Wzrokowe potencjały wywołane

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-03-26, 21:38

Może się mylę, ale wydaje mi się, że właśnie w trakcie rzutu, jeśli rzut dotyczy oczu. No, ale ja to miałam robione jak byłam diagnozowana, więc wówczas to była jeszcze kwestia, czy to rzeczywiście SM. No i tak, nie zapalone oko powinno być OK.

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-03-26, 21:48

No ja też właśnie jestem diagnozowana i zastanawiam się czy taka praktyka, że podczas rzutu nawet jesli rzut dotyczy oczu czy to nie ma znaczenia, czy może tylko w trakcie rzutu się wykonuje te potencjały.

jestem zielona w tej kwestii, a żaden lekarz nic nie mówi, nie mają czasu, czuję się jak królik doświadczalny, a nie człowiek.

Awatar użytkownika
Jukka
Posty: 2012
Rejestracja: 2012-12-15, 22:17
Lokalizacja: z miasta
Kontaktowanie:

Postautor: Jukka » 2013-03-26, 21:56

Ja niby też jestem zielona, ale nie pamiętam czy później miałam robione, choć rzuty oczne jeszcze miewałam. WYDAJE MI SIę, że jak wyleczą ten rzut, to potencjały powinny wrócić do normy albo wypaść lepiej niż te w trakcie rzutu... bo w końcu nie po każdych sterydach wzrok wraca do stanu poprzedniego. Ale ponieważ już nigdy mi ich nie robili, a jak wiadomo - diagnoza to oswajanie się z nową rzeczywistością, to jakoś nie miałam okazji rozmawiać o tym z neuro.

Elwi
Posty: 161
Rejestracja: 2013-02-13, 12:03
Lokalizacja: Krakow

Postautor: Elwi » 2013-03-26, 23:37

Nada wykonali mi to badanie podczas diagnozowania i pierwszego mojego rzutu jakies 2 dni po punkcji kregoslupa. Moj rzut nie byl zwiazany z oczami (zdretwialy mi nogi od kolan w dol) a pomimo tego potencjaly wyszly slabo. Podczas mojego pobytu w szpitalu byla tam takze dziewczyna, ktora nie miala rzutu, byla jedynie diagnozoana w kierunku SM i tez miala robione potencjaly wzrokowe. To chyba jest "w pakiecie" razem z punkcja przy diagnozowaniu i jesli wyjdzie zaburzenie przewodnictwa w jednym lub obydwu oczach to wskazune na SM. Tyle mi sie przypomnialo z tego co mowila lekarka a ze bylam w ciezkim szoku to to tylko to zapamietalam :-) pozdrawiam

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-03-26, 23:47

Dzięki :) jutro jak lekarz znajdzie dla mnie cudem 5 min to zapytam go o wszystkie moje wątpliwości. Czyli taki pakiet diagnozyjny, bez względu na to czy padło na wzrok czy nogi.

No to mam wg. wszelkich lekarskich standarów sm (zmiany w MRI, prążki obecne, lewe oko zaatakowane w rzucie ma spowolnioną reakcję). Jutro idę po diagnozę sm.

A czy to możliwe, że przy podobnych wynikach badań może być inne choroba?

Awatar użytkownika
joanna_nick
Posty: 912
Rejestracja: 2013-03-19, 22:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: joanna_nick » 2013-03-27, 00:01

nada pisze:Dzięki :) jutro jak lekarz znajdzie dla mnie cudem 5 min to zapytam go o wszystkie moje wątpliwości. Czyli taki pakiet diagnozyjny, bez względu na to czy padło na wzrok czy nogi.


mogę potwierdzić, że WPW to jedno z badań w diagnostyce sm, nie związane z rzutem choroby na wzrok - przynajmniej tak mi to przedstawiła dr neurolog szpitalna - powiedziała tyle, że jeśli układ nerwowy jest zaatakowany, to z reguły pierwsze zmiany widoczne są w nerwach wzrokowych i stąd robi się to badanie. Jak zrozumiałam samo wydłużenie reakcji nie musi świadczyć o sm, przyczyny mogą być różne - dlatego robi się cały pakiet badań i dopiero stawia diagnozę.

nada pisze:No to mam wg. wszelkich lekarskich standardów sm (zmiany w MRI, prążki obecne, lewe oko zaatakowane w rzucie ma spowolnioną reakcję). Jutro idę po diagnozę sm.

A czy to możliwe, że przy podobnych wynikach badań może być inne choroba?


Niestety w tej kwestii jestem zielona.

Trzymaj się ciepło :)

Awatar użytkownika
sylseb
Posty: 1412
Rejestracja: 2012-02-16, 13:27
Wiek: 54
Lokalizacja: Łódź

Postautor: sylseb » 2013-03-27, 11:57

Elwi pisze: Nada wykonali mi to badanie podczas diagnozowania i pierwszego mojego rzutu jakies 2 dni po punkcji kregoslupa. Moj rzut nie byl zwiazany z oczami (zdretwialy mi nogi od kolan w dol) a pomimo tego potencjaly wyszly slabo.

O to to... Ja również podczas diagnozowania, w trakcie brania Solu, miałam robione potencjały i byłam pewna, że co jak co - ale w tym wypadłam r-e-w-e-l-a-c-y-j-n-i-e. Przecież oprócz oczopląsu (którego sama nie zauważyła, neuro tak mi powiedział przy przyjęciu na oddział), na oczy nie narzekałam. A na koniec dostałam wynik, który sprowadził mnie na ziemię: zmiany charakterystyczne dla procesu demielinizacyjnego w SM (czy coś w tym stylu) :-/
Pozdrawiam
SylwiU

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-03-28, 13:06

No ja mam wyniki i przy normie 100 mam 117 dla prawego i 131 dla lewego. Czyli czas reakcji znacznie wydłużony. Czego się spodziewałam bo na lewe oko dalej gorzej widzę.

Teraz kolejny lekarz i zapewne diagnoza ostateczna lub skierowanie na kolejne badania, tylko jakie? ;)

Awatar użytkownika
joanna_nick
Posty: 912
Rejestracja: 2013-03-19, 22:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: joanna_nick » 2013-03-28, 13:44

nada pisze:No ja mam wyniki i przy normie 100 mam 117 dla prawego i 131 dla lewego. Czyli czas reakcji znacznie wydłużony. Czego się spodziewałam bo na lewe oko dalej gorzej widzę.


to interesujące - na pewno normę masz 100 ms? bo ja miałam potencjały robione w grudniu i norma jest podana max 116 ms, a to troche zmienia wynik... no nie wiem, moze ktoś bardziej kumaty się wypowie - dla porównania moje wyniki:

P100 oko lewe 117, 125, 120 ms
oko prawe 117, 123, 126 ms

i jeszcze cokolwiek by to znaczyło:
1/2L - oko lewe 115, 113 ms
oko prawe 119, 111 ms

1/2P - oko lewe 120, 116 ms
oko prawe 125, 117 ms

Wniosek: Zaburzenie przewodnictwa w drogach wzrokowych obustronne, a zwłaszcza w promienistości wzrokowej półkuli lewej

Natomiast w wypisie ze szpitala pani dr neurolog napisała tak: WPW wynik w granicach normy[!!!] i dodała - nieco wydłużone

no a ja mam najgorsze wyniki: oko lewe 125, oko prawe 126 - czyli u mnie prawie norma, a u Ciebie 117 i 131 znacznie wydłużone? jakoś dziwnie. może faktycznie normy moga być inne... no ale czym różni się jedna ms od drugiej ms? chyba samo badanie jest jakoś standaryzowane - noz za głupia na to jestem ;)

Ktoś coś wie o tym zjawisku? prosimy o wypowiedzi ;)))

axl
Posty: 92
Rejestracja: 2012-03-21, 14:19
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: axl » 2013-03-28, 14:19

Ja wcale nie mam podanych norm, ale wynik 120 w lewym oku i 130 w prawym został uznany za nieprawidłowy i wskazujący na zaburzenia przewodzenia.

joanka
Posty: 560
Rejestracja: 2012-07-08, 20:55

Postautor: joanka » 2013-03-28, 16:59

a może po prostu są inne normy dla różnych typów aparatów
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.
Bertrand Russell
SM 1999-2012, LTT dodatnie 2013-bb ?

dinusia
Posty: 3
Rejestracja: 2013-05-22, 12:16
Lokalizacja: wielkopolska

Flash vEP

Postautor: dinusia » 2013-05-22, 15:11

witam serdecznie,
jaka jest różnica między badaniem standard VEP a flash VEP. Nie chodzi mi o to jak wygląda to badanie, tylko jaka jest różnica w interpretowaniu wyników pod kątem SM ( i nie tylko sm... ).
Tzn jeśli standard jest ok, a w flash jest nie ok to co to znaczy?

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Postautor: zosiako » 2013-05-28, 19:12

odebrałam dzisiaj wyniki wpw - mam jakieś liczby, które mi nic nie mówią ?,
oprócz wniosku, który brzmi optymistycznie : obraz wskazuje na niewielkie zaburzenia przewodzenia w drogach wzrokowych przy stymulacji.

a cyferki są napisane takie :
stymulacja centralną częścią pola widzenia:
OL- 121ms
OP-110ms
stymulacja dolną częścią pola widzenia:
OL -113?ms
OP-104ms

czy ktoś ma pomysł co oznacza pytajnik przy liczbie 113?ms
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

dinusia
Posty: 3
Rejestracja: 2013-05-22, 12:16
Lokalizacja: wielkopolska

Postautor: dinusia » 2013-06-03, 20:04

Ponawiam moje pytanie:
jaka jest różnica między badaniem standard VEP a flash VEP. Nie chodzi mi o to jak wygląda to badanie, tylko jaka jest różnica w interpretowaniu wyników pod kątem SM ( i nie tylko sm... ).
Tzn jeśli standard jest ok, a w flash jest nie ok to co to znaczy?

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2013-06-05, 01:12

dinusia, nie mam pojęcia, dlaczego w ogóle robiono Tobie flash VEP. Nie zauważyłam, aby na forum były opisy tego rodzaju VEP, a i sama miałam tylko standard. Może o interpretację po prostu zapytaj u źródła, czyli u lekarza?

zosiako pisze:czy ktoś ma pomysł co oznacza pytajnik przy liczbie 113?ms

Zosiu, a pytałaś lekarza? ;-) Wg mnie wynik z pytajnikiem nie oznacza niczego niż to, że wynik jest niejasny, sugerujący powtórzenie badania lub/i głębszą analizę, czyli bez paniki ;-)


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości