Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2014-04-15, 22:14

Dzięki Ludki :-)

Rozumiem, że aby skorzystać z dodatkowych dziesięciu dni urlopu, muszę teraz przepracować rok :?:
Czy liczy się od dnia dostarczenia orzeczenia do zakładu pracy, czy od daty wystawienia samego dokumentu :?:
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2014-04-15, 23:38

zosiasamosia pisze: aby skorzystać z dodatkowych dziesięciu dni urlopu, muszę teraz przepracować rok :?:

Rok od momentu zaliczenia przez organ wydający decyzję o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, nie od daty dostarczenia dokumentu do zakładu pracy.

Dobrze, że odwołanie przyniosło skutek ;-)

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2014-04-16, 12:00

Dzięki Beata :)
Beata:) pisze:Dobrze, że odwołanie przyniosło skutek ;-)
Dobrze... :-)
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

Joanna.28
Posty: 282
Rejestracja: 2012-12-21, 14:09
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Joanna.28 » 2014-04-19, 15:58

]
zosiasamosia pisze: aby skorzystać z dodatkowych dziesięciu dni urlopu, muszę teraz przepracować rok :?:



Właśnie dostałam decyzję o przyznaniu stopnia znacznego na 1rok i już się cieszyłam, że w tym roku dostanę dodatkowo 10 dni urlopu :-/

Mam pytanie, bo w dokumentach zaznaczałam, że orzeczenie potrzebne mi jest do pracy ale w piśmie dotyczących minn. wskazań odpowiedniego zatrudnienia jest adnotacja " nie dotyczy" i tego nie rozumiem :lol:
Czy to oznacza, że mój pracodawca nie będzie miał zniżek z PFRON za to, że mnie zatrudnia? (pracuję na cały etat)

I jeszcze mam pytanie dotyczące zniżek np. na PKP wyczytałam, że zniżka na osobowe wynosi ok.50% a na pośpiechy 37% i że opiekun też ma zniżkę taką samą. Czy rzeczywiście tak jest? Czy może źle zrozumiałam :-|


Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
Joasia

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2014-04-19, 20:42

Joanna.28 pisze:i że opiekun też ma zniżkę taką samą.

W PKP opiekun ma zniżkę 95%, czyli płaci 5% ceny biletu.

Kod: Zaznacz cały

Opiekun towarzyszący w podróży osobie o znacznym stopniu niepełnosprawności (niezdolnej do samodzielnej egzystencji, inwalidzie I grupy) oraz przewodnik towarzyszący w podróży osobie ociemniałej lub niewidomej mają prawo do:

    95% ulgi w pociągach PKP i autobusach PKS.

Źródło: http://scon.waw.pl/index.php?option=com ... view&id=28
Joanna.28 pisze:Czy to oznacza, że mój pracodawca nie będzie miał zniżek z PFRON za to, że mnie zatrudnia? (pracuję na cały etat)

Będzie miał zniżki, czyli dopłatę do Twojego wynagrodzenia ;-)

Joanna.28
Posty: 282
Rejestracja: 2012-12-21, 14:09
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Joanna.28 » 2014-04-20, 00:42

Beatka dziekuje :-) jak zwykle mozna na Ciebie liczyc ;-) pozdrawiam i wesolych swiat :-)
Joasia

Joanna.28
Posty: 282
Rejestracja: 2012-12-21, 14:09
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Joanna.28 » 2014-04-24, 13:21

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące 7 godzinnego czasu pracy. Z tego co wyczytałam w internecie, to teraz pracodawca nie ma obowiązku skracania czasu pracy osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym, chyba że ten przedstawi zaświadczenie od lekarza o stosowaniu skróconego czasu pracy.
Też wyczytałam, że trudno jest takie zaświadczenie uzyskać. Nawet nie wiem kto by mi miał je wystawić. Ja nie przechodzę badań w pracy bo u Nas nie ma takiej potrzeby. Czy może wystawić je mój neurolog?

Wyczytałam również że TK odwołał się od tej decyzji i że ma to się zmienić. Wyczytałam że niby od 9 lipca tego roku nie trzeba już takiego zaświadczenia, żeby pracować krócej.

Czy ktoś z Was więcej wie na ten temat jak to rzeczywiście jest? Nie ukrywam, że dla mnie skrócenie czasu pracy byłoby bardzo znaczące, ponieważ już nie daję rady przy normalnym trybie (pracuję nawet więcej niż 160 godzin miesięcznie).

Będę wdzięczna za odpowiedzi :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)
Joasia

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2014-04-24, 13:45

Joasiu, mnie takie zaświadczenie wystawił lekarz rodzinny i nie było z tym żadnego problemu. Oczywiście może to być też Twój neurolog, a zakład pracy ma obowiązek to zaświadczenie respektować, czyli skrócić czas pracy do 7 godzin za to samo wynagrodzenie. :-)
Obrazek

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: jaszmurka » 2014-04-24, 13:49

czy przy umiarkowanym stopniu tez jest znizka na pkp czy tylko przy znacznym?
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2014-04-24, 14:14

jaszmurka, wszystko jest podane w załączniku, który wstawiłam wyżej.
Zniżka w PKP przysługuje osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności i ich opiekunom.
Ostatnio zmieniony 2014-04-24, 14:58 przez Beata:), łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
jaszmurka
Posty: 2747
Rejestracja: 2010-01-19, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Postautor: jaszmurka » 2014-04-24, 14:18

Beata:) pisze: wszystko jest podane w załączniku


upss nie zauważyłam :8:
Żyj! - powiedziała nadzieja.. - Bez Ciebie nie mogę - odparło cicho życie..

irenkar
Posty: 61
Rejestracja: 2014-01-04, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: irenkar » 2014-05-06, 17:11

jak myślicie, czy jak moje EDDS oscyluje miedzy 1,5 a 2,0 (podejrzane przeze mnie podczas gdy neurolog pisze o mnie elaboraty w karcie) to dostanę orzeczenie o lekkiej niepełnosprawności?
po prostu nie wiem czy zawracać sobie głowę, bo wyglądam zdrowo i nie widać po mnie, ale czasem to jestem zmęczona, że nawet nie chce mi się myśleć
i czy mogę załatwić zaświadczenie potrzebne na komisję od lekarza pierwszego kontaktu (podobno tak), bo jakoś nie mam chęci odwiedzać znowu neurologii (zauważyłam, że na inne schorzenia i tematy niż SM to z moim neuro nie pogadam)
„Nie wyruszył od razu. Wiedział z doświadczenia, jak ważne jest umieć odkładać to, za czym się tęskni.”

Awatar użytkownika
nemezja
Posty: 1207
Rejestracja: 2014-02-26, 16:07
Lokalizacja: Polska

Postautor: nemezja » 2014-05-07, 17:13

irenkar pisze: czy mogę załatwić zaświadczenie potrzebne na komisję od lekarza pierwszego kontaktu

Ja miałam zaświadczenie o stanie zdrowia wypisane do Orzeczenia o niepełnosprawności przez Lekarza Rodzinnego. Jeśli lekarz orzekający uzna, że potrzebne jest zaświadczenie od specjalisty to otrzymasz pismo aby takowe dostarczyć. Dołącz do wniosku wszelkie dokumenty medyczne jeśli chodzi o badania i diagnozę( oczywiście ksero, a oryginał do wglądu ).
Dopóki żyjesz nie ma takiej rzeczy na którą by było za późno.
Obrazek
Uśmiechnij się :)
Będzie dobrze!

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2014-05-07, 20:10

nemezja pisze:Ja miałam zaświadczenie o stanie zdrowia wypisane do Orzeczenia o niepełnosprawności przez Lekarza Rodzinnego
Czy to w ogóle możliwe :?:, przecież zaświadczenie od specjalisty to podstawa :13:
Lekarz rodzinny wypisuje zaświadczenie o stanie zdrowia na podstawie zaświadczenia od specjalisty - w tym przypadku neurologa, czyli najpierw neurolog, potem lekarz rodzinny. Do zaświadczeń należy dołączyć dokumentację typu karty informacyjne ze szpitala i wyniki badań oraz wniosek o wydanie orzeczenia.
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

Awatar użytkownika
nemezja
Posty: 1207
Rejestracja: 2014-02-26, 16:07
Lokalizacja: Polska

Postautor: nemezja » 2014-05-07, 21:39

zosiasamosia pisze:Lekarz rodzinny wypisuje zaświadczenie o stanie zdrowia na podstawie zaświadczenia od specjalisty - w tym przypadku neurologa, czyli najpierw neurolog, potem lekarz rodzinny

Mój lekarz rodzinny ma całą dokumentację medyczną ( Karty szpitalne, opisy badań itp.). Gdy rodzinny kieruje do specjalisty to ten wypisują zaświadczenie dla lekarza kierującego z opisem rozpoznania.
Pierwszy raz składałam na komisję, gdy chodziłam i nie miałam diagnozy SM i zaświadczenie pisał lekarz rodzinny. Byłam po operacjach kręgosłupa i leczenie specjalistyczne było zakończone.
Po raz drugi, to już miałam diagnozę i tym razem to już neurolog z wielką niechęcią pisał bo mnie "leczył"
Ostatnio zmieniony 2014-05-07, 21:44 przez nemezja, łącznie zmieniany 1 raz.
Dopóki żyjesz nie ma takiej rzeczy na którą by było za późno.
Obrazek
Uśmiechnij się :)
Będzie dobrze!


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości