Subkonto

Pytania o fundacje, 1% podatku, subkonta

Moderator: Beata:)

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-09-09, 13:57

Waldziu, to albo jakas nowość, albo tak jest w Poznaniu. Na moje subkonto wpłynęły wpłaty 1% od osób prywatnych. Zadzwon, prosze, do Warszawy (możesz na infolinię, a tam Ci podadzą nr tel osoby, która się tym zajmuje), albo zamailuj do biuro@ptsr.org.pl.
Nie we wszystkich oddziałach terenowych zakładają subkonta, u siebie nie mogłam tego zrobić. Moze tez bedziesz musial załozyć subkonto drogą 'korespondencyjna' przy Oddziale Głównym PTSR. Daj znać, czego sie dowiedzialeś. Pozdrawiam.

Waldziu
Posty: 391
Rejestracja: 2007-12-27, 13:54
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Waldziu » 2008-09-09, 14:06

Dzięki MARIO. Pójdę do nich osobiście w czasie dyżuru, bo telefonicznie różnie bywa. Jak się okaże, że w Poznaniu taka żenada, to się zapiszę u Ciebie ;-) Buziaki

Gość

Postautor: Gość » 2008-09-10, 16:36

> Jak się okaże, że w Poznaniu taka żenada, to się zapiszę u Ciebie
U mnie też się nie da!! Ja mam subkonto przy Oddziale Głównym PTSR w Warszawie. Pozdrawiam.

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-09-10, 16:41

gość to ja

Waldziu
Posty: 391
Rejestracja: 2007-12-27, 13:54
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Waldziu » 2008-09-10, 17:56

Dobra Mario :-) Dzięki :-)

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-09-10, 20:52

Waldziu, nie załapałam żartu, ale po paru godzinach juz tak :lol: !

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2008-12-07, 23:36

Ja mam załozone subkonto w tej fundacji http://www.dzieciom.pl/ jest to fundacja dla dzieci, ale tez dla dorosłych zakładaja, jest juz tam kilkanascie osob z SM w roznym wieku, dobra sprawa jest to ,ze nie pobieraja jak narazie nic za prowadzenie subkonta, pozatym na stronie mozna sobie na bierzaco sprawdzac ile i skad wpłyneły pieniadze.

Wszelkie informacje mozna uzyskac telefonicznie lub mailowo, szybko i sprawnie załatwiaja, wszelkie formalnoci, jakby ktos był zainteresowany topodaje jeszce raz adres fundacji

http://www.dzieciom.pl/
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.

Gość

Postautor: Gość » 2008-12-19, 16:06

Witam wszystkich,

ja też dowiedziałem się o możliwości założenia subkonta przy PTSR. Jest to o wiele łatwiejsza forma od założenia własnej fundacji, której celem byłaby zbiórka pieniędzy na leczenie chorych z Sm (w szczególności mojej Zony).

Jednak już po przeczytaniu Porozumienia, które trzeba podpisać ze Stowarzyszeniem pojawił się podatwowy problem, dotyczący 1%. Z treści porozumienia nie wynika jasno, że te pieniądze będą wpływały na nasze indywidualne konto (subkonto).

W ogóle Porozumienie uważam, że jest mało korzystne :-/ dla tzw. Odbiorcy wpłat celowych, może inaczej wiele zapisów jest nieprecyzyjnych i niejasnych, a kilku też brakuje i to takich, które gwarantowałyby bezpieczeństwo i ułatwienia dla chorego.
Oczywiście nie zakładam złej woli stowarzyszenia, ale zupełnie nie wiem jak to funkcjonuje. Dlatego też dzisiaj napisałem maila do PTSR z prośbą o wyjaśnienie kilku kwestii, m.in. w skrócie pytałem o to czy:
- dokonane wpłaty w ramach 1% rzeczywiście wpływają na moje subkonto i jak ewentualnie należy tytułować te wpłaty,

- w jaki sposób można sprawdzić stan konta i czy ewentualnie można uzyskać informację o poszczególnych darczyńcach (kto i w jakiej wysokości dokonał wpłaty) - ważne bo wypada podziękować za taki dar,

- jaka jest faktycznie procedura zakupu np. leków. Z porozumienia wynika, że kupujemy na fakturę, ale musimy uzyskać odroczenie terminu płatności, bo za zakupy płaci PTSR dopiero po otrzymaniu od nas faktury. Nie możemy zapłacić gotówką, bo nie przekazują gotówki Odbiorcy. Jak długi musi być ten termin odroczenia zapłaty.

Pomyślałem, że może wskazują zaprzyjaźnione z PTSR punkty, gdzie można dokonywać zakupów i nie płacić od ręki - może tak jest, ale czy wówczas cena jest zawsze konkurencyjna?

Nie podoba mi się też zapis dotyczący własnoręcznego podpisu odbiorcy na fakturze potwierdzającego odbiór towaru - a co jak ktoś jest naprawdę chory i ma problemy z poruszaniem się?

- koszt obsługi subkonta to 50 PLN (2 razy w roku 25PLN), ale czy mamy pewność, że to wszystkie koszty. W sprawach indywidualnych Rada Główna może postanowić odnośnie kosztów inaczej (mam nadzieję, ze dotyczy to jedynie zmniejszenia opłaty), ponadto o jakie opłaty chodzi w par. 6 - ewentualne inne opłaty i podatki wynikające z przepisów (oby nie było tu jakiś opłat ukrytych)

I wreszcie to co mnie najbardziej niepokoi, a mianowicie rozwiązanie Porozumienia. Poprosiłem o doprecyzowanie przyczyn, w wyniku których Sowarzyszenie może wypowiedzieć Porozumienie z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jak rozumiem, są to inne przyczyny, niż niewywiązywanie się Odbiorcy z zobowiązań wynikających z Porozumienia,ale czy katalog tych przyczyn jest w jakiś sposób określony i zamknięty?

Moim zadaniem taka informacja jest bardzo istotna dla Odbiorcy, w związku z tym, iż zgodnie z § 8 bez względu na przyczyny rozwiązania umowy zgromadzone przez odbiorcę środki przepadają na rzecz Stowarzyszenia, a odbiorca nie ma możliwości wykorzystania ich na kontynuację leczenia.

Dodatkowo mam jeszcze jakieś inne drobne uwagi do treści, ale juz mniej istotne.

Trochę się rozpisałem Wiem, może przesadzam lub może się czepiam, ale wolałbym uniknąć niespodzianek, bo chodzi o pieniądze zbierane na leczenie bliskiej mi osoby, zresztą jeśli byłyby zbierane dla kogokolwiek innego to też powinny być bezpieczne.
Może nie będą duże, ale zawsze!

Nie wiem, czy uzyskam odpowiedź od PTSR, dlatego też proszę o informację osoby, które z takiego Porozumienia korzystają - chciałbym, żeby moje wątpliwości zostały rozwiane :-)

Pozdrawiam wszystkich bardzo świątecznie :cry:

-

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2008-12-19, 17:26

a nich ze sie gosc ujawni :-D

Pytania ktore zadajesz sa raczej dla prawnika. Sa troszke roszczeniowe. Wez pod uwage iz ktos kto wpadl na pomysl subkonta wlozyl wiele pracy w organizacje.

Co do oplat za prowadzenie konta to uwazam ze jest ok- do tego musi byc zatrudniona osoba- nikt nie bedzie tego robil charytatywnie a Stowarzyszenie musi miec na to srodki, ktorych jak podejrzewam nie dostaje od panstwa :lol:

Z tego co wiem nie trzeba miec odroczonej platnosci bo pani Ania w PTRS zalatwia wszystko od reki z dnia na dzien oczywiscie po otrzymaniu faktury.

Co do wplat celowych to uwazam ze to co robi PTRS jest jak najbardziej kozystne dla chorego. Wez pod uwage fakt ze od wplat na Twoje nazwisko powinienes sie opodatkowac- i jakbys chcial postepowac wg przepisow podatkowych to powinienes zglosic do Urzedu Skarbowego kazda zlotowke ktora wydales z subkonta.. Popros w PTRS a otrzymasz nawet pisemne wyjasnienia odnosnie podatkow od doradcy podatkowego.

:roll:

mąż żony
Posty: 1
Rejestracja: 2008-10-06, 15:54

Postautor: mąż żony » 2008-12-19, 21:28

Witam, myślałem, że jeśli jestem zalogowany to niw występuję jako gość. Mój login to mąż żony.

Bardzo doceniam inicjatywę osób, które stworzyły możliwość skorzystania z subkonta i uważam to za świetny pomysł, który umożliwia zbiórkę pieniędzy na własne leczenie, o które tak trudno z NFZ. Moja żona na właczenie do programu musi czekać 3 lata.

Na pewno nie mam postawy roszczeniowej, tylko po przeczytaniu Porozumienia zamieszczonego na stronie PTSR pojawiły mi się pewne wątpliwości co do jego treści. Zresztą czytając posty widać również, że są to wątpliwości słuszne, bo nie zawsze 1%podatku spływa na indywidualne konto odbiorcy.

Takie same pytania zadałem dzisiaj Stowarzyszeniu i czekam na odpowiedź. Po czasie zorientowałem się, że taki temat jest na forum, dlatego tez napisałem, aby uzsykać jakieś info od osób, które z możliwości subkonta korzystają.

A moje wątpliwości? nie powinny też nikogo dziwić. Po to mam zamiar korzystać z subkonta żeby zdobyć środki na leczenie indywidualne - a mocno bym się zdziwił, gdyby się okazało że może 100, może 500 a może 1000 (oby :-) )osób wpłaciło 1% podatku z myślą o osobie mojej żony, a wpłynęłyby one do jednego worka na konto stowarzyszeniana (chociaż nie przeczę, ze Stowarzyszeniu też są potzebne).

Poza tym sądzę, że jeśli można coś poprawić i usprawnić, to dlaczego tego nie zrobić? Skoro po przeczytaniu treści Porozumienia pojawiło się u mnie tak wiele wątpliwości, to (przy chęci współpracy PTSR) mozna wzór takiego Porozumienia poprawić i uszczegółowić - sądzę, że z korzyścią dla wszystkich korzystających z tego wspaniałego pomysłu.

Tym niemniej dalej oczekuję na posty w sprawie subkonta, jeśli ktoś korzysta i chce podzielić się swoimi doświadczeniami to proszę o info. Ja ze swojej strony deklaruje, że kiedy otrzymam odpowiedź od Stowarzyszenia, to ją na forum przdstawię, tak aby wyjaśnic te wątpliwości (być może są też inne osoby, których te kwestie nurtują i nie byli ich pewni).

pozdrawiam

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2008-12-19, 22:01

Mezu Zony......... przejrzalam raz jeszcze watek i juz wiem skad to oskarzenie. Jedna jaskolka wiosny nie czyni, tak samo jak jeden niepotwierdzony przez nikogo zarzut (najprawdopodobniej bezpodstawny). Byly uczestnik forum pisal ze ma ta informacje od pracownikow oddzialu Poznskiego. Jesli to Cie przerazilo- mozesz sam tam zadzwonic i zweryfikowac.

Osobiscie rozmawialam w oddziale wwa jak i glownym i w obu pokazali mi zasady rozliczen, w jaki sposob urzedy skarbowe rozliczaja sie z nimi. Widzialam na wlasne oczy (hihi tak wiec podwojnie :-P ) np pismo z danego urzedu skarbowego ile przekazuja na konto pana Iksinskiego.

Gość

Postautor: Gość » 2008-12-19, 22:34

PCHŁO!!

dzięki za właczenie się do tematu i zapewnienie, że jest ok.
Myślę, że nie będę ciągnął dalej tego wątku, bo chyba do końca nie rozumiesz o co mi chodzi i jakiego typu są moje wątpliwości.

Nie są to żadne oskarżenia. Bardzo przepraszam wszystkich, którzy mogli tak to odebrać, nie takie były moje intencje.

:cry: :cry: :cry:

mąż żony

Postautor: mąż żony » 2008-12-19, 22:37

gość to oczywiście dalej ja :-) (mąż żony)

pchla
Posty: 803
Rejestracja: 2008-07-28, 21:44
Kontaktowanie:

Postautor: pchla » 2008-12-20, 10:29

hmmm Mezu Zony...

alez nie zamykaj tematu, ja juz nie bede bronic tematu. Mysle ze zrozumialam Twoj post i intencje. Ale jako ze nie jestem prawnikiem ustosunkowalam sie tylko do tych kwestji ktore znam- inne zawilosci umowy zostawiam prawnikom

dajmy sie wypowiedziec innym- moze ktos bedzie umial zinterpretowac umowe.

mam nadzieje iz podzielisz sie tez z nami wiedza jak juz uzyskasz odpowiedz

i prosze nie rob takich smutnych minek- zamien je chociazby na :-) :-) :-)

przepraszam jak wczoraj poczules sie zaatakowany :evil: - ot taki mam wredny charakterek :evil:

maria_xx
Posty: 776
Rejestracja: 2008-02-21, 14:46
Lokalizacja: Gdańsk

Postautor: maria_xx » 2008-12-20, 14:19

Męzu zony, wysłałam do Ciebie PW z kontaktem telef. (nie chce mie się rozpisywać), ale zdaje się, że nie poszła, jak chcesz wyśle Ci jeszcze raz na maila. Mam doświadczenia zaledwie paromiesięczne, ale zawsze. Pozdrawiam


Wróć do „Fundacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości