Interpretacja wyników badania płynu mózgowo-rdzeniowego

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Anka32
Posty: 19
Rejestracja: 2008-03-14, 11:14

Interpretacja wyników badania płynu mózgowo-rdzeniowego

Postautor: Anka32 » 2008-03-14, 11:29

Witam wszystkich. Trafiłam na to forum poszukujac informacji na temat wyników badań syna. Badania przeprowadzono po pierwszym w zyciu ataku padaczki. Zrobiono badania płynu mózgowo-rdzeniowego i wskaźnik IgG wyniósł 1.18. Wyczytałam, że nie może on przekraczać 0.8 a jego podwyższenie świadczy o SM. Również w badaniu MRI wykryto zmiany demielinizacyjne. Syn aktualnie jest leczony na padaczkę, natomiast o SM nikt nic nie mówi. Prosze o radę, czy powinnam sama ingerować w tej sprawie? Jak to jest z tym wskaźnikiem IgG? Dodam, ze dotychczas nie zaobserwowałam u syna objawów "typowych" dla poczatków SM.

Anka32
Posty: 19
Rejestracja: 2008-03-14, 11:14

Postautor: Anka32 » 2008-03-14, 14:03

Powyższe badania były robione podczas pobytu w szpitalu na oddziale neurologicznym, ale zajęto się tylko leczeniem padaczki, bo po silnym ataku trafił właśnie na ten oddział. Nie wiem, czy wyniki które tu przedstawiłam są po prostu w normie, czy nie zajęto się nimi bo to inna jednostka chorobowa. Ja ze swej strony nie chcę niczego zaniedbać, dlatego proszę na tym forum o pomoc w interpretacji wyników. Przepraszam wszystkich, którzy uważają, że problem jest błahy i tylko zaśmiecam forum.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Anka32, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2008-03-14, 17:49

Rob ,Arturo – oni wiedzą dużo ,pewnie zaraz coś mądrego napiszą.

Anka32
Posty: 19
Rejestracja: 2008-03-14, 11:14

Postautor: Anka32 » 2008-03-14, 22:10

Bardzo będę wdzięczna za wszelkie komentarze.

Arturo
Posty: 158
Rejestracja: 2007-07-22, 14:23
Lokalizacja: Mielec
Kontaktowanie:

Postautor: Arturo » 2008-03-15, 17:36

Ania podwyzszone miano IgG w plynie mozgowo rdzeniowym moze ale nie musi swiadczyc o chorobach zapalnych. Moga to byc choroby bakteryjne (np. Borelioza) wirusowe lub SM, czasem podwyzszenie miana IgG moze nastapic bez zadnej uchwytnej przyczyny.
Co do MRI to w opisie radiolog zazwyczaj pisze co wedlog niego przedstawiaja zmiany na zdjeciach. Czy sa typowe dla SM czy nie. Nie znam sie na tym za bardzo ale w padaczce tez wystepuja ogniska w mozgu ktore mozna wykryc w badaniu rezonansem. Moze poprostu widzialas wynik i zle go zrozumialas? Dlaczego od razu nasuneło Ci sie skojarzenie z SM?

Na pewno powinnas o tym porozmawiac z neurologiem. Twoj syn jest pacjentem i masz prawo wyjasnic wszystkie watpliwosci i walczyc o zdrowie syna.

A tutaj masz bardzo dobry artykul na temat badania plynu m-r, tylko musisz sie zarejestrowac na stronie zeby go w calosci przeczytac
Badanie plynu mozgowo-rdzeniowego w SM

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2008-03-15, 19:14

Dodam tylko i jest to w artykule podanym przez Arturo, że w przypadku wątpliwości co do tego czy to SM należy wykonać badanie płynu mózgowo-rdzeniowego i określenia czy są obecne prążki oligoklonalne. Obecnie jest to najbardziej czułe badanie w przypadku SM. A wygląda to tak "Prawidłowy indeks IgG wynosi poniżej 0,72, a wartości powyżej 0,72 świadczą o wewnątrzpłynowej syntezie immunoglobulin. Wartości indeksu IgG przekraczające 0,72 występują u ponad 73% pacjentów z SM."
"U 98% chorych na stwardnienie rozsiane stwierdza się występowanie prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym. Jest to charakterystyczne dla danego pacjenta i nie zmienia się w czasie choroby, a także w trakcie leczenia..".

O tym czy wykonać badanie płynu mózgowo-rdzeniowego powinien w tym wypadku decydować obraz MRI i doświadczony lekarz.

Anka32
Posty: 19
Rejestracja: 2008-03-14, 11:14

Postautor: Anka32 » 2008-03-15, 19:42

Dziekuję za opis. A u syna dokładnie wygląda to tak: w badaniu MRI dwa obszary wysokiego sygnału, słabo hypointensywne i nie ulegają wzmocnieniu kontrastowemu - obszar może odpowiadać zmianom demielinizacyjnym. Brak innego komentarza oprócz zaleconego powtórnego badania za 3 miesiące. Diagnostyke poszerzono o badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Na tej podstawie wykluczono boreliozę, a mnie właśnie zaniepokoił wskaźnik IgG. Nie wiem czy badano występowanie prążków oligoklonalnych. Chociaż mam nadzieję, że jak już pobrali ten płyn to go przebadali we wszystkich kierunkach. :!: Będę teraz konsultować się z neurologiem, który prowadzi syna, ale lepiej wiem o co mam pytać i na co zwracac uwagę.
Ps. Jeszcze raz dziękuję, JESTEŚCIE SUPER !!!!!! :lol:

Awatar użytkownika
krzyn
Posty: 1742
Rejestracja: 2007-06-23, 21:14
Kontaktowanie:

Postautor: krzyn » 2008-03-15, 20:02

A nie pisałem , dziwnie ha ha ha ,ale w przypadku tych dwóch panów –jestem optymistą ,Piszą mądrze, ale co najważniejsze dostępnie zrozumiale ,mnie medyczny bełkot nuży ,i po kilu linijkach w zasadzie nic nie rozumiem. Niebywałą sztuką jest przekazać innym wiedzę informacje .

Arturo
Posty: 158
Rejestracja: 2007-07-22, 14:23
Lokalizacja: Mielec
Kontaktowanie:

Postautor: Arturo » 2008-03-15, 20:03

Badanie prazkow oligoklonalnych to badanie wysoce specjalistyczne i robione jest tylko w kilku osrodkach w poslce. Podejrzewam ze raczej nie bylo ono wykonywane.
Dwa ogniska w badaniu MRI to niewiele i niestety zaden neurolog nie bedzie w stanie ci powiedziec czy to jest SM czy nie jest. Zwlaszcza ze twoj syn nie ma objawow klinicznych choroby(no chyba ze ma?). Zapewne zleci powtorzenie badania za kilka miesiecy albo za rok i jesli pojawia sie nowe zmiany bedzie mozna twierdzic ze to najprawdopodobniej SM.
Mozesz zapytac syna czy mial kiedys takie objawy jak:
-klopoty z widzeniem
-zawroty glowy
-drętwienia konczyn
-zaburzenia czucia
-klopoty z oddawaniem moczu
To sa takie dosc czeste objawy. Zapewne o podobne rzeczy zapyta neurolog.
Pozdrawiam i zycze wam z calego serca zeby to nie bylo SM ;)

Krzyn: hehe - dzieki ;)

Anka32
Posty: 19
Rejestracja: 2008-03-14, 11:14

Postautor: Anka32 » 2008-03-15, 20:17

Krzyn, oczywiście jak najbardziej sie z Tobą zgadzam i wszyskim przesyłam gorące buziaki :21: :21:

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2008-03-15, 20:58

Rzeczywiście badanie w kierunku prążków oligoklonalnych wykonywane jest tylko w 4 ośrodkach w Polsce, także sądzę że nie zostało ono wykonane. Płyn mózgowo-rdzeniowy po pobraniu może być przesłany do takiego laboratorium i zbadany, jest też oczywiście drogie więc trzeba o to powalczyć, takie badanie daje pewien komfort i pozwala lepiej ukierunkować dalszą diagnostykę i leczenie. Jednak w wypadku syna rzeczywiście obraz objawów plus powtarzanie co pewien czas MRI powinno wystarczyć.
Także pozdrawiam i życzę aby nie było to nic groźnego :-).

Anka32
Posty: 19
Rejestracja: 2008-03-14, 11:14

po badaniu

Postautor: Anka32 » 2008-04-23, 12:41

Syn jest po kolejnym badaniu rezonansem. Dwie zmiany demielinizacyjne (lub dysmielinizacyjne) jak w poprzednim badaniu, reszta też bez istotnych zmian. Nie wiem jak to skomentuje neurolog, gdyż przed tym badaniem nie chciała z nami rozmawiać. :-/ . Po przeczytaniu różnych informacji myślę, że jednoznacznie SM stwierdzić chyba nie można. Ciekawi mnie jednak co oznacza termin "dysmielinizacja" - może ktoś mi pomoże?
Pozdrawiam.

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2008-04-24, 12:31

Aniu dysmielinizacja zachodzi wtedy gdy otoczka mielinowa nie powstała. Okres od 6 miesiąca ciąży do ukończenia 2 roku życia dziecka to faza rozwoju i dojrzewania mieliny. Jeżeli w tym okresie nie powstanie osłonka mielinowa na włóknach nerwowych lub powstanie w szczątkowej postaci mamy do czynienia z dysmielinizacją. Prowadzi to tak jak w przypadku demielinizacji do zaburzenia przewodnictwa nerwowego. Przy standardowym MRI dysmielinizacja od demielinizacji jest w zasadzie nie do odróżnienia jednak ma to zasadnicze znaczenie w diagnozie ponieważ po 2 roku życia dysmielinizacja nie postępuje dalej ponieważ proces rozwoju mieliny jest już zakończony. Natomiast proces demielinizacji czyli rozpad osłonki mielinowej może postępować ciągle i do późnego wieku, jak w SM.

Anka32
Posty: 19
Rejestracja: 2008-03-14, 11:14

Postautor: Anka32 » 2008-04-24, 14:27

Rob, dziękuję Ci z całego serca za odpowiedź. Dziękuję, że tak jasno i wyczerpująco pomagasz przebrnąć przez zawiłe ścieżki tej strony naszego życia :-) .
W przyszłym tygodniu zdam jeszcze relację z wizyty u neurologa.
Pozdrawiam wszystich serdecznie.

Zosia
Posty: 50
Rejestracja: 2008-03-05, 14:48
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontaktowanie:

Postautor: Zosia » 2008-05-05, 11:40

Słonka moje mam problem. Czy jeżeli u pacjenta rezonans nie wykazał rzadnych zmian ani w mózgu ani na rdzeniu kręgowym. Natomiast badanie płynu mózgowo rdzenioowego potwierdziło obecnosć prążków oligoklonalnych. To czy na tej podstawie można stwierdzić SM? Czy same prążki potwierdzają już tę chorobę.... no oczywiście plus objawy kliniczne. Bo w zeszłym tygodniu moja kuzynka zaskoczyła mnie takim pytaniem. Lekarze w Nowym Sączu stwierdzili u jej corki SM właśnie po tych badaniach.


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości