Interpretacja wyników badania płynu mózgowo-rdzeniowego

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

BASIA 1
Posty: 60
Rejestracja: 2010-01-04, 14:42
Lokalizacja: Podkarpacie

Postautor: BASIA 1 » 2012-12-08, 15:42

Witam! Czy wynik testu na boreliozę z surowicy różni się od badania płynu na boreliozę?? Dzięki za odpowiedzi :-)

Kulka
Posty: 176
Rejestracja: 2011-11-03, 12:37
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Kulka » 2012-12-10, 19:33

Często krętków nie ma już we krwi, ale mogą być w płynie. Ponoć WB ma lepszą wykrywalność rozsianej i starej borelli we krwi niż Elisa - czyli tak samo jak z surowicy.

daria87
Posty: 4
Rejestracja: 2013-01-24, 13:39
Lokalizacja: Katowice

Postautor: daria87 » 2013-01-29, 13:20

Kiedy bylam ostatnio u mojej lekarki, stwierdzila ze badanie tego płynu mózgowo rdzeniowego nie pomoze jej zdiagnozowac sm. Duzo juz o tym czytalam i myslalam ze wlasnie gdy sa watpliwosci robi sie takie badanie. W rezonansie wyszlo mi kilkanascie zmian deminilizacyjnych a ostatnio pojawila sie nowa zmiana ktora wzmacnia sie po dodaniu kontrastu. co o tym myslicie?

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2013-01-29, 15:07

daria87 pisze:W rezonansie wyszlo mi kilkanascie zmian deminilizacyjnych a ostatnio pojawila sie nowa zmiana ktora wzmacnia sie po dodaniu kontrastu. co o tym myslicie?

Daria87, w tym temacie piszemy o interpretacji wyników punkcji, a nie MRI. Znajdziesz w tym dziale odpowiedni wątek, bo nawet nie wiem, czego dotyczył ten rezonans.
Pozdrawiam.
Obrazek

daria87
Posty: 4
Rejestracja: 2013-01-24, 13:39
Lokalizacja: Katowice

Postautor: daria87 » 2013-01-30, 09:35

O.k. rozumiem, ale chyba mnie nie zrozumialas... mi wlasnie chodzilo tutaj o badanie tego plynu... no dobrze, moze zle to sformułowałam...
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez daria87, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Postautor: zosiako » 2013-06-14, 18:08

witam - mam pytanie co dla mnie oznacza opis PMR -

w rozmazie bardzo mało elementów morfotycznych . znaleziono- limfocyty 6, komórka sygnetowata-1, monocyty -1
dodatkowo podwyższona zawartość chlorków 126 przy normie 112-125

wiem czym są elementy morfotyczne ale czy te wyniki powinny skierować mnie do hematologa? a i o co chodzi z tym chlorkiem bo tego wogóle nie pojmuję :?:
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

sk
Posty: 167
Rejestracja: 2013-04-05, 15:20
Lokalizacja: Rybnik

Postautor: sk » 2013-06-14, 23:10

Nie ma potrzeby udawać się do hematologa. Chlorki to jony Cl-, norma najczęściej jest podawana do 130 mmol/l, u Ciebie nie ma jakiegoś wybitnego przekroczenia norm, raczej na granicy, gdyby było dużo większe stężenie, świadczyłoby to o hiperchloremii.

Badanie generalnie skopane, nie jest napisane, czy el. morfotyczne wykrywane w mikrolitrze, czy w polu widzenia, ale nie ma się czym raczej martwić, przy czym dla b. wiarygodnych wyników dobrze byłoby to badanie powtórzyć w innym laboratorium.

Awatar użytkownika
zosiako
Posty: 4565
Rejestracja: 2013-04-15, 12:39
Lokalizacja: Stąd

Postautor: zosiako » 2013-06-15, 12:38

sk - dziękuję, :588:

badanie było robione w szpitalu :13: a ja na pewno nie mam zamiaru dać się kłuć jeszcze raz
Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych. Ernest Hemingway

slowicek20
Posty: 2
Rejestracja: 2013-08-03, 18:51
Lokalizacja: Gniezno

Czy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego to już wyrok ?

Postautor: slowicek20 » 2013-08-03, 18:54

Witam serdecznie, moja przyszła żona miała problemy z drętwiejącą ręką, poszła do szpitala, miała robiony rezonans głowy który wyszedł czysty, bez żadnych najmniejszych zmian, następnie miała robiona punkcję lędźwiową, wyniki odebrała ostatnio, stan próbki itd dobry, płyn przeźroczysty itd, wszystkie wyniki mieściły się w normie, wystraszyliśmy się wynikiem na prążki oligoklonalne, napisano w PMR obecne, w surowicy brak, no i jeszcze jeden wynik obecne przeciwciała Borellio czy coś w tym stylu. proszę o odpowiedź. Jest już ponad miesiąc po szpitalu i czuje się bardzo dobrze.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez slowicek20, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
joanna_nick
Posty: 912
Rejestracja: 2013-03-19, 22:06
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego to już wyrok ?

Postautor: joanna_nick » 2013-08-03, 20:46

slowicek20 pisze:Witam serdecznie, moja przyszła żona miała problemy z drętwiejącą ręką, poszła do szpitala, miała robiony rezonans głowy który wyszedł czysty, bez żadnych najmniejszych zmian, następnie miała robiona punkcję lędźwiową, wyniki odebrała ostatnio, stan próbki itd dobry, płyn przeźroczysty itd, wszystkie wyniki mieściły się w normie, wystraszyliśmy się wynikiem na prążki oligoklonalne, napisano w PMR obecne, w surowicy brak, no i jeszcze jeden wynik obecne przeciwciała Borellio czy coś w tym stylu. proszę o odpowiedź. Jest już ponad miesiąc po szpitalu i czuje się bardzo dobrze.


Witaj!
A jaką narzeczona dostała diagnozę ze szpitala? Bo przeciwciała Borellio to zapewne masz na myśli przeciwciała borelii burgdorferi, czyli krętka boreliozy, bakterii przenoszonej przez kleszcze i powodującej chorobę boreliozę lub inaczej chorobę z Lyme. To może być niebezpieczne dla zdrowia, ale to zależy jakie te przeciwciała żonie wyszły? W jakiej klasie i jakie konkretnie antygeny... Teoretycznie lekarz prowadzący, jesli wynik testu wskazywałby na zakażenie borelią, powinien albo żonę przeleczyć antybiotykami, albo skierować na dalszą diagnostykę lub leczenie do lekarza zakaźnika. Ogólnie borelioza to temat rzeka, myślę, że przede wszystkim powinniście porozmawiać z lekarzem prowadzącym w szpitalu lub dobrym lekarzem rodzinnym. Trudno coś tak przez net powiedzieć...

Tu na forum jest sporo na temat boreliozy - np. >> tutaj jest cały wątek pt. sm czy borelioza? <<
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez joanna_nick, łącznie zmieniany 1 raz.
W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie ... Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu. Vivian Greene

slowicek20
Posty: 2
Rejestracja: 2013-08-03, 18:51
Lokalizacja: Gniezno

Postautor: slowicek20 » 2013-08-03, 21:52

Podczas gdy była w szpitalu nie było jeszcze wyników PMR, dostała je po 3 tyg. a ze szpitala została wypisana, diagnozy nie postawiono, po badaniach moczu krwi i rezonansie magnetycznym (powiedziano że jest czytelny i czysty) lekarz powiedział, że to nie jest SM, po wstępnych badaniach tego płynu w Gnieźnie też powiedział, że sm nie zagraża, dopiero jak otrzymaliśmy wyniki z Poznania bardziej dokładne przestraszyliśmy się. Kleszcz ją też nigdy nie ugryzł z tego co pamięta, jutro sprawdzę dokładny wynik badania i napiszę co i jak, bo już odchodzę od zmysłów. Dziękuję za odpowiedź joanno.

Joanno dzwoniłem właśnie do niej i ma napisane coś takiego " Anty Borelia IgG wykryto specyficzne przeciwciała" co to oznacza ?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez slowicek20, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
joanna_nick
Posty: 912
Rejestracja: 2013-03-19, 22:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: joanna_nick » 2013-08-04, 01:32

slowicek20 pisze:Joanno dzwoniłem właśnie do niej i ma napisane coś takiego " Anty Borelia IgG wykryto specyficzne przeciwciała" co to oznacza ?


Przeciwciała w klasie IgG to te przeciwciała, które świadczą o przebytym zakażeniu borelią, natomiast nie o aktywnej [czynnej] chorobie. Utrzymują się wiele lat po zakażeniu... A co napisali o klasie IgM? - powinny być zrobione obie klasy...

Nie wiem, jaki test [rodzaj] wykonywano w szpitalu. W każdym razie na pewno był to test serologiczny, a takie testy wykonywane u nas w ramach nfz dają zarówno wyniki prawidłowe, jak i fałszywie dodatnie i fałszywie ujemne. Na razie się nie denerwujcie, trzeba temu się na spokojnie przyjrzeć, ewentualnie zrobić dokładniejsze testy - stres szkodzi w każdej chorobie, nie wolno na zapas się martwić.

Trzymajcie się ciepło!
W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie ... Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu. Vivian Greene

Lukaszuy
Posty: 76
Rejestracja: 2013-01-03, 00:02
Lokalizacja: Konin

Postautor: Lukaszuy » 2013-08-07, 13:40

Wpisz sobie w google wykres przeciwcial igg igm w boreliozie. Nie zawsze igm zostaje

manonim
Posty: 39
Rejestracja: 2014-07-20, 12:52
Lokalizacja: Katowice

Postautor: manonim » 2014-08-26, 22:10

Czy przy niedoczynności tarczycy prążki są normalną sprawą?


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości