Zmiany naczyniopodobne

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Karas
Posty: 6
Rejestracja: 2009-12-31, 14:04
Lokalizacja: wrocław

Zmiany naczyniopodobne

Postautor: Karas » 2010-03-04, 07:44

Wlasnie otrzymalam opis drugiego MR. Pierwszy mialam w listopadzie (po zapaleniu nerwu wzrokowego) w ktorym wyszlo ze mam liczne zmiany w lewej i prawej okolicy czolowo/ciemieniowej (bez wskazania wielkosci i ilosci) odpowiadajace zmianom naczyniopodobnym lub demilizacyjnym.

Tresc opisu drugiego MR:
<<w okolicy ciemieniowej po stronie lewej widoczne sa drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2-zaleznych oraz w sekwencji FLAIR, srednicy 0,8cm i 0,5 cm. Ogniska o podobnym charakterze, srednicy 0,8 i 0,9, widoczne sa ponadto w okolicy czolowo/ciemieniowej w istocie bialej okolokomorowej po stronie lewej. Obraz MR moze odpowiadac zmianom naczyniopodobnym /zmianom meta?. Konieczne badanie MR z podaniem dozylnego srodka kontrastowego.
Poza tym obraz mozgowia i przestrzeni plynowych wewnatrzczaszkowych przedstawia sie prawidlowo.W okolicy katow mostowo-mozdzkowych zmian nie uwidoczniono.>>

Wszyscy neurolodzy z ktorymi sie spotkalam maja pewnosc ze mam SM. Niedlugo mam dostac interferon ale dlaczego w tych opisach jest napisane ze zmiany odpowiadaja zmianom naczyniopodobnym. Czy u Was tez tak jest? Czy jednoznacznie mozna stwierdzic ze zmiany sa demilizacyjne?
Ostatnio zmieniony 2011-11-06, 18:34 przez Karas, łącznie zmieniany 1 raz.

Iffonka
Posty: 2251
Rejestracja: 2008-06-30, 09:39
Lokalizacja: Ozimek
Kontaktowanie:

Postautor: Iffonka » 2010-03-04, 08:47

Karas pisze:Obraz MR moze odpowiadac zmianom naczyniopodobnym


Dziwne to, na jakiej podstawie stwierdzili, że to SM, wynik nie jest oczywisty.

Awatar użytkownika
anula;)
Posty: 6100
Rejestracja: 2010-02-11, 16:59

Postautor: anula;) » 2010-03-04, 09:40

To jest kryterium uznawania że to "coś"to sm.Zamiściła Persefona.
Dziwne że badanie było robione bez kontrastu?
Z tch punktów poniżej musza być spełnione 3.


a) obecna jest jedna zmiana ulegająca wzmocnieniu kontrastowemu lub obecnych jest 9 zmian hiperintensywnych na obrazach T2-zależnych, jeżeli nie ma zmian wzmacniających się,
b) co najmniej 1 zmiana zlokalizowana jest podkorowo,
c) co najmniej 1 zmiana położona jest podnamiotowo,
d) obecne są co najmniej 3 zmiany położone przykomorowo."

cyt.z postu Persefony:
Myślę, że na pewno ważniejszy był POWÓD, dla którego zrobiono ten MRI. To znaczy co się działo, lub co się dzieje, że zlecono to badanie?

Ja też mam niecharakterystyczne, drobne ogniska, również pojedyncze. No i brak rostrzygającej diagnozy .

Przy drobnych ogniskach trudno ustaić czy są to zmiany naczyniopochodne, czy pozapalne, czy demielizacyjne. Najważniejsze jest jak Ty się czujesz.

Pozdrawiam :-)
.... niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce!... :rece2: EF 4

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2010-03-04, 09:49

Karas, gdy zmiany są drobne trudno stwierdzić ich pochodzenie i postawić pewną diagnozę. Twoja, jak sądzę, wynikła z obecności zmian okołokomorowych (lokalizacyjnie typowych dla SM), ale pozostałe wcale nie muszą być demielinizacyjne. Powtórz badanie, skonsultuj z lekarzem i daj znać jak poszło. Pozdrawiam
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

Karas
Posty: 6
Rejestracja: 2009-12-31, 14:04
Lokalizacja: wrocław

Postautor: Karas » 2010-03-04, 11:37

MRI bylo robione po 3 miesiacach zeby sprawdzic czy zmiany sa rozsiane w czasie. nie wiem dlaczego kontrastu nie dali :(

Ja sie bardzo dobrze czuje i wszytskie badania u neurologa wychodza bardzo dobrze (te stukania mloteczkiem :) ale mialam jeszcze robiona punkcje gdzie Wskaźnik Linka i Tibllinga wyszedl negatywny i potencjaly wywolane na granicy. Wiec badania kliniczne tak jakby byly przeciwko mnie tylko dlaczego zmiany naczyniowe???

Chcialabym miec pewnosc zanim wezme interferon. Zeby nie leczyli czegos innego niz trzeba :(

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2010-03-04, 21:05

Ostateczna decyzja o ew. podaniu kontrastu zawsze należy do radiologa, który najwyraźniej uznał, że nie ma wskazań, bo zmiany są naczyniopochodne.
Może jednak warto poszukać w tym kierunku, tym bardziej, że- jak piszesz- neurologicznie brak konkretnego "punktu zaczepienia"?
Trzymaj się, pozdrawiam
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

Malgorzata
Posty: 89
Rejestracja: 2010-05-04, 21:17
Lokalizacja: Bialystok /UK

Postautor: Malgorzata » 2010-05-05, 19:58

a mój wynik brzmi podobnie cytuje
"w badaniu Mr głowy w lewej okolicy czołowej oraz prawej okolicy ciemieniowej podkorowo widoczne drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zależnych i sekwencji FLAIR o sr ok 2 mm , niewidoczne w obrazach T1 zależnych , odpowiadające drobnym zmianom naczyniopochodnym .
Po za tym obraz mózgowia oraz przestrzeni plynowych wewnatrzczaszkowych przedstawia się prawidłowo .
Nie wykazano zmian w zakresie nerwów wzrokowych oraz ich skrzyżowania."
Dodam ze dodatkowo mam wykonane angio TK z kontrastem
"w badaniu nie wykazano obecności naddatków kontrastu mogących odpowiadać tętniakom ,ani cech innych malformacji naczyniowych .
Po za tym obraz kola tętniczego mózgu i tętnic mózgowia w granicach normy."
I tez pierwsze co to SM
a teraz czekam na dodatkowe wyniki krwi ktore powinny już być ale jeszcze mam poczekać jak będą to się odezwa
"Życie nie daje nam tego co chcemy, tylko to co dla nas ma."
Władysław Stanisław Reymont
"Choroby są po to, by nam przypominać, że nasz kontrakt z życiem może być w każdej chwili unieważniony."
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972

Malgorzata
Posty: 89
Rejestracja: 2010-05-04, 21:17
Lokalizacja: Bialystok /UK

Postautor: Malgorzata » 2010-05-17, 09:20

i dalej czekam na te wyniki a po za tym to juz nie wiem co tak wlasciwie mam robic zastanawialam sie nad powrotem do Polski ale chyba sie troszke przestraszylam jak przeczytalam na temat kosztow leczenia itp :roll: :roll: :roll:
"Życie nie daje nam tego co chcemy, tylko to co dla nas ma."
Władysław Stanisław Reymont
"Choroby są po to, by nam przypominać, że nasz kontrakt z życiem może być w każdej chwili unieważniony."
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości