Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2009-11-20, 19:13

'odliczasz kwotę na rehabilitację i takie tam różności. NIe trzeba miec na to rachunków'
Oj, trzeba. Jedyna kwotą, która można odliczyć bez dokumentowania jest 2tys zł z kawałkiem (nie pamiętam dokładnej kwoty) z tytułu użytkowania samochodu osobowego w celach związanych z rehabilitacyją i leczeniem.

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2009-11-20, 20:42

To pewnie jest kwestia interpretowania przepisów przez urzędników. Odemnie nie wymagali rachunków tylko orzeczenia.
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2009-11-20, 20:47

Gobio pisze:nie słyszałem o tym że mogę wyjśc do lekarza w czasie pracy wlicza sie w godziny pracy :mrgreen: akurat niedługo bardzo będzie mi trzeba wyskoczyć pare razy i polatać po doktorkach. :mrgreen: upomne się o swoje .


zrodlo: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/14856 :

ZWOLNIENIE OD PRACY Z ZACHOWANIEM WYNAGRODZENIA

Podstawa prawna: - art. 20 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 ze zm.), rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz. U. nr 100, poz 927)

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
- w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, ale nie częściej niż raz w roku,
- w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.


komentarz wlasny- a czynnosci nie moga byc wykonywane poza godzinami pracy bo lekarze w szpitalach przyjmuja 7-15 :1:


caay pisze:O tym wychodzeniu w godzinach pracy nie wiedziałam. Trzeba przynosić jakieś zaświadczenie? Moja pani neuro na avonexowych przeglądach mi zwyczajne L4 wystawiała.
pamietaj ze L4 jest 80%platne, a co do zaswiadczen to chyba wzajemne zaufanie (mnie ufaja :-P ), albo zwykly swistek podsteplowany przez lekarza.


_

nietasama27
Posty: 98
Rejestracja: 2009-10-26, 14:05
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: nietasama27 » 2009-11-20, 21:36

Czasem was tak czytam i mimo ze pracuje w panwowej instytucji jak chce korzystac teraz z krio w zg i przychodzić do pracy na 9.00 czyli 1,45 później odliczać mi to bedą od urlopu :( I pracuje 8 h dziennie ....
Bo praca jest niestey wazniejsza czesto niz zdrowie.
A co do ulgi rehablitavyjnej 2240 zł odemnie w czasie wezwania do US wymagano dowodu rejestracccyjnego auta, bo żekomo trzeba być jego chociaży współwłascicielem
I jeszcze jedna korzysc z grupy pcpr i pefron dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych , dopłaty do zkaupu sprzetu koputerowego w moim wypadku pefron opłacał mi 3 semestry na studjach
"W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca."

Paulo Coelho

Gobio
Posty: 286
Rejestracja: 2008-09-22, 19:14
Lokalizacja: Podlaskie
Kontaktowanie:

Postautor: Gobio » 2009-11-22, 15:41

nietasama27 pisze:dopłaty do zkaupu sprzetu koputerowego

jak mogę ubiegać sie o dopłate np do kompturera ? mogę prosić o jakis link albo o ogólne wiadomosci. ?

Ania W.
Posty: 6335
Rejestracja: 2009-07-11, 17:19
Lokalizacja: Głogów /dolnośląskie

Postautor: Ania W. » 2009-11-22, 15:53

Pewno chodziło o program "Komputer dla Homera"

http://www.harpo.com.pl/user_files/pl/c ... ja2009.pdf

tusia333
Posty: 16
Rejestracja: 2009-10-07, 21:53
Lokalizacja: Złotów

Postautor: tusia333 » 2009-12-02, 11:39

ja mam 11.12 wstawić się na komisje odwoławczą -na badanie boję się że tam też nie przyznają mi tej renty jejku co to będzie :-/
nie poddam się

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2009-12-02, 13:24

Udało mi się załatwić orzeczenie dla taty (w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie). Jeszce przed amputacją namówiłam go ,żeby taki wniosek złożył, komisja zbierała się akurat w czasie pobytu taty w szpitalu, więc zadzwoniłam co mam zrobić. Pani poradziła mi, aby lekarz napisał zaświadczenie o pobycie taty w szpitalu, o przebytej operacji i o amputacji (sama napisałam, lekarz podpisał). Komisja rozpatrzyła wniosek zaocznie i dzisiaj przyszło orzeczenie: stopień znaczny. Jutro mama pójdzie do opieki społecznej załatwić dodatek pielęgnacyjny, a ja zacznę walczyć o dofinansowanie do protezy. W sumie nie jest to powód do radości, ale jakoś się cieszę. Przez ostatnie miesiące rodzice wydawali po kilkaset złotych na leki, teraz dojdzie rehabilitacja no i proteza (może kosztować nawet 10 tysięcy, a refundacja to 2800), więc nawet te 153 złote dodatku to jest coś.

nietasama27
Posty: 98
Rejestracja: 2009-10-26, 14:05
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: nietasama27 » 2009-12-02, 22:57

Tusia , ale w orzecznictwie nie przynają już rent o ile się nie myle. Chybą, że odwoływałaś się do ZUS-u???
"W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć do samego końca."

Paulo Coelho

primosz
Posty: 375
Rejestracja: 2009-09-21, 13:42
Lokalizacja: LBN
Kontaktowanie:

Postautor: primosz » 2009-12-03, 09:40

'orzecznictwo' jest do celow pozarentowych (za kilka mies) a odwolanie bylo do ZUSu :-) jakby co,to jest jeszcze sad-ostatnia instancja w walce z molochem.podaje LINK dla ciekawych procedury odwolawczej (post na dole zaczynajacy sie od 'Do kogo można się odwołać - komisje lekarskie ZUS')

tusia333
Posty: 16
Rejestracja: 2009-10-07, 21:53
Lokalizacja: Złotów

Postautor: tusia333 » 2009-12-13, 20:49

komisja odwoławcza odwołana bo jeden lekarz zachorowal i dopiero w styczniu by to szlak trafił ehhh
nie poddam się

PrzemekK
Posty: 7
Rejestracja: 2009-11-08, 22:26
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: PrzemekK » 2009-12-15, 13:18

pchla pisze:Ponadto w rok po wydaniu orzeczenia dodatkowe 10dni urlopu. Ponad to dodatkowe 21dni platnego urlopu na rehabilitacje -czyli jak policzyc 26+10+21=57urlopu :-P


Czy mogłabyś podać podstawę prawną (lub jakieś źródło abym doczytał) sumowania 10 dni urlopu regabilitacyjnego z 21 dniami na wyjazd na turnus rehabilitacyjny?

Byłem przekonany, że jest jedno lub drugie.

PrzemekK
Posty: 7
Rejestracja: 2009-11-08, 22:26
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Postautor: PrzemekK » 2009-12-15, 13:49

Iffonka pisze:Jutro mama pójdzie do opieki społecznej załatwić dodatek pielęgnacyjny, a ja zacznę walczyć o dofinansowanie do protezy. W sumie nie jest to powód do radości, ale jakoś się cieszę. Przez ostatnie miesiące rodzice wydawali po kilkaset złotych na leki, teraz dojdzie rehabilitacja no i proteza (może kosztować nawet 10 tysięcy, a refundacja to 2800), więc nawet te 153 złote dodatku to jest coś.


Jeżeli jeszcze nie uzyskałaś informacji o finansowaniu protez to mogę doradzić to co wiem z własnego doświadczenia.

Dodatkowe pieniążki na protezy można otrzymać z MOPS lub PCPR (w zależności pod co podlegacie). Do niedawna było to 150% limitu przyznawanego przez NFZ. To już daje niezłą kwotę.

Ale jedna uwaga. Dofinansowanie przysługuje na 2 lata.

Jest to ważne z tego wzgledu, że pierwsza proteza (jak rozumiem po kwocie chodzi o protezę nogi z amputacją udową) służy do nauki chodzenia i tu pojawiaja się dwie opcje. Kupno słabej protezy na początek i później inwestowanie w coś w czym da się chodzić. Lub Od razu kupno docelowej protezy i jedynie wymiana leja po ukształtowaniu sie kikuta.

Ja bym proponował rozwiązanie z kupnem przyzwoitej protezy wymianą leja. Jest tańsze.

A co do kosztu protez... Ceny zależą od tego z jakich elementów jest robiona proteza, czy stopa jest z włókna węglowego czy gumowa, kolano mechaniczne, hydrauliczne czy może elektroniczne itp. itd. Ogólnie temat rzeka.

W mojej ocenie na niemal każdej protezie da się chodzić o ile będą spełnione 2 warunki
1. dobrze wykonany i dopasowany lej.
2. blokada uniemożliwiająca zgiecie kolana przy obciążeniu (czyli jak stoi się na protezie), co jest szczególnie istotne przy nierównościach i schodzeniu z górki.


Tak więc powodzenia w doborze protetyka :)
Ja ze swojej strony odradzam firmę ORTO z Krakowa.
Protezownia z Tarnowskich Gór (Repty) jest całkiem niezła.

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2009-12-15, 15:03

Dzięki za informacje, tato rozmawiał jeszcze szpitalu z panią z Korfantowa (dobrzy są w swoim fachu), powiedziała, że zaraz będą robić protezę stałą, a co do wymiany leja, to sama powiedziała, że czasami trzeba robić go trzy razy, bo kikut cały czas się formuje.

Teraz musimy czekać, tata ma dopiero co ściągnięte szwy, a bandażować można dopiero po dwóch tygodniach, na początku stycznia ma kontrolę i dopiero wtedy lekarz skieruje na rehabilitację. Cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości mu trzeba.

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2009-12-15, 16:44

PrzemekK pisze:
pchla pisze:Ponadto w rok po wydaniu orzeczenia dodatkowe 10dni urlopu. Ponad to dodatkowe 21dni platnego urlopu na rehabilitacje -czyli jak policzyc 26+10+21=57urlopu :-P


Czy mogłabyś podać podstawę prawną (lub jakieś źródło abym doczytał) sumowania 10 dni urlopu regabilitacyjnego z 21 dniami na wyjazd na turnus rehabilitacyjny?

Byłem przekonany, że jest jedno lub drugie.



Przeczytaj uwaznie link podany w moim poscie powyzej. Oddzielna podstawa prawna do 10 dni i oddzielna do 21:

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/14856

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/14856 pisze:DODATKOWY URLOP WYPOCZYNKOWY

Podstawa prawna: art. 19 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 ze zm.)

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

ZWOLNIENIE OD PRACY Z ZACHOWANIEM WYNAGRODZENIA

Podstawa prawna: - art. 20 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 ze zm.), rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz. U. nr 100, poz 927)

Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

1. w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, ale nie częściej niż raz w roku,
2. w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 274 gości