Dieta

Medycyna niekonwencjonalna, dieta, suplementy itp.

Moderator: Beata:)

arronia
Posty: 240
Rejestracja: 2011-06-11, 11:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: arronia » 2013-04-15, 23:03

Dr Biernat-Kałuża (reumatolog, esemka) współpracuje z Małgorzatą Desmond (dietetyczką). Uzupełnianie niedoborów, rozpoznanie nietolerancji, wegańska dieta niskotłuszczowa.

Tylko droooogie są.
It doesn't get any easier; you just go faster.

leonardo
Posty: 128
Rejestracja: 2012-03-14, 20:29
Lokalizacja: Ww

Postautor: leonardo » 2013-04-15, 23:08

quba pisze:Niestety na eksperymenty jesteśmy skazani. Lekarze się na diecie nie znają, a i tak jest lepiej jak 5 lat temu, bo jest co czytać.
W zarysie wygląda to tak. Dieta eliminacyjna, najbardziej restrykcyjna:
eliminujesz tłuszcze nasycone, nabiał, zboża. ziarna, rośliny strączkowe, fasolę, rośliny psiankowate (ziemniak, pomidor, bakłażan, papryki)


to chyba łatwiej napisać jest co można jeść na diecie, podsumowując powyższe to wychodzi mi że zostaje kapusta i woda. Kapusta ma 20kalori na 100g wieć wystarczy 10kg dziennie.

Chociaż nie wiem czy to tak bezpiecznie jeść kapuste bo nawozy, opryski...

TAk, takie są moje przemyślenie po zapoznaniu się z różnymi dietami, nie kieruję tego do Ciebie quba, tylko szlag mnie trafia jak czytam o tych dietach i próbuję wyciągnąć jakieś wspólne założenia. TE diety się wykluczają.

arronia
Posty: 240
Rejestracja: 2011-06-11, 11:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: arronia » 2013-04-15, 23:15

O, kapustę też niektórzy wykluczają (czy tam ograniczają) ;) Nadmiar hamuje pracę tarczycy, a takie Hashimoto to lubi się czasem dobrać do pary z SM.

Mój ulubiony przykład wykluczających się zaleceń to olej z kokosa. Według Swanka wykluczony. Za to w jakiejś książce o diecie paleo widziałam, że mnóstwo przepisów było właśnie z tym olejem, bo niby jako jeden z niewielu dobry.

:20:
It doesn't get any easier; you just go faster.

quba
Posty: 454
Rejestracja: 2008-04-30, 13:04
Lokalizacja: hm

Postautor: quba » 2013-04-15, 23:24

arronia pisze:Dr Biernat-Kałuża (reumatolog, esemka) współpracuje z Małgorzatą Desmond (dietetyczką). Uzupełnianie niedoborów, rozpoznanie nietolerancji, wegańska dieta niskotłuszczowa.

Tylko droooogie są.

jedyne publikacje na ktorych moga bazowac w kwestii sm to swanka.jelinka.wahks.cordaina. ale chyba ich jeszcze nie czytaly. bo smowa dieta nie jest weganska(ta powoduje niedobory vit b12.dla nas zabojcze).ani fasolowo zbozowa. bo te powoduja rozszczelnienie bariery jelitowej. lepiej wydac kase na ksiazki niz na jedna wizyte u w.w.

olej komosowy jest nasycony.dla nas absolutnie niezalecany. paleo to nie dieta sm. dieta sm to ultra paleo.
jedyne oleje ktore nam sluza to lniany i rybi.

tomakin
Posty: 316
Rejestracja: 2008-12-08, 09:18
Lokalizacja: jelenia góra
Kontaktowanie:

Postautor: tomakin » 2013-04-16, 01:16

dr Rzeszutek - Desmond jest całkiem niezła, chociaż trochę odświrowana w stronę promocji weganizmu za wszelką cenę. Nie powiem, sam jestem dość mocno zaangażowany, dość aktywnie pomagam Vivie, prowadzę od lat jedynego w Polsce czata wegetariańskiego i tak dalej, ale jak widzę że w danym przypadku dieta czysto wegańska nie służy, bo ma na przykład za mało białka, to mówię to wyraźnie. Siostra dr Desmond, Ula, swego czasu stosowała dość restrykcyjną dietę opartą w zasadzie wyłącznie na surowych warzywach i owocach. Po roku zaczęła wyglądać jak upiór i niedługo potem nabawiła się kontuzji typowej dla niedoborów białka - pół roku łaziła o kulach, nie mogąc wejść samodzielnie po schodach. Nie wiem, czy siostra jej tę dietę układała, hmm... mam tylko nadzieję, ze ani jedna, ani druga tego nie przeczyta :D :D Niemniej w przypadku dr Desmond mogę śmiało powiedzieć, że zna się na rzeczy - a naprawdę o niewielu lekarzach czy dietetykach mam taką opinię. Jestem też święcie przekonany, że NA PEWNO nie ułoży lepszej diety i lepszego zestawu suplementów, niż to, co można wyczytać tutaj na forum - czy to na mojej stronce, czy w niektórych tematach o podobnych terapiach, czy w tematach dotyczących innych metod alternatywnych.

Niedobory B12 nie mają za bardzo związku z dietą - tzn owszem, na wegańskiej będą dużo większe, ale będą też na każdej innej. A to dlatego, że jej źródła w naturze to owady i brudna woda - dlatego właśnie małpy schwytane na wolności mają bardzo wysoki poziom B12, pomimo praktycznie zerowej konsumpcji mięsa i diety dość ściśle wegańskiej, a jak pożyją parę miesięcy czy lat w zoo, dostając teoretycznie to samo do jedzenia co miały w dżungli - zapadają na silną anemię i trzeba im podawać syntetyczną witaminę. Odrzuciliśmy brud, odrzuciliśmy robale z diety, ale skazaliśmy się na niedobory - około 80% mieszkańców naszego kraju ma poziom B12 poniżej optymalnego. Dlatego też dieta wegańska zapewne byłaby idealna przy SM, ale albo taka, jak mają małpy - czyli z robaczkami i brudem - albo w bardziej cywilizowany sposób, z suplementami B12. Bez suplementów KAŻDA dieta będzie miała niewystarczającą ilość tej witaminy, może z wyjątkiem obłędnych diet wysokonarządowych, które z kolei będą miały kosmiczne ilości metali ciężkich i toksyn.

Aha, olej kokosowy - w przeciwieństwie do zwierzęcych tłuszczy nasyconych - nie wykazywał żadnych negatywnych skutków zdrowotnych. Tłuszcz nasycony tłuszczowi nasyconemu nierówny, mówić że tłuszcz nasycony jest zły, to jak mówić że witamina jest dobra - nie dodając, którą witaminę ma się na myśli. Kwasów tłuszczowych nasyconych jest 40 czy 50, niektóre całkowicie różnią się od siebie działaniem.

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Postautor: zosiako » 2013-04-16, 10:10

ja przepraszam, ale ja potrzebuję łopatologicznie podane przykłady co można jeść bo się pogubiłam całkowicie :20: : zwierzęce tłuszcze nasycone nie czyli tłuszcze roślinne , ale też nie bo żadne smarowidła, rozumiem że ma zostać olej lniany i z oliwek ? nabiał całkowicie nie czy, tylko chudy jest dopuszczalny? owoce rozumiem tylko z działki i sezonowe bo pozostałe ble i konserwanty, cukier sól biała śmierć , pieczywo nie a jeżeli już tylko razowe ( houston mamy problem bo ja razowego po usunięciu pęcherzyka nie trawię) a białego nie można więc ja zostaję całkowicie bez pieczywa (buuu), ryż ciemny chyba nikt go nie zdelistował, makarony razowe ? mięso chude , typu chodzona kura wyscigowa też nie , z mięsa tylko ryby ale jakie? morskie czy nasze też mogą być? a co z suplemementami diety czytałam że jest potrzebne całe mnóstwo, B12, kwas foliowy, magnez , lkarnityna, ktoś zna jakiś zestaw wszystkie 1 tabletce?? dobrze zrozumiałam ? :mrgreen:
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

arronia
Posty: 240
Rejestracja: 2011-06-11, 11:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: arronia » 2013-04-16, 10:24

quba pisze:
arronia pisze:Dr Biernat-Kałuża (reumatolog, esemka) współpracuje z Małgorzatą Desmond (dietetyczką). Uzupełnianie niedoborów, rozpoznanie nietolerancji, wegańska dieta niskotłuszczowa.

Tylko droooogie są.

jedyne publikacje na ktorych moga bazowac w kwestii sm to swanka.jelinka.wahks.cordaina. ale chyba ich jeszcze nie czytaly
Co do pozostałych, to nie wiem, Swanka na pewno tak.

Zosiako, generalnie trudno mówić o "dobrej diecie esemowej". To raczej dobra dieta według X, dobra według Y itd.

Tomakin, co to za dieta "wysokonarządowa"?
It doesn't get any easier; you just go faster.

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-04-16, 10:36

Śmiem twierdzić, że dieta wysokonarządowa to taka, w której się je kosmicznie dużą ilość podrobów. Bo taka na przykład wątróbka to same witaminy i mikroelementy. Tylko że, jak wiadomo, wątroba zajmuje się przerobem trucizn wszelakich i one się w niej gromadzą, więc taka wątróbka to i samo dobro, jak i samo zuo ;-)

Co do diet, to trzymam się tego, że jak dotąd nie udowodniono, że jakaś jedna dieta jest idealna przy SM. Więc może zacząć od odrzucenia tego, na co się ma alergie oraz śmieci pt. cukier i wszelkie dodatki chemiczne, a więc obiad ugotuj sobie sam bez użycia półproduktów, bo te zawsze z glutaminianem sodu tudzież inną chemią.

beta13
Posty: 131
Rejestracja: 2012-08-05, 21:58
Lokalizacja: Kraków

Postautor: beta13 » 2013-04-16, 15:57

Jedno jest pewne - dieta ma kolosalne znaczenie. Tu też ciekawe dywagacje: http://video.pbs.org/video/2363162206
Szczególnie ciekawe obs zmian w mózgu (in +) myszy doświadczalnych..
A tu coś dla Pań - na samych surowych warzywach też da się przeżyć i to jak ładnie...
http://www.welikeitraw.com/rawfood/before_after/
Ale w wielu dietach gluten jest bee. Nie bez powodu http://nowadebata.pl/2011/10/13/buszujacy-w-pszenicy/ A tym bardziej mleczko. Żaden ssak w dorosłym życiu nie żywi się mlekiem. http://www.faceci.com.pl/mleko.html (klikając na [1] w artykule można znaleźć też inne)
Ja jako posiadaczka SM skłaniam się do diety Terry Wahls. Neurolog z sm dość mnie przekonuje (szczególnie wstając z wózka..). Nie mam czasu niestety żeby czekać aż ktoś to udowodni... Jest tak wiele rzeczy na które nie mam żadnego wpływu.. Na to co żrę jeszcze mam więc sprawdzę na sobie co to da :-) :-)

quba
Posty: 454
Rejestracja: 2008-04-30, 13:04
Lokalizacja: hm

Postautor: quba » 2013-04-16, 19:14

Jukka pisze:Co do diet, to trzymam się tego, że jak dotąd nie udowodniono, że jakaś jedna dieta jest idealna przy SM.


Sęk w tym, że udowodniono. Praca prof Swanka - neurologa z USA, została opublikowana w Lancecie.
Pod względem wartości merytorycznej jest to jedno z najlepszych badań SM jakie były opublikowane.
Nie ma drugiego badania np lekowego, gdzie oceniano by skuteczność leku przez 50 lat.
A Swank oceniał skutecznośc diety swoich pacjentów przez 50 lat.

W połowie 20 wieku, za takie prace dawano Nobla.

zosiako pisze:ma zostać olej lniany i z oliwek ?

z oliwek sporadycznie. do smażenia. zawiera kw. omega 6 a te są dla nas złe.

zosiako pisze:nabiał całkowicie nie czy, tylko chudy jest dopuszczalny?



zero nabiału. Pisze wyzej Beata dlaczego. Chudy czy tłusty zawieera białka, cukry, hormony, któe nam szkodzą. Tłusty, dodatkowo tłuszcz.

zosiako pisze: pieczywo nie a jeżeli już tylko razowe


razowe też nie. To mit, że razowe jest zdrowsze od białego. Każda mąka, każde zboże, każde nasiona pseudo zbożowe zawiwrają gluten, fityniany, saponiny i inne trucizny, które nakręcają odp. immunologiczną a wcześniej rozszczelniają jelita. SM zaczyna się w jelitach.
zosiako pisze: ryż ciemny chyba nikt go nie zdelistował, makarony razowe ?


ryż z nasion jest najmniej trujący, wiec sporadycznie ok. Gryka, kasza jaglana- nie dla nas. Makaron absolutnie nie, nie ważne czy razowy czy durum.

zosiako pisze:mięso chude , typu chodzona kura wyscigowa też nie , z mięsa tylko ryby ale jakie? morskie czy nasze też mogą być?

mieso chude jak najbardziej, najepiej ze zwierzat jedzacych trawę. Wieprzowiny niejemy-tlusta. kura-ok. indyk - ok. Ryby - każde dobre. najlpiej morskie, roślinożerne. ale pstrąg tez ok.

zosiako pisze:a co z suplemementami diety czytałam że jest potrzebne całe mnóstwo, B12, kwas foliowy, magnez , lkarnityna, ktoś zna jakiś zestaw wszystkie 1 tabletce??


suplementy, to zakała tego forum.
suplementacja jest zła. To powinno być mottem. suplementujemy tylko to co niezbędne. vit D-5000uj/d lub 20 min na słońcu w południe odkryta max pow., B12, olej rybi w dni bez ryb. Reszta ma pochpdzić z diety. Ewentualnie suplememnty tych skłądników, których przjsciowo brakuje, ale ze świadomoscią, że nigdy nie widaomo co w suplementach jeszcze "pływa" ( czesto vit ma D ma dodatki, w postaci AiE - absolutnie niedozwolone - czytajmy skład suplementów).

Zasada jest taka, ze witaminy i mikroelementy dostarczamy z dietą. Te są najzdrowsze, najlepiej przyswajalne, bez skutkow ubocznych.

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-04-16, 19:34

quba pisze:Gryka, kasza jaglana- nie dla nas.

Dlaczego? Chyba nie z uwagi na gluten, bo o ile mi wiadomo, takowego nie zawierają.

quba pisze:Ryby - każde dobre. najlpiej morskie, roślinożerne.

Taaaa, każde dobre. Łosoś, tuńczyk i inne duże, bogate w rtęć. Z pewnością rtęć do organizmu lepiej dostarczać z ryb morskich niż z termometrów rtęciowych. Z uwagi na zanieczyszczenie środowiska wolę zrezygnować z pewnych "naturalnych" elementów diety na rzecz suplementów.

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Postautor: zosiako » 2013-04-16, 20:02

dziękuję bardzo :588: wszytskim za doświadamianie. w ramach dobijania leżącego ( w ramach kumulacji , prawa serii i chyba czarnego kota?! skręciłam nogę :roll: ) owoce też nie? całkowicie nie czy te z własnego ogródka ujdą w tłoku?
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

quba
Posty: 454
Rejestracja: 2008-04-30, 13:04
Lokalizacja: hm

Postautor: quba » 2013-04-16, 20:59

owoce sa ok.gryka i jaglo nie zawieraja glutenu. alenzawieraja inne silne alergeny.szczegolnie gryka b.czesto uczula. pseudo zboza zawieraja inhibitor proteazy. ktory jest odpowiedzialny za nieprzyswajanie bialek. w efekcie obciaza trzustke. efekt koncowy to rozszczelnienie bariery jelitowej. saponiny. niszcza bariere jelitowa. fityniany. hamuja przyswajanie ca.mg.zn.fe.itp.
kozysci z jedzenia pseudozboz sa minimalne a szkody powazne.


ryby. o czyste trudno.stad jemy je 2_-3 x /tydz. korzysci przewyzszaja straty.
suplementy. szczegolnie ''wszystko'' w jednej tabletce straty sa wieksze niz korzysci. suplementy tez sa zanieczyszczone i to czesto niz zywnosc. to ekstrakty rozlin lub zwierzat. wiec i zawartosc toksyn jest w stezeniu.
lepiej pozadane substancje przyswajac z jedzenia a nie tabletek. bo nie da sie wszystkiego suplementowac. bo nie wiadomo o wielu zwiazkach.ktore sa konieczne. organizm sam wybiera sobie to co potrzebne z pozywienia. dlatego trzeba mu je dostarczyc.

tomakin
Posty: 316
Rejestracja: 2008-12-08, 09:18
Lokalizacja: jelenia góra
Kontaktowanie:

Postautor: tomakin » 2013-04-16, 21:25

Po raz kolejny przypominam - omega omedze nierówna. Nawet w grupie omega 6 są różne kwasy. Nie można mówić, że jakieś są złe, inne dobre. To nie tak. Każdy z nich pełni jakąś rolę.

http://www.sm.vegie.pl/opis.html

tu jest opis badania, w którym zastosowanie kwasów omega 6 (tych niby złych), w odpowiedniej formie metabolicznej, cofnęło chorobę - i to i kilka punktów na skali EDSS.

Tu naprawdę są TYSIĄCE zależności, w kolejnym poście widzę skrytykowane fityniany - te same, które są jednymi z najzdrowszych substancji jakie można sobie wyobrazić. Ciężko o lepszego "wymiatacza" metali ciężkich, mają potężne znaczenie przy zapobieganiu nowotworom. Ich niby blokowanie wchłaniania minerałów z przewodu pokarmowego jest też mitem - odrobinę blokują, owszem, ale w badaniach statystycznych na dużych grupach populacji to właśnie ludzie mający ich największe ilości w diecie, mieli organizmy najmocniej wysycone minerałami.

Ciekaw jestem, drogi Kubo, skąd w diecie weźmiesz witaminę K2, skąd weźmiesz lit, jak uzupełnisz na przykład z samej diety niedobory czegoś, czego nie dostarczałeś przez ostatnie 20 lat życia, powiedzmy kwasu gamma linolenowego? Będziesz czekał kolejne 20 lat, aż dieta go uzupełni? Można tak, czemu nie. Ale nie wmawiaj innym, że to jedyna droga. Niektórzy ludzie nie mają tyle czasu, nie chcą czekać 20 lat, wolą uzupełnić niedobory w parę miesięcy. Zresztą jak dostarczać odpowiednią ilość minerałów, jeśli rośliny zawierają ich obecnie nawet kilkukrotnie mniej, niż 50 lat temu?

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-04-16, 22:01

Tomakin, specu od diet, a czy z omegami to nie jest tak, że liczy się nie tyle omega 3, omega 6 czy omego 9 co proporcje między ilością tych kwasów? Bo tak czytałam na ulotkach informacyjnych do oleju budwigowego - że ważne jest to, żeby właściwe proporcje były zachowane.

Bo co do supllementacji, to się z Tobą zgadzam - dzisiejsze naturalne pożywienie, nawet to ekologiczne, jest zdecydowanie uboższe od tego sprzed kilkudziesięciu lat. A właściwie to i uboższe - w to, co zdrowe i "bogatsze" - w to, co zanieczyszcza środowisko. Przy niektórych suplach (zwłaszcza tych pojedynczych) czytam natomiast, że właśnie są oczyszczane z ww. zanieczyszczeń.


Wróć do „Leczenie alternatywne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości