Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2010-12-27, 16:45

dorman, nie trzeba poruszać się przy pomocy wózka, ale bez powodu znacznego stopnia nie przyznają ;-)
dorman pisze:czy trzeba mieć znajomości,bo znam osoby,po których nie widać choroby(nie sm) mają i 3 grupę i zasiłek.

Przyznam nie słyszałam o takim przypadku, aby z lekkim stopniem otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny :shock: Chyba, że chodzi o dziecko, lub o st. umiarkowany (czyli 2 gr), jeśli niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia. No i jeszcze osoby po 75 r.ż.
Trzymaj się, będzie dobrze :-)
Obrazek

dorman
Posty: 58
Rejestracja: 2010-12-27, 14:56
Lokalizacja: podkarpacie

Postautor: dorman » 2010-12-27, 18:02

tuja u nas wszystko jest możliwe,ja mam 2 grupę,ale chodzę jestem słaba mam zawroty i nie trzymam moczu i kału.Niestety choć pisałam o zasiłek bo czasem wymagam pomocy męża pani doktor mi nie przyznała,bo jeszcze chodzę.Trzeba mieć znajomości i tyle,żeby dostać :!: :!:
agnieszka

koczi230
Posty: 1808
Rejestracja: 2009-08-04, 21:57
Lokalizacja: Lublin

Postautor: koczi230 » 2010-12-27, 22:23

zasiłek pielegnacyjny to 153zł,aż...
całe dobro leży po stronie medyka określajacego Twój stan zdrowia.
wymagasz opieki drugiej osobym medyk winien to napisać.znajomości czasem bywają
ćwiekiem do licytacji dóbr doczesnych...
;-)
co w duszy,to i w oczach

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-01-09, 11:57

Czytając posty stwierdzam, że jest tu spore zamieszanie. Postaram się usystematyzować wiadomości. I tak:

Zasiłek pielegnacyjny mozna otrzymać:
- gdy się ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
- gdy się ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawnosci powstałym przed 16 rokiem życia
Wypłaca zasiłki nie ZUS, tylko opieka spoołeczna.

Renta socjalna nie ma nic wspólnego z orzeczeniem o niepełnosprawnosci.
Orzekanie o niepełnosprawnosci (dzieciom do 16 roku życia nie wydaje się orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, a tylko o niepełnosprawności)
- lekka
- umiarkowana
- znaczna
wydaje komisja, która nie nic wspólnego i działa na innej podstawie prawnej niż ZUS.
Komisja ta wydaje orzeczenia do celów pozarentowych (czyli nie związanych z kasą)
Komisje w ZUSie (orzecznik) i potem rzeczywista komisja odwoławcza (min 3 orzeczników) zajmują się orzeczeniami do celów pracowniczych ( czyli związanych z kasą) i mozna otrzymać następujące niezdolnośco do pracy:
- częściowa niezdolność do pracy (dawna III gr inwalidzka)
- całkowita niezdolność do pracy (dawna II gr inwalidzka)
- całkowita niezdolność do pracy i do samodzielnej egzystencji (dawna I gr inwalidzka)
Te dwie komsje nie mają nic wspólnego ze sobą, gdyz są powołane zupełnie w innych celach. I to że ktoś ma umiarkowany stopień niepełnosprawności wcale nie oznacza, że będzie miał na komisji ZUS całkwitą niezdolność do pracy.

Warunki które trzeba spełnić aby uzyskać RENTE SOCJALNĄ:
1. Orzeczenie z ZUSu o całkowitej niezdolności do pracy lub wyższe
2. Naruszona sprawnośc organizmu powstała do 18 roku życia albo do ukończenia nauki (jezeli osoba się uczyła)
To są warunki bez spełnienia których nie otrzyma się renty socjalnej.

Natomiast zupełnie nie ma znaczenia (jeżeli chodzi o rentę socjalną) ile się ma orzeczeń o niepełnosprawności, gdyż wydaje je zupełnie inne instytucja. I renta socjalna jest jedna, bez wzgledu na ilość orzeczeń o niepełnosprawności.
A ZUS wydaje decyzję nie na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez Komisję..... tylko na podstawie zaswiadczeń o stanie zdrowia, podobnych jakie się składa na Komisję ds Orzekania....
Orzeczenia o niepełnosprawności mogą byc jednak przydatne gdyż na orzeczeniach jest kod niepełnosprawnosci (czega nie ma w orzeczeniacg ZUS) i wtedy na podstawie tego orzeczenia gdy przedkłada się takie orzeczenia jakiejś instytucji to ta instytucja wie jaką niepełnosprawność posiadasz. np. gdy jedno jest na oczy to mozesz dostać pieniądze z PFRONu np. na komputer z programu Komputer dla Homera a drugie orzeczenie jest np na niepełnosprawność ruchową to mozesz sie starać w PFRONie np o dofinansowania do samochodu. To oczywiśfcie tylko przykłady.

Kody w orzeczeniach o niepełnosprawnosci:
Symbol przyczyny niepełnosprawności oznacza się następująco:
1) 01-U - upośledzenie umysłowe;
2) 02-P - choroby psychiczne;
3) 03-L - zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;
4) 04-O - choroby narządu wzroku;
5) 05-R - upośledzenie narządu ruchu;
6) 06-E - epilepsja;
7) 07-S - choroby układu oddechowego i krążenia;
8) 08-T - choroby układu pokarmowego;
9) 09-M - choroby układu moczowo-płciowego;
10) 10-N - choroby neurologiczne;
11) 11-I - inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.

Pozdrawiam
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-01-09, 12:15

cd informacji:

Zasady dofinansowania turnusów rehabilitacyjnych.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Z turnusów rehabilitacyjnych mogą korzystać wszystkie osoby niepełnosprawne, które posiadają ważne orzeczenie:
-o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności
lub
-o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów lub
-o niepełnosprawności, wydane przez ukończeniem 16 roku życia.

Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie, pod warunkiem że:
-została skierowana na turnus na wniosek lekarza, pod którego opieką się znajduje,
w roku, w którym ubiega się o dofinansowanie, nie uzyskała na ten cel dofinansowania ze środków PFRON,
-turnus rehabilitacyjny odbywa się w ośrodku wpisanym do rejestru ośrodków, prowadzonego przez wojewodę, lub poza takim ośrodkiem, w przypadku gdy turnus jest organizowany w formie niestacjonarnej,
-nie będzie pełniła funkcji członka kadry na tym turnusie ani nie będzie opiekunem innego uczestnika tego turnusu,
-złoży oświadczenie o wysokości dochodu wraz z informacją o liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
-zobowiąże się do przedstawienia na turnusie, podczas pierwszego badania lekarskiego, informacji o stanie zdrowia sporządzonej nie wcześniej niż na 3 miesiące przed datą rozpoczęcia turnusu, wystawionej przez lekarza, pod którego opieką się znajduje.

O dofinansowanie może się ubiegać osoba, której średni miesięczny dochód nie przekracza:
-50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym
-65 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej

Jeżeli powyższe kwoty (odpowiadające 50 i 65 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) zostają przekroczone, dofinansowanie pomniejszane jest o wielkość tego przekroczenia. W przypadku uzasadnionym trudną sytuacją materialną lub losową osoby niepełnosprawnej, dofinansowanie ze środków PFRON uczestnictwa w turnusie tej osoby lub jej opiekuna może zostać przyznane bez pomniejszania kwoty dofinansowania. Decyzję w tej kwestii podejmują odpowiednie centra pomocy.

Wysokość dofinansowania

Kwota dofinansowania uzależniona jest od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji życiowej wnioskodawcy i wynosi:
-dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby w wieku do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności – 27 proc. przeciętnego wynagrodzenia
-dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia
-dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności – 23 proc. przeciętnego wynagrodzenia
-dla niezbędnego opiekuna – 18 proc. przeciętnego wynagrodzenia
-dla osoby niepełnosprawnej, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej – 18 proc. przeciętnego wynagrodzenia

Dofinansowanie dla osoby niepełnosprawnej lub jej opiekuna może zostać zwiększone do 35 proc. przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli:

-osoba niepełnosprawna znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej,
-opiekun pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną albo
-osoba ta ponosi koszty uczestnictwa opiekuna w turnusie.

W zależności od ilości posiadanych przez powiat środków i w sytuacji znacznego ich niedoboru w danym roku, dofinansowanie może być pomniejszone maksymalnie o 20 proc. od przysługującej kwoty.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-01-10, 22:34

cd.

I jesze jedno odnosnie relacji komisji ZUS i PCPR

Następujące niezdolnośco do pracy wydane przez ZUS:
- częściowa niezdolność do pracy (dawna III gr inwalidzka)
- całkowita niezdolność do pracy (dawna II gr inwalidzka)
- całkowita niezdolność do pracy i do samodzielnej egzystencji (dawna I gr inwalidzka)
odpowiadają nastepującym, orzeczeniom o niepełnosprawnosci:
- lekkim
- umiarkowanym
- znacznnym
Czyli jeżeli do jakiejs tam sprawy (np. do PFRONu) trzeba mieć orzeczenie o stopniu umiarkowanym, to mozna okazać "całkowtą niezdolność do pracy" wydana przez ZUS. I nie trzeba wtedy chodzić i załatwiać orzeczenia o niepełnosprawnosci w PCPRze
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

marzena1989
Posty: 30
Rejestracja: 2011-01-20, 20:41
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: marzena1989 » 2011-01-21, 12:22

nie wiem czy moimi chorobami mogę się zwrócić o orzeczenie

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-01-21, 12:31

marzena1989 pisze:nie wiem czy moimi chorobami

Aby złożyć wniosek musisz mieć zdiagnozowaną chorobę i lekarz specjalista ma ci wypełnić zeświadczenie o stanie zdrowia.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

marzena1989
Posty: 30
Rejestracja: 2011-01-20, 20:41
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: marzena1989 » 2011-01-21, 12:49

hm no bo mam trochę problem z ubezpieczeniem

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2011-02-04, 19:56

Wczoraj złożyłam wniosek do Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności i byłam bardzo zdziwiona bo pani która odbierała papiery powiedziała że wezwanie na komisję dostane do trzech miesięcy nie wiem czy mówiła prawdę czy był to głupi żart ,nie żeby mi się spieszyło bo prawdę mówiąc nie jest mi to potrzebne bo mam grupę z ZUS ale kto to widział żeby tak długo czekać.Kochani mam pytanko bo owa pani kazała mi przynieść kartotekę od lekarza mimo że jej mówiłam że mam wypisy ze szpitala i wyniki rezonansów czy to potrzebne bo to znowu problem-wyprawa do lekarza co nie jest mi po drodze.Aha jeszcze jedno bo pani neurolog napisała mi że mogę przybyć na komisję ale z drugą osobą czy owa osoba musi tam ze mną wejść czy może czekać za drzwiami a pytam dlatego bo mnie wożą różne osoby i nie wszystkie do końca wiedzą na co dokładnie choruję i chcę aby tak zostało.
"Zdrowie nie jest wszystkim ale bez zdrowia wszystko jest niczym ...." ks.Jan Twardowski

Łukasz
Posty: 3317
Rejestracja: 2010-04-06, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 2011-02-04, 21:53

Aniu ja byłem na komisji we wtorek, czekałem dwa miesiące na wezwanie, ja przedstawiłem tylko wszystkie badania, wypisy i ksera kart z rehabilitacji ale o kartotece z poradni SM nic mi nie mówili, mój neuro wypełniał taki wniosek odnośnie mojej historii choroby, leczenia ilości rzutów itd. Nie musi być z Tobą druga osoba w gabinecie, może tylko Ciebie wprowadzić.
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada ale na tym, że potrafi się podnosić."

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-02-04, 23:56

Byłem przedwczoraj z córką na komisji. Od chwili złożenia wniosku czekałem ok. 3 tygodni. Tak na dobrą sprawę jeżeli jest dobrze napisane zaświadczenie o stanie zdrowia przez lekarza to nie trzeba w zasadzie nic dodatkowego. Ale na wszelki wypadek trzeba tylko te kartoteki lub wyniki badań, które nie są widoczne przez lekarza i inne osoby przed którymi staje się na komisji. Corka chodzi w chodziku, jest spasyczna i ma zanik nerwu wzrokowego, który sie nie pogarsza. Nie mieliśmy żadnych innych dokumentów z wyjątkiem zaświadczenia i wniosku. Córka dostała znaczny na 2 lata. Obecnie ma jeszcze umiarkowany na trwałe, który dostała 6 lat temu. Czyli jedno orzeczenie jest ważne i drugie.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
róża
Posty: 1924
Rejestracja: 2010-06-07, 20:08
Lokalizacja: woj.śląskie

Postautor: róża » 2011-02-05, 12:57

Łukaszu , Wojtku dzięki za szybką odpowiedź a co do kartoteki to chyba też jej nie zabiorę bo lekarka również wypisała mi dobrze wniosek ale mam jeszcze jedno pytanko ile osób jest na takiej komisji i jak długo to wszystko trwa.Sory że się tak o wszystko dopytuje ale jest to moja pierwsza komisja i chcę wiedzieć co może mnie tam spotkać żeby nie być zaskoczoną.
"Zdrowie nie jest wszystkim ale bez zdrowia wszystko jest niczym ...." ks.Jan Twardowski

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-02-05, 13:18

ja miałem taką komisje w Gliwicach. były trzy Panie które zadały tylko parę pytań przeglądając dokumentację i to wszystko. całość trwała jakieś ok10minut.

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2011-02-05, 14:23

marzena1989 pisze:nie wiem czy moimi chorobami mogę się zwrócić o orzeczenie

Marzena, myślę, że warto spróbować- ja, mimo braku rozpoznania, dostałam stopień umiarkowany na 3 lata. W przyczynach mam wpisane: 10-N, 03-L i 05-R; jak pisał Wopa przyczyny mogą być różne, poza tym liczą się nie tylko papiery, ale przede wszystkim stan pacjenta.
Pozdrawiam
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 207 gości