Wynik rezonansu

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

flower
Posty: 120
Rejestracja: 2009-06-25, 13:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Wynik rezonansu

Postautor: flower » 2009-06-26, 11:31

Przy wypisie ze szpitala napisano mi w epikryzie że badanie rezonansem potwierdza zmiany charakterystyczne dla SM. Nie dostałam do domu wszystkich wyników, bo czekałam jeszcze na boleriozę. Wczoraj odebrałam całość dokumentacji i tam był dokument od radiologa ze szczegółowym opisem tego, co mam w głowie. I załamałam się. To się czyta jak jakiś horror. Parę cytatów - "w mózgu i na poziomie kręgosłupa szyjnego przed i po podaniu kontrastu liczne obszary guzowate od 4 mm do aż 1,5 cm" czy to strasznie źle, że takie wielkie???i czy to źle że reagują z kontrastem?? i dalej " w większości bez ograniczenia dyfuzji, jednakże występują również przypadki ograniczenia dyfuzji i występowania gadolinofilii". O co chodzi z tą dyfuzją, co to są te gadolinofile?
Spać nie mogłam całą noc. Może ktoś z Was wie coś na w/w tematy:(

aloen
Posty: 183
Rejestracja: 2009-05-25, 12:59
Lokalizacja: Pyrlandia

Postautor: aloen » 2009-06-26, 11:53

Dostaniesz informację od kogoś na 100 %. Ja mogę Ci tylko powiedzieć, iż wielkość zmian oraz ich ilość nie przekłada się proporcjonalnie na dolegliwości. Mam dużą ilość zmian o wielkości do 8 mm, a dolegliwości na szczęście niewielkie.
Ludzie mądrzeją z wiekiem, przeważnie jest to wieko od trumny.

zgredek
Posty: 1438
Rejestracja: 2008-08-13, 14:20
Lokalizacja: Łódzkie
Kontaktowanie:

Postautor: zgredek » 2009-06-26, 18:50

Popieram słowa Waldka, ja mam największy 1,5 mm i jak na razie mam się dobrze.
Bob budowniczy zawsze da rade.

Ania vel Rysiek
Posty: 221
Rejestracja: 2008-12-02, 14:18
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ania vel Rysiek » 2009-06-26, 21:43

ja mam 2x po 5 mm w mozgu+ zmiany zwiewne (zlane) + w szyjnym ognisko i nawet nie mam problemow z chodzeniem, wiec pamietaj, ze przelozenie MRI na stan kliniczny jest rzadko kiedy mozliwe...
pozdrawiam,
Ania

optymistka
Posty: 405
Rejestracja: 2008-10-22, 21:32
Lokalizacja: mazowieckie

Postautor: optymistka » 2009-06-26, 22:00

niestety nie pamietam ile moja gigantyczna zmiana dokladnie ma, wiec wole nie pisac zeby nie zaklamac, ale tez jak zobaczylam jej wielkosc sie przerazilam, a zlokalizowana jest w rdzeniu kregowym :evil: :evil: a chodze i zyje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2009-06-27, 08:13

Spojrzałam na mój wynik pierwszego rezonasu,liczne zmiany demielizacyjne były wielkości od 4 mm do 15 mm,były zlokalizowane również w rdzeniu kręgowym i móżdżku.Rezonans był wykonany w lutym 2007 roku.Chodzę,może nie zawsze tak jak kiedyś,korzystam z pomocy kuli,ze względu na zawroty głowy.Teraz w czasie kuracji mitoksantronem zabieran ją ze sobą bardziej asekuracyjnie.Jestem samodzielna,staram się być aktywna.Nie bój się. :mrgreen:
Wiesia żyj w zgodzie z sm

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wynik rezonansu

Postautor: a_g_n_e_s » 2009-06-27, 21:05

flower pisze:Przy wypisie ze szpitala napisano mi w epikryzie że badanie rezonansem potwierdza zmiany charakterystyczne dla SM. Nie dostałam do domu wszystkich wyników, bo czekałam jeszcze na boleriozę. Wczoraj odebrałam całość dokumentacji i tam był dokument od radiologa ze szczegółowym opisem tego, co mam w głowie. I załamałam się. To się czyta jak jakiś horror. Parę cytatów - "w mózgu i na poziomie kręgosłupa szyjnego przed i po podaniu kontrastu liczne obszary guzowate od 4 mm do aż 1,5 cm" czy to strasznie źle, że takie wielkie???i czy to źle że reagują z kontrastem?? i dalej " w większości bez ograniczenia dyfuzji, jednakże występują również przypadki ograniczenia dyfuzji i występowania gadolinofilii". O co chodzi z tą dyfuzją, co to są te gadolinofile?
Spać nie mogłam całą noc. Może ktoś z Was wie coś na w/w tematy:(


Spokojnie, ilość i wielkość zmian w MRI o niczym nie świadczy i jak nieraz było już wspominane na Forum, są osoby z dużą ilością zmian i w dobrym stanie ogólnym, i takie, które przy niewielkich zmianach mają sporo objawów i deficytów neurologicznych.
MRI niech martwią się lekarze, Ty staraj się utrzymać dobrą formę i pozytywne myślenie :-)
Pozdrawiam cieplutko
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

Ania vel Rysiek
Posty: 221
Rejestracja: 2008-12-02, 14:18
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ania vel Rysiek » 2009-07-20, 15:38

powtorzylam MRI i po 4 miesiacach mam nowa zmiane w glowie (małą - ponizej 5 mm, na dodatek zlokalizowaną w płacie skroniowym). Rzutu nie mialam, od miesiaca biore betaferon. Jak to u Was jest? dochodzą Wam zmiany w tak krotkim czasie? troszke mnie to zmartwilo...
pozdrawiam,
Ania

tereniaa
Posty: 224
Rejestracja: 2009-02-18, 13:27
Lokalizacja: lubelskie
Kontaktowanie:

Postautor: tereniaa » 2009-07-20, 16:07

Ania betaferon nie leczy lecz hamuje postęp choroby. Przed rozpoczęciem betaferonu miałam w mózgu zmiany od 5 mm do 12 mm a w kręgosłupie piersiowym 19 mm i 27 mm. Kułam sie 2 lata i 5 miesięcy po tym okresie zrobiłam rezonans głowy i niestety przybyło mi zmian więcej i w różnych miejscach mózgu a rzutu też nie miałam. Nie martw się ważne abyś czuła się lepiej po betaferonie :lol:

Ania vel Rysiek
Posty: 221
Rejestracja: 2008-12-02, 14:18
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ania vel Rysiek » 2009-07-20, 17:19

Ja wiem doskonale, ze beta nie leczy:))) całkowicie "obok" o nim wspomnialam. Chcialam tylko podpytac, czy nowa zmiana w 4 miesiace nie swiadczy o jakims szybkim rozwoju choroby? zmartwilo mnie to...
pozdrawiam,
Ania

optymistka
Posty: 405
Rejestracja: 2008-10-22, 21:32
Lokalizacja: mazowieckie

Postautor: optymistka » 2009-07-20, 19:06

mi w mniej wiecej takim czasie pojawily sie nowe zmiany... jakos zbytnio sie tym nie przejmuje, bo wiem ze ilosc nie zawsze swiadczy o stanie chorego. niby dzieja sie rozne rzeczy ale raczej nie sa mocno uciazliwe i zazwyczaj same mijaja wiec tragedii nie ma :mrgreen:

nati_1978
Posty: 2484
Rejestracja: 2009-03-12, 19:59
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: nati_1978 » 2009-07-20, 19:45

Ja też robiłam rezonans po 3 miesiącach i wyszły mi 3 nowe zmiany-5 mm,8 mmi 10 mm a rzutu nie miałam.
Nadzieja umiera ostatnia ...

Karusiap
Posty: 270
Rejestracja: 2009-07-22, 23:42
Lokalizacja: z tąd

Postautor: Karusiap » 2009-08-04, 14:32

Czy to mozliwe, zeby w obrazie z MRI z kontrastem, zrobionym podczas rzutu (zapalenie nerwu wzrokowego) nie było widocznych wzmocnien?

Persefona
Posty: 432
Rejestracja: 2008-09-25, 20:46
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Persefona » 2009-08-04, 15:17

Karusiap pisze:Czy to mozliwe, zeby w obrazie z MRI z kontrastem, zrobionym podczas rzutu (zapalenie nerwu wzrokowego) nie było widocznych wzmocnien?


Klasyczne badanie MRI mozgowia słabo uwidacznia nerwy wzrokowe. Aby uwidocznic nerwy wzrokowe trzeba zrobic MRI oczodolow.
W przypadku uszkodzeń demilizacyjnych nerwów wzrokowych o wiele bardziej od MRI czulsze są potencjały wzrokowe.

Lenka3
Posty: 193
Rejestracja: 2009-02-17, 17:16
Lokalizacja: Jaworzno

Wynik rezonansu

Postautor: Lenka3 » 2009-09-26, 14:28

Witam , jestem chora na SM z niejednoznaczną diagnozą....podejrzenie SM w 2002r. wtedy miałam po raz pierwszy robione MR głowy bez kontrastu...w epikryzie wypisu leczenia szpitalnego napisano : nieznaczne wygórowanie odruchów rozciągowych w 4-rech kończynach , brak odruchów skórnych brzusznych. Chciałam zapytać co to oznacza ? oraz o wynik badania MR głowy bez kontrastu z 2004r. co oznacza ?...z istoty białej półkul rejestruje się 29 ognisk silnego sygnału T2 zależnego , które nie wpływają ani na kształt ani na położenie komór. Ich średnica waha się od 2 do 10mm . Zmian tych nie ma w pniu mózgu ani spoidle wielkim , natomiast widoczne są w półkulach móżdżku . Interesuje mnie szczególnie co znaczy....ogniska silnego sygnału.


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości