Renta

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2009-09-08, 20:16

no tak david pewnie tak jak piszesz to bedzie bo ktos mi juz kiedys o tym mowil :->

kovi29
Posty: 349
Rejestracja: 2009-05-09, 19:15
Lokalizacja: Żnin
Kontaktowanie:

Postautor: kovi29 » 2009-09-09, 08:10

Tereniu,dostałem też cześciową niezdolność do pracy tylko że na dwa lata..

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2009-09-09, 08:49

Mam nadzieję, że w końcu nadrobię zaległości w pisaniu. Tydzień temu byliśmy w ZUSie dowiedzieć się co i jak z rentą dla Delfina. Problem był taki, że pracowaliśmy dość długo za granicą, a w Polsce mąż miał niecałe 3 lata pracy (potrzebne jest minimum 5). Udało nam się załatwić poświadczenie o okresach ubezpieczeń w Niemczech i Holandii, nie było łatwo, ale dowiedzieliśmy się, że:
- lata pracy przepracowane w krajach UE są sumowane
- jeśli ktoś pracował w danym kraju do roku, to czas ten jest wliczany do lat pracy w Polsce
- jeśli czas pracy był dłuższy niż rok, wtedy renta jest naliczana i wypłacana przez dany kraj, oczywiście za pośrednictwem ZUSu.
- niestety na decyzję można czekać nawet do roku
- oddziały ZUSu "podzieliły" się krajami, w zależności , w którym kraju ostatnio ktoś pracował, tzn. ostatnia raca w Holandii- prowadzi Warszawa, jeśli Niemcy- to Opole itp. Oczywiście wnioski składa się w ZUSie zgodnym z miejscem zamieszkania, a oni przesyłają to do odpowiedniego oddziału.

To chyba tyle , może kogoś to zainteresuje. Do końca października Delfin ma świadczenie rehabilitacyjne, więc potem złożymy wniosek i będziemy cierpliwie czekać.

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2009-10-22, 10:03

Byliśmy wczoraj w ZUSie, okazało się, że wniosek o rentę można złożyć przed zakończeniem świadczenia rehabilitacyjnego.

Jestem już dość wprawiona w papierkach, ale to to była matura w połączeniu z obroną pracy doktorskiej.

Dzień wcześniej kserowałam w pracy prawie godzinę wszystkie dokumenty, wypełniłam to co umiałam, na szczęście pani w ZUSie była niezmiernie miła i kompetentna :shock: najwięcej problemów było z arkuszem, w którym wypełnia się okresy ubezpieczenia poza granicami kraju. już było wszystko pięknie i ładnie gdy okazało się, że potrzebne są jeszcze druki Rp7, niestety jedna z firm w której Delfin pracował już nie istnieje, więc musimy wystąpić do Częstochowskiego ZUSu o wydanie takiego zaświadczenia. Ciekawe czy uda się w miarę szybko to załatwić.

Mamy teraz taką małą zagwozdkę, cała procedura sprawdzania okresów ubezpieczeń (szczególnie tych za granicą) będzie trwać minimum pół roku, a może i rok. Teoretycznie Delfin mógłby zarejestrować się jako bezrobotny i pobierać zasiłek, ale musi podpisać gotowość do podjęcia pracy, ale jeśli podpisze taka gotowość, czy wtedy ZUS nie stwierdzi, że renta mu się nie należy? Problem w tym, że nie możemy zostać z jedną pensją na rok. I co tu robić? Może ktoś z Was miał taki sam problem?

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2009-10-22, 18:12

Ja nie miałam wszystkich Rp7 jak składałam wniosek. Wniosek przyjęto,rentę przyznano,a dalsze dokumenty doniosłam już w trakcie pobierania jałmużny. To zależy tylko od dobrej woli urzędników i tego czy wystarczy bez tej dodatkowej weryfikacji lat pracy.
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

wicia
Posty: 11
Rejestracja: 2007-09-30, 18:48
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: wicia » 2010-01-13, 17:26

Mam 16 lat pracy. Czy ktos jest w satnie mi odpowiedziec na pytanie w jakiej wysokości dostalabym rente? Oczywiści zapomnialam napisac ze choruje na SM :)

neola
Posty: 1064
Rejestracja: 2007-05-20, 19:32
Lokalizacja: Cieszyn

Postautor: neola » 2010-01-13, 20:47

Znalazłam coś takiego:

Wysokość renty z tytułu całkowitej i częściowej niezdolności od 1 marca 2006 r. wynosi 597,46 zł.

Wysokości rent wynikających z całkowitej niezdolności do pracy ustala się biorąc pod uwagę :

* 24% kwoty bazowej;
* 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych;
* 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych;
* 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat stażu, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia ukończenia przez wnioskodawcę 60 lat.

A zatem:
24% x kwota bazowa (średni zarobek wynikający z ostatnich 10 lat ustalony przez ZUS) = ...
1,3% x 27 x kwota bazowa (średni zarobek wynikający z ostatnich 10 lat ustalony przez ZUS) = ...

Suma wyliczeń daje wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.


Link
I jeszcze jeden link do obliczania renty

Renella
Posty: 54
Rejestracja: 2009-05-06, 13:59
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Renella » 2010-01-21, 19:52

Dzisiaj na komisji w ZUS otrzymałam orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, w którym napisał że jestem częściowo niezdolna do pracy do 31 października 2012, ale data powstania tej niezdolności do pracy to 5 marzec 2009. Nie wiem jak to rozumieć i nie ma daty od kiedy i ile dostanę ;-) Nie wiem czy to już renta????? :?:
Do poniedziałku mam zwolnienie lekarskie (już choruję od 28 września), ale nie wychorowałam jeszcze 182 dni, czy muszę jeszcze brać zwolnienie :?:

Może ktoś z Was zna się na tym lepiej niż ja :-/

Ania W.
Posty: 6335
Rejestracja: 2009-07-11, 17:19
Lokalizacja: Głogów /dolnośląskie

Postautor: Ania W. » 2010-01-21, 20:36

Reniu będziesz musiała zadzwonić lub przejśc się do zusu i powiedzieć co napisał lekarz orzecznik. Rentę faktycznie będziesz miała od marca, a do, chyba będziesz musiał brać zwolnienia lub napisac do mopsu prośbę o zasiłek rehabilitacyjny.
Najlepiej przedzwonić do instytucji i dowiedzieć się.

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2010-01-21, 21:52

Ja wniosek o rentę złożyłam w październiku,komisję miałam w listopadzie.Na orzeczeniu miałam napisane,ze niepełnosprawność powstała w kwietniu,rentę dostałam od dnia złozenia wniosku.Może dopatrzysz się analogii.
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

Renella
Posty: 54
Rejestracja: 2009-05-06, 13:59
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Renella » 2010-01-21, 21:54

Dziękuję Aniu, tak właśnie chciałam zrobić, ale dziś nie mogłam się dodzwonić do ZUS-u i postanowiłam jutro ich osobiście nawiedzić. :-)

Renella
Posty: 54
Rejestracja: 2009-05-06, 13:59
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Renella » 2010-01-21, 22:00

Czy aby uzyskać rentę trzeba chorować te 182 dni czy to już nie jest reguła :?:

Ania W.
Posty: 6335
Rejestracja: 2009-07-11, 17:19
Lokalizacja: Głogów /dolnośląskie

Postautor: Ania W. » 2010-01-21, 22:03

Daj później znak jak Ci poszło.

Za pierwszym razem, 3 lata temu musiałam ich nawiedzić i powiedzieć, ze mam orzeczenie od lekarza, bo czekałam miesiąc w niewiedzy bez pieniędzy, a teraz - miesiąc temu, mąż podjechał, a oni powiedzieli, ze wszytko mają i wiedzą i będę mieć ciągłość wypłacania renty.

Lepiej się im przypomnieć, nie gryzą.
;-)

Powodzenia.

grazyna60
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-31, 16:45
Lokalizacja: świętokrzyskie

Renta

Postautor: grazyna60 » 2010-01-21, 22:51

Rentę otrzymasz od dnia złożenia wniosku.Jeśli pracujesz to dalej możesz brać zwolnienie lekarskie zwolnienie lekarskie do wykorzystania 182 dni, zakład pracy wtedy wypłaci zasiłek chorobowy a ZUS rentę (tylko czasem po wykorzystaniu całego okresu zasiłkowego pracodawca może rozwiązać umowę o pracę, to musisz sobie przemyśleć -może tak zrobić ale wcale nie musi ).

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2010-01-21, 22:52

Ja przed rentą nie byłam na zwolnieniu ani jeden dzień. Od orzeczenia lekarza musi minąć trzydzieści dni,na uprawomocnienie się decyzji i po tych trzydziestu dniach następuje wypłata.Nie przypominałam się w Zusie,najpierw dostałam kasę a później decyzję,niestety na procedury nic nie poradzimy i ich nie przeskoczymy.
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 105 gości