Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2014-05-07, 21:42

Jak widać - co kraj to obyczaj ;-) 9 lat temu składałam swój pierwszy wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i to był pierwszy i ostatni raz, gdy prosiłam o wypełnienie dokumentów mojego neurologa.
Lekarz pierwszego kontaktu posiada moją pełną dokumentację; każde ksero z pobytu w szpitalu, rehabilitacji, sanatorium itp. Tak więc to on wypełnia, bez żadnego problemu, wymagane oświadczenie o moim stanie zdrowia.
Wynika to tylko i wyłącznie z tego, że dokument wypełniony przez lekarza ważny jest miesiąc, a na wizytę u specjalisty muszę czekać średnio ok 3 miesięcy. Koliduje to z płynnością otrzymanych świadczeń i uprawnień w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności oraz wymogiem dotrzymania terminu składania kolejnego wniosku. Tak więc wybrałam właśnie takie rozwiązanie.
Nigdy nie wymagano ode mnie oświadczenia specjalisty, a mój lekarz pierwszego kontaktu jest bliżej ;-)
irenkar pisze:jak myślicie, czy jak moje EDDS oscyluje miedzy 1,5 a 2,0 (podejrzane przeze mnie podczas gdy neurolog pisze o mnie elaboraty w karcie) to dostanę orzeczenie o lekkiej niepełnosprawności?

Wprawdzie na komisji lekarz nie określa stopnia niepełnosprawności na podstawie EDSS, a na podstawie własnej oceny w dniu badania, ale wniosek zawsze warto złożyć.
Obrazek

irenkar
Posty: 61
Rejestracja: 2014-01-04, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: irenkar » 2014-05-07, 22:14

dzięki dziewczyny za informacje! :-)
w takim razie pewnie się przejdę do rodzinnego i zobaczę co tam z nim ugadam
Beata:) pisze:na podstawie własnej oceny w dniu badania

ha no to bardzo ciekawe, szczególnie u nas... :-P dobrze, że biorą jeszcze pod uwagę papiery "porzutowe'' ze szpitala
„Nie wyruszył od razu. Wiedział z doświadczenia, jak ważne jest umieć odkładać to, za czym się tęskni.”

SMartwiona
Posty: 24
Rejestracja: 2014-02-01, 12:41
Lokalizacja: Rzeszów

Postautor: SMartwiona » 2014-05-13, 10:25

Witam :-)
Ja dostałam stopień lekki na 2 lata, odwołałam się i 26 maja idę na komisję wojewódzką w Rzeszowie...

mój neuro nie miał problemów z wpisaniem mi skierowania, w ogóle to chyba jestem dla niego ciekawym przypadkiem w przy akademickiej przychodni :roll:
[you] :10: głowa do góry

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-05-14, 22:34

Mam bardzo ważne informacje:
1. Doszły mnie słuchy ze źródeł dobrze poinformowanych, że od nowego roku ulegną likwidacji Powiatowe Zespoły ds Orzekania o Niepełnosprawnosci. Orzekanie o niepełnosprawności wróci do ZUSu (kiedyś tak było). I stopnie niepełnosprawności bedą orzekać orzecznicy z ZUSu. To się zrobi ciekawie. Oby do tego nie doszło.
2. Ulegają już likwidacji komórki w ZUSie odpowiadające na kontrolowanie zwolnień lekarskich. I prawdopodobnie nie bedzie kontroli przez ZUS zasadności zwolnień. Co wymyślą w zamian nie wiadomo. Ale zobaczymy, może przestaną kontrolować ludzi ( a właściwie to lekarzy bo to przecież oni zwolnienia wydają).
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2014-05-14, 22:48 przez Wopa, łącznie zmieniany 3 razy.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

aura
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-01-11, 05:35
Lokalizacja: Koszalinskie
Kontaktowanie:

Postautor: aura » 2014-05-14, 22:40

Tzn czy będą dotychczasowe orzeczenia poprawiać ? czy dotyczy to nowych orzeczeń ?

Ja mam z Powiatowego zespołu a nie z ZUSu czy mam się martwić ?
Głównym źródłem cierpienia są wspomnienia. - Sigmund Frend

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-05-14, 22:42

Wszystkie wydane orzeczenia do likwidacji PZdON będą oczywiście honorowane i tym nie ma się co martwić.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

aura
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-01-11, 05:35
Lokalizacja: Koszalinskie
Kontaktowanie:

Postautor: aura » 2014-05-14, 22:45

:10:
Głównym źródłem cierpienia są wspomnienia. - Sigmund Frend

Iwona333
Posty: 981
Rejestracja: 2010-05-04, 19:17
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Iwona333 » 2014-06-10, 14:19

Napiszcie mi proszę jak to jest z tym dodatkowym urlopem. Wcześniej pracowałam na 3/4 etatu i miałam niby 10 dni a teraz jestem na 5/7 etatu i mam 7.Po jakiemu to jest?!Czy te 10 dni dodatkowego urlopu jest zależne od wymiaru czasu pracy?!

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2014-06-10, 22:59

Iwona333 pisze:Czy te 10 dni dodatkowego urlopu jest zależne od wymiaru czasu pracy?!

Tak Iwonko. Ilość dodatkowego urlopu zależy od wymiaru czasu pracy. Obowiązuje wówczas przelicznik godzinowy. W przypadku osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – jeden dzień urlopu odpowiada 7 godzinom pracy.
Obrazek

śledziu
Posty: 6
Rejestracja: 2013-12-06, 14:15
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: śledziu » 2014-06-12, 16:07

Ja od kilku dni jestem umiarkowanie niepełnosprawny po komisji w MOPSie. Byłem trochę przerażony samą komisją, ale wszystkie panie były niezwykle miłe. Oczywiście nie chcę wyłudzać czegoś od MOPSu, a chciałbym uzyskać jakąś realną pomoc. Byłem na kilku rozmowach o pracę, nie utajniałem choroby, niestety nikt nie oddzwonił... Mam nadzieję, że z orzeczeniem będzie teraz łatwiej.

Karolci1990
Posty: 802
Rejestracja: 2014-04-21, 06:46
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: Karolci1990 » 2014-06-25, 20:43

Mam Do Was takie pytanie ??
Bo chciałam się starać o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Bo bym miała zapomogę z studiów w postaci stypendium dla osób niepełnosprawnych ale muszę mieć właśnie takie orzeczenie żeby móc je dostać.
I moje pytanie brzmi ??
Co mam zaznaczyć w rubryce :
ZWRACAM SIę Z PROŚBĄ O WYDANIE ORZECZENIA O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI DLA CELÓW:
Bo jest kilka możliwości i nie wiem co wybrać ?? A o to i one :
Odpowiedniego zatrudnienia
Szkolenia
Uczestnictwa w terapii zajęciowej
Konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze
Korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji
Korzystania z uprawnień na podstawie art. 8 ust. z 20.06.1977 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Z 2005 R., Nr 108, poz. 908) Karta parkingowa
Korzystania ze świadczeń pomocy społecznej
Uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego
Uzyskania przez opiekuna świadczenia pielęgnacyjnego
Zamieszkiwania w oddzielnym pokoju
Uzyskania przez opiekuna urlopu wychowawczego w dodatkowym wymiarze
Korzystania z innych ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów
I tylko jedno można zaznaczyć czy kilka ??
A wy które byście zaznaczyli ??
Bo ja kompletnie nie wiem które mam zaznaczyć ??
Za wszelkie rady bardzo Wam dziękuje :-)

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2014-06-25, 22:04

Zaznaczasz kilka, generalnie te, które ci potrzebne. Zaznacz sobie odpowiednie zatrudnienie (jakbyś tak chciała pracować to masz pewne przywileje), szkolenie, prawo o ruchu drogowym (wtedy możesz dostać kartę parkingową), zasiłek pielęgnacyjny (dostaje się przy stopniu znacznym), świadczenia pomocy społ. (coś tam pewnie można wyhaczyć), przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze (to chyba o refundacji np. rowerka). Zawsze lepiej zaznaczyć więcej, nie wiadomo co się przyda. Ale mi powiedziano, że nawet jak się już ma orzeczenie, to można je potem uaktualnić.
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”

Karolci1990
Posty: 802
Rejestracja: 2014-04-21, 06:46
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: Karolci1990 » 2014-06-26, 04:55

kolekcjonerka, Dziękuje Ci za porade :-)

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-06-28, 23:12

Karolci1990,
Zaznacz:
Odpowiedniego zatrudnienia
Szkolenia
i nic innego
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Karolci1990
Posty: 802
Rejestracja: 2014-04-21, 06:46
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: Karolci1990 » 2014-06-28, 23:26

Wopa, chyba masz racje bo wydaje mi się ze lepiej za dożo nie zaznaczać bo mogą myśleć ze chce od nich pieniądze wyłudzić.


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 191 gości