Prążki oligoklonalne

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

szylkretowa
Posty: 1425
Rejestracja: 2008-10-17, 12:04
Lokalizacja: wlkp

Postautor: szylkretowa » 2011-05-09, 18:42

dawno mnie tu nie bylo..
mam pytanie odnosnie prazkow..mam miec powtarzana punkcje w tym roku i czy w czasie tzw remisji choroby prazki moga sie ujawnic?chodzi o to czy jak ktos juz mial prazki to one zawsze sa czy znikaja ?
mialam 4 lata tyemu punkcje, ale szpital nie wyslal badania na prazki ;/ dlatego teraz postanowilam powtorzyc z lekarzem zabieg.
u mnie mri jest niejednoznaczny, natomiast potencjaly wzrokowe wykazuja zmiany demielinzacyjne, 3 razy mialam robione, dlatego jestem ciekawa tej pukncji. w plynie mialam bialko oligoklonalne powyzszone, ale rozbicia na prazki nie zrobili..

Awatar użytkownika
Beata:)

-#Administrator
Posty: 9398
Rejestracja: 2009-02-09, 14:24
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Beata:) » 2011-05-09, 20:11

szylkretowa pisze:chodzi o to czy jak ktos juz mial prazki to one zawsze sa czy znikaja ?

szylkretowa, miło Cię widzieć ;-)
Prążki, jeśli są, to podobno nie znikają.
Piszę "podobno", gdyż ostatnio coraz mniej rzeczy jestem pewna i nie wierzę już nikomu :-D
Pozdrawiam i trzymaj się ;-)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Beata:), łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

kafia
Posty: 68
Rejestracja: 2011-10-22, 11:05
Lokalizacja: Legnica

Postautor: kafia » 2011-11-21, 21:20

Witam :) odswiezam temat bo nie wiem gdzie napisac, a nie chce zakladac nowego ale tutaj chyba bedzie ok. bedac w szpitalu miesiac temu mialam robiona punkcje - na obecnosc prazkow. czekalam cierpliwie na wyniki ale szlag mnie juz trafia. miesiac minal a wyniki gdzies przepadly. na wypisie mam napisane tylko (odnosnie badania plynu mr ) : wodojasny,przejrzysty, bialka, glukoza, chlorki, cytoza, odczyn pandiego i tyle. zadnej wzmianki o prazkach, czy sa czy ich nie ma. pani z sekretariatu mowi: " ale przeciez na wypisie ma pani wynik" a mnie sie wydawalo ze to jest taka ogolna charakterystyka i dostane jakies szczegolowe wyniki.. czy sie myle? bo juz nie wiem czy tam sie przejsc i narobic rabanu czy moze ja jestem w bledzie i to sa te wyniki. mislsm odwiedzic lekarza ale po co skoro nie mam wynikow? ewentualne skladanie papierow do ubezpieczalni tez bez sensu bo potrzebuje wynik na obecnosc prazkow. a na wypisie wyraznie napisane: badanie plynu mr na obecnosc prazkow, i co? hyh juz mi sie cierpliwosc konczy... :( pomozcie! :(

Iwona333
Posty: 981
Rejestracja: 2010-05-04, 19:17
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Iwona333 » 2011-11-21, 22:12

Nie znam sie tak do końca ale u mnie było podobnie.Wnioskuję,że tą ogólna charakterystykę robili na miejscu a resztę do Poznania wysłali.Po jakimś czasie przyszedł wynik na prążki i pani dosztukowała mi do wypisu.

kafia
Posty: 68
Rejestracja: 2011-10-22, 11:05
Lokalizacja: Legnica

Postautor: kafia » 2011-11-21, 22:29

Iwona333 pisze:Nie znam sie tak do końca ale u mnie było podobnie.Wnioskuję,że tą ogólna charakterystykę robili na miejscu a resztę do Poznania wysłali.Po jakimś czasie przyszedł wynik na prążki i pani dosztukowała mi do wypisu.


a dlugo czekalas na wyniki? mialy byc po 2tyg a minal juz miesiac i nikt nic nie wie :( ani tam w szpitalu,ani lekarz.. :(

Iwona333
Posty: 981
Rejestracja: 2010-05-04, 19:17
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Iwona333 » 2011-11-22, 10:26

kafia, już nie pamiętam bo to było 2.5 roku temu ale myślę,ze mogło być góra do miesiąca

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2011-11-22, 10:44

w sumie ja czekałam daleko ponad miesiąc na wynik ale jasno było napisane, że prążki obecne :-/
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

Iwona333
Posty: 981
Rejestracja: 2010-05-04, 19:17
Lokalizacja: Wielkopolska

Postautor: Iwona333 » 2011-11-22, 12:08

Ehh u mnie też obecne w surowicy i pmr :-/

Wiśnia
Posty: 32
Rejestracja: 2011-11-19, 18:27
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontaktowanie:

Postautor: Wiśnia » 2011-11-22, 15:08

Hej...ja też czekałam długo ponad miesiąc na wyniki...wkurzałam się strasznie i dostałam...prążki oligoklonalne obecne....
Mam znajomą,choruje od wielu lat,będąc chora urodziła 3 dzieci....i ona nie ma prążków...spytałam moją doktor czy obecność bądź brak prążków może sugerować jak będzie przebiegała choroba...doktor stwierdziła:hmmm,nigdy o tym nie myślałam-dobry temat na pracę doktorską ;-) co o tym myślicie???pozdrawiam...
WALCZ CAŁY CZAS....A KIEDY SIę POTYKASZ WSTAń I PRÓBUJ JESZCZE RAZ.....

Awatar użytkownika
zosiasamosia
Posty: 5081
Rejestracja: 2011-07-26, 12:28
Lokalizacja: Całkiem fajna ;)

Postautor: zosiasamosia » 2011-11-23, 09:51

Wiśnia pisze:czy obecność bądź brak prążków może sugerować jak będzie przebiegała choroba...


myślę, że obecność prążków ma znaczenie, w końcu jest jednym z kryteriów do postawienia diagnozy, tzn. zmiany w MRI ( musi być co najmniej 9, ja tyle właśnie mam :-x ) plus prążki. Owszem niektórzy stawiają diagnozę tylko przy zmianach w rezonansie, ale uważam że to takie naciągane, nie można każdemu od tak postawić diagnozy........
.........jest coś, co Nas łączy....... :wink:

kafia
Posty: 68
Rejestracja: 2011-10-22, 11:05
Lokalizacja: Legnica

Postautor: kafia » 2011-11-23, 16:50

mi niestety nie pozostawili nadziei, nie bylo nic w stylu "podejrzenie sm" tylko od razu twarda diagnoza. zmian tez mam bardzo duzo wiec moze to dlatego.. :( no i na podstawie wynikow rezonansu stwierdzil ze choruje od dawna tylko do tej pory bezobjawowo :( lekarz powiedzial tylko ze zrobia mi badanie plynu mr zeby "stwierdzic jak agresywnie w moim przypadku choroba przebiega".. :( zaczekam do przyszlego tyg az bede miala nocki, bo niestety nie moge sie zwolnic z pracy i pojde do szpitala szukac wynikow, moze sie znajda.. :(

perso
Posty: 253
Rejestracja: 2009-12-07, 14:37
Lokalizacja: Polska

Postautor: perso » 2011-11-25, 15:44

Cześć,

Prążki świadczą o wewnątrzpłynowej syntezie przeciwciał ( co rozumiem oznacza że w płynie mózgowo-rdzeniowym dochodzi do produkcji przeciwciał biorących udział w reakcji immunologicznej ) .

Czyli odwrotnie - brak prążków oznacza że aby doszło do reakcji immunologicznej musi nastąpić migracja przeciwciał z krwiobiegu do CUN - czyli przerwana musi zostać bariera krew- mózg.

Moim skromnym zdaniem brak prążków może dodatnio korelować ze skutecznością zabiegów udrażniania żył szyjnych.

Teoretycznie naprawa drenażu mózgu powoduje zmniejszenie ciśnienia w naczyniach żylnych mózgu i likwiduje zastoje krwi. Bariera krew - mózg w jakimś stopniu zostaje uszczelniona i przeciwciała mają utrudniony dostęp do układu nerwowego. W efekcie nie następuje reakcja immunologiczna lub następuje w dużo mniejszym nasileniu.

W przeciwnym przypadku ( obecność prążków ) udrożnienie żył i uszczelnienie bariery nie musi oznaczać osłabienia reakcji immunologicznej. Pewnie w tym wypadku aby doszło do poprawy musiałby przestać istnieć powód reakcji immunologicznej ( czyli np. odkładanie się w mózgu żelaza )

Oczywiście to wszystko takie teoretyzowanie ( podparte jedynie własnym przykładem - czyli brak prążków i świetne wyniki zabiegu udrażniania )

Bardzo ciekawe czy istnieje taka korelacja.

slackware
Posty: 466
Rejestracja: 2008-08-20, 22:25
Lokalizacja: ???

Postautor: slackware » 2011-11-28, 21:00

perso pisze:
Oczywiście to wszystko takie teoretyzowanie ( podparte jedynie własnym przykładem - czyli brak prążków i świetne wyniki zabiegu udrażniania )

Bardzo ciekawe czy istnieje taka korelacja.



Można tylko poteoretyzować bo nikt nie zadał sobie trudu żeby zrobić odpowiednie zestawienie danych o "leczonych" osobach.
Myślę że jesteś na tyle oblatany że wiesz że wystarczy odpowiedni program do statystyki i jakaś osoba do wklepywania tych danych. I żeby wysnuć, te przecież ciekawe wnioski nie trzeba wielomilionowych nakładów finansowych.
W całej Polsce już zrobiono chyba ponad 2000 tysiące zabiegów, całkiem niezła próbka mogła by być... mogła...

No chyba że się mylę i takie dane są analizowane, tylko czemu wyników nie podają?

Halina
Posty: 2372
Rejestracja: 2009-01-06, 11:51
Lokalizacja: śląskie
Kontaktowanie:

Postautor: Halina » 2011-11-29, 11:16

POLITYKA z 16 listopada 2011 zamieściła wywiad o Liczeniu i leczeniu. Wychodzi na to że jednak liczenie w tych sprawach jest możliwe i są ludzie co czymś takim się zajmują.

abik
Posty: 19
Rejestracja: 2012-08-03, 18:16
Lokalizacja: wielkopolska

Prążki oligoklonalne w płynie i w surowicy

Postautor: abik » 2012-08-04, 13:44

Miałam pobrany PMR i wyszły mi prążki w płynie i w surowicy. Czy ktoś z was ma może podobnie? O co chodzi z prążkami ,jeżeli ma się je w płynie i w surowicy?


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 122 gości