Renta

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Antonio
Posty: 14
Rejestracja: 2015-08-31, 20:57

Renta

Postautor: Antonio » 2016-09-25, 17:08

Jestem na rencie, a oprócz tego pracuję. Na razie zarabiam poniżej 70 % średniej, więc mój zakład płaci pracy wynagrodzenie w całości, ale co będzie kiedy zarobię trochę więcej ? Czy zakład zmniejszy pensję, a nadwyżkę wyśle do ZUS-u ?
Czy ktoś z Was wie jak to się odbywa ?

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Renta

Postautor: Wopa » 2016-10-11, 11:53

od 1 września 2016 r. można zarobić w sumie 2813,40 zł/mies. bez zawieszania renty. 2813,40 - to jest 70% średniej krajowej.

W przypadku gdy przychód osiągany przez świadczeniobiorcę przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia - emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rodzinna dla jednej osoby ulegną zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (ustalaną przy kolejnych waloryzacjach), tj.:
od 1 marca 2016 r.:
563,05 zł - emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
422,32 zł - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
478,62 zł - renta rodzinna dla jednej osoby.

Zawieszeniu ulegają emerytury i renty świadczeniobiorców, którzy osiągnęli przychód przekraczający 130% przeciętnego wynagrodzenia.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Renta

Postautor: zosiako » 2016-10-11, 18:58

może naiwnie, ale zapytam :blush: czy istnieje jakikolwiek sposób na złożenie wniosku o rentę, ale bez udziału zakładu pracy? z tego co czytałam do wniosku należy (oprócz innej papierologii) załączyć 2 druki, które wypełnia zakład pracy a ja z całej siły chciałabym tego uniknąć.
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Renta

Postautor: Wopa » 2016-10-27, 14:37

Wniosek o rentę można składać samemu bez udziału obecnego zakładu pracy. Trzeba jednak pamiętać, że nie można składać wniosku po upływie 18 miesięcy po ustaniu zatrudnienia, czyli do 18 miesięcy po ustaniu zatrudnienia musi powstać choroba na którą się idzie na rentę.

jest jeszcze szereg innych warunków. np. 5 lat pracy w ostatnim dziesięcioleciu.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Renta

Postautor: zosiako » 2016-10-27, 17:50

Wojtku :yes: Dziękuję za odpowiedź. Ja obecnie pracuję i chciałabym złożyć papiery o rentę. W informacjach na stronie ZUS wśród wymienionych druków dołączonych do wniosku są dwa, które wypełnia zakład pracy, a nie chcę aby pracodawca o tym wiedział. Może dziecinna jestem, ale z doświadczenia wiem, że się to źle skończy.
Moja sytuacja wygląda tak: po maturze rok na bezrobociu, potem 5 lat studiów dziennych, ciągłość zatrudnienia i pracy 16 lat, zachorowałam w 2001 roku, diagnoza ostateczna w 2016 roku, obecnie stale postępująca choroba, orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (to chyba nie ma znaczenia dla ZUS-u). A i chyba muszę złożyć papiery o przeliczenie kapitału początkowego ze względu na prowadzoną równolegle z zatrudnieniem przez okres 3 lat działalność gospodarczą oraz donieść zaświadczenie o okresie trwania studiów.
Czy mogłabym prosić o instrukcję krok po kroku jak mam sama, bez druków z zakładu pracy, złożyć wniosek o rentę?
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

Awatar użytkownika
Zgredzia
Posty: 378
Rejestracja: 2016-01-18, 15:36
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Renta

Postautor: Zgredzia » 2016-10-27, 19:58

zosiako pisze: A i chyba muszę złożyć papiery o przeliczenie kapitału początkowego

Na pewno. Dziwne, że zakład pracy jeszcze tego nie zrobił. Pamiętam, że u mnie w pracy, parę lat temu, księgowa sama zbierała wszystkie papiery, aby wyliczyć kapitał początkowy. Powodzenia życzę zosiako :)

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Renta

Postautor: róża » 2017-05-14, 17:49

Długo mnie tu nie było ale były problemy z logowaniem a jak już się udało to nie było czasu bo miałam problemy w domu ale o tym napiszę w innym wątku.
Teraz do rzeczy wiem że to było już dawno ale muszę napisać,we wrześniu miałam komisję bo kończyła się renta i trzeba było działać.
Dostałam wezwanie na 13 to już było pechowe a jeszcze na miejscu skierowali mnie do pokoju numer 13 to już dopiero w zabobony nie wierzę ale dwie 13 to już mnie przeraziło i miałam stracha.Na komisji była kobieta ledwo żywa podobnie jak wszyscy na korytarzu bo było chyba ponad 30 stopni zwiększa poczytała papiery ,pogadała i zbadała mnie na siedząco nawet nie kazała się położyć potem wyszła na korytarz i wysłała brata na ksero a sama zajęła się pisaniem i jakież było moje zdziwienie jak usłyszałam że mam trwałą niezdolność do pracy już na zawsze czyli na wieki wieków amen wręcz nie mogłam w to uwierzyć .Nie miałam pojęcia czy mam się cieszyć z wyroku jaki wydał na mnie ZUS czy płakać,cieszyć się mogłam tylko z tego że nie muszę już ich oglądać i się denerwować a płakać to chyba dlatego że w wieku 46 lat skazali mnie już na ostrzał na osobę która jest już do niczego nie potrzebna.
Moja pani neurolog która leczy mnie od początku jak się dowiedziała że dali mi tylko trwałą niezdolność do pracy to była zawiedziona bo miałam dostać jeszcze niezdolność do samodzielnej egzystencji bo wtedy dostałabym zasiłek i kazała się zgłosić z papierami po nowym roku bo wtedy był już grudzień i napiszemy ponownie wniosek i tak zrobiłam.Wniosek napisany i oddany do ZUSu 19 stycznia tylko że pani doktor napisała że ma to być wizyta domowa i taka była. Pani doktor orzecznik przyjechała dopiero 0statniego lutego ,strasznie się bałam tej wizyty ale nie taki diabeł straszny jak go malują było spoko.Jedną rzeczą która zaniepokoiła panią doktor po wejściu do domu to to że mieszkam sama potem po krótkiej rozmowie ,badania nie było stwierdziła że przyzna mi zasiłek ale muszę sobie załatwić kogoś do pomocy bo długo w takim stanie jak jestem sama nie uciągnę bo choroba nie stoi w miejscu tylko postępuje .Dostałam zasiłek na trzy lata czyli do końca lutego 2020 .
Kończę bo ja jak się rozpiszę to potem nie ma końca - pozdrawiam
"Zdrowie nie jest wszystkim ale bez zdrowia wszystko jest niczym ...." ks.Jan Twardowski

Jolcia
Posty: 3827
Rejestracja: 2010-03-28, 13:56
Wiek: 63
Lokalizacja: okolice Poznania
Kontaktowanie:

Renta

Postautor: Jolcia » 2017-05-15, 12:05

BRAWO,,,,,,,,

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Renta

Postautor: Wopa » 2018-02-07, 11:20

Dobra informacja dla zainteresowanych. W PIT za 2016 można odliczyć wydatki na samochód już od III grupy (częściowa niezdolność do pracy). Do tej pory było to możliwe tylko gdy się miało II grupę (całkowitą niezdolność do pracy) lub I grupę (całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji). Kwota odliczenia na PIT-0 2280,00 zł. Aby to zrobić trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem auta. Nie potrzebne są żadne dokumenty, że samochód był potrzebny na dowozy np. na rehabilitację. I tak ma być już co rok.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Renta

Postautor: Wopa » 2018-03-02, 08:12

Kolejna informacja odnośnie odliczania ulgi na samochód. Odliczyć możne ulgę na samochód małżonek/małżonka nawet jeżeli nie jest wbita w dowód rejestracyjny jako współwłaściciel pod warunkiem, że samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa i jest współwłasnością małżeńską. Oczywiście trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności lub rentowe.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Renta

Postautor: Wopa » 2019-09-02, 14:03

Od tego miesiąca będzie można składać wnioski do ZUS-u o comiesięczny dodatek 500 zł dla osób niepełnosprawnych z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji (tzw dawana I gr inwalidzka). Na razie z tego co się orientuję nie będzie on przyznawany z automatu i osoby będą badane przez orzeczników. Natomiast osoby z orzeczeniem całkowitej niezdolności do pracy (tzw dawna II grupa inwalidzka) nie otrzymają tego dodatku. Chyba, że złożą wniosek o pogorszenie stanu zdrowia i otrzymają "niezdolność do samodzielnej egzystencji". Jak będę miał więcej informacji to się podzielę z wami.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Renta

Postautor: Wopa » 2019-09-03, 10:51

Jest już wniosek na świadczenie uzupełniające w postaci 500 zł miesięcznie. Nazywa się ESUN. Tak jak pisałem wcześniej jeżeli ktoś nie ma niezdolności do samodzielnej egzystencji to jednocześnie składa zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9. Potem komisja i albo wóz albo przewóz.
Załączam ten wniosek, który można pobrać także ze strony ZUS. 5 i 6 strona jest szczegółową informacją w tej sprawie.
Załączniki
ESUN_Page_1.jpg
ESUN_Page_2.jpg
ESUN_Page_3.jpg
ESUN_Page_4.jpg
ESUN_Page_5.jpg
ESUN_Page_6.jpg
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Renta

Postautor: Wopa » 2019-09-03, 10:53

I jeszcze zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9
Załączniki
OL-9_new_Page_1.jpg
OL-9_new_Page_2.jpg
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Renta

Postautor: Wopa » 2019-09-03, 20:48

Jeszcze jedna informacja. W treści informacji przewija się kwota 1 600,oo zł, przekroczenie której eliminuje prawo do świadczenia uzupełniającego jeżeli finansowanie tej kwoty pochodzi ze środków publicznych. Otóż nie bierze się pod uwagę środków z zatrudnienia - nie są one ze środków publicznych, czyli praca nie wyklucza z prawa do świadczenia uzupełniającego.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Renta

Postautor: Wopa » 2019-10-29, 13:23

Wiem już jak wygląda przyznanie dodatku. Moja córka niepełnosprawna od urodzenia. Miała rentę socjalną na stałe: trwale niedolna do pracy, czyli tzw. stara II grupa. I dodatkowo pracuje zarobkowo. Nie próbowaliśmy tego zmieniać bo nie było to potrzebne do niczego, gdyż od kilkunastu lat miała orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Teraz zrobiliśmy wniosek jak wyżej w załączeniu, załączając orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i otrzymała zaocznie (bez stawania przed komisją): trwale niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji, czyli tzw. stara I grupa. Oczywiście w związku z tym przyznano jej świadczenie dodatkowe w wysokości 500 zł/mies. na stałe.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości