Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Postautor: zosiako » 2017-12-21, 12:19

Zuch dziewczyna jest z Ciebie Zosiu :firends:
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Postautor: Wopa » 2018-02-07, 11:09

Dobra informacja dla zainteresowanych. W PIT za 2016 można odliczyć wydatki na samochód już od stopnia lekkiego (do tej pory było to możliwe tylko gdy się miało umiarkowany lub znaczny). Kwota odliczenia na PIT-0 2280,00 zł. Aby to zrobić trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem auta. Nie potrzebne są żadne dokumenty, że samochód był potrzebny na dowozy np. na rehabilitację. I tak ma być już co rok.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Postautor: Wopa » 2018-03-02, 08:13

Kolejna informacja odnośnie odliczania ulgi na samochód. Odliczyć możne ulgę na samochód małżonek/małżonka nawet jeżeli nie jest wbita w dowód rejestracyjny jako współwłaściciel pod warunkiem, że samochód został nabyty w trakcie trwania małżeństwa i jest współwłasnością małżeńską. Oczywiście trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności lub rentowe.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
rybka
Posty: 1974
Rejestracja: 2011-05-20, 18:58
Wiek: 52
Lokalizacja: OMC Kraków

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Postautor: rybka » 2018-03-04, 19:26

Dzięki Wojtek za informacje.
A ja odebrałam szczęśliwie kolejny umiarkowany. Zaś trzy lata spokoju :)
Uśmiechnij się
Dorota
DK - KWC

Awatar użytkownika
renia1286
Posty: 14352
Rejestracja: 2009-06-20, 09:28
Wiek: 59
Lokalizacja: Warmia

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Postautor: renia1286 » 2018-03-05, 10:04

Wojtku bardzo dziękuję za info.
Pani, która mnie/nas rozliczała nie wierzyła, że nie muszę mieć faktur aleudało mi się ją przekonać.
Brawo Zosiu :kiss:
Ja mam znaczny na stałe i powinnam się cieszyć ale jakoś... :girlwestchnienie:
Nie potrzebuję skrzydeł by latać, potrzebuję ludzi, dzięki którym nie upadnę.

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Postautor: Wopa » 2019-09-02, 14:12

Od tego miesiąca będzie można składać wnioski do ZUS-u o comiesięczny dodatek 500 zł dla osób niepełnosprawnych z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji (tzw dawana I gr inwalidzka). Na razie z tego co się orientuję nie będzie on przyznawany z automatu i osoby będą badane przez orzeczników. Natomiast osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie otrzymają tego dodatku. aby go otrzymać muszą złożyć wniosek do ZUS-u o trwałą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Nie wiem dlaczego tak zrobiono, ale tak na razie jest. Mimo, ze rzekomo stopień "znaczny" jest równoważny jeżeli chodzi o niepełnosprawność z "niezdolnością do samodzielnej egzystencji" Jak będę miał więcej informacji to podam.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Postautor: Wopa » 2019-09-03, 10:56

Jest już wniosek na świadczenie uzupełniające w postaci 500 zł miesięcznie. Nazywa się ESUN. Tak jak pisałem wcześniej jeżeli ktoś nie ma niezdolności do samodzielnej egzystencji to jednocześnie składa zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9. Potem komisja i albo wóz albo przewóz.
Załączam ten wniosek, który można pobrać także ze strony ZUS. 5 i 6 strona jest szczegółową informacją w tej sprawie.
Do wniosku trzeba załączyć znaczny stopień niepełnosprawności.
Załączniki
ESUN_Page_1.jpg
ESUN_Page_2.jpg
ESUN_Page_3.jpg
ESUN_Page_4.jpg
ESUN_Page_5.jpg
ESUN_Page_6.jpg
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Postautor: Wopa » 2019-09-03, 10:57

I jeszcze zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9
Załączniki
OL-9_new_Page_1.jpg
OL-9_new_Page_2.jpg
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Postautor: Wopa » 2019-09-03, 20:49

Jeszcze jedna informacja. W treści informacji przewija się kwota 1 600,oo zł, przekroczenie której eliminuje prawo do świadczenia uzupełniającego jeżeli finansowanie tej kwoty pochodzi ze środków publicznych. Otóż nie bierze się pod uwagę środków z zatrudnienia - nie są one ze środków publicznych, czyli praca nie wyklucza z prawa do świadczenia uzupełniającego.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości