Wzrokowe potencjały wywołane

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

keyara
Posty: 692
Rejestracja: 2009-11-03, 10:06
Lokalizacja: Radlin

Postautor: keyara » 2012-01-15, 13:43

Ja leżalam na okulistyce w szpitalu .pani dr nie miala wątpliwości co do PZNW ,a teraz z perspektywy czasu sama zastanawiam się, czy to nie było związane z BB.
Nie bolalo mnie oko ,nie widziałam podwójnie ,chodzilam z tym ze 3 tyg zanim dostałam się do okulisty ,kolory widziałam normalnie. Jedynie raziło mnie światło przez co gorzej widziałam,ale ciemne okulary wystarczyly i nawet autkiem jeździłam.
"...nie piję wody ,bo rybki się w niej piep..ą..." ;-)

"Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli rozwiązanie nie istnieje, nie istnieje też problem" Obrazek

Wiśnia
Posty: 32
Rejestracja: 2011-11-19, 18:27
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Postautor: Wiśnia » 2012-01-15, 16:29

Aniu powiedz proszę co z tym zrobiłaś???mi oczy tak dziwnie jakby mgłą zachodziły i światła strasznie rażą...co robić???
WALCZ CAŁY CZAS....A KIEDY SIę POTYKASZ WSTAń I PRÓBUJ JESZCZE RAZ.....

keyara
Posty: 692
Rejestracja: 2009-11-03, 10:06
Lokalizacja: Radlin

Postautor: keyara » 2012-01-15, 16:51

Dokładnie takie objawy miałam.Przez okulistkę uznane za PZNW -wylądowałam na solu w szpitalu.
Może Nati coś pomoże zdaje się ,że przy swojej boreliozie również miała ten problem i jej okulistka wykluczyła pozagałkowe.
Ciekawa jestem czy moja diagnoza byłaby wtedy inna gdybym wiedziala ,że mam krętki ;-)
"...nie piję wody ,bo rybki się w niej piep..ą..." ;-)

"Każdy problem ma rozwiązanie, jeśli rozwiązanie nie istnieje, nie istnieje też problem" Obrazek

Awatar użytkownika
M_x_c
Posty: 106
Rejestracja: 2011-11-05, 12:05
Wiek: 33
Lokalizacja: Tarnów

Postautor: M_x_c » 2012-01-15, 17:04

Miałem dokładnie takie same objawy, które nazwano wewnątrzgałkowym zapeleniem nerwu wzrokowego. Światło świeciło z każdej strony rażąc, do tego mgły z dnia na dzień coraz mocniejsze. W czwartek mam konsultacje z lekarką od boreliozy to się jeszcze dowiem co ona sądzi o tych objawach w kontekście borelki.

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2012-01-15, 18:24

A mial ktos z was robione badanie OCT oczu?Te komputerowe, co niby wykrywa pozagalkowe?
Ja mialam i wyszlo, ze niby nie mialam, ponoc nerw jest w porzadku. To ja nie wiem skad w potencjalach robionych dwa razy, drugie badanie po 2 latach to wyszla wydluzona latencja i zmiany demielinizacyjne.
Wiec nic nie rozumiem, czy jak ktos ma zmiany w potencjalach, to nie musi miec pozagalkowego?Czy mogl przejsc nieme kliniczne zapalenie? Tak gdzies wyczytalam o tym.
Fakt faktem, jak sie zaczelo u mnie, to bole glowy z bolami twarzy mialam w okoliach oczu , zatoki ok wyszly, czasem mialam mgle w oczach.Co do podwojnego, to czasami widze podwojnie, ale pewnie efekt ze mi oko lewe zezuje :13: :13:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez szylkretowa, łącznie zmieniany 1 raz.

zozo
Posty: 81
Rejestracja: 2011-12-25, 12:54
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Postautor: zozo » 2012-01-15, 19:10

szylkretowa pisze:a mial ktos z was robione badanie OCT oczu?te komputerowe co niby wykrywa pozagalkowe?
ja mialam i wyszlo ze niby nie mialam, ponoc nerw jest wporzadku to ja nie wiem skad w potencjalach robionych dwa razy , drugie badanie po 2 latach to wyszla wydluzona latencja i zmiany demielinizacyjne.
wiec nic nie rozumiem, czy jak ktos ma zmiany w otencjalach to nie musi miec ozagalkowego?czy mogl przejsc nieme kliniczne zapalenie?tak gdzies wyczytalam o tym.
fakt faktem jak sie zaczelo u mnie to bole glowy z bolami twarzy mialam w okoliach oczu , zatoki ok wyszly, czasem mialam mgle w oczach.co do podwojnego to czasami widze podwojnie ale pewnie efekt ze mi oko lewe zezuje :13: :13:


ja miałam robione OCT ale okulista powiedział, że nie jest to rutynowo wykonywane badanie w SM i przy PZNW; poprostu bardziej chodziło o wykluczenie na 100% jaskry

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2012-01-15, 19:29

dzieki za odp:)
a ja wlasnie czytalam ze to moze potwierdzic lub zaprzeczyc ze ktos mial pozagalkowe
tak naprawde to kolezanka studiujaca i ma pratyki w szpitalu na neurologii to mowila ze lekarze wogole nie biora pod wzglad tego badania ,hmm moj neuro tez jakos tam spojrzal na to , nawet sie nie przyjrzal dokladnie heh :->

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2012-01-15, 19:46

Wszystkim zainteresowanym badaniem OCT polecam :arrow: ten temat.
Pozdrawiam :-)
Obrazek

zozo
Posty: 81
Rejestracja: 2011-12-25, 12:54
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Postautor: zozo » 2012-01-15, 21:26

szylkretowa pisze:dzieki za odp:)
a ja wlasnie czytalam ze to moze potwierdzic lub zaprzeczyc ze ktos mial pozagalkowe
tak naprawde to kolezanka studiujaca i ma pratyki w szpitalu na neurologii to mowila ze lekarze wogole nie biora pod wzglad tego badania ,hmm moj neuro tez jakos tam spojrzal na to , nawet sie nie przyjrzal dokladnie heh :->


to pewnie zależy od oddziału
na tym, na którym ja miałam praktyki (też neurologia) potencjały wywoływane brali bardzo pod uwagę zarówno te wzrokowe jak i czuciowe :D wszystkich na to tam wysyłają :D
moja okulistka powiedziała że OCT ocenia grubość włókien nerwowych siatkówki, a więc jest to już wewnątrz gałki ocznej

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2012-01-15, 21:41

Tzn. u mnie też brali pod uwagę wynik potencjałów,
ale wynik OCT już nie bardzo :))Chodziło mi o to OCT, że nie bardzo jakoś lekarze wierzą w to czy coś w tym stylu.
No ale to temat o potencjałach w sumie ;p;)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez szylkretowa, łącznie zmieniany 1 raz.

leonardo
Posty: 128
Rejestracja: 2012-03-14, 20:29
Lokalizacja: Ww

Postautor: leonardo » 2012-05-16, 20:03

zrobilem sobie na własną ręke (bo wg kazdego neuro jestem zdrowy) badanie VEP i wyniki wyszły słabe
P100
118 / 124
drugi test
118/121

norma max 118

objawy oczne:
- drganie powiek, drganie gdzieś tam w oku w środku
- jasne światło wypala mi sie w oczach i dopiero po jakims czasie widze dobrze
- jak czytam jakis napis na czarno i przesune wzrok obok to mi pozostaje przez ulamek sekundy ten "wypalony" napis
- czasami zamglenia które mijają po paru mrugnięciach/minutach

co z tym robić?

uprzedzam że byłem z wynikami u 2 neuro i w 2 szpitalach
MRI łba i szyi + połowy piersiowego czysty
tarcza oka dobra.

jak odebrałem te wyniki VEP to zgodnie z zaleceniami z tego forum poleciałem (mało sobie nóg nie połamałem z pośpiechu) na ostry dyżur okulistyczny i tam sie dowiedziałem:

szpital 1: lekarz obejrzał moje wyniki w czasie 6,5 sekundy udzielił mi wyczerpującej rady: "Z wynikami do neuro lub okulisty w rejonie. To wszystko. Do widzenia!!! oczywiscie zadnych badań.

szpital 2: lekarza nie ma przyjmuje mnie jakaś pielegniarka, pokazuje jej wyniki... "no ja nie wiem co to za badanie jest" dzwoni do lekarza, lekarka nie raczy nawet zejść do pokoju tylko gadam z nią przez telefon jakie mam wyniki a ona na to "my nie leczymy złych wyników VEP, to leczy neurolog". Zero badań odprawiony z kwitkiem.

na pocieszenie siebie i innych z podobnymi objawami dodam ze szansa na kliniczne sm w ciagu 10 lat przy pznw wynosi 50% przy zmianach w mri i chyba 16% przy braku zmian.

farrar
Posty: 29
Rejestracja: 2011-04-17, 10:41
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: farrar » 2012-05-16, 20:08

Leonardo, masz podobnie jak ja palinopsję - zbyt długie utrzymywanie się powidoków (stąd efekty wypalania obrazu, którego już nie powinieneś widzieć).
W moim przypadku WPW wszyło prawidłowe, podobnie jak głowa. Nie mam żadnej diagnozy.

PS Dlaczego zazwyczaj u ludzi, którzy przebyli pozagałkowe jednostronne zwiększają sie latencje nerwów z obu stron?

leonardo
Posty: 128
Rejestracja: 2012-03-14, 20:29
Lokalizacja: Ww

Postautor: leonardo » 2012-05-16, 20:13

oo nie wiedzialem ze to ma swoją nazwę

zacząłem stosować suple z luteiną i zeaksantyną i po spożyciu wyostrza mi się wzrok tak że aż kłuje w oczy ostrość obrazu, wogóle jestem zdziwiony że to jest możliwe, myslalem ze te preparaty na oczy to sciema.... no ale tych powidoków nie naprawia :(

farrar
Posty: 29
Rejestracja: 2011-04-17, 10:41
Lokalizacja: Zielona Góra

Postautor: farrar » 2012-05-16, 23:11

Na forach o śnieżeniu optycznym jest cała masa ludzi z tymi powidokami, mętami, aurami i Bóg wie jeszcze czym. Większość nie ma jakiejkolwiek diagnozy, jeżeli już ktoś to ma, co jest wynikiem borelki to zazwyczaj ponoć mija..

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-03-26, 21:11

Dzisiaj pierwszy raz w życiu miałam wykonywane potencjały wzrokowe i stąd moje pytanie do bardziej doświadczonych osób:

czy Wy także mając stwierdzone pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, kiedy oko/oczy nie doszły jeszcze do siebie, mieliście to badanie?

U mnie zapalenie teraz było na tylko jedno oko, drugie w porządku. To chyba logiczne, że zapewne wyjdzie mi słabiej to oko po zapaleniu, a drugie powinno być ok, dobrze myślę? Standardowo robi się potencjały w trakcie rzutu nawet jeśli rzut dotyczy oczu?

p.s. jutro wyniki, boję się o to moje oko, bo widzę słabiej, pomimo slou medrolu ;/


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości