Renta

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2013-10-22, 00:14

ktosiek pisze:teraz moje pytania


1. brutto
2. 70% poza rentą
3. masz rentę na powien okres i nikt ci jej nie zabierze. mozesz pracowac. dopiero na badaniu kontrolnym /starajac sie o przedluzenie obecnej renty/ moga ci ja zabrac bez wzgledu czy pracujesz czy nie. radze we wniosku nie przyznawac sie ze pracujesz /nie sprawdzaja tego/
4. rente na wzrok otrzymuje sie w scisle okreslonych przypadkach w badaniu okulistycznym /szczegolow nie znam, ale jak chcesz to sie dowiem - chyba na oba oczy musi byc mniej niz 0,3/
5. tego ci nikt nie odpowie tylko okulista
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

ktosiek
Posty: 6
Rejestracja: 2013-10-01, 13:47
Lokalizacja: wrocław

Postautor: ktosiek » 2013-10-22, 12:06

dzięki za odpowiedzi :) a ja już myślałem że jak przez chorobe strace robote tzn. nie przejde badań okreowych to oni na to patrzą też, no to chyba moge sie szykować na utrate pewnej i dobrze płatnej roboty i pracować za grosze i bez renty, bo znając moje szczęście to pewnie jej nie dostane ani dorej roboty.

majasn
Posty: 3
Rejestracja: 2009-12-10, 22:07
Lokalizacja: kraków

Postautor: majasn » 2013-10-23, 19:14

Witam,
pewnie pisze nie w tym miejscu co trzeba, ale trudno. Mam takowe pytanie; mam 34 lata, pracuje w szkole 10 lat. Zdiagnozowano u mnie sm w 2000 roku. mam bardzo lekki przebieg choroby, co jednak nie zmienia faktu, że przynajmniej raz na rok mam jakis rzut. Mój obecny stan zdrowia pozwala w miarę normalnie zyc i pracować. Jestem w programie "leczenia" interferonem, który trochę pogorszył moje inne dolegliwosci typu tarczyca i stawy. Koleżanka z programu powiedziałaże dostała rentę. Czy pracujac normalnie w szkole jako nauczyciel jest szansa na dostanie renty, nie powodując przy tym ograniczenia czynności zawodowej.

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2013-10-24, 13:38

majasn pisze:w szkole jako nauczyciel jest szansa na dostanie renty

Oczywiście że jest. Nie musi się być nawet na zwolnieniuu lekarskim. I papiery można samemu składać - niekoniecznie przez zakład pracy
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

tygrysek
Posty: 39
Rejestracja: 2011-02-03, 20:51
Lokalizacja: Zagłębie
Kontaktowanie:

Postautor: tygrysek » 2013-11-14, 17:32

no i renta znów na rok, a się bałem że nie leżąc w tym roku na oddziale to jej niedostane, ale jak widać papier z rehabilitacji wystarczył.
Złą energię rozładuj brykając jak tygrysek :)

Bercia
Posty: 6
Rejestracja: 2014-01-12, 10:08
Lokalizacja: Śląsk

Postautor: Bercia » 2014-01-12, 10:21

Czy to znaczy, że ubiegać się o rentę w ZUSie mogę wtedy gdybym pracowała cały czas ? A gdybym chciała przejść najpierw na L4 i potem się o nią ubiegać to tylko lekarz neurolog może wystawiać L4 czy rodzinny również ? Czy musi minąć pół roku siedzenia w domu zniam zus wezwie mnie na komisję ?

tygrysek
Posty: 39
Rejestracja: 2011-02-03, 20:51
Lokalizacja: Zagłębie
Kontaktowanie:

Postautor: tygrysek » 2014-01-12, 14:11

TAK!!! ja prawie dwa lata temu bylem w podobnej sytuacji, po dość poważnym rzucie bez dyskusji lekarka mi wysłała papiery do zusu na komisje bez dnia zwolnienia.
Złą energię rozładuj brykając jak tygrysek :)

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-01-17, 17:10

Bercia,
Składać papiery do ZUSu możesz bez wzgledu czy pracujesaz czy przestałas pracować czy jesteś na zwolnieniu lekarskim. Oczywiście przy spełnienieniu warunków ubiegania sie o retę. A ewentualna renta będzie od dnia złożenia papierów, chyba ze jesteś na zwolnieniu jak bedziesz na komisji - to wtedy od skończenia zasiłu chorobowego.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
haniutek
Posty: 1429
Rejestracja: 2008-04-07, 08:43
Lokalizacja: spod dachu nieba

Postautor: haniutek » 2014-01-22, 13:04

Bercia pisze:Czy to znaczy, że ubiegać się o rentę w ZUSie mogę wtedy gdybym pracowała cały czas ?
Bercia, miałam takie dylematy, ten wątek rozwiał wątpliwości. Złożyłam dokumenty do ZUS-u mając spełnione warunki, o których pisze Wopa (i nie tylko on), wystarczy dokładnie zapoznać się z tematem. Z orzekaniem zmieszczono się w ustawowych 30 dniach, pomimo świat i przerw noworocznych(wniosek złożony 23 grudnia). Nadmienię, że wcześniej udałam się do oddziału ZUS po potrzebne formularze, więc składałam kompletną dokumentację. Osoba z BHP wypełniając wywiad zawodowy zachęcała mnie do kontynuowania pracy, podobnie osoby w kadrach. Oczywiście, bez względu na decyzję ZUS zamierzałam i zamierzam pracować dalej, dopóki mnie tam chcą i dopóki dam radę. ZUS zszokował mnie tempem działania, od wysłania pisma informującego do terminu komisji upłynęły zaledwie 4 dni robocze. Decyzję otrzymałam w tym samym dniu, po krótkim oczekiwaniu. Jeśli uprawomocni się, to mam orzeczoną częściową niezdolność do pracy na lat 3; orzecznik kilka razy zaznaczał, że w razie pogorszenia mam składać papiery o ponowne rozpatrzenie sprawy - całkowita niezdolność. Od kilku lat posiadam również orzeczenie dla celów pozarentowych i na tej podstawie korzystam m.in. z skróconego czasu pracy, ale to już inna historia.
<center> <i>"Idź dalej niezłomnie,(...)Nic nie jest stracone, skończone też nie "</i> </center>

SMartwiona
Posty: 24
Rejestracja: 2014-02-01, 12:41
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: SMartwiona » 2014-02-01, 12:41

Witam wszystkich.
Pewnie powtórzę się z pytaniem, ale nie sposób przebrnąć przez cały wątek.
Mam 25 lat, skończyłam studia, jeszcze nie obroniłam magisterki (choroba wyssała ze mnie radość skończenia tej pracy:/). Chorobę SM stwierdzono u mnie w lipcu, kiedy byłam jeszcze studentem i nie miałam ukończonych 25lat.
Jestem w programie, leczę się Avonexem. Rzut miałam do tej pory jeden, niby nie jest ze mną źle, ale organizm nadal źle reaguje na interferon i 2-3 dni po zastrzyku nie mam siły na nic, czasem ciężko się zmusić by wstać z łóżka. Bóle głowy są codzienne i tabletki przeciwbólowe tylko je łagodzą.
W trosce o przyszłość chciałabym ubiegać się o rentę ale nie wiem czy mam takie prawo, czy się kwalifikuję. Dodam, że pracowałam tylko w krótkich okresach podczas studiów. Teraz nie mam pracy.
Bardzo proszę o porady, co robić?
Pozdrawiam serdecznie,
SMartwiona

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2014-02-01, 20:02

Wg przepisów podanych na stronie ZUS-u możesz starać się o rentę socjalną (tylko skoro jesteś w dobrej formie to ciężko o całkowitą niezdolność do pracy), gdyż:

"Renta socjalna przysługuje osobie, która:

jest pełnoletnia oraz
jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia albo
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia
Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy i przewidywanego okresu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach."

I tego sama nie rozumiem, bo najpierw piszą że przed ukończeniem 25 roku życia a potem że nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy :?: Ktoś to ogarnia? Pytam też w swoim imieniu.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez kolekcjonerka, łącznie zmieniany 1 raz.
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2014-02-02, 10:03

Aaa ogarnęłam chyba :-D Przed ukończeniem 25 roku życia trzeba mieć diagnozę a niezdolność do pracy może wystąpić po x-latach. A jeśli ktoś nie zdążył przepracować odpowiedniej ilości lat i nie załapał się na diagnozę w odpowiednim wieku, nie ma prawa do niczego... :-?
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”

SMartwiona
Posty: 24
Rejestracja: 2014-02-01, 12:41
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: SMartwiona » 2014-02-02, 10:29

kolekcjonerka dziękuję za odpowiedź :588: nasze państwo tak o nas "dba", że wolę nie czekać aż będę całkowicie niezdolna :/ chce znaleźć pracę i wycisnąć z życia ile mogę i póki mogę i paradoksalnie pewnie taki papierek pozwoliłby mi łatwiej znaleźć pracę
[you] :10: głowa do góry

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-02-02, 10:57

- przed ukończeniem 18. roku życia
(dotyczy osób które się już nie uczą w tym wieku)

- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia
(to chyba zrozumiałe)

- Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach.
(np. jeżeli ktoś ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym wydanym po ukończeniu 16 roku życia i ze niepełnosprawność powstała np w wieku 8 lat - do 16 roku życia wydaje się orzeczenia o niepełnosprawności bez stopnia - to wiadomo że ta niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 16 roku życia /czyli spełnia warunki o ubieganie się o rentę socjalną/. Skończył edukację np. na liceum oraz pojechał do rodziny np. na wieś. Ale nie wiedział że ma już warunki ubiegania się o rentę socjalną. Po kilku latach np. w wieku 26 lat złożył papiery o rentę socjalną. Wtedy dostaje całkowitą niezdolność do pracy np. na 5 lat począwszy od daty złożenia papierów<czyli ta data jest datą powstania całkowitej niezdolności do pracy> a co za tym idzie otrzymuje rentę socjalną przez 5 kolejnych lat /niezdolność do pracy wtedy jest skutkiem naruszenia sprawności organizmu przed 16 rokiem życia/
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2014-02-02, 12:06

Tak tak zrozumiałam, dlatego napisałam to powyżej ;-) Ja właśnie nie łapię się wiekowo (bo diagnoza w wieku 27 lat) a przepracować wymaganych lat też nie zdążyłam. I jak tu żyć, panie premierze? ;-)
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości