Panel neuroimmunologiczny

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

stratus
Posty: 166
Rejestracja: 2009-06-01, 20:18
Lokalizacja: łódzkie
Kontaktowanie:

Panel neuroimmunologiczny

Postautor: stratus » 2010-11-01, 18:47

Znalazlem taki zestaw badan w ofercie diagnostyki
"Panel neuroimmunologiczny (a-Ri, a-Hu, a-Yo, a-GAD, a-MAG, p/c. p. mielinie) met. IIF, immunobloting"

Wiecie jakie choroby mozna tym zdiagnozowac ?

Pozdrawiam
K
Ostatnio zmieniony 2011-11-06, 21:58 przez stratus, łącznie zmieniany 1 raz.

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2010-11-01, 19:41

stratus przeciwciała onkoneuronalne (anty-Ri, anty-Hu, anty-Yo) są przydatne w diagnostyce neurologicznych zespołów paranowotworowych, a przeciwciała anty-GAD u chorych z zespołem sztywnego człowieka (Stiff-Man Syndrome). Przeciwciała anty-MAG, wykorzystywane są w diagnostyce neuropatii o podłożu autoimmunologicznym (zespół Guillain-Barre lub np. w przebiegu białaczki włochatokomórkowej). Przeciwciała przeciw mielinie mają znaczenie rokownicze u chorych z pierwszym epizodem objawów związanych z demielinizacją. Przeciwciała przeciw mielinie występują u chorych z pierwotnym izolowanym zespołem objawów oraz z rozpoznanym stwardnieniem rozsianym. Występują one u 62% osób z pierwotnym izolowanym zespołem objawów, u których następnie rozpoznaje się ostatecznie stwardnienie rozsiane częściej niż u chorych bez obecności przeciwciał. Badania występowania przeciwciał przeciw mielinie najlepiej wykonać podczas rzutu choroby w przypadku gdy występują rzuty. Częstość występowania przeciwciał u chorych z ostrym rzutem SM i chorych z postacią przewlekle postępującą tej choroby wynosi 96%, podczas gdy tylko u 17% pacjentów w okresie remisji.
Jak sądzę (nie tylko zresztą ja) badanie to może z powodzeniem zastąpić punkcję która jest jednak badaniem inwazyjnym i nie powinna być rutynowo wykonywana do tego pozwala określić jaką obecnie postać choroby mamy. Cena badania (panel) to 150 zł.

Pozdrawiam

stratus
Posty: 166
Rejestracja: 2009-06-01, 20:18
Lokalizacja: łódzkie
Kontaktowanie:

Postautor: stratus » 2010-11-01, 22:24

Dziekuje.
Zrobie sobie ten panel moze cos wniesie do diagnostyki.
Pozdrawiam
p.s. zastanawiam sie tylko czemu zaden lekarz mi tego nie polecil...

Marwlu
Posty: 1
Rejestracja: 2010-12-02, 19:04
Lokalizacja: Dąbrowa- Wrocław

Postautor: Marwlu » 2010-12-02, 19:22

Mam pytanie gdzie można pytać o te badanie jestem zainteresowana bo nie zgodziłam się na punkcje i nie zamierzam.

Pozdrawiam.
Marwlu

Awatar użytkownika
anula;)
Posty: 6100
Rejestracja: 2010-02-11, 16:59

Postautor: anula;) » 2010-12-02, 20:36

Marwlu pisze:gdzie można pytać o te badanie

Chociażby tutaj :arrow: http://www.diag.pl/Badanie-Panel-neuroi ... 906.0.html :-)
.... niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce!... :rece2: EF 4


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 219 gości