Witamina D

Medycyna niekonwencjonalna, dieta, suplementy itp.

Moderator: Beata:)

neola
Posty: 1064
Rejestracja: 2007-05-20, 19:32
Lokalizacja: Cieszyn

Witamina D

Postautor: neola » 2007-11-16, 13:37

Znalazłam coś odnośnie witaminy D i jest to dość ciekawe jak dla mnie. Opublikowane to zostało z 2006 roku.

Witamina D może obniżać ryzyko SM

Stężenie witaminy D we krwi ma związek z niższym ryzykiem zachorowania na stwardnienie rozsiane (SM).Badania przeprowadzono wśród pracowników amerykańskiej armii. Oznaczono w nich poziom 25-hydroksywitaminy D, czyli aktywnej postaci witaminy D. Dane każdej osoby, która zachorowała na stwardnienie rozsiane, porównywano z danymi dwóch zdrowych osób, dobranych pod względem wieku, płci, rasy i grupy etnicznej oraz daty pobrania krwi. Okazało się, że u osób rasy białej wzrost stężenia witaminy D we krwi o 50 nmol/ l powodował spadek ryzyka stwardnienia rozsianego o ok. 41 proc. Związek ten był najwyraźniejszy w odniesieniu do stężeń witaminy D mierzonych przed 20. rokiem życia. Tego korzystnego wpływu witaminy D nie obserwowano u osób rasy czarnej oraz osób pochodzenia latynoskiego, które mają ogólnie niższe stężenie tej witaminy niż osoby rasy białej. Na podstawie tych badań, nie można jednak rekomendować większego spożycia witaminy D w ramach prewencji stwardnienia rozsianego. Wyniki te należy potwierdzić w dalszych badaniach.
Ostatnio zmieniony 2012-10-29, 00:28 przez neola, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Bynik
Posty: 5714
Rejestracja: 2008-04-20, 20:49
Wiek: 59
Lokalizacja: zza winkla

Postautor: Bynik » 2008-05-29, 10:56

U mnie się nie potwierdziło, a do siódmego roku życia byłem ostro i regularnie :oops: faszerowany tranem
Obrazek

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2008-05-29, 12:49

Ha ha ,no właśnie ,ja też z rocznika w który brrr musowo wlewano tran .

Arturo
Posty: 158
Rejestracja: 2007-07-22, 14:23
Lokalizacja: Mielec
Kontaktowanie:

Postautor: Arturo » 2008-05-30, 02:54

Moze chodzi o to ze nizsze st. witaminy D jest objawem czegos a nie przyczyna i wtedy podawanie witaminy nic nie zmienia. Witamina D powstaje w skorze na sloncu, moze ma to jakis zwiazek z tym ze w krajach gdzie jest duzo slonca SM wystepuje bardzo zadko.

Awatar użytkownika
bios
Posty: 268
Rejestracja: 2008-03-19, 22:27

Postautor: bios » 2008-05-30, 08:55

A tak właściwie, to słyszał ktoś o oznaczaniu poziomu 25-hydroksywitaminy D w Polsce? U nas zrobienie jonogramu to dla niektórych lekarzy dziwna fanaberia pacjenta... .
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
bios
Posty: 268
Rejestracja: 2008-03-19, 22:27

Postautor: bios » 2008-06-03, 13:15

Dłuższy artykuł w jez. angielskim na temat roli witaminy D w chorobach autoimmunologicznych, w przypadku zmian reumatoidalnych i sm, dochodzi do błędnego koła --> niedobory wit. D przyczyniają się do choroby, a choroba (ograniczenia ruchowe i unikanie słońca) powoduje powstawanie niedoboru...

http://www.blackwell-synergy.com/action ... ookieSet=1

ponawiam pytanie, ktoś z Was miał oznaczany poziom 1,25-hydroksywitaminy D ?
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2008-06-03, 13:26

Nie znam angielskiego ,e nie pomaga wkładanie głowy do lodówki .Może napisz ,przetłumacz co i jak.

odnośnie pytania -ja nie miałem przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo.

Awatar użytkownika
bios
Posty: 268
Rejestracja: 2008-03-19, 22:27

Postautor: bios » 2008-06-03, 14:10

W dużym skrócie: witamina D pośrednio i bezpośrednio wpływa na różnicowanie się komórek CD4+ T (limfocyty) i może powstrzymywać rozwój procesów autoimmunologicznych. In vitro powstrzymuje różnicowanie się monocytów w komórki dendrytyczne, które to z kolei przekształcają się w komórki "prezentujące antygen" (więcej o komórka dendrytycznych np. tu --> http://www.biolog.pl/encyclopedia-132.html ) co ma wpływ na aktywność i liczebność limfocytów T. In vivo 1,25-hydroksywitamina D ma bezpośrednie działanie immunosupresyjne na komórki dendrytyczne (DC), ale nie do końca poznano wszystkie mechanizmy. Badania dużej liczby pacjentów w Kanadzie, północnych Stanach Zjednoczonych i Europie wykazują związek między niedoborami wit. D i częstszym w tych regionach występowaniem chorób o podłożu autoimmunologicznym. W Niemczech badaniami poziomu wit. D objęto 187 tys. osób, wysoki poziom 1,25(OH)D3 zmniejsza czestość zachorowań na sm o 40% u kobiet, u 30 tys. osób chorych na artretyzm podawanie zwiększonych dawek witaminy zmniejszyło ryzyko dalszego rozwoju choroby... itd.itp.

Wnioski końcowe:
"Patients with already-existing autoimmune diseases have difficulty in exercise and moving; they spend less time outdoors and are exposed to less sunlight. Also, the treatment regimes lead to reduced vitamin D levels, compared to the necessary physiological serum concentrations. The discovery of the effects of vitamin D on the development of autoimmune processes might in future lead to therapies that could contribute to the treatment of autoimmune diseases. Naturally, along with vitamin D treatment, serum calcium, phosphate, vitamin D and PTH levels need to be checked continuously.

The importance of evaluating serum levels of vitamin D in these patients needs further prospective studies but may be envisaged as a possible future biomarker contributing to the assessment of disease activity and progression in these diseases."

Pacjenci z rozwinietymi chorobami autoimmunologicznymi często są ograniczeni ruchowo, przez co spędzają mniej czasu na świeżym powietrzu (słońcu), także stosowane w terapiach środki farmakologiczne wpływają na obniżenie poziomu wit. D w porównaniu do wymaganego przez organizm poziomu. Odkrycie wpływu witaminy D na rozwój chorób autoimmunologicznych może w przyszłości zaowocować nowymi, uzupełniającymi terapiami w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Oczywiście poza podawaniem wit. D należy stale kontrolować poziomy wapnia, fosforanów i PTH (parathormon?) w surowicy. Badania te muszą być wykonywane w sposób nieprzerwany w dłuższym okresie czasu. Oznaczanie poziomu wit. D może w przyszłości przyczynić się do ustalenia nowej metody wczesnego wykrywania chorób oraz określania ich stopnia aktywności.
Ostatnio zmieniony 2008-06-03, 23:15 przez bios, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2008-06-03, 19:01

dzięki

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2008-06-03, 23:07

Witamina D napewno odgrywa ważną rolę przy SM:

Witamina D może obniżać ryzyko SM

Niewątpliwie jednak to ochronne działanie naturalnej i tylko naturalnej witaminy D jest nabywane przez całoroczne przebywanie w promieniach słonecznych co w naszym klimacie jest niestety niemożliwe. Mimo wszystko najlepsze co możemy zrobić dla własnych dzieci (również dla siebie) to zapewnić im jak najwięcej świeżego powietrza, ruchu i słońca oczywiście przy zachowaniu pewnej ostrożności dla słońca.

Ekspozycja dzieci na słońce obniża ryzyko stwardnienia rozsianego

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2008-06-04, 08:54

he he ,rob przemycasz humorek ;-)

Piotr83
Posty: 11
Rejestracja: 2008-08-29, 11:34
Lokalizacja: Słupsk

Gdzie można kupić witaminę D?

Postautor: Piotr83 » 2008-10-22, 10:48

Gdzie można kupić witaminę D, udało mi się ją jedynie znaleźć na ebay tylko nie wiem ile za transport trzeba będzie zapłacić?

aga_tka
Posty: 270
Rejestracja: 2008-01-30, 14:49
Lokalizacja: skądinąd

Postautor: aga_tka » 2008-10-22, 14:50

Vigantol ( w kroplach ), Vigantoletten (w tabletkach), dostępny jest na receptę.
Kupisz w każdej aptece.

promyczek
Posty: 119
Rejestracja: 2008-03-26, 19:50
Lokalizacja: Radom

Postautor: promyczek » 2008-10-23, 19:56

O witaminie D pisano też w Pozytywnym Impulsie!
Renata

optymistka
Posty: 405
Rejestracja: 2008-10-22, 21:32
Lokalizacja: mazowieckie

Postautor: optymistka » 2009-02-06, 11:16

w dziecinstwie mialam spory niedobor witaminy D, nawet jedno zebro (podobno w wyniku niedoboru) wykrzywilo mi sie i wystaje hehe :mrgreen:
wszystko zwalam na niedobór :lol: :roll:


Wróć do „Leczenie alternatywne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości