Leczenie wg dr. Terry Wahls

Medycyna niekonwencjonalna, dieta, suplementy itp.

Moderator: Beata:)

beta13
Posty: 131
Rejestracja: 2012-08-05, 21:58
Lokalizacja: Kraków

Postautor: beta13 » 2013-04-02, 19:38

Hmmm... Chwilę mnie nie było i wszędzie wszechwiedzący Tomakin i artykuły sprzed 30 lat...
Quba :-) Jak tam na diecie? Dostałeś już książki? Miałeś podzielić się nabytą wiedzą..
Jak ja Ci zazdroszczę że cała rodzina przeszła na dietę! No i że masz żonę :-D która pewnie gotuje. Kupiłam profesjonalną wyciskarkę do soków, tak że "picie" mam opanowane, ale z jedzeniem jeszcze nie bardzo ogarniam. Niech się ta zima skończy wreszcie!!

leonardo
Posty: 128
Rejestracja: 2012-03-14, 20:29
Lokalizacja: Ww

Postautor: leonardo » 2013-04-04, 21:35

tomakin pisze:Badania na grupach populacji dość jasno pokazują, że jedzenie mięsa tak ma się do stwardnienia rozsianego, jak palenie papierosów do raka płuc, z kolei orzechy są jednym z najsilniej chroniących pokarmów. To samo dotyczy nowotworów, chorób serca czy osteoporozy - w zasadzie większości tych wszystkich "nowych" chorób które teraz się namnożyły. Jedz dalej codziennie mięso, orzechów unikaj, daleko zajedziesz...

//edit aby nie być gołosłownym:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3638477


mięso jest czynnikiem ryzyka a nie bezpośrednią i jedyną przyczyną sm. Może przez to że wieprzowina zawiera dużo tłuszczu? (brak wpływu wołowiny na sm potwierdza "zło" tłuszczu)

gdyby było inaczej to co najmniej 50 % ludzi na świecie chorowało by na sm.

tomakin
Posty: 316
Rejestracja: 2008-12-08, 09:18
Lokalizacja: jelenia góra
Kontaktowanie:

Postautor: tomakin » 2013-04-04, 23:52

Jak napisałem - mięso tak ma się do SM, jak palenie do raka płuc. Nie każdy kto pali zachoruje, ale robienie tego to proszenie się o kłopoty. No dobra, może nie jest to AŻ TAK wyraźny i bezpośredni związek jak między paleniem i rakiem, ale jest i nie ma co temu zaprzeczać. I owszem, bardzo możliwe, że chodzi o tłuszcz nasycony.

Z kolei w przypadku na przykład miażdżycy związek jest już oczywisty - badaniami wykazano, że po przejściu na odpowiednio ułożoną dietę wegańską miażdżyca po prostu znika w kilka lat.

quba
Posty: 454
Rejestracja: 2008-04-30, 13:04
Lokalizacja: hm

Postautor: quba » 2013-04-05, 07:54

beta13 pisze:Hmmm... Chwilę mnie nie było i wszędzie wszechwiedzący Tomakin i artykuły sprzed 30 lat...


dobrze,że ktoś zwrócił na to uwagę. Dobrze,że moderatorzy tak ochoczo porządkują tematykę postów, ale powinni także zwracać uwagę na wszelakiej maści szarlatanów, którzy mogą szkodzić chorym.

Tomakin nie podpiera się żadnym autorytetem, nawet własnym (gdyby chociaż swoje mądrości głosił nieanonimowo, biorąc za nie odpowidzialność pod własnym nawiskiem, podając źródła naukowe swoich "odkryć").
Z przerażeniem czytam niektóre jego propozycje i fakt, że chorzy podejmują z nim temat na serio.

beta13 pisze:Jak tam na diecie? Dostałeś już książki? Miałeś podzielić się nabytą wiedzą..


Przeczytałem Minding my mitochondria dr T.Wahls i Overcoming MS, prof.med. G Jelinka, obecnie czytam The paleo answer dr L Cordaina.

Pierwsza refleksja jest taka, ze nie jest to łatwy temat. Chcąc isć droga prof Swanka, prof Jelinka i dr Wahls, nie wystarczy jeść warzywa, pić olej lniany i nie jeść tłuszczów nasyconych. Diabeł tkwi w szczegółach.

Znana blogerka, chora na SM jest od 10 tygodni na diecie Budwig. W świetle badań w.w. popełnia masę błędów dietetycznych :-( . Sami popełniliśmy i pewnie popełniamy błędy, ale dzięki książkom udało sie czesc skorygowac.

Jelinek i Wahls obierają się na 50 letnich badaniach prof Swanka (neurologa!), który badał grupę pacjentów przez 50 lat !!! (zaden lek nie ma tak długich obserwcji) i okazało się, że częstość rzutów na diecie niskotłuszczoej spadła do 1 rzutu na 10 - 15 lat.!!!

Podstawowa zasada, to max unikanie tłuszczów nasyconych (zwierzęcych). Dopuszczalna ilość to 1-20g/d.
Pacjenci którzy przekraczali tę wartość, pogarszali się szybciej, więc dieta sprowadza się do zasady wszystko albo nic. NIe ma sensu unikania tłuszczów zwierzęcych, by raz w tyg. zjeść schabowego albo 4 jajka. To nie będzie działać.

Schabowego nie jemy, a jako najwyzej jedno w tyg. I tu zaczynają się różnice. Wg Jelinka tylko białko, bo żółtko jest tłuste (30%), wg Wahls tylko żółtko (1/tydzien) bo białko jest alergenem.

Jeden i drugi ma rację, bo podstawową przyczyną SM są tłuszcze nasycone, które osłabiają błony komórkowe, przekierowywują odp. imm. w kierunku Th1, itd. Ale zaraz potem, dokładają się czyniki alergenne. Stąd drugą rzeczą, którą trzeba zrobić, to wyeliminować z diety to co nas alergizuje. To jest najtrudniejsze zadanie, bo wiele produktów nie daje oczywistej odpowiedzi i trrzeba długo je sprawdzać by je określić i wyeliminować.


Bardzo ciekawa jest opinia prof Jelinka na temat interferonów. Za pomocą badań naukowych, robionych przez firmy farm. Myślę, że po przeczytaniu jego analizy za i przeciw, nikt by w interferony nie wszedł. Niestety z pozostałymi lekami lepiej nie jest, choć są wyjątki.

Na szczęście pozostaje dieta, która powinna być pierwszą linią obrony i każdy nowo zdiagnozowany powinien dostać od neurologa wytyczne jak żyć, by uzuskać efekt utrzymania zdrowia, jaki nie da mu żaden lek.

Ale na to liczyć nie możemy, więc musimy uczyć się i działać na własną rękę.

czekam na pytania.

joanka
Posty: 560
Rejestracja: 2012-07-08, 20:55

Postautor: joanka » 2013-04-05, 09:27

quba,
skoro ogarnąłeś książkową wiedzę ( z moim angielskim też nie "teges"-ja z pokolenia co to "gawarim pa ruski") może by tak w punktach co można jeść i ile dziennie a co jest absolutnie wykluczone?
Gdzieś mi się obiło o uszy ,że przy tej diecie konieczna jest suplementacja dużymi dawkami wit d-tylko mi się to trochę z fizjologią nie zgadza,bo ADEK (czyli wit A,D,E,K) są rozpuszczalne właśnie w tłuszczach i tak się odbywa wchłanianie.Skoro dieta jest ultra nisko tłuszczowa jak to się ma do suplementacji i wchłaniania wit D?
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.
Bertrand Russell
SM 1999-2012, LTT dodatnie 2013-bb ?

tomi
Posty: 44
Rejestracja: 2011-09-20, 17:30
Lokalizacja: mazowieckie

Postautor: tomi » 2013-04-05, 12:19

quba pisze:Bardzo ciekawa jest opinia prof Jelinka na temat interferonów. Za pomocą badań naukowych, robionych przez firmy farm


z mojej strony prośba o delikatne rozwinięcie tematu ;-)

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2013-04-05, 12:27

tomi pisze:
quba pisze: napisał/a:
Bardzo ciekawa jest opinia prof Jelinka na temat interferonów. Za pomocą badań naukowych, robionych przez firmy farm

z mojej strony prośba o delikatne rozwinięcie tematu ;-)

Z mojej strony sugestia ;-), coby rozwinąć temat w tym oto wątku :arrow:<< INTERFERONY >>
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zosiasamosia, łącznie zmieniany 1 raz.
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

quba
Posty: 454
Rejestracja: 2008-04-30, 13:04
Lokalizacja: hm

Postautor: quba » 2013-04-05, 19:00

joanka pisze:może by tak w punktach co można jeść i ile dziennie a co jest absolutnie wykluczone?


Dieta Jelinka i Wahls opierają się na badaniu Swanka i jest rozwinięciem jego diety. Można uprościć, Jelinka jest dla świeżo zdiagnozowanych, Wahls dla chorych dłużej lub w gorszym stanie.

Prof Swank rozpoczął badanie na grupie 144 pacjentów w 1939roku!
72 miało dietę niskotłuszczową, <20g/d, 72 "normalną" >20g/d
W 1990r opublikował w Lancet wynik badań. Konkluzja jest taka, że dieta niskotłuszczowa powoduje bardzo duże spowolnienie progresji choroby. Żadne leki nie dają obecnie takiego wyniku, jak dieta, co więcej, żaden lek nie ma tak długiego okresu badania jak grupa pac. prof Swanka.


Podsumowując.
Każdy nowo zdiagnozowany powinien:
1. wyeliminować tłuszcze nasycone, czyli wszystkie produkty które je zawierają.
2. przyjmować do 20g/d tłuszczów nienasyconych w postaci głównie omega 3.
Tu do wyboru mamy olej lniany i olej z ryb. Olej rybi jest bardziej efektywny w dostarczaniu potrzebnych składników, bo zawiera EPA i DHA. Rybich kapsułek ,trzeba by jeść 20g/d, czyli prawie całe opakowanie. Dlatego warto jeść ryby 2-3/tydzien, by dostarczyć białko i tłuszcz w nich zawarty. Najlepszy jest świeży łosoś , szproty, śledzie, inne ryby morskie, roślinożerne.

Wynalazki, typu olej z wiesiołka, oliwa z oliwek, można sobie darować, albo jeść okazjonalnie. Zawierają przewagę omega 6, a te konkurują omega 3 i dobre dla nas nie są.

Nie należy się olejem "zalewać", bo dieta ma być niskotłuszczowa.

2. całkowita eliminacja cukrów prostych (słodyczy).

3. jemy warzywa i owoce. Wg Wahls warto jesc ok 1 kg warz. i owoców. 300 g = zielone liście (kwas foliowy); 300g kapusty, kalafior, brokuł (dostarczają siarkę); 300 g kolorowe owoce i warzywa (flawonoidy).

4. suplementacja wit d. Tak aby jej poziom osiągnął 150 nmol/l. Warto robić badanie poziomu wit D 25OH 1x w roku, by zmodyfikować dawkowanie. Średnio 2-5 tyś jednostek spuplementacji vit D. W miesiącach letnich 15 min opalania całego ciała, 15 min/d =10tyś-15 tyś j.vit D, wtedy nie suplementujemy.

5. suplementy. Bardzo ostrożnie!!!!! Wahls i Jelinek są tu zgodni. Nie należy przesadzać. Wiele z nich jest szkodliwych, nie wiadomo co naprawdę zawierają. W zasadzie poza wit D ,olej. rybimi, wit B12, AlA, reszta bardzo ostrożnie albo wcale. Szczególnie unikać vit E i A - uwaga na kapsułki z kwasami omega 3, często dodają Ai E.

6. Nie jemy nabiału. Tłuszcze nasycone i kazeina, która może aktywować ukł. imm. a strukturą przypomina mielinę, tym samym kieruje ukł. odp. przeciw mielinie.

7. wg Wahls nie jemy zbóż. 40% . Czyli odpadają chleb, makarony, itd. Unikamy również nasion (kasze, migdały, orzechy).
8. chude mięso (gotowana kura), 100g 2-3 razy w tyg.
9. raz w tyg wątróbka, 100g.
.
.
.
.
15. kieliszek czerwonego wina dziennie (flavonoidy):)

Dieta działa na zasadzie wszystko albo nic. Pół środki powodują, że pogarszamy się dalej w poprzednim tempie a nie o połowę wolniej. Palenie papierosów, czy picie alkoholu (piwo,wódka) - szkoda się męczyć na diecie.

Na początku wydaje się, że nie ma co jeść. Ale daje się opanować, nawet w tych trudnych miesiacach zimowych. Latem będzie łatwiej.

beta13
Posty: 131
Rejestracja: 2012-08-05, 21:58
Lokalizacja: Kraków

Postautor: beta13 » 2013-04-05, 19:40

Dzięki Quba :-) Też właśnie czytam Cordiana "Dieta Paleo", ale po polskiemu ;-) Ale to nie jest raczej dla chorego na SM.. Ale jak usiłuję ogarnąć co w końcu jeść, a przede wszystkim czego NIE jeść to im więcej czytam tym bardziej jestem zagubiona.. Dzisiaj np. zjadłam 2 JAJKA i teraz żałuję :8: Ale takie śliczne od szczęśliwej zielononóżki :-D A tak poważnie to też uważam że diabeł tkwi w szczegółach i albo robić to dobrze (dietę mam na myśli oczywiście ;-) , albo nie ma sensu.. Zadziwiły mnie te orzechy.. myślałam że włoskie są OK. Indyk jest chudszy od kury - można indyka mam nadzieję? Na czym udusić szpinak z czosnkiem ? Nie piszesz przy warzywach o strączkowych, a chyba nie wolno wg Wahls? No niełatwo to ogarnąć :roll: Quba co jadłeś wczoraj i dzisiaj np. :-D :-D :?:

quba
Posty: 454
Rejestracja: 2008-04-30, 13:04
Lokalizacja: hm

Postautor: quba » 2013-04-05, 20:47

Soja - czesty alergen - unikamy.
Straczkowe to nasiona - unikamy.
Jajka - 1 zoltko na tydzien, niewazne od jakiej kury, wszystkie jedza to samo, czy klatkowe czy sciolkowe, jedza soje i inne ziarna.

Moje jedzenie dzis:
Sniadanie: 1 marchewka, 1 cykoria, pomidorki, rzodkiewki, oliwki, kasza jaglana, 2 lyzki oleju lnianego.
Obiad: szpinak, ryz, brokul, losos z piekarnika.
Kolacja: pomarancza, kiwi, kilka zielonych herbat, yerba mate.
Ostatnio zmieniony 2013-04-05, 21:51 przez quba, łącznie zmieniany 1 raz.

axl
Posty: 92
Rejestracja: 2012-03-21, 14:19
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: axl » 2013-04-05, 20:49

Jak tak się zastanowić to chyba nie ma pokarmu, z którego jakaś dieta nie nakazywałaby zrezygnować ;)

beta13
Posty: 131
Rejestracja: 2012-08-05, 21:58
Lokalizacja: Kraków

Postautor: beta13 » 2013-04-05, 22:39

Quba :-) Twoje menu na dziś całkiem ok ;-) No i na czym ten szpinak? Ja też dzisiaj jadłam szpinak, ale z dorszem :-) Zrobiłam na oleju z pestek winogron.. Rozumiem że Wahls ryż dopuszcza? To świetnie by było, myślałam że nie.. A które kasze można ? No bo pkt. 7 - unikamy nasion; kasz... :?: Ja nie jadłam ale głodnam :roll: :1:

quba
Posty: 454
Rejestracja: 2008-04-30, 13:04
Lokalizacja: hm

Postautor: quba » 2013-04-06, 06:32

Szpinak na parze, smazenie jest zabronone, podgrzany olej jest gorszy od smalcu - wolne rodniki, kasze i ryz to nasiona, zboza - tych nalezy unikac, ale cos trzeba jesc. Sa mniejsze i wieksze grzechy, mniejszy to kasza, wiekszy to czekolada.
Ostatnio zmieniony 2013-04-06, 11:12 przez quba, łącznie zmieniany 1 raz.

quba
Posty: 454
Rejestracja: 2008-04-30, 13:04
Lokalizacja: hm

Postautor: quba » 2013-04-06, 11:27

Ostatnio zmieniony przez zosiasamosia Wczoraj 21:51, w całości zmieniany 1 raz

????

zosia, o co chodzi? zmieniasz moje posty bez mojej zgody. to już kolejny raz.
proszę nie rób tego więcej, a jak masz ochotę , to mnie poinformuj o tym.

podobnie z postami czasowymi, które zmieniasz na bezterminowe.

nie będę wspominał, że łamiesz kilka przepisów gdzie grożą sankcje karne, bo traktuję te ingerencję jako wypadek przy pracy a nie regułę.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez quba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2013-04-06, 14:53

quba pisze:zosia, o co chodzi? zmieniasz moje posty bez mojej zgody. to już kolejny raz.
proszę nie rób tego więcej, a jak masz ochotę , to mnie poinformuj o tym.

podobnie z postami czasowymi, które zmieniasz na bezterminowe.

nie będę wspominał, że łamiesz kilka przepisów gdzie grożą sankcje karne, bo traktuję te ingerencję jako wypadek przy pracy a nie regułę.

Proponuję zapoznać się z << Regulaminem >> , a konkretnie z paragrafem §1.4 §2.1

Regulamin w obecnej formie obowiązuje niezmiennie od 24.07.2010 r. Czynne uczestnictwo w forum skutkuje jego akceptacją.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zosiasamosia, łącznie zmieniany 2 razy.
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:


Wróć do „Leczenie alternatywne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości