Cofanie się zmian w obrazie MRI

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Magdalena0410
Posty: 36
Rejestracja: 2009-12-17, 13:37
Lokalizacja: Polska

Postautor: Magdalena0410 » 2011-04-06, 11:32

Witam

U mnie po rzucie we wrześniu zaraz po podaniu solu-med rol po kilku dniach miałam robiony rezonans gdzie zmian nie było ( zniknęły!!!) Fakt,że robiłam na innym sprzęcie.Teraz po kolejnym rzucie lecz przed podaniem sterydów i na tym samym sprzęcie co zawsze zmiany są większe i bardziej widoczne plus zmiana nowa o średnicy 1 cm zwana demielinizacyjną albo poszerzoną przestrzenią virchowa. Bądź Tu mądrym czyli chwila szczęścia po poprzednim rezonansie , a później znów złe samopoczucie rzut i rezonans gdzie zmiany są i dochodzi coś nowego. Szkoda gadać . Ale mój lekarz prowadzący mówił mi,że to sterydy mogły zamazać przedostatni rezonans i przez to tych zmian nie widać.Pewnie możliwe ale sprzęt ?! Pozostawia wiele do życzenia !
Witam wszystkich obecnych na forum!!!!!

Ania vel Rysiek
Posty: 221
Rejestracja: 2008-12-02, 14:18
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ania vel Rysiek » 2011-05-19, 14:06

Rezonans po 2 latach brania interferonu pokazał znaczącą regresję zmian + brak wzmocnienia po kontrascie (nigdy mi sie zreszta nie wzmacnialy te zmiany).
Ciekawam w kazdym razie, czy to wynik interferonu, czy po prostu moj naturalny przebieg choroby. Dziwne to cofanie sie, ale moze mam taki charakter plak?
Oczywiscie zle mi znowu opisali te zmiany (w rdzeniu nadal dwie traktuja jako jedna), nie podali wymiarow tych w mozgu, a neurolog srednio moze je znalezc. Wiec fundne sobie konsultacje u dobrego radiologa chyba.
pozdrawiam,
Ania

ona
Posty: 3
Rejestracja: 2012-05-01, 11:24
Lokalizacja: małopolska

Postautor: ona » 2012-10-09, 12:35

Hej hej,
moja pani doktor twierdzi, że rezonans zawsze powinno robić się na tym samym sprzęcie - a powiedziała mi to przy okazji tego, że ja drugi porównawczy zrobiłam w innym miejscu niż pierwszy:) Podobno to jest ważne, bo każde urządzenie jest inaczej ustawione na "cięcie" obrazów czy coś takiego i przez to rozmiary zmian demielinizacji odbiegają od poprzedniego. Napisałam to tak jak ja to rozumie:) Ogólnie już dawno słyszałam, że badanie powinno zawsze powtarzać się na tym samym sprzęcie.
Mnie też powiedziano, że to w jakim stanie fizycznym jestem, zupełnie ma się nijak do obrazu MRI.
Ogólnie to w POLSCE jakiś dramat jest z tym stwardnieniem - w ogóle jak dla mnie to wszystko jest jakąś wielką ściemą - to całe leczenie, ta cena leków - to jest wielka ściema i nieporozumienie.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez ona, łącznie zmieniany 1 raz.

leonardo
Posty: 128
Rejestracja: 2012-03-14, 20:29
Lokalizacja: Ww

Postautor: leonardo » 2012-10-28, 18:19

Ktoś wykonywał MRI co tydzień przez rok czasu i stworzył z tego animację.

Przez ten rok czasu chory miał stabilny stan, nie miał rzutów... a w głowie dyskoteka

http://www.msdiscovery.org/news/news_sy ... -meets-eye
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez leonardo, łącznie zmieniany 1 raz.

perso
Posty: 253
Rejestracja: 2009-12-07, 14:37
Lokalizacja: Polska

Postautor: perso » 2012-10-29, 17:09

Świetne są te animacji - ale to uświadamia jak bez sensu jest opieranie badania skuteczności leków na podstawie uzyskanego obrazu MRI. To przecież jest kompletnie bez sensu - robią badanie za kupę kasy i badają wpływ leków które mają pomóc na chorobę o nieznanej etiologii i jeszcze efektywność jest mierzona przez MRI które słabo lub w ogóle nie koreluje ze stanem pacjenta ! I jeszcze na dodatek wstępne badania na zwierzętach oparte są chorobie która nie ma wiele wspólnego z SM u człowieka !
Tak to mogą jeszcze kolejne 100 lat robić badania ( sic! )

quba
Posty: 454
Rejestracja: 2008-04-30, 13:04
Lokalizacja: hm

Postautor: quba » 2012-10-30, 09:42

Moje zmiany zniknęły po antybiotykach i interferonie, ale czy z ich powodu? Fizycznie było bez zmian, lub gorzej.
Ta prezentacja pokazuje, że to czy są zmiany czy nie ma to kwestia przypadku, w jaki tydzień się trafi a nie tego co się bierze.
IMO, jeśli dany lek nie powoduje poprawy po kilku miesiącach, to nie warto go brać, a że interferony nie powodują poprawy to wiadomo od kilku lat. Siłą bezwładności się je przepisuje, bo każdy nowy chory chce coś brać, więc dostaje placebo w postaci interferonu. Szkoda, że nie bez wpływu na wątrobę, Sm, nastrój, itd.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez quba, łącznie zmieniany 2 razy.

Cukier
Posty: 9
Rejestracja: 2012-10-25, 10:01
Lokalizacja: Krasnolandia

znikające zmiany

Postautor: Cukier » 2013-10-16, 10:23

Witam, pogubiłam się:-) Może ktoś mądrzejszy z "dluższym stażem" podpowie mi czy się cieszyć czy nie ma czym. W zeszłym roku przy zaburzeniach równowagi i przeczulicy połowicznej twarzy w rezonansie były widoczne zmiany odpowiadające stanowi (w móżdżku dwie sztuki, i pasma hiperintensywne gdzieś podnamiotowo, okołokomorowo).... w lutym tego roku przy niedowładzie prawej ręki zmiany w pniu mózgu też odpowiadające miejscu- zdanie neurologa, przy czym tych poprzednich zmian w móżdżku już nie było. Obecnie trafiłam do lekarza z oczopląsem, podwójnym widzeniem i znajomą przeczulicą dostałam 3 razy po 1000 solu. Przeczulica ok, oczopląs trochę ale nie zniknął, mam podwójne widzenie od pznw 2 lata temu. Po tych sterydach tydzień później zrobiłam rezonans i nic nie ma, według pana radiologa nie ma nic:-) nie wiem czy to możliwe? W sumie ogarnęła mnie radość, z drugiej strony jestem confused. Moje pytanie do was mądre głowy: cuda się zdarzają, czy to normalne dla początkujących.... a może to sterydy?

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2013-10-16, 10:41

Cukier pisze:cuda się zdarzają, czy to normalne dla początkujących.... a może to sterydy?

Cukier, połączyłam Twój temat z już istniejącym i myślę, że jeśli go przeczytasz, będziesz widziała, że takie rzeczy się zdarzają ;-)
Obrazek

Cukier
Posty: 9
Rejestracja: 2012-10-25, 10:01
Lokalizacja: Krasnolandia

Postautor: Cukier » 2013-10-16, 10:49

Dziękuję, czytałam, a już szampana zaczęłam otwierać:-)

aleksiej
Posty: 55
Rejestracja: 2012-06-12, 20:52
Lokalizacja: pomorskie

Postautor: aleksiej » 2014-10-25, 19:35

Cześć,

Odebrałem opis MRI z września. Piszę w tym temacie gdyż zaobserwowano u mnie cofnięcie się 7-miu zmian w stosunku do badania z roku 2013. (badanie zaś z 2013 było bez zmian w stosunku do badania z roku 2012. Badanie z roku 2012 wykazało 10 nowych zmian w stosunku do badania z 2012 - pół roku wcześniej).

Wg mnie moje samopoczucie prawdopodobnie koreluje ze zmianami w mózgu. W 2012 roku ledwo chodziłem o 2-ch kulach (to drugie badanie = 10 nowych zmian i zakwalifikowanie tego jako ostry rzut). Druga połowa 2012, cały 2013 i 2014 leczyłem boreliozę (Badanie LTT potwierdziło BB wysoko dodatnimi wynikami) początkowo agresywnie ABX, a dalej ziołami i suplementami. Równolegle przyjmuję także copaxone. Od dłuższego czasu czuję się bardzo dobrze, nie biegam, ale chodzę (jak mam dobry dzień to chodzę daleko i szybko), jeżdżę na rowerze i pływam.

Co ważne wszystkie cytowane badania były wykonywane w tej samej jednostce oraz na tym samym sprzęcie.
SM czy BB, oto jest pytanie.
SM od 2007 r. / BB październik 2012 LTT dodatni.

ana1212
Posty: 405
Rejestracja: 2013-05-21, 14:18
Lokalizacja: K-ów

Postautor: ana1212 » 2014-10-26, 15:11

super! oby zmiany były juz tylko na lepsze!!! :)

Joanna.28
Posty: 282
Rejestracja: 2012-12-21, 14:09
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Joanna.28 » 2014-11-16, 17:12

Aleksiej ciesze się, że u Ciebie jest lepiej i zmiany się cofają :-) Trzymam kciuki aby tak dalej było. Pozdrawiam :-)
Joasia


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości