Czy rezonans jest podstawą do postawienia diagnozy SM?

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

moskit30
Posty: 178
Rejestracja: 2012-01-02, 09:19
Lokalizacja: Wadowice
Kontaktowanie:

Postautor: moskit30 » 2012-04-23, 20:29

zozo, nie ma pogorszenia os ponad roku,w rezonanie z maja 2011r napisali ze wg McDonalda spelniam kryteria SM,caly czas mam nadzieje ze lekarze sie myla i mam tylko bolerioze dlatego pytam czy jezeli nie ma zadnych zmian od takiego czasu to moze ja wogole nie mam SM...
Moskit30

Magma
Posty: 1
Rejestracja: 2012-08-31, 08:15
Lokalizacja: Łódź

wyniki bez objawów

Postautor: Magma » 2012-08-31, 09:39

Zrobiłam MRI kręgosłupa szyjnego kontrolnie po dawnym wypadku. Wyszło, że mam zmianę demielinizacyjną w kręgosłupie szyjnym. Nie zauważyłam jednak u siebie żadnych objawów charakterystycznych dla SM. Przynajmniej do tej pory... Czekam na MRI mózgu i umieram z lęku. Czy powinnam poważnie myśleć o SM?

krowa
Posty: 74
Rejestracja: 2011-05-07, 13:51
Lokalizacja: wodzislaw

Postautor: krowa » 2012-08-31, 10:12

Nie :)

BASIA 1
Posty: 60
Rejestracja: 2010-01-04, 14:42
Lokalizacja: Podkarpacie

Postautor: BASIA 1 » 2012-10-16, 19:19

Witam Wszystkich!!!. Postanowiłam napisać, gdyż mam podobne mieszane uczucia co do postawionej diagnozy. Zostałam zdiagnozowana w 2009 r na podstawie rezonansu bez kontrastu, a właściwie trzech rezonansów. Pierwszy był głowy - nic, potem piersiowy - nic jedynie w szyjnym były zmiany demielinizacyjne. Nikt nigdy nie zadał mi pytania o kleszcza, a ja dopiero teraz połączyłam fakty. W 2008 r. zdarłam z szyi coś w rodzaju opitego worka. Nie zastanawiałam się wtedy nad tym, ale teraz wiem że to był kleszcz. Osiem miesięcy potem zaczęły się problemy, głównie zawroty głowy. Trafiam na Oddział. Potem jeszcze raz i diagnoza. Teraz po 4 latach znowu uwidoczniono zmiany w kręgosłupie szyjnym, ale są bez wzmocnienia kontrastowego. Nigdy nie miałam pobieranego płynu do badania, ani też robionych innych badań. Dużo czytałam o Boreliozie i jej objawach gdy jest nieleczona. Bóle stawów zwłaszcza kolanowych, osłabienie siły zupełnie jak w SM. Gdy spytałam lekarza, " a może to nie SM"" kategorycznie stwierdził, że mam SM i już". Co to jest, że gdy raz się postawi diagnozę trzymać się jej trzeba jak płotu. Przecież pomyłki się zdarzają. Gdzie znaleźć lekarza , który by się podjął ponownej diagnozy??? Przedstawiłam w skrócie swoją historię i może zbyt chaotycznie, ale tracę nadzieję. Pozdrawiam

homag
Posty: 9019
Rejestracja: 2010-02-10, 17:44
Wiek: 60
Lokalizacja: Podkarpacie

Postautor: homag » 2012-10-16, 21:40

BASIA 1 pisze:Przecież pomyłki się zdarzają. Gdzie znaleźć lekarza , który by się podjął ponownej diagnozy???

I to częściej niż nam się wydaje.
Jeżeli chcesz się lepiej zapoznać w temacie Bb, to na forum jest sporo informacji.
http://stwardnieniesmrozsiane.ok1.pl/vi ... php?t=1373
A jak szukasz lekarza, to może być lekarz leczący ILADS.
Wojtek

slackware
Posty: 466
Rejestracja: 2008-08-20, 22:25
Lokalizacja: ???

Postautor: slackware » 2012-10-17, 21:55

Moim zdaniem diagnostyka SM w wielu przypadkach to... niech każdy dopowie sobie sam co.
Miałem kilka rezonansów w którym są zmiany, ale nie ma postępów tych zmian. Wyszły mi zmiany w odcinku piersiowym kręgosłupa, no i oczywiście miałem objawy.

Reasumując jak ktoś się czuje dobrze, ale zna się na sm'e i z jakiegoś powodu ma zmiany w kręgosłupie albo mózgu może doprowadzić do pozytywnej diagnozy.

zagoplanka
Posty: 55
Rejestracja: 2013-04-17, 15:18
Lokalizacja: kruszwica

Postautor: zagoplanka » 2013-04-26, 10:57

Diagnoza w Sm daje wiele do życzenia, nie wiem z czego to wynika z braku pieniędzy czy niekompetencji lekarzy, którzy często traktują nas chorych jak intruzów, przynajmniej ja tak się czułam chodząc po różnych gabinetach lekarskich i szukając pomocy i wyjaśnienia dlaczego mam zawroty głowy i miękkie nogi. Nigdy nie miałam takiego rzutu, który zwaliłby mnie z nóg, dopiero rezonans z kontrastem potwierdził chorobę. Obecnie jestem na Copaxonie, czuję się lepiej, ogólnie jestem mocniejsza. Za dwa miesiące mam kontrolny rezonans, mam nadzieję, że ogniska zapalne w mózgu nie są znaczne. Pozdrawiam.

Oczywiście miałam na myśli diagnostykę w Sm a nie samą diagnozę :-)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez zagoplanka, łącznie zmieniany 1 raz.
zagoplanka

bogkac
Posty: 12
Rejestracja: 2013-01-13, 13:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postautor: bogkac » 2013-04-26, 20:52

zagoplanka pisze:Diagnoza w Sm daje wiele do życzenia, nie wiem z czego to wynika z braku pieniędzy czy niekompetencji lekarzy, którzy często traktują nas chorych jak intruzów, przynajmniej ja tak się czułam chodząc po różnych gabinetach lekarskich i szukając pomocy i wyjaśnienia dlaczego mam zawroty głowy i miękkie nogi. Nigdy nie miałam takiego rzutu, który zwaliłby mnie z nóg, dopiero rezonans z kontrastem potwierdził chorobę. Obecnie jestem na Copaxonie, czuję się lepiej, ogólnie jestem mocniejsza. Za dwa miesiące mam kontrolny rezonans, mam nadzieję, że ogniska zapalne w mózgu nie są znaczne. Pozdrawiam.

Oczywiście miałam na myśli diagnostykę w Sm a nie samą diagnozę :-)


Witaj,

A możesz mniej więcej opisać jak wyglądały u Ciebie te zawroty głowy?

pozdrawiam

Bartek

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2013-04-27, 16:22

bogkac pisze:A możesz mniej więcej opisać jak wyglądały u Ciebie te zawroty głowy?
Do dyskusji o zawrotach głowy zapraszam do << TEGO >> tematu.
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

ewelina1984
Posty: 5
Rejestracja: 2013-01-15, 21:28
Lokalizacja: podkarpacie
Kontaktowanie:

Postautor: ewelina1984 » 2013-04-30, 22:19

Witajcie ! Mam do Was pytanie.To znaczy jestem diagnozowana pod SM.Mialam robiona punkcje i w plynie mozgowo-rdzeniowym wyszla obecnosc kilku prazkow o niewielkim nasileniu.Ostatnio mialam robiony rezonans glowy ,a tam niestety nic nie wyszlo...i teraz dalej nie wiem bo objawy nie przeszly wyniki sa niejednoznaczne tzn.te prazki nie daja mi zyc...co one moga oznaczac? dlaczego w rezonansie glowy nic nie wyszlo?
Podpowiedzcie cos?

homag
Posty: 9019
Rejestracja: 2010-02-10, 17:44
Wiek: 60
Lokalizacja: Podkarpacie

Postautor: homag » 2013-05-01, 09:05

Cześć..Jeżeli obraz RMI masz czysty, ciesz się, bo zmiany w nim są podstawą do diagnozowania nas w kierunku sm. Nie ma zmian, nie ma sm. Punkcji nie miałem robionej.
Poczytaj spokojnie forum..wielu z nas nie ma diagnozy i cały czas szuka przyczyn swoich problemów ze zdrowiem.
Pozdrawiam. :-)
Wojtek

Margot3
Posty: 34
Rejestracja: 2013-05-25, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: Margot3 » 2013-05-25, 20:44

Witam Wszystkich! Postanowiłam napisać, gdyż sama borykam się z problemami zdrowotnymi, które mogłyby wskazywać na SM. Nie mam jeszcze postawionej żadnej diagnozy, ponieważ ciągle trwa proces diagnostyczny. Ale odpowiadając po części na pytanie zadane w temacie: ja mam zmiany demielinizacyjne w mózgu, co ujawniło się w rezonansie magnetycznym głowy bez kontrastu. Na podstawie tylko takich danych oraz tego, że przebyłam PZNW lekarze nie postawili diagnozy, że to SM. Uważam, że to słuszna decyzja i niedorzecznym jest straszyć pacjentów, że są chorzy na SM, zanim nie wykorzysta się wszelkich możliwych ''kół ratunkowych'', tzn. badań, które mogłyby wskazać, że to jednak nie SM, tylko np. borelioza. Teraz czekam na wyniki innych badań, które, po przeanalizowaniu razem z poprzednimi, będą mogły coś ''powiedzieć''.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2013-05-27, 20:00

Cześć Margot.Teraz przewaznie wykonuje sie IMR z kontrastem.
Ale racja co do sm-nic na wyrost .
Powodzenia w dalszej diagnostyce :-)
Blanka

Margot3
Posty: 34
Rejestracja: 2013-05-25, 20:41
Lokalizacja: Częstochowa

Postautor: Margot3 » 2013-05-28, 17:31

Witaj Blanko! Dziękuję :) MRI bez kontrastu miałam wykonane 3 miesiące temu, kiedy byłam na okulistyce. 1,5 tygodnia temu miałam kolejny rezonans głowy, tym razem z kontrastem, ale wstępnie nowych zmian nie mam - na dokładny opis i resztę wyników badań muszę jeszcze trochę poczekać...
Pozdrawiam serdecznie :)
Małgosia

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2013-05-28, 18:11

Więc odezwij się z opisami badań(dobrymi ;-) )-a w imieniu swoim i forumowiczów zapraszam do "Pogaduszek".
:-)
Blanka


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości