Badania - co znaczą te wszystkie skróty, których używacie?

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

lual
Posty: 2
Rejestracja: 2009-12-20, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Badania - co znaczą te wszystkie skróty, których używacie?

Postautor: lual » 2009-12-20, 02:14

Witam serdecznie,
Mnie problem SM nie dotyczy i mam nadzieję, że nigdy nie będzie, ale moja mama od 2 neurologów dostała skierowanie na rezonans i oboje powiedzieli jej, że przypuszczają SM. z racji wieku (52 lata) to ja wzięłam na siebie przeczesywanie sieci i tak trafiłam na to forum.
Przewertowałam je, ale może jakiś wątek przegapiłam, bo nie znalazłam nigdzie informacji o badaniach w celu postawienia diagnozy (tzn opisie badań). Nie znam się kompletnie na skrótach nazw badań, których używacie i będę niezmiernie wdzięczna za opisanie, na czym te badania polegają i chyba przede wszystkim - jakie badania należy zrobić, o które się dopraszać (bo jak zauważyłam po Waszych postach czasami trzeba się domagać konkretnych badań).
Polecanych lekarzy z Warszawy już sobie spisałam i po świętach zaczynamy działać...
Pozdrawiam! Przed nami dopiero cała batalia...

primosz
Posty: 375
Rejestracja: 2009-09-21, 13:42
Lokalizacja: LBN
Kontaktowanie:

Postautor: primosz » 2009-12-20, 13:45

witaj :-)
przede wszystkim bez paniki i martwienia sie na zapas. badanie rezonansem,to MRI.moze byc przeprowadzone z tzw kontrastem (substancja wstrzyknieta w zyle,ktora trafia do mozgu,by podczas badania byblo wyrazniej wszystko widac).na MRI moga ukazac sie zmiany ale to dopiero poczatek,bo jest wiele chorob dajacych wlasnie taki obraz.do wykluczenia jest np borelioza,toksoplazmoza.poza tym zmiany nie musza byc tylko na mozgu-moze to byc tez rdzen kregowy ale pewnie niezbyt czesto bada sie go w ogole.oczywiscie,jesli juz,to tez MRI.kolejnym badaniem moga byc tzw potencjaly wywolane (nie wiem,czy jest jakis skrot).baaaaaaardo pomocna jest tez 'punkcja ledzwiowa' (pobranie plynu mozgowo rdzeniowego).pewnie pominalem cos ale wpisujac w byle wyszukiwarke podane przeze mnie badania,na pewno bedziesz wiedziala wiecej :-D niestety ale zdaza sie i tak,ze mimo przeprowadzenia wielu badan,lekarze nie sa w stanie postawic diagnozy :roll: stad oddzielny dzial dla ludzi w takiej sytuacji


zycze powodzenia i duzo optymizmu,mimo takich perspektyw.starajcie sie byc dobrej mysli,bo jeszcze nie wiadomo co i jak :-)
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez primosz, łącznie zmieniany 1 raz.

Persefona
Posty: 432
Rejestracja: 2008-09-25, 20:46
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Persefona » 2009-12-21, 13:24

Witam

WPW - wzrokowe potencjały wywołanie

lual
Posty: 2
Rejestracja: 2009-12-20, 01:30
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: lual » 2009-12-22, 01:57

Dziękuję za wskazówki :-) google time ;-)


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości