Badanie EMG.

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

lilianka
Posty: 296
Rejestracja: 2009-12-02, 18:01
Lokalizacja: poznań

Postautor: lilianka » 2009-12-09, 21:03

Na pewno, ale czasem lepiej nie wiedzieć dla własnego komfortu psychicznego-choć to bardzo nierozsądne. Tak, czy siak zapytam o te badania lekarza.

malgog
Posty: 122
Rejestracja: 2009-12-14, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: malgog » 2010-01-22, 21:18

właśnie dziś się dowiedziałam, że emg mięśni wyszło ok
więc u mnie diagnozę sm postawiono wyłącznie na podstawie obecności prążków i kilku niedookreslonych drobnych zmian w istocie białej mózgu

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2010-01-23, 17:39

Mi diagnozę postawiono na podstawie objawów i mri,
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

mania
Posty: 49
Rejestracja: 2007-12-23, 22:40

Postautor: mania » 2010-01-24, 02:42

EMG na pewno jest pomocne, ale wg mnie nie dla diagnozy dot. SM, tylko bardziej dla wyjaśnienia czy nie ma innej przyczyny, np. miastenii. Bo wiadomo... te wszystkie choroby związane z układem nerwowym i mięśniami są w zakresie objawów bardzo podobne :-/ U mnie cena w poradni emg - 300 zł, a próba nużliwości - 80 zł. Wiem, że chyba w Bydgoszczy koszt to ok. 200 zl. Wszystko zależy od miasta. Niektóre poradnie, a szczególnie te przy klinikach, mają podpisane umowy z nfz i można zrobić badanie na podstawie skierowania z poradni.

Me_Lilo
Posty: 532
Rejestracja: 2009-04-21, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Me_Lilo » 2010-02-03, 15:23

Malgog - to jakoś szybko Ci tą diagnoze postawili:/
ja mam prążki w płynie, ale sam płyn ogólnie bez zmian...+ nieswoiste zmiany w MRI, potencjały wzrokowe na granicy - i absolutnie nie chcą mi stawiac diagnozy SM...
Dziwne...
EMG nie miałam..
"Nabywając koty, nabywasz gratis wierne serduszka"

malgog
Posty: 122
Rejestracja: 2009-12-14, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: malgog » 2010-02-03, 15:52

Ty wiesz, że ja też mam tylko te prążki a poza tym płyn bez zmian..
potencjałów wzrokowych nie badali bo nigdy nie miałam specjalnych problemów ze wzrokiem...

Me_Lilo a jakie badania powtarzasz co pół roku ?

Me_Lilo
Posty: 532
Rejestracja: 2009-04-21, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Me_Lilo » 2010-02-03, 17:10

Malgog - no widzisz?:) ja też nie mam specjalnych kłopotów ze wzrokiem, ale przy diagnozowaniu Sm potencjały są także ważne. Mi wyszły na górnej granicy...i mimo to nie postawili mi diagnozy:)

Co pół roku chodzę na kontrolę do neurologa - dokładne badanie neurologiczne wtedy mam..czy się nie pogorszyło itp.itd. Dodatkowo co pół roku - rok rezonans głowy...teraz już chyba rzadziej..w sensie co rok albo dłużej:)
"Nabywając koty, nabywasz gratis wierne serduszka"

malgog
Posty: 122
Rejestracja: 2009-12-14, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: malgog » 2010-02-03, 19:46

przepraszam, że tak Cię wypytuję Me_Lilo ale mam jakieś problemy z czytaniem Twoich starszych postów....jak długo jesteś już...tak niezdiagnozowana, no i w którym ze szpitali robisz badania ? jeśli wolisz na priv to nie ma sprawy

ja właśnie wróciłam od neurologa...stwierdził, że mam "tylko" podejrzenie sm, za mało zmian w mózgu aby mieć szanse na włączenie do jakiegokolwiek programu :-P
i mam żyć normalnie...i czekać na drugi rzut
czyli olać wszystko
dostałam skierowanie na rehabilitację bo mi kręgosłup lędźwiowy wysiada...szukam fajnego, koniecznie młodego rehabilitanta :-D

a sm ....stan na dziś...życie jest piękne :lol:
i nic dziś nie piłam dla jasności ;-)

Me_Lilo
Posty: 532
Rejestracja: 2009-04-21, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Me_Lilo » 2010-02-03, 21:50

A u kogo się leczysz jeśli możesz powiedzieć?:)
Ja jestem pod opieka dr Sikorskiej z IPiN:) Jestem bardzo zadowolona..a ten neurolog bardzo dobrze Ci powiedział!
Podejrzenie to jeszcze nie diagnoza...masz żyć normalnie:)
Dokładnie tak samo ja funkcjonuję!
Ja tak juz od roku..w marcu 2009 wyszły mi 2 zmiany w mózgu - nie do końca podobne do Sm..raczej stare jakies pozapalne albo coś..Ale nie mo\żna było olac więc poszłam na Sobieskiego na abdania - punkcja, potencjały wzrokowe i inne z krwi. Punkcja czysta, ale wyszły prążki, potencjały na granicy, a badanie neurologiczne w miarę...więc nikt mi w związku z tym diagnozy nie stawia:)
Więcej - karzą absolutnie sie nie przejmować póki nie ma czym:)
Buziaki

Btw. jaki był ten twój "rzut"? Bo ja właśnie jakos tak zostałam diagnozowana tylko ze swojego strachu przed chorobami ogólnie.,.rzutu chyba nie miałam;/ za to lecze sie na nerwicę lekową od wielu lat...;/
"Nabywając koty, nabywasz gratis wierne serduszka"

M-o-n-i-k-a
Posty: 32
Rejestracja: 2010-02-02, 11:39
Lokalizacja: dolnośląskie

Postautor: M-o-n-i-k-a » 2010-02-04, 08:53

Hej :-) Ja mam zupełnie inne doświadczenia...

Objawy:
W lipcu 2008 - drętwienie ręki (ustało po rehabilitacji kręgosłupa :mrgreen: )
W październiku 2008 - drętwienie drugiej ręki plus lekkie zawroty głowy (ustały po 1 m-cu)
Koniec objawów.

Badanie MRI: zmian w głowie brak, w rdzeniu (w odcinku szyjnym) 2 ogniska "raczej niepodobne do SM", powtórne badanie po pół roku - identyczne

Potencjały wzrokowe: prawidłowe, zero problemów z oczami

Prążków brak

Diagnoza: SM

Od 11 m-cy przyjmuję AVONEX

Tłumaczenie lekarzy (6 neurologów z różnych miast): czy to początek czy to nie początek nie ma się co zastanawiać w myśl zasady Im wcześniej wykryte i leczone tym większa szansa na zahamowanie choroby.

malgog
Posty: 122
Rejestracja: 2009-12-14, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: malgog » 2010-02-04, 10:00

Monika jestem zaskoczona, że dostałaś pewną diagnozę, brak zmian w mózgu, brak prążków....no i leki...jestem w szoku ...nie chcę wchodzić w kompetencje lekarzy i podważać ich autorytet ale co leczą ? Avonexem drętwienie ręki i lekkie zawroty głowy ?

Me-Lilo mój rzut trwał ok. 5 tygodni, zaczęło się od zupełnego zdrętwienia nogi, utykałam ok. 2 tygodnie, noga była wiotka w kolanie + przeczulica skóry na przedramieniu. Po ok. 2 tyg. te objawy ustapiły a druga noga zaczęła być "gorąca" głupie wrażenie od pachwiny do stopy...no i cały czas przeraźliwie zimne stopy i ogólnie wrażenie zimna. Kiedy to ustapiło miałam przez ok. 2 tyg. dziwne zawroty głowy, nawet nie umiem opisać, tak jakby ciśnienie od środka rozsadzało mi głowę, kilka dni miałam dziwne wrażenie jakbym miała zeza, takie głupie uczucie między oczami na czole...przed nowym rokiem wszystko ustąpiło
na początku też myślałam, że to nerwica ale w trakcie rzutu byłam badana neurlogicznie i lekarz stwierdził jakiś zespół piramidalny...jakoś tak + osłabiona lews strona ciała, tą od której się wszystko zaczęło
Co to znaczy punkcja czysta ? chodzi o to, że bez mian w płynie, tylko prążki ? Ja miałam identycznie, tylko prążki.
Me_lilo wysyłam priva :-)

Persefona
Posty: 432
Rejestracja: 2008-09-25, 20:46
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Persefona » 2010-02-04, 21:26

Monika nieprawdopodobne to co piszesz. No coż medycyna to sztuka ;)

Zastanawiam się tylko czy dobre jest jednak branie takiego leku jak Avonex przy takim obrazie choroby. Jak się czujesz biorąc ten lek?

M-o-n-i-k-a
Posty: 32
Rejestracja: 2010-02-02, 11:39
Lokalizacja: dolnośląskie

Postautor: M-o-n-i-k-a » 2010-02-05, 08:35

Persefono,
od października 2008 (czyli od "rzutu") czuję się bardzo dobrze. Avonex wstrzykuję od marca 2009 - i też się po nim czuję dobrze :-D (tzn. przez 3 pierwsze m-ce grączka i dreszcze dokładnie po 4 godzinach od iniekcji - ale trwały ok 30 min. i przechodziły po Theraflu :-) )
Oczywiście monitoruję wyniki krwi - prywatnie co 3 m-ce żeby w razie czego szybko zareagować, ale jak na razie nic niepokojącego się nie dzieje :-)

Spanikowana diagnozą już 3x robiłam MRI - obraz zawsze taki sam - 2 nieaktywne ogniska w rdzeniu.

Podczas "kontrolnej" wizyty u neuro usłyszałam, że "na tym moja choroba może się zakończyć".
Ale przecież nikt się nie przyzna, że zalecił mi interferon bezpodstawnie, raczej tłumaczenie będzie takie, że "bardzo dobrze, że tak szybko podany, bo zahamował - a może wycofał - chorobę"...

No cóż, mi jest w sumie obojętne, czy to sm, czy to "nie sm ale nie wiadomo co".
Najważniejsze, że dobrze się czuję, czego też wszystkim życzę!!! ;-)
Poranek i Nescafe są dla siebie stworzone

M-o-n-i-k-a
Posty: 32
Rejestracja: 2010-02-02, 11:39
Lokalizacja: dolnośląskie

Postautor: M-o-n-i-k-a » 2010-02-05, 08:40

PS. Dodam jeszcze, że ja decydując się na interferon (a łatwo nie było podjąć taką decyzję...) potraktowałam go NIE jako lek wymierzony w SM w ogólności (bo tu rzeczywiście są wątpliwości czy mam czy nie mam sm), ale jako lek wymierzony w moje 2 ogniska w rdzeniu, których istnienie jest faktem przecież - tzn. aby się nie powiększały, nie rozmnażały i nie uaktywniły ;-) I tej wersji w każdy wtorek o 20.30 się trzymam :-P

Me_Lilo
Posty: 532
Rejestracja: 2009-04-21, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Me_Lilo » 2010-02-07, 22:08

Monika - jestem naprawdę zaskoczona, że po Twoich "objawach" i wynikach postawili ci diagnozę! Czysta punkcja, brak prążków, tylko zmiany w rdzeniu..do tego nieswoiste:/
Jak to dziwni sa lekarze...
Ja mam 2 zmiany nieswoiste w mózgu, potencjały na granicy, punckja czysta ale z prążkami, badanie w miarę..a nikt mi nie stawia diagnozy:/
I wcale nie proponuja leków..bo ono nie tylko pomaga..są tez objawy uboczne:/
Trzymam kciuki, aby zostało dobrze Monia!

Pzdr
"Nabywając koty, nabywasz gratis wierne serduszka"


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości