Renta

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Bynik
Posty: 5714
Rejestracja: 2008-04-20, 20:49
Wiek: 59
Lokalizacja: zza winkla

Postautor: Bynik » 2013-08-28, 23:12

A ja dziś otrzymałem oficjalne pismo z ZUS, że jestem rencistą na stałe niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji Z czym się oczywiście zgadzam. Żegnajcie orzecznicy... Chyba, że znowu Ustawę zmienią. Bo renciście to można odebrać, a górnikowi już nie, bo prawa nabyte... :-| :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2013-08-28, 23:14

JR pisze:Pomimo korzystnego dla mnie orzeczenia lekarskiego ZUS nie przyznał mi renty powołując się na wspomniany przez ciebie wcześniej wymagany okres pięciu lat.

Niestety widocznie nie spełniasz warunków. Jest to o tyle dziwne, że jeżeli ktoś nie spełnia warunków do ewentualnego przyznania renty, to nie wzywa się go do orzecznika, tylko ZUS pisze, że nie spełnia się warunków.
Druga sprawa. Renta specjalna. Trzeba pobrać druki z ZUSu. Wypełnić i uzasadnić oraz złożyć w Oddziale ZUS któremu się podlega. A co z tym zrobi Prezes ZUS w Warszawie, tego pownie nikt nie wie. Jedno jest prawie pewne - to trochę potrwa.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2013-08-29, 18:12

Bynik moje gratulacje, wreszcie będziesz mógł spokojnie spać, a nie co jakiś czas martwić się czy aby dadzą czy nie, udało Ci się trafić na ludzkiego orzecznika, który wie co znaczy ta cholerna choroba, a takich niestety jest niewielu.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez róża, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zdrowie nie jest wszystkim ale bez zdrowia wszystko jest niczym ...." ks.Jan Twardowski

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-08-29, 22:42

Bynik - gratulacje. Przywracasz mi wiarę w ludzi. (w końcu w ZUSie też. podobnie jak w innych instytucjach, pracują ludzie ;-) )

Awatar użytkownika
ŚpiącaKrólowa
Posty: 496
Rejestracja: 2009-04-18, 18:04
Lokalizacja: Nibylandia

Postautor: ŚpiącaKrólowa » 2013-08-30, 16:59

ja mam takie pytanie dotyczące tej renty, w tym roku skończyłam studia, wiadomo jak jest z pracą, chciałam się starać o rentę bo chorobę miałam zdiagnozowana jeszcze w trakcie nauki. Czy mozna pozniej do niej cos dorobić ? to jest renta socjalna ? przepraszam za takie banalne pytania, ale całkowicie nie mam pojęcia o tym ...
w ludziach denerwuje mnie tandeta emocjonalna .

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2013-08-30, 20:56

Krolewno. Poczytaj:

http://stwardnieniesmrozsiane.ok1.pl/vi ... &start=390


http://stwardnieniesmrozsiane.ok1.pl/vi ... &start=315

Można dorobić będąc na rencie socjalnej tak jak na normalnej rencie.

A dokładnie w tej chwili:

Renta socjalna

Od 1 marca 2013 r. wynosi: 698,17 zł

Prawo do renty socjalnej zawiesza się, jeżeli zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych. W związku z tym, kwota przychodu uzasadniająca zawieszanie rent socjalnych wynosi w okresie
od 1 września do 30 listopada 2013 r. 2 528,80 z / miesięcznie brutto
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Wopa, łącznie zmieniany 2 razy.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

basia 39
Posty: 10
Rejestracja: 2012-03-18, 01:30
Lokalizacja: warm-maz.

Postautor: basia 39 » 2013-09-08, 09:03

Witam.
Kochani jestem świeżo po komisji ZUS Był tylko jeden lekarz i to nie neurolog, który nie chciał podjąć decyzji na temat mojej niezdolności do pracy i wysłał mnie znowu na 12.09 do neurologa.Jestem osobą chodzącą, byłam tylko raz w szpitalu przy pierwszej diagnozie Sm, nie miałam rzutów przez 2 lata od kiedy choruję,jestem na Copaxonie. Mam trochę obawy czy w ogóle przyznają mi rentę.Jestem z warm-maz i może ktoś zna orzecznika neurologa Dariusza Kunerta z Olsztyna.Proszę o pomoc. ;-)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez basia 39, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2013-09-08, 16:08

basia 39 pisze: Mam trochę obawy czy w ogóle przyznają mi rentę


powtórka ze str.22


Orzecznik (z minimum I stopniem specjalizacji) wysyła do specjalisty w zasadzie z dwóch powodów:
1. bo nie chce sama podejmować decyzji (tak najwygodniej)
2. specjalizacja orzecznika jest inna niz twoje schorzenie i się na twoim schorzeniu nie zna na tyle by orzec w twej sprawie

Lekarz specjalista przekazuje swoją opinie do ZUS i nie ma na to ustawowego terminu.
Po przekazaniu opinii ZUS wydaje decyzję (nie staje się powtórnie przed orzecznikiem). Kandydat na rencistę decyzję ZUS dostaje poleconym do domu.
W razie decyzji negatywnej mozna złozyć swój sprzeciw adresując go do do ZUSu. Wtedy staje się przed rzeczywiście komisją ( w składzie 3 lekarzy).
W takim przypadku orzeczenie Komisji odwoławczej wydawane jest już w dniu badania. Jednak i tym razem decyzja (nie orzeczenie) także przychodzi z ZUSu.
Gdyby jednak tu też była decyzja negatywna to zostaje odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społacznych Sądu Okręgowego. Ale to juz inna sprawa.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

tygrysek
Posty: 39
Rejestracja: 2011-02-03, 20:51
Lokalizacja: Zagłębie
Kontaktowanie:

Postautor: tygrysek » 2013-09-20, 18:03

mam do Was pytanie.
czy ktoś był w podobnej sytuacji.
o ile w ubiegłym roku rzut dość mnie "sponiewierał" także nie dyskutowałem z propozycją przejścia na rentę, którą uzyskałem bez większego problemu z l.orzecznikiem dostałem na rok. w tym roku bez rzutu i po rehabilitacji stan nawet dobry. a że mam orzeczenie i rentę do końca listopada tego roku nasuwa się pytanie co dalej? czy dostanę rente jak mam tylko wypis z rehabilitacji oraz od lekarza prowadzącego leczenie betaferonem.
Złą energię rozładuj brykając jak tygrysek :)

mona
Posty: 182
Rejestracja: 2009-02-26, 16:05
Lokalizacja: świetokrzyskie

Postautor: mona » 2013-09-20, 18:50

Dostałam przedłużenie renty na następny rok posiadając takie jak ty dokumenty tylko ja jestem ubespieczona w KRUSie
Mona

ktosiek
Posty: 6
Rejestracja: 2013-10-01, 13:47
Lokalizacja: wrocław

Czy mam jakieś szanse na zdobycie renty

Postautor: ktosiek » 2013-10-01, 14:38

Witam wszystkich chciałbym sie dowiedzieć czy wie ktoś z was czy mam jakieś szanse na rente jeśli tak to w jakiej wysokości.
a teraz troche informacji o mnie mam 22lat. ukonczyłem technikum kolejowe od razu po szkole zacząłem pracować ale na umowy zlecenie potem zacząłem pracować z umową o pracę pracuję tak 18miesięcy. chorobe wykryto u mnie w kwietniu gdy znacznie pogorszył mi się wzrok w lewym oku miałem nadzieję że sie poprawi lecz tak się nie stałlo poprawiało się do pewnego stopnia i sie zatrzymało tzn. mam problemy z kolorami i z ostrością, i teraz jeszcze od kilku dni mam ciągłe zawroty głowy i widze podwujnie, trwa to kilka dni tak więc nie wiem czy to ma jakiś związek z moją chorobą jutro wybieram się do pani doktor i jak mnie przyjmnie to może się okaże czy to wina choroby czy może całkiem coś innego, tak więc już opisałem wszystko o sobie a i jeszcze moja praca polega na tym że jestem pomocnikiem maszynisty, szkole się na maszyniste praca jest zmianowa, pracuję też w nocy. Bardzo mi zależy na tej pracy niestety w styczniu mam badania okresowe a z taką wadą wzroku nie mam najmniejszych szans by mi podpisali :( i pisze tutaj by sie dowiedzieć czy mam jakieś szanse by dostać jakieś pieniądze bo jak już mnie zwolnią to przynajmniej pare zl z tej renty by było bo niestety dla takich ludzi jak ja to wątpie by gdzie kolwiek dostać robote dobrze płatą bo wydaje mi się że zostane skazany na prace za marne 1200zł. i nie więcej :( jeśli ktoś jest w stanie mi podpowiedzieć coś na ten temat to bardzo bym prosił o odpowiedź, będe bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2013-10-04, 01:09

ktosiek pisze:czy mam jakieś szanse na rente


poczytaj: http://stwardnieniesmrozsiane.ok1.pl/vi ... &start=315
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

elka
Posty: 170
Rejestracja: 2010-08-18, 19:15
Lokalizacja: Polska

Postautor: elka » 2013-10-04, 09:07

Ktosiek, ty przede wszystkim koniecznie udaj się do neurologa, bo masz objawy rzutu choroby ( zawroty głowy, podwójne widzenie ).

ktosiek
Posty: 6
Rejestracja: 2013-10-01, 13:47
Lokalizacja: wrocław

Postautor: ktosiek » 2013-10-21, 08:57

Elka miałaś racje jak sie wybrałem do szpitala to mnie zatrzymali tam i dostałem sterydy, a wracając do tematu, wyczytałem na stronie ZUS cytat.: Kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych
od 1 marca 2013 r.:
emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna 831,15 zł
renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 637,92 zł
renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa 997,38 zł
renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową 765,50 zł

jak bym dostał częściową niezdolność do pracy 637,92zł. i znalazł inną prace to by rente mi nie zabrali bo musze zarabiać nie więcej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia ,,przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2013 r. wyniosło 3612,51 zł." 70% z 3612,51 = 2528,76zł i teraz moje pytania :
1) kwota którą wyliczyłem to kwota brutto czy netto(na rękę)
2) kwota ta to wynagrodzenie moze być od pracodawcy czy to już razem z rentą np. ( wypłaty dostane 2300zł. i renty 637zł = 2900zł. a 70% z przeciętnego wynagrodzenia wynosi 2528,76 i wtedy zostaje juz przekroczone, czy jest liczone to bez renty że tyle mogę śmiało zarobić 2300zł. nie ponosząc konsekwencji w postaci utraty renty lub jej zmniejszeniu??
3) jeśli zmieniając prace i wcześniejszym uzyskaniu częściowej niezdolności do pracy na czas określony mogą mi ją zabrać pod pretekstem takim że mam prace i nie potrzebna mi jest w takim razie ta renta ?? czy jest to bardziej uczciwe niż sobie to wyobrażam :) że będą mogli mi ją zabrać dopiero wtedy gdy będę mógł pracować w tym zawodzie co pracowałem przed tym gdy na badaniu okresowym mnie nie dopuścili do dalszej pracy. ??
4) teraz pytanie które powinienem zadać w sumie na samym początku tego postu, wcześniej nie uzyskałem dokładnej odpowiedzi na to pytanie, zadam go troszkę w innej formie teraz, czy jest szansa by dostać rente w ogóle gdy mam problemy wzrokowe i żadne inne ?? a dokładniej to oczopląs przy patrzeniu ku bokom, podwójne widzenie też przy patrzeniu w bok, patrząc lewym okiem widok jak za lekką mgłą, jak chce czytać tym lewym okiem to musze sie bardzo skupić bo literki wydają mi sie jak by były dalej i wtedy widzę ale tylko 2 -3 literki a reszta to całkowicie rozmazana oraz na to lewe oko dochodzi daltonizm i to wszystko jeśli chodzi o problemy spowodowane przez tą chorobę nie jest tego dużo na szczęście lecz niestety przy następnym badaniu okresowym które mnie czeka za kilka miesięcy nie mam szans by je zaliczyć z pozytywnym wynikiem i a też bojem się że nie przydzielą mi renty i tu jest moje pytanie do osób które coś wiedzą na ten temat czy mam jakie kol wiek szanse na uzyskanie tej renty i czy mogą mi tak zrobić że na czas określony a potem powiedzieć że pracuje i jestem sprawny i mi sie nie należy??
5) teraz już ostatnie pytanie trochę inne, nie związane z rentą czy mając takie problemy wzrokowe to jest szansa na okulary w których będę dobrze widział i kolory odróżniał nie miałbym rozmazanego widoku itd. ??

Troszeczkę się rozpisałem pewnie nie wszyscy będą chcieli aż tyle czytać, ale z góry dziękuje tym co poświęcili swój czas na przeczytanie tego wszystkiego i za odpowiedzi na które czekam :)

Serdecznie Wszystkich Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2013-10-21, 09:06

ktosiek pisze:5) teraz już ostatnie pytanie trochę inne, nie związane z rentą czy mając takie problemy wzrokowe to jest szansa na okulary w których będę dobrze widział i kolory odróżniał nie miałbym rozmazanego widoku itd. ??
Ktosiek, pytania nie związane z rentą zadajemy w odpowiednich wątkach, w Twoim przypadku np. w << tym >>
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 272 gości