzenia czy w takim wypadku należy się odprawa bo nie dostałam ani grosza po tylu latach pracy :13:

Zakończmy to grzebanie w przepisach bo poniekąd każdy z nas miał rację - pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-07-03, 14:15

Niestety nie nalezy się odprawa, gdyz traktuje sie to jak zwolnienie z winy pracownika.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2011-07-03, 14:55

Dziękuje za odpowiedź ,trochę głupie te przepisy bo czy to nasza wina że zachorowaliśmy przecież każdy chciałby być zdrowy pracować i cieszyć się życiem.

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: jaszmurka » 2011-07-03, 22:00

ja dostałam swiadczenie rehabilitacyjne od razu na 12 miesięcy a jednak po 2 miesiącach umowa wygasła i nie została przedłużona i nadal pobierałam swidczenie
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..

keyara
Posty: 692
Rejestracja: 2009-11-03, 10:06
Lokalizacja: Radlin

Postautor: keyara » 2011-07-08, 14:08

Od stycznia jestem na chorobowym - jako ,że mam zgłoszoną swoją działalność muszę płacić ZUS.Oczywiście 182 dni chorobowego i świadczeń ze strony ZUSu skończyly się na początku czerwca.Jako ,że mój neuro koniecznie chce mnie wysłać na rentę - wiedząc jaka mam sytuację w domu - składałam już dokumenty po 20 maja i do dzisiaj echo.W końcu nie wytrzymałam i zadzwoniłam do ZUSu - po prostu mnie rozwalili !!! W Rybniku są dwa budynki oddalone ok kilometra od siebie - i dokumenty składa się w pierwszym ,a orzecznictwo itd jest w drugim.Tyle ,że pierwszy przesyła dokumenty do drugiego i tam wyznaczają termin.A teraz zagadka - jak długo trwa przesłanie dokumentów ? ....Moje wpłynęly dokładnie 1 lipca.A teraz mam poczekać ok 3 mieś na termin - tyle ,że za co mam Żyć ?
I co będzie jeśli okażę się zdrowa ? Chorobowe mam nadal ,a nikt nie jest w stanie odpowiedzieć czy i ile mam zapłacić składkę ZUS. ( o skąd to nie wspomnę )
"...nie piję wody ,bo rybki się w niej piep..ą..." ;-)

"Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli rozwiązanie nie istnieje, nie istnieje też problem" Obrazek

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-07-08, 16:17

keyara,
Aby dokładnie odpowiedziec to musi byc dokładnie opisana sprawa. W ZUSie sa ważne szczególy, a ty ich nie przedstawiasz. Po wyczerpaniu chorobowego idzie się na świadczenie rehabilitacyjne które przyznaje ZUS. Świadczenie jest płatne i moze być nawet do roku czasu. W tym czasie nie opłaca się składek ZUSowskich tylko ubezpieczenie zdrowotne (nie jest to składka ZUSowska tylko przechodzi przez ZUS i formalnie ZUS tylko tego pilnuje). Po świadczeniu rehabilitacyjnym można przejść na rentę lub wrócić do pracy. Nie rozuumiem jaka sprawa jest z opłacaniem składek ZUSowskich. Bo jest to wszystko normanle, ze na chorobowym i świadczeniu nie płaci się składek ZUSowskich. A po tym jak wraca się do pracy albo do działalności zaczyna się znowu płacić składki.
ZUS nie ma określonego terminu wyznaczania daty komisji. Ogólnie to nie ma żadnego znaczenia, gdyż ewentualna renta biegnie od daty złożenia papierów a nie od daty komisji.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Zofiakk
Posty: 30
Rejestracja: 2010-10-04, 19:46
Lokalizacja: śląsk

Postautor: Zofiakk » 2011-07-14, 19:47

Proszę o poradę staram się o świadczenia rehabilitacyjne, a że nie mogę chodzić mój lekarz zaznaczył, że nie przyjadę do zus-u, tu dostałam odpowiedź , że orzecznik zjawi się u mnie w domu trochę się boję ale co mi tam jakoś to muszę przeżyć.
Czego mogę się spodziewać nigdy nie miałam z nimi doczynienia.

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-07-14, 20:29

Zofiakk pisze:orzecznik zjawi się u mnie

Ja nie mam pojecia, bo u nas w Rzeszowie tego typu wizyt się nie stosuje tylko załatwia zaocznie.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

gizzy
Posty: 2
Rejestracja: 2011-07-15, 08:37
Lokalizacja: glogów

poczatkujaca zagubiona....

Postautor: gizzy » 2011-07-15, 08:43

Witam
Kilka dni temu dowiedzialam sie ze mam sm.Obecnie mieszkam w Uk ale nie chce dluzej tu byc chce wrocic i byc z moja rodzina.Chcialabym sie zapytac co powinnam zrobic zaraz po powrocie do kraju?. Wszystko jest dla mnie przerazajace i poprostu sie boje. Czy ktos moglby mi pomoc?. Bardzo prosze i dziekuje.

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-07-15, 08:56

gizzy, witaj na forum. Mam propozycję. Jesteśmy w temacie RENTA, więc tutaj trudno nam będzie Ci pomóc, nie mieszając przy okazji wątków.
Załóż może tutaj :arrow: Przedstaw się nowy temat, napisz kilka słów, a zobaczysz, że nie zostaniesz sama i wszyscy postaramy się pomóc.
Pozdrawiam bardzo serdecznie i nie martw się, tu jest mnóstwo ludzi, którzy Cię wesprą :-)
Obrazek

koczi230
Posty: 1808
Rejestracja: 2009-08-04, 21:57
Lokalizacja: Lublin

Postautor: koczi230 » 2011-07-15, 12:05

gizzy ,czekamyna Cię tu gdzie pisała Beata.
Ponawrocie na RP łono,bojowe zadanie :nawiedzić gab familijnego medyka
celem uzyskania skierowania do neurologa ,on już powinien Cię pokierować co dalej.
Powodzenia i czekamy na wieści od Cię
;-)

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2011-07-15, 13:37

:evil: :evil: :evil: dzisiaj dostaliśmy kolejne pismo z Holandii z informacją, że po raz kolejny zwrócili się do ZUSu w Warszawie o przesłanie dokumentów (pierwsze pismo było w lutym) Jeśli ZUS ich nie prześle, to odrzucą wniosek o przyznanie renty.


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 264 gości