Jak dieta wpływa na rozwój stwardnienia rozsianego

Medycyna niekonwencjonalna, dieta, suplementy itp.

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
rob.
Posty: 33
Rejestracja: 2015-11-14, 14:29
Wiek: 54

Jak dieta wpływa na rozwój stwardnienia rozsianego

Postautor: rob. » 2015-12-07, 19:34

Wiadomość pochodzi ze strony Kopalnia Wiedzy z dnia 22 października 2015 w dziale medycyna.
"Jak dieta wpływa na rozwój stwardnienia rozsianego

Dotycząca stwardnienia rozsianego współpraca dwóch niemieckich uniwersytetów zaowocowała odkryciem, że długołańcuchowe kwasy tłuszczowe (ang. long-chain fatty acids, LCFAs) sprzyjają rozwojowi w ścianie jelita cienkiego i rozprzestrzenianiu autoreaktywnych komórek. Dla odmiany krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (ang. short-chain FAs, SCFAs) hamują neurozapalenie.
Posługując się hodowlami komórkowymi i eksperymentalny modelem autoimmunologicznego zapalenia mózgu i rdzenia (EAE), naukowcy ze Szpitala św. Józefa Ruhr-Universität Bochum i Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg odkryli, że długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak kwas laurynowy, sprzyjają rozwojowi i rozprzestrzenianiu komórek zapalnych w ścianie jelita. Chodzi o limfocyty T-pomocnicze typu 1. (ang. T helper 1, Th1) i/lub 17. (ang. Th17) oraz ich zmniejszoną sekwestrację w jelicie za pośrednictwem szlaku kinazy MAP.
Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza kwas propionowy lub jego sole, prowadzą do namnażania i rozprzestrzeniania w ścianie jelita limfocytów T regulatorowych (Treg), czyli subpopulacji limfocytów odpowiedzialnych za tłumienie nadmiernej lub autoreaktywnej odpowiedzi immunologicznej.
Eksperymenty pokazały, że LCFAs systematycznie obniżają stężenie SCFAs w przewodzie pokarmowym i nasilają chorobę przez powiększanie populacji Th1 i/lub Th17 w jelicie cienkim. Terapia EAE za pomocą SCFAs zmniejsza objawy zapalenia mózgu i ogranicza uszkodzenia aksonów.
Co istotne, naukowcy nie zaobserwowali wpływu kwasów tłuszczowych z diety w przypadku jelit pozbawionych mikrobiomu. Dalsze eksperymenty pokazały, że stwierdzone efekty można przypisać raczej metabolitom mikroorganizmów niż jakiemuś pojedynczemu gatunkowi bakterii.
Niemcy uważają, że uzupełniając tradycyjne leczenia solami kwasu propionowego, można zoptymalizować terapię stwardnienia rozsianego.

Autor: Anna Błońska
Źródło: Ruhr-Universität Bochum

Coraz więcej zdaje się wskazywać że SM to choroba metaboliczna, nie autoimmunologiczna.
Wiadomo że kwas propionowy sprzyja hamowaniu syntezy cholesterolu , a kwas masłowy (pochodna kwasu propionowego) jest stymulatorem jelitowego systemu odpornościowego.
Dostępny jest Debutir. Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego jest to kwas masłowy (kwas krótkołańcuchowy), warto spróbować :).

kamilakonieczna
Posty: 43
Rejestracja: 2016-05-09, 10:13

Jak dieta wpływa na rozwój stwardnienia rozsianego

Postautor: kamilakonieczna » 2016-11-02, 08:16

Ostatnie badania wskazują iż to dysbioza jelit jest powodem wszystkich chorób autoimmunologicznych w tym stwardnienia rozsianego natomiast dysbioza jelit jest spowodowana niewłaściwą dieta ale nie jej składnikami natomiast substancjami konserwujące mi w niej zawartymi. To potwierdza bakteryjną podstawę powstania chorób autoimmunologicznych w tym stwardnienia rozsianego. Wszystkie badania w 2015/2016 roku potwierdzają że to bakterie są powodem stwardnienia rozsianego i w każdym z tych badań stwierdza się zaburzenia flory bakteryjnej jelit czyli tak zwana dysbioza. Jeżeli zatem pytasz czy dieta ma wpływ na stwardnienie rozsiane to według najnowszych badań okazuje się że jest jej jedynym powodem
Immunomodulin od (8.11.2016) :serce:

Awatar użytkownika
OlaKW
Posty: 21
Rejestracja: 2016-09-09, 20:51
Wiek: 35
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontaktowanie:

Jak dieta wpływa na rozwój stwardnienia rozsianego

Postautor: OlaKW » 2016-11-02, 11:41

u mnie choroba wyszła przez dietę Dukana - od tego się zaczęło, a kolejny rzut był związany ze zdrową dietą, ale jednak ograniczającą znacznie ilość kalori - czyli coś w tym jest :yes:
:)


Wróć do „Leczenie alternatywne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 86 gości