Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-05-10, 20:29

[quote="RÓŻA"]zasiłek pielęgnacyjny.
Wiem zasiłku nie dostanę bo za późno zachorowałam[/quote

ja zachorowałem w wieku 17lat a na orzeczeniu z MZON napisali że niepełnosprawność wystąpiła w latach nieznanych (czy coś w tym rodzaju). Miałem wszystkie wypisy ze szpitala z tamtych lat i od lekarza ale oni mieli to gdzieś :evil:


wcześniej pojawił się błąd, źle napisałem: z ZUSu mam lekki stopień a nie umiarkowany :-|

Dota
Posty: 32
Rejestracja: 2011-05-10, 17:42
Lokalizacja: Gdańsk

zas. pielęgnacyjny

Postautor: Dota » 2011-05-23, 21:00

W połowie maja otrzymałam na stałe orzeczenie o stopniu umiarkowanym. Nie zgodziłam się z okresem od kiedy uznano moją niepłnosprawość (zachorowałam jeszcze w szkole na miesiąc przed "osiemnastką". Od razu odwołałam się i dziś otrzymałam sprostowanie oczywistej pomyłki pisarskiej. Uznano (zgodnie ze stanem faktycznym i posiadaną dokumentacją lekarską) istnienie niepełnosprawności od osiemnastego roku życia. Tym samym droga otwarta do ubiegania się o zasiłek pielęgnacyjny. Wypełniony wniosek zaniosę do właściwej placówki MOPS a potem zostaje tylko czekać.
W moim mieście stopień umiarkowany nie uprawnia do ulgi na komunikację miejską więc niech chociaż będzie ten zasiłek.

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-05-24, 14:18

Niestety okazuje się, że stopień niepełnosprawności będzie dla pracodawców jeszcze większą kartą przetargową niż obecnie. Biznes is bisnes :1:
http://www.popon.pl/index.php?option=co ... 0&Itemid=9
Obrazek

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-07-15, 14:58

Byłem po wniosek o ponowne Orzeczenie a tam jest taka rubryka:
Zwracam się z prośbą o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla celów:
1. odpowiednie zatrudnienie
2. szkolenia
3. zatrudnienie w zakładzie aktywności zawodowej
4. uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej
5. korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji
6. karta parkingowa
7. uzyskanie zasiłku pielęgnacyjnego
8. uzyskanie przez opiekuna świadczenia pielęgnacyjnego
9. zamieszkanie oddzielnym pokoju
10. uzyskanie przez urlopu wychowawczego w dodatkowym wymiarze
11. korzystanie z innych ulg i uprawnień
12. inne – wymień jakie
[a dalej jest takie coś]
Cel podstawowy: (jeden z wyżej wymienionych)

Nie dość że mam problem żeby wymienić to co jest wyżej (od1do12) to później muszę jeszcze wybrać jeden jako cel podstawowy :evil:
Dwa lata temu dali mi stopień umiarkowany a teraz nie wiem czy uda mi się lekarza przekonać żeby wypisał że ze mną jest źle, żeby dostać Znaczny :-) ale to chyba nierealne :-P

dorman
Posty: 58
Rejestracja: 2010-12-27, 14:56
Lokalizacja: podkarpacie

Postautor: dorman » 2011-07-17, 16:11

Dawid ja tydzień temu też wybrałam wniosek i tam nie ma takiej rubryki "Cel podstawowy"

Też miałam stopień umiarkowany,ale będę się starać o stopień znaczny.Doktorka mi w zaświadczeniu o stanie zdrowia napisała,że poruszam się przy pomocy kuli i że wymagam pomocy innych osób.Nie wiem czy mi to w czymś pomoże,jak mi nie dadzą znacznego to będę robiła odwołanie,a nuż się uda.
agnieszka

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-07-18, 11:05

byłem w tamtym tygodniu w Gliwicach [Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności] po dokumenty i zapytaniem kiedy można składać. Sam się zdziwiłem że jest taka rubryka Cel podstawowy a dwa lata temu tego jeszcze nie było :evil:

Sławomir
Posty: 68
Rejestracja: 2011-06-11, 15:53
Lokalizacja: Jaszczew
Kontaktowanie:

Postautor: Sławomir » 2011-08-05, 11:25

Witam,
przepraszam, że zadaję to pytanie. Pewnie je ktoś już zadał, ale nie mam czasu tego wszystkiego czytać, do rzeczy.
Od października zaczynam studia w Lublinie i staram się o stypendium socjalne oraz o specjalne stypendium dla osób niepełnosprawnych. Nie wiem tylko jaki mam stopień niepełnosprawności. Mam już rentę do marca 2012r.
Do kogo ubiegać się o takie orzeczenie?

W sieci znalazłem coś takiego: "Zasadniczo, by korzystać ze specjalnych świadczeń i przywilejów, osoby posiadające orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub d. KIZ nie muszą uzyskiwać orzeczenia o stopniu niepełnosprawności"

Jak to jest?
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.

Witaj [you]!

[

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-08-05, 12:15

przy rencie powinieneś dostać też orzeczenie, ja tak dostałem, poszukaj w swoich dokumentach czy masz takie coś. Cyba najlepiej jak byś miał orzeczenie z Miejskiego (powiatowego) Zespołu d/s Orzekania Niepełnosprawności.

Poszukaj w swoim powiecie takiego miejsca zespołu gdzie można ubiegać się o orzeczenie, dostaniesz od nich dokumenty, częściowo Ty będziesz musiał wypełnić a część lekarz i wtedy możesz ubiegać się o orzeczenie.

Życzę powodzenia :-)

Sławomir
Posty: 68
Rejestracja: 2011-06-11, 15:53
Lokalizacja: Jaszczew
Kontaktowanie:

Postautor: Sławomir » 2011-08-05, 13:55

David, mam takie orzeczenie ze ZUS-u, ale jeszcze zadzwonię na studia, czy to wystarczy.
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.

Witaj [you]!

[

David
Posty: 6732
Rejestracja: 2009-07-16, 19:29
Lokalizacja: Śląsk :-)

Postautor: David » 2011-08-05, 14:15

masz rację :-) najlepiej jak zadzwonisz to wszystkiego się dowiesz.

Sławomir
Posty: 68
Rejestracja: 2011-06-11, 15:53
Lokalizacja: Jaszczew
Kontaktowanie:

Postautor: Sławomir » 2011-08-05, 14:20

David, z tego co wyczytałem to jakby dali mi znaczny stopień niepełnosprawności.

zaraz przedstawię te orzeczenia.

To jest ze ZUS-u


Obrazek


A to z gminy o zasiłku. Pisze na tym, że mam znaczny stopień niepełnosprawności:

ObrazekObrazek



Co myślicie o tym?
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.

Witaj [you]!

[

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-08-05, 16:52

Pisałem już to wczesniewj ale powórzę:

Następujące niezdolnośco do pracy wydane przez ZUS:
- częściowa niezdolność do pracy (dawna III gr inwalidzka)
- całkowita niezdolność do pracy (dawna II gr inwalidzka)
- całkowita niezdolność do pracy i do samodzielnej egzystencji (dawna I gr inwalidzka)
odpowiadają nastepującym, orzeczeniom o niepełnosprawnosci:
- lekkim
- umiarkowanym
- znacznnym

Jeżeli chodzi o stypendium dla niepełnoprawnych to wszystko jest w zależności od regulaminu stypendialnego. Z reguły wysokość stypendium zależna jest od orzeczenia ZUS lub PZOON i jeżeli ma się jedno z orzeczeń to w zupełnosci wystarczy
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Sławomir
Posty: 68
Rejestracja: 2011-06-11, 15:53
Lokalizacja: Jaszczew
Kontaktowanie:

Postautor: Sławomir » 2011-08-05, 18:10

Wopa, dziękuję bardzo ;-) Właśnie to chciałem wiedzieć. Na moim orzeczeniu z ZUS-u pisze, że jestem całkowicie niezdolny do pracy, a więc mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Cieszę się, że nie muszę ubiegać się o zaświadczenie od komisjii powiatowej. Dziękuję! ;-)
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać.

Witaj [you]!

[

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2011-08-06, 10:14

Sławomir pisze:mam znaczny stopień niepełnosprawności:

Burmistrz się pomylił i napisał nie ten przepis jaki powinien co nie przeszkadza, że w uzasadnieniu napisał tak jak powinno być. Jest wszystko ok.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2011-08-17, 11:23

Witajcie, mam diagnozę SM od ok.3 tygodni.... nasunęło mi się kilka pytań, może ktoś mi odpowie i poradzi, a mianowicie:
- czy teraz już wszędzie gdzie mnie zapytają czy na coś choruję to muszę się przyznawać jak póki co nie "widać" ?
- moje badania okresowe do pracy polegają raczej na odpowiadaniu na pytania zadawane przez lekarza, nie jestem badana - muszę zatem powiedzieć o SM ?, boję sie że zaczną drążyć temat i szukać jakiejś niepełnosprawności ?
- lekarz rodzinny zasugerował, że mogę wyrobić sobie grupę, bo będę pracowała godzinę krócej, 10 dni dodatkowego urlopu, no niby same zalety ?
- no i jeszcze ponoć mogę wyrobić kartę parkingową, ale mam jakieś opory, bo jakoś nie czuję się jeszcze niepełnosprawna , może ktoś bardziej będzie potrzebował tego uprzywilejowanego miejsca do parkowania ?
- jakos mnie nie przekonują te wszystkie zalety, bo te dokumenty które miałabym mieć przypominałyby mi tylko o chorobie

a jakie jest Wasze zdanie ?, dodam, że renta mnie nie interesuję, chciałabym pracować jak najdłużej.......

aha i powiedźcie mi proszę czy jak dostanę grupę to nie pokomplikuję sobie spraw zawodowych, bo praca póki co jest dla mnie priorytetem.......
_________________
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości