Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Renta, dofinansowania, ZUS, US itp...

Moderator: Beata:)

kolekcjonerka
Posty: 449
Rejestracja: 2013-08-12, 14:17
Lokalizacja: Śląsk
Kontaktowanie:

Postautor: kolekcjonerka » 2014-06-29, 16:28

A może od razu nie demonizujmy, że wyłudzić kasę? Ja np. dostałam stopień znaczny, kompletnie wtedy jeszcze nie wiedziałam, że istnieje zasiłek pielęgnacyjny, orzecznik mi o tym powiedział (wow, 153zł, co miesiąc nie wiem na co wydać!) A na karcie parkingowej mi zależało, bo wtedy ledwo chodziłam a dziś bez osoby drugiej autem i tak nie jeżdżę.. Z dofinansowania do środków ortopedycznych też przyjdzie mi korzystać. No ale wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i od tego, do czego nam to orzeczenie potrzebne.
„Nie trzeba odwagi, kiedy i tak nie ma wyboru.”

Karolci1990
Posty: 802
Rejestracja: 2014-04-21, 06:46
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

Postautor: Karolci1990 » 2014-06-29, 18:13

No mi w sumie na studia potrzebne. A mój stan jest różny bo raz nie mam problemów z chodzeniem a raz ledwo co chodzę.
Ale na razie wydaje mi się że nie jest zemną tak tragicznie.

obi997
Posty: 40
Rejestracja: 2009-01-30, 23:20
Lokalizacja: Opole

Postautor: obi997 » 2014-06-29, 22:51

Nie rozumiem co macie na myśli mówiąc o wyłudzaniu kasy. Powiem tak mam orzeczenie ze stopniem umiarkowanym i starałem się o nie ze względu na możliwość posiadania karty parkingowej, czasem kiepsko jest z chodzeniem. Ponadto chciałem mieć możliwość odliczenia kosztów rehabilitacji od podatku. Jednak kiedy zobaczyłem, jak nasze Państwo nas okrada w majestacie prawa, postanowiłem korzystać w miarę możliwości z różnego rodzaju dofinansowań. Od dwóch lat korzystam z PEFRON z dofinansowania przedszkola dla mojego dziecka (program Aktywny samorząd).

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-07-04, 09:55

Jezeli chodzi o dofinansowania to istnieje dofinansowanie dla pacodawców do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, ktore zmieniło sie w zwiazku z nowelizacja ustawy i jest takie same dla wszystkich.Co dla mnie nie jest zrozumiałe z powodu, że zakłady pracy chronionej zobowiązani są do np. zartudnienia pielegniarki, spełnienia wymogów dla niepełnosprawnych, bezpłatnej opieki lekarskiej (umowa z przychodnia dla pracowników), prowadzenia funduszu rehabilitacji, spełnienia wymogów PIPu itd. - a na to są potrzebne pieniądze. Były za poprzedniej ustawy gdzie PFRON dopłacał pracodawcy ZPCh za osobę zatrudnioną w stopnie umiarkowanym 1500 zł (2100 za schorzeniem specjalnym) a ze znacznym 2700 zł (3300 za schorzeniem specjalnym) .

Dla porównania przedstawię kwoty, które otrzymują pracodawcy od PFRONu obecnie bez względu czy są zatrudnienii w zakładach pracy chronionej (ZPCh) czy nie (dlatego będą je likwidować bo ZPCh ponoszą dodatkowe koszty wymienione powyżej, których nie ponoszą normalni pracodawcy).

I tak:
stopień lekki
450 zł ze schorzeniami specjalnymi +600 zł czyli: 1050 zł
stopień umiarkowany
1125 zł ze schorzeniami specjalnymi +600 zł czyli: 1750 zł
stopień znaczny
1800 zł ze schorzeniami specjalnymi +600 zł czyli: 2400 zł

schorzenia specjalne: choroba psychiczna
uposledzenie umyslowe
całosciowe zaburzenia rozwojowe
epilepsja
niewidomi
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-07-04, 12:59

Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-07-11, 12:15

Na szczęście chyba organizacyjne nie zdąza od stycznia przyszłego roku przenieść orzekanie o niepełnosprawnosci do ZUSu. Ale wszystko przed nami (?).
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

pawel_wlkp
Posty: 1826
Rejestracja: 2013-05-09, 09:51
Wiek: 50
Lokalizacja: okolice Poznania
Kontaktowanie:

Postautor: pawel_wlkp » 2014-09-10, 07:07

Dostalem orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Grupa Niepełnosprawność umiarkowana na 2 lata.Nie dostałem karty parkingowej i dofinansowania na środki rechabilitacyjne. Jedyne co dostałem to pomoc organizacji środowiskowych itd ,itp.Dzis może jutro przejdę się do Pcpr i dowiem sie o co w tym wszystkim chodzi. Tak to jest jak lekarz nie ma czasu przejrzeć wypisów ze szpitala, zbadać juz nie ma szans,nie wiem czy zauważył w wypisach niedowład kończyny dolnej? Jeżeli ta decyzja nie da mi mi nawet dofinansowania do śmiesznego rowerka stacjonarnego pisze odwołanie ;-)
Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować....

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-09-10, 10:34

pawel_wlkp pisze:Nie dostałem karty parkingowej

A zaznaczyleś że chcesz?
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

pawel_wlkp
Posty: 1826
Rejestracja: 2013-05-09, 09:51
Wiek: 50
Lokalizacja: okolice Poznania
Kontaktowanie:

Postautor: pawel_wlkp » 2014-09-11, 07:11

Ty Wojtek tak na poważnie? ;-)
Zaznaczyłem , napisałem odwołanie, dziś zaniosę zobaczymy co odpowiedzą.
Jednak ten podpunkt o pomocy organizacji srodowiskowych jest ok. Z niego właśnie dają dofinansowania.
Złożyłem wniosek na orbiterek ,podobno znajdą w tym roku jeszcze te parę złotówek :-)
Finansują 60%, szkoda że nie wiecej :-|
Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować....

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-09-13, 10:29

pawel_wlkp,
Może być pewien problem. Wczoraj byłem w siebie w PCPRze gdyż obecnie oni wydają karty parkingowe (wcześniej wydział komunikacji). Okazuje się ze PCPRy nie są przygotowane do wymiany kart parkingowych wg nowych wzorów. Powiedziano mi, że stare wzory będą zachowywały ważność do połowy przyszłego roku (jest przygotowywana taka decyzja). Dlatego mozliwe, ze są problemy z wydawaniem kart, bo powinny już być wg nowych wzorów a jak wydadzą wg starych to aby wydać nowe trzeba będzie stanąć znowu przed komisją. Taką informacje otrzymałem. Czy prawdziwą to czas pokaże. Byłoby wręcz dziwne gdyby nie było bu-delu w związku z tym.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

obi997
Posty: 40
Rejestracja: 2009-01-30, 23:20
Lokalizacja: Opole

Postautor: obi997 » 2014-09-14, 17:35

Ja w 2012 roku otrzymałem orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Stopień niepełnosprawności UMIARKOWANY. Orzeczenie wydane a stałe. Ponieważ spełniałem przesłanki do wydania karty parkingowej, takową również wyrobiłem na stałe. Po zmianie przepisów okazuje się jednak, ze moja karta będzie ważna do końca listopada 2014r., lub jeśli wprowadzą zmianę o której słyszałem, do końca czerwca 2015r. W związku z tym złożyłem wniosek o orzeczenie niepełnosprawności. Dnia 08.09.2014r. stawiłem się przed komisją i wydano mi orzeczenie. Stopień niepełnosprawności UMIARKOWANY, orzeczenie wydane na stałe, po przeanalizowaniu dokumentacji lekarskiej i oceny komisji stwierdzono, że spełniam przesłanki do posiadania karty parkingowej. Ponieważ nowe karty są ważne max. 5 lat, to na razie nie wyrabiam nowej tylko korzystam ze starej. Jak będzie się zbliżał okres unieważnienia starej karty, to z wyprzedzeniem złożę wniosek o wydanie nowej.

Luka
Posty: 96
Rejestracja: 2009-10-19, 23:22
Lokalizacja: B.S.T.O.K

Postautor: Luka » 2014-11-14, 11:53

Mam takie pytanie czy osoba z Sm, może pracować na nocach ??. Bo rozumiem, ze takie możliwość podjęcia pracy od wieczora do rana musi być opisana przez neurologa w orzeczeniu ??. I czy osoba z Sm jeżeli czuje się dobrze fizycznie może pracować w nadgodzinach ??.
Dzięki z odpowiedź :-)
...

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-11-14, 19:53

Nie ma przeciwwskazań dla chorych na SM i w nocy i na nadgodzinach. W orzeczeniu nic nie może pisać, bo ich to nie obchodzi. Może napisać jedynie lekarz medycyny pracy w orzeczeniu co do wskazań do pracy.
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować

cyco_91
Posty: 1
Rejestracja: 2014-11-20, 13:17
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: cyco_91 » 2014-12-02, 13:53

Witam wszystkich mam takie pytanie czy w mojej sytuacji należy mi się jakiś stopień niepełnosprawności, mianowicie wykryto u mnie chorobę 15.04.2013r na chwile obecną czuję sie dobrze fizycznie sprawny i dla tego odmawiam leczenia programem interferon obawiam się że to mi tylko zaszkodzi, mam tylko jeden problem a dokładnie to ze wzrokiem w lewym oku okulista wykrył że mam bladą tarczę i na tym lewym oku brak ostrości i przy badaniu na daltonizm nie moge odczytać cyfr tych kolorowych a poza tym wszystko jest ok. nie wiem czy historia choroby ma jakieś znaczenie jesli tak to miałem zrzut i wtedy też wylądowałem w szpitalu też poszło mi na wzrok miałem podwójne widzenie i zawroty głowy. mialem też oczopląs i podczas uśmiechu tylko prawa stona ust sie unosiła lewa pozostawała bez ruchu tylko że nie pamiętam czy to było za pierwszym razem jak leżałem w szpitalu czy za drugim. I po za tym miałem też drętwienie lewej strony twarzy ale to już obeszło się bez szpitala tylko wizyta u lekarza i przepisaniem leków które pomogły i wszystko przeminęło z wiatrem :) tak samo miałem też z lewą ręką a dokładnie to z palcami tylko że karzdy palec inaczej ten najmniejszy był najgorszy bo prawie go nie czułem zaś ten najgrubszy był prawie ze nienaruszony :) i to tak samo jak z drętwieniem twarzy też mi leki pomogły. Przed diagnozą miałem mrowienie po prawej stronie cała noga i do żeber ale tylko prawa strona no wybrałem się do lekarza i bez badan przepisała mi leki po których wszystko minęło. tak więc tak to u mnie wszystko wygląda wydaje mi się że niczego nie pominąłem.

I pytanie do was a dokładniej do tych osób co sie trochę znają na tym i mogli by mi pomóc. Czy w takiej kondycji oraz że odmawiam leczeniu interferonem zasługuję na przyznanie jakiegoś stopnia niepełnosprawności ??

Jeśli chodzi o pracę to pracuję tylko dla tego że nie poinformowałem pracodawcy oraz że się nie przyznałem na badaniach okresowych do choroby. pytanie jak przechodziłem okulistę, kilka miłych słów wykorzystanie chwili gdy okulistka coś szukała odpowiedniego szkła wtedy odkrycie prawego oka i zapamiętanie co pisze na tablicy :)

Jeśli chodzi o to po co mi stopień niepełnosprawności, bardzo prosta odpowiedź jeśli nie dam rady przejść badań to zostanę bezrobotny a w dzisiejszych czasach bez szkoły, matury, studiów nigdzie nie dostanę pracy na umowę o prace tylko na ochronę i to na zlecenie a tak to przynajmniej będzie umowa o pracę. jeśli chodzi o moje wykształcenie to jestem po technikum i to jeszcze bez tytułu technika tylko tyle ze ukończone technikum, postanowiłem nie pisać ponieważ juz pracowałem miałem dobrze płatną prace teraz mam jeszcze lepszą, mam nadzieje że nie będzie takiej sytuacji bym musiał zmienić pracy, ponieważ tak jak wspomniałem wcześnie nie posiadam żadnego wykształcenia i nie bardzo mi sie widzi ponownie chodzić do szkoły itp. ponieważ ja sie uczyć to nie potrafie, nie potrafię się skupić na tym co czytam czytam a myśle zupelnie o czymś innym tak samo mam ze słuchaniem innych ludzi ktoś mi coś opowiada to ja prawde mówiąc udaję że go słucham bo też mysle o czyms innym, jeśli chodzi o mnie jak ja coś mówie to po chwili mam takie odczucie że mi się w głowe lekko kręci i też wydaje mi się ze ci co słuchają to tylko udają tak samo jak i ja.

Wydaje mi się że większości sytuacji takie np. myślenie o czyś innym w trakcie słuchania czytania itd. to przez strach że sobie nie poradze w życiu w kwestii finansowej chciałbym kupić mieszkanie boje się brać kredyt boję się o prace mam czasem wahania nastroju dobra koniec tych głupot i użalania sie nad sobą wybaczcie że sie tak rozpisałem już nawet nie na temat ;/

Awatar użytkownika
Wopa
Posty: 627
Rejestracja: 2011-01-09, 11:10
Wiek: 66
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Wopa » 2014-12-02, 17:11

cyco_91 pisze:Czy w takiej kondycji oraz że odmawiam leczeniu interferonem zasługuję na przyznanie jakiegoś stopnia niepełnosprawności ??

Nikt cię nie bedzie pytał czy odmawiasz czy nie. chyba ze sie sam do tego przyznasz. Stopień niepełnosprawnosci otrzymuje się na podstawie przedłożonych dokumentów lekarskich i zaswiadczenia o stanie zdrowie na druku PCPR. Stopień lekki ci nie pomoze w ewentualnym znalezieniu zatrudnienia. Jedynie umiarkowany bo na znaczny nie masz szans. A i na umiarkowany też nie bardzo widze. Ale możesz próbować. Powodzenia
Dzień dzisiejszy, jutro należeć bedzie już do przeszłości, a jutra nie wolno nam zmarnować


Wróć do „Urzędy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości