Wzrokowe potencjały wywołane

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Halina
Posty: 2372
Rejestracja: 2009-01-06, 11:51
Lokalizacja: śląskie
Kontaktowanie:

Postautor: Halina » 2009-08-21, 13:34

Karusiap, może ja coś zasugeruję: gastrolog (hepatolog) i może rezonans jamy brzusznej i klatki piersiowej? Krzywą glikemiczną można zrobić, w końcu nie jest to badanie skomplikowane więc myślę, że zrobienie jej nawet prywatnie nie pochlonie kokosów a może coś wyjaśni.

Karusiap
Posty: 270
Rejestracja: 2009-07-22, 23:42
Lokalizacja: z tąd

Postautor: Karusiap » 2009-08-24, 10:20

Dzis jeszcze mąż ma odwiedzic okuliste (badanie dna oka, może ciśnienie śródgałkowe), bo kłopoty ze wzrokiem się utrzymują i doszło takie jakby drżenie nerwu pod oczami, w "dolinach łzowych". Tez symetrycznie, nasilone bardzo rano, w ciągu dnia słabnie i wieczorem przechodzi.
Oprócz tego zrobimy krzywą glikemiczną.
Halinko, mąż badał się wewnętrznie dość dokładnie rok temu, miał też USG narządów. Wyszedł delikatny piasek w nerkach i powiększona wątroba. Ale próby wątrobowe zawsze są w normie. Podobno taka uroda (?). Wiem, ze USG to nie to samo co rezonans, ale zobaczymy najpierw co pokwie okulista i internista.
Powoli sobie mysle, ze może wydziwiam, szukam dziury w całym. Że to pewnie SM, a ja cuduje i szukam na próżno innej przyczyny. Z boku może to pewnie wyglądać jakbym nie godziła się z SM i szukała z tego powodu innej, lżejszej choroby. A to nie tak. Nie chce niczego przegapić, pozwolić go żle zdiagnozować.

Halina
Posty: 2372
Rejestracja: 2009-01-06, 11:51
Lokalizacja: śląskie
Kontaktowanie:

Postautor: Halina » 2009-08-24, 10:37

Karusiap pisze:powiększona wątroba.
:!:
Nie wydziwiasz i nie cudujesz; nie chcę narzucać swojego zdania ale niedomagania watroby bardzo mogą przypominać SM i są trudne do zdiagnozowania a wyniki badan powszechnie stosowanych laboratoryjnych długo nie odbiegają od normy. "Zapuszczona" dolegliwość nie jest wcale lżejszą niż SM, niewykluczone, że trzeba będzie się z nią pogodzić ale leczenie i postępowanie zupełnie inne niz przy SM i da się utrzymać organizm w przyzwoitej sprawnosci, jak z kondycją trudno mi powiedzieć

Karusiap
Posty: 270
Rejestracja: 2009-07-22, 23:42
Lokalizacja: z tąd

Postautor: Karusiap » 2009-08-24, 10:57

Halina pisze:niedomagania watroby bardzo mogą przypominać SM


No ale jak one się mogą mieć do oczopląsu i zmian w MRI? Głupia już w tym wszystkim jestem :-(

Halina
Posty: 2372
Rejestracja: 2009-01-06, 11:51
Lokalizacja: śląskie
Kontaktowanie:

Postautor: Halina » 2009-08-24, 11:07

Gdzieś to już pisałam " wątroba , mózg i oczy w jednym stali" ciele; może warto sprawdzić ten trop? Produkty uboczne przemiany materii w zasadzie powinny być wydalone z organizmu ale czasem sie odkładają w różnych zakamarkach.

Karusiap
Posty: 270
Rejestracja: 2009-07-22, 23:42
Lokalizacja: z tąd

Postautor: Karusiap » 2009-08-24, 22:55

Narazie jest duże wskazanie na punkcję, jednak w tym roku już odpuszczamy. Mąż musi wyjechać na trochę z kraju i do tego czasu wykluczamy wszystko inne, co mogło dać taki a nie inny obraz MRI i objawy. Jesli punkcja potwierdziłaby SM to na interferon i tak sie nie łapie. Co najwyżej na eksperymentowanie, ale na to będzie jeszcze czas. ANCA też wyszło OK (czyli nie wykryto). Wszystko więc wskazuje na SM :(
Okulista i neurolog drżenie pod oczami upatrują w stresie. Bo nasilone rano, a potem słabnie i ustępuje. Zalecają wakacje ;) Ponadto okulista retinopati nie stwierdził.
Neurolog w nowym roku zalecił powtorzyć rezonans, żeby uchwycić kinetykę zmian w MRI.
Jeszcze jutro ta krzywa... fajnie, że gdzieś mogę sobie chociaż trochę o tym pogadac.

Ri
Posty: 164
Rejestracja: 2009-04-05, 18:51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ri » 2009-08-26, 15:28

Kochani, przepraszam, że się wcinam. Zwracam się z prośbą o pomoc w rozszyfrowaniu wyników WPW. Lekarz prowadzący w szpitalu jak zwykle nic nie wyjaśnił. Powiedział tylko, że są złe. A więc:

Opis badania: Z drażnienia naprzemiennym wzorcem szachownicy otrzymano odp. gł. komp. P100 o latencji 107 ms z OL i 101 ms z OP.
Z drażnienia błyskiem wzorca odp. o znacznie wydłużonej latencji (do 184 ms z OL i do 183 ms z OP).
Wniosek: Nieprawidłowy obraz WPW.


Czy wiecie cóż to znaczy? Mam 7 ognisk w mózgu o nieznanym pochodzeniu (demielinizacja lub naczyniopochodne). Ale powiedział, że taki wynik WPW może być spowodowany zarówno zmianami demielinizacyjnymi jak i naczyniopochodnymi. Czy to możliwe? Czy coś należy robić po takim wyniku WPW?
Prowadzi mnie od lat niewidzialna siła, która nadaje sens i każe trwać...

Halina
Posty: 2372
Rejestracja: 2009-01-06, 11:51
Lokalizacja: śląskie
Kontaktowanie:

Postautor: Halina » 2009-08-26, 17:52

Nie wypowiem sie na temat twoich WPW ale ja jestem właścicielką wrodzonej wady wzroku i odkąd pamiętam noszę okulary. Wydłuzona latencja wyszła raz na jednym raz na drugim oku a ja zupełnie nie zauwazyłam różnicy w komforcie widzenia. Badanie miałam wykonane dwa razy w odstępie ok. 4 miesięcy; tylko w miedzyczasie zmienilam okulary (jedne sie potłukły, wiec wyciągnęłam zapasowe)

Karusiap
Posty: 270
Rejestracja: 2009-07-22, 23:42
Lokalizacja: z tąd

Postautor: Karusiap » 2009-08-27, 08:52

Ri, w badaniu WPW istotna jest właśnie latencja P100 w ms, jest ona odzwierciedleniem szybkości z jaką bodziec wzrokowy przekazywany jest do mózgu. W SM sprawność przekazywania bodzców jest zaburzona, dlatego P100 jest "podwyższone". Persefona pisała gdzieś, że norma P100 jest do 108 ms, ale mój mąż miał wartość kilkunastu ms i lekarz sie do tego nie przyczepił.
Nie wiem tylko jak odczytywać u ciebie różne wyniki w przypadku różnych bodzców (szachownica, błysk).

A u nas - krzywa cukrowa wyszła dobrze. Lekarz doliczył się 6 zmian. Wiec jednak SM, chociaż raczej stadium przedkliniczne. Strasznie mi dzis smutno :(

Me_Lilo
Posty: 532
Rejestracja: 2009-04-21, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Me_Lilo » 2009-08-27, 14:19

Karusiap - domyślam się, że cięko, ale nie poddawajcie się. pamiętaj, że SM to nie wyrok, z tym się żyje:)
Buziaki
"Nabywając koty, nabywasz gratis wierne serduszka"

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2009-08-28, 08:29

Karusiap, słonko, SM to nie koniec świata, wiem jak ci ciężko, bo przechodziłam to samo ponad rok temu. Trzymajcie się cieplutko.

becia
Posty: 859
Rejestracja: 2009-09-04, 13:19
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: becia » 2009-11-12, 20:23

Mam jutro badanie wzrokowych i słuchowych potencjałów wywołanych.Czy ktoś orientuje się,po jakim czasie są wyniki?
becia

izun
Posty: 155
Rejestracja: 2009-10-13, 18:53
Lokalizacja: Śląsk

Postautor: izun » 2009-11-12, 20:26

Becia-ja po wzrokowych miałam od ręki...tyle,że lekarz musi je potem opisać,ale i tak wiadomo z nich,co wyszło...Powodzenia!
kto pyta,nie błądzi...tylko czasem drogi nadkłada...

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2009-11-12, 20:26

ja mialam dwukrotnie robione potencjaly wzrokowe i wynik mialam odrazu po badaniu.

becia
Posty: 859
Rejestracja: 2009-09-04, 13:19
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: becia » 2009-11-12, 20:40

Dziękuję bardzo , Szylkretowa i izun :mrgreen:
Chociaż przez te moje fascykulacje,pewnie i EMG mnie czeka :-/
becia


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości