Renta

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-03-18, 09:06

teska pisze:To normalnie będę mieć płacona rente przez ten rok?


Tak. Będziesz mieć wypłacaną rentę do kwietnia 2015 r. Na początku marca 2015 roku złóż papiery na komisję do ZUSu na badanie kontrolne czyli po polsku na ewentualne przedłużenie renty na kolejny okres.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

teska
Posty: 125
Rejestracja: 2009-06-26, 22:17
Lokalizacja: łodz

Postautor: teska » 2014-03-18, 14:42

Wopa-bardzo dziekuje.
Bylam dzis w zusie ale zawiele sie nie dowiedzialam tylko tyle ze musze czekac na oficjalne pisemko,ale mila pani nie umiala mi dokladnie sprecyzowac co mam robic,powiedziala mi ze moge wziac zwolnienie ale zeby razem pokazac ze mam to orzeczenie i firma sie wstrzyma z wyplata ewentualnie
i nie wiem dalej nic bo ja mam zwolnienie do 24 marca,i nie wiem czy za marzec dostane kase z firmy bo jak nie to bedzie cienko..
i nie wiem czy brac dalej zwolnienie czy nie brac?
lubie deszcz ,bo w deszczu nie widac łez

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-03-18, 16:08

teska pisze:mam zwolnienie do 24 marca

Twoje zwolnienie w pracy nie ma nic wspólnego z rentą i ZUSem! Pracujesz i normalnie jesteś na zwolnieniu. Napewno dostaniesz zasiłek chorobowy z pracy. A czy masz dalej iść na chorobowe to zależy tylko od tego czy jesteś chora czy nie. Jak jest wszystko ok to idz do pracy. Możesz się nie chwalić otrzymaną rentą - chyba że cię zapytają. Musisz jednak zgłościć twoje zatrudnienie w ZUSie - że pracujesz. Chodzi o podatek, który jak nie zrobisz tak jak napisałem to bedziesz musiała zwrócić przy rozliczaniu PITa za 2014 rok. Chodzi o to, ze każdy obywatel ma kwotę przychodu zwolnioną z podatku i można ją odliczać tylko raz: albo w ZUSie przy wypłacie renty albo w pracy przy wypłacie poborów. Na razie masz odliczane w pracy (bo dotychczas nie otrzymywałaś renty). Dlatego póki pracujesz zgłos to w ZUSie. Natomiast jak przestaniesz pracować to też zgłoś ten fakt w ZUSie, bo wtedy kwotę wolną od podatku będzie odliczał ZUS (i o tą kwote wtedy wzrośnie twoja emerytura). Ale zgłoś do ZUSu jak tylko stracisz pracę (czego ci nie życzę)
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

teska
Posty: 125
Rejestracja: 2009-06-26, 22:17
Lokalizacja: łodz

Postautor: teska » 2014-03-18, 18:19

A moge wolac jeszcze zwolnienie od lekarza? do chwili kiedy dostane ostateczne pisemko?
Jestem na zwolnieniu od 10 grudnia .
Na orzeczeniu od lekarza orzekajacego nie mam napisanego terminu od kiedy bedzie renta...tylko mam napisane moja czesciowa niezdolnosc do pracy jest nie wiadomo od kiedy i napewno byla przed zlozeniem wniosku.
Chodzi mi o to czy dalej moge narazie zanosic zwolnienia..narazie nie chce isc do pracy bo mam rehabilitacje i jeszcze sie zle czuje.
lubie deszcz ,bo w deszczu nie widac łez

wanjoa
Posty: 12
Rejestracja: 2012-03-17, 22:55
Lokalizacja: warszawa

Postautor: wanjoa » 2014-03-18, 19:28

HEJKA!!!
Witam wszystkich!!! Teska bardzo się cieszę, że Ci się udało, a raczej należało Ci się !! Ja jestem przed i cykor u mnie bardzo duży!!! Napisz jak możesz- coś więcej o samej komisji!! itp... i już się uspokój!!! Pozdrawiam!!!
jowa

teska
Posty: 125
Rejestracja: 2009-06-26, 22:17
Lokalizacja: łodz

Postautor: teska » 2014-03-18, 19:44

Też się bardzo bałam...i cala się trzęsłam, trzęsły mi się wszystkie mięśnie i miałam zawroty głowy...
Lekarz orzecznik wszystkie moje badania czytał i opisywał i od neurologa co byłam na konsultacji było półtora strony zapisane..Nie wiem co tam było napisane, bo nie miałam do tego wglądu, później zmierzył mi ciśnienie,zbadał, i kazał łapki przed siebie wyciągnąć i zamknąć oczy...Cala się chwiałam...i to wszystko.. Po kilku minutach dostałam orzeczenie.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez teska, łącznie zmieniany 1 raz.
lubie deszcz ,bo w deszczu nie widac łez

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-03-19, 15:21

teska pisze:nie mam napisanego terminu od kiedy bedzie renta.


Renta będzie wypłacana od momentu ukończenia zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy można otrzymywać ciurkiem do 182 dni (policz sobie ilość dni przebywania na zwolnieniu). Po ustaniu choroby (na którą masz zwolnienie lekarskie) musisz otrzymać od lekarza medycyny pracy dopuszczenie do pracy (tzw. zdolność do pracy, którą musi mieć każdy jezeli na zwolnieniu był ponad 30 dni). Po czym wracasz do pracy i od tego momenty otrzymujesz wynagrodzenie za pracę. Jednocześnie ZUS wypłaca rentę.

teska
Posty: 125
Rejestracja: 2009-06-26, 22:17
Lokalizacja: łodz

Postautor: teska » 2014-03-19, 17:40

acha..dzieki za pomoc :-)
lubie deszcz ,bo w deszczu nie widac łez

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2014-03-20, 14:23

Dopóki rencista podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu otrzymuje zarówno rentę, jak i zasiłek chorobowy.

Podejmując zatrudnienie na umowę o pracę jako rencista lub emeryt (niezależnie od wymiaru czasu pracy), podlega Pan ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego też, w przypadku powstania niezdolności do pracy, przysługują Panu również świadczenia chorobowe. Są one jednak w pewnym stopniu ograniczone. Zasady te reguluje ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2010, nr 77 poz. 512).

W przypadku powstania niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, jako zatrudniony na umowę o pracę rencista (emeryt) podlegający obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu nabywa Pan prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego trwania tego ubezpieczenia. Wyjątkowo, bez tego okresu wyczekiwania, a więc już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje m.in. tym pracownikom ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Zgodnie z art. 8 powołanej ustawy, możliwy do wykorzystania okres zasiłkowy wynosi odpowiednio 182 dni lub – w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą albo występującej w trakcie ciąży – 270 dni. Przy czym, na podstawie przepisów art. 92 Kodeksu pracy, przez pierwsze 33 lub odpowiednio (jeśli ubezpieczony ukończył 50 rok życia) 14 dni choroby w danym roku kalendarzowym świadczeniobiorcy na etacie przysługuje wynagrodzenie chorobowe, finansowane przez płatnika składek (pracodawcę). Następnie, po ich wykorzystaniu, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego, płatne z funduszu ubezpieczeń społecznych (ZUS).

Ważne jest to, że zasiłek chorobowy przysługuje osobom uprawnionym do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy wyłącznie w okresie pozostawania w stosunku pracy. Zasiłek chorobowy dla emerytów i rencistów na etacie nie przysługuje za okres po ustaniu ich zatrudnienia, ze względu właśnie na ich uprawnienia do emerytury lub odpowiednio – renty. Ograniczenie to wynika wprost z art. 13 ust. 1 pkt 1 wspomnianej wyżej ustawy.



W razie choroby

W przypadku powstania niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, zatrudniony na umowę o pracę emeryt lub rencista, podobnie jak pozostali pracownicy, nabywa prawo do świadczenia chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Od tej zasady istnieją wyjątki, określone w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej. Otóż prawo do świadczenia chorobowego bez tzw. okresu wyczekiwania przysługuje m.in. pracownikom, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Przy czym przez pierwsze 33 lub odpowiednio (jeśli ubezpieczony ukończył 50. rok życia) 14 dni choroby w danym roku kalendarzowym świadczeniobiorcy na etacie przysługuje wynagrodzenie chorobowe, finansowane przez płatnika składek, w oparciu o art. 92 Kodeksu pracy. Następnie, po ich wykorzystaniu, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego z funduszu ubezpieczeń społecznych. Możliwy do wykorzystania okres zasiłkowy wynosi odpowiednio 182 dni lub - w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą albo występującej w trakcie ciąży – 270 dni.



Źródło: http://www.baza-wiedzy.pl/press_show_ca ... tacie.html
http://www.walbrzyszek.com/news,single, ... ticle,7056

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-03-21, 00:17

Wszystko to prawda ale: Renta będzie wypłacana od momentu ukończenia zasiłku chorobowego w zwiazku z którym otrzymałaś rentę.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

wanjoa
Posty: 12
Rejestracja: 2012-03-17, 22:55
Lokalizacja: warszawa

Postautor: wanjoa » 2014-03-22, 17:34

WITAM!!!
a ja nadal boję się komisji! chociaż moja neurolg, twierdzi, że nie mam się co bać!!! mam pełno objawów i rezonans gorszy niż poprzednio!!! dodam tylko, że chodzę i czuję się - splątana, gapowata, niezdarna, roztargniona, słaba itp. ale wokół własnej osi się kręcę, oby dalej np.50 m nie iść!!!!! - sorka,że jestem monotematyczna, ale się strasznie boję!!! bo do pracy zawodowej się już się nie nadaję, chociaż się staram jak mogę!! i kto nie wie co mi dolega, to ..... po prostu nie wie i się nie domyśla!!! ale gdy neuro. mnie bada, to jest nie ok!!!
no wygadałam się !!!
pozdrawiam Was Wszystkich!!!
jowa

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-03-22, 21:31

wanjoa pisze:a ja nadal boję się komisji!


Bojaźń jest najgorszym doradcą. Wyluzuj.

wanjoa
Posty: 12
Rejestracja: 2012-03-17, 22:55
Lokalizacja: warszawa

Postautor: wanjoa » 2014-03-23, 12:11

spróbuję!!!! dzięki!!
jowa

wanjoa
Posty: 12
Rejestracja: 2012-03-17, 22:55
Lokalizacja: warszawa

Postautor: wanjoa » 2014-04-09, 21:24

Witam Wszystkich!!!
pisze już spokojna, bo dostałam rentę na 3 lata!!! pozdrawiam!
jowa

pawel_wlkp
Posty: 1826
Rejestracja: 2013-05-09, 09:51
Wiek: 50
Lokalizacja: okolice Poznania
Kontaktowanie:

Postautor: pawel_wlkp » 2014-04-10, 06:38

Nic tylko złożyć szczere gratulacje, bo z tą instytucją nigdy nic nie wiadomo ;-) Obrazek

Pozdrawiam
Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować....


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 247 gości