Prążki oligoklonalne

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

femme93
Posty: 6
Rejestracja: 2012-07-17, 18:29
Lokalizacja: Kościerzyna
Kontaktowanie:

Postautor: femme93 » 2012-08-21, 13:32

Ja rowniez mialam pobrany PMR i niestety tez wykazalo mi obecnosc tych prazkow w plynie i w surowicy. Mozna powiedziec, ze ich obecnosc byla tylko przypieczetowaniem postawienia diagnozy :/
Generalnie u mnie diagnoza zostala postawiona baaardzo szybko, bo wszelkie, mozliwe do zrobienia badania pod katem SM, wychodzily nie tak, jak powinny. Czyli wszystko bylo jednoznaczne i wszystkie 'znaki na niebie' wskazywaly na to, ze mam SM... Niestety nic wiecej o nich nie wiem, bo jestem zupelnie swieza w temacie tego chorobska ...

niusiek84
Posty: 1430
Rejestracja: 2010-07-31, 11:13
Lokalizacja: Mazury
Kontaktowanie:

Postautor: niusiek84 » 2012-08-21, 14:33

A jak macie napisane /oznaczone te prążki? - możecie dosłownie przytoczyć"
Bo ja nic takiego nie znalazłam w opisie.

abik
Posty: 19
Rejestracja: 2012-08-03, 18:16
Lokalizacja: wielkopolska

Postautor: abik » 2012-08-21, 18:03

femme93 pisze:Ja rowniez mialam pobrany PMR i niestety tez wykazalo mi obecnosc tych prazkow w plynie i w surowicy. Mozna powiedziec, ze ich obecnosc byla tylko przypieczetowaniem postawienia diagnozy :/
Generalnie u mnie diagnoza zostala postawiona baaardzo szybko, bo wszelkie, mozliwe do zrobienia badania pod katem SM, wychodzily nie tak, jak powinny. Czyli wszystko bylo jednoznaczne i wszystkie 'znaki na niebie' wskazywaly na to, ze mam SM... Niestety nic wiecej o nich nie wiem, bo jestem zupelnie swieza w temacie tego chorobska ...


podobno z tego co mówił mój neurolog"obecny" to prążki powinny wystepować tylko w płynie a jeśli są w surowicy to jest jakiś stan zapalny....w szpitalu postawili mi diagnozę sm natomiast nikt nie zwrócił uwagi na to,ze prążki występują w płynie i w surowicy...ale o co w tym wszystkim chodzi to ja sama nie wiem...... :8:



Co do tego jak były opisane dostałam osobny wydruk - sprawozdanie z wykonania badań laboratoryjnych i tam jest napisane ,że prążki obecne w płynie i w surowicy, prążki w PMR identyczne jak w surowicy, co sugeruje bierną dyfuzję IgG z krwi do PMR. :8:

Thibault
Posty: 42
Rejestracja: 2010-03-02, 16:31
Lokalizacja: Toruń

Postautor: Thibault » 2013-03-17, 14:59

Forum to kopalnia wiedzy o SM ,z reguły czytam dwa ,trzy wątki ..ale od czasu do czasu zagłębiam się i analizuję za tekstem REPUBLIKI
"i w tajnych mapach szukam - mam!
rysuję kręgi coraz bliżej - tak!"


Wpadłem na prążki ..no i w moim wypisie nic o tym nie ma ..

cytacik
PMR - Skrwawiony ,przejaśnił się .Białko 59mg/100 ,Glukoza 96mg/100 ,Odczyn Pandyego(-) ,odczyn Nonne-Apelta(-) .Cytoza 9/ul
VDLR - ujemny
P/ciała p/borreliozie -IGM w PMR 0,7 BBU/ml
- IGG w PMR 1,0 BBU/ml

tyle na temat PMR
białko ,cytozę i glukozę mam wyżej niż powinno ,ale to może być od skrwawienia ..

Co wy na to - gdzie prążki ..
I NEED MY MEDS FOR I AM A PLACEBO ADDICT

nada
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-07, 17:45
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: nada » 2013-03-17, 22:36

Korzystając z tego wątku wpiszę moje wyniki, czy ktoś miał podobnie?

surowica
immunoglobulina G w surowicy - 12,1 g/l
Albumina w surowicy - 46,0 g/l

PMR
immunoglobulina g (IgG) w PMR - 46 mg/l
prążki oligoklonalne w PMR - pozytywny

W opisie napisano, że pojawienie się prążków wyłącznie w PMR jest typowe dla procesów zapalnych w Centralnym Układzie Nerwowym.

joanka
Posty: 560
Rejestracja: 2012-07-08, 20:55

Postautor: joanka » 2013-03-20, 20:04

abik,
cytat z ćwiczeń laboratoryjnych dla studentów am( jest to w formie takiej ładnej tabelki,ale nijak nie dam rady jej wkleić :-/ ,więc pokrótce opiszę
prążki
-w płynie-obecne
-w surowicy -obecne-wzór prążków identyczny dla PMR i surowicy-Zapalenie ogólnoustrojowe, dyfuzja immunoglobulin z surowicy do PMR!!!

natomiast prazki
-w płynie -obecne
-w surowicy -brak-Wewnątrzoponowa synteza immunoglobulin ( mniej więcej typowe dla sm 80-90% przypadków)
decyzja należy do ciebie
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.
Bertrand Russell
SM 1999-2012, LTT dodatnie 2013-bb ?

abik
Posty: 19
Rejestracja: 2012-08-03, 18:16
Lokalizacja: wielkopolska

Postautor: abik » 2013-03-25, 19:07

...hmmm sama nie wiem co myśleć.....płyn z maja 2012 zawiera prążki obecne w surowicy i w płynie oraz pobrany w listopadzie tak samo......moja neurolog upiera się,że to nie sm !! Tylko co? W czerwcu znowu do szpitala na kolejne pobranie płynu..

joanka
Posty: 560
Rejestracja: 2012-07-08, 20:55

Postautor: joanka » 2013-03-25, 23:44

abik,
skoro są prążki w surowicy to przeciwko czemu? może warto przemyśleć dalszą rozszerzoną diagnostykę?

ach jeszcze odnośnie prążów
-w płynie -obecne
-w surowicy -obecne-wzór prążków z płynu różny od wzoru prążków z surowicy-zapalenie ogólnoustrojowe z zajęciem OUN

jak widać powodów występowania prążków w płynie może być wiele ( pytanie tylko brzmi czy zawsze porównują z surowicą :-/

teraz to sama żałuję,że nie dałam sobie punkcji w ubiegłym roku zrobić ,bo w interpretację tej z przed 13 lat śmiem wątpić.No ale punkcja to nie jast moje ulubione badanie ;-)
Badania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś – praktycznie biorąc – nikt już nie jest zdrowy.
Bertrand Russell
SM 1999-2012, LTT dodatnie 2013-bb ?

BASIA 1
Posty: 60
Rejestracja: 2010-01-04, 14:42
Lokalizacja: Podkarpacie

Postautor: BASIA 1 » 2013-03-31, 13:19

Witam!! Na ostatniej wizycie u lekarza i ( badaniach) dowiedziałam się, że będę miała pobierany płyn tak dla pewności. Szkoda tylko, że wcześniej nikt na to nie wpadł.( chodzi o pewność w postawieniu diagnozy). Robienie nadziei??? Być może to nie to.... :?:

marjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2008-06-23, 07:57
Lokalizacja: C-n, śląsk

Postautor: marjusz » 2013-04-03, 08:22

Nie wszyscy mają te prążki. Czy jeśli ktoś ich nie ma, to zmieniają diagnozę?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez marjusz, łącznie zmieniany 1 raz.
start of game

renia7474
Posty: 347
Rejestracja: 2013-01-30, 00:54
Lokalizacja: szwajcaria

Postautor: renia7474 » 2013-04-13, 15:14

Ja mam tylko 4 zmiany, prazki tylko w surowicy, wszystkie mozliwe potencjaly dobrze i diagnoze MS i nic z tego kompletnie nie rozumiem. Nigdy nie mialam objawow SM, poszlam do lekarza z czyms innym, a wrocilam z super diagnoza. Porazka.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez renia7474, łącznie zmieniany 1 raz.

ainah
Posty: 2
Rejestracja: 2013-04-25, 20:40
Lokalizacja: śląskie

Postautor: ainah » 2013-04-25, 21:02

Witam wszystkich.
Mam prośbę o pomoc w interpretacji wyników. Podczas 3-dniowego pobytu w szpitalu w celach diagnostycznych zrobiono mi m.in punkcję i powiedziano, że będą teraz z tego układane prążki (domyślam się że chodziło o obecność prążków oligoklonalnych w PMR?) i na wynik trzeba będzie troche poczekać.
Po 6 tygodniach otrzymałam wynik:
"Immunofiksacja pmr z enzymatycznym wzmocnieniem -hydragel 3csf.
Opis:
W metodzie immunofiksacji z enzymatycznym wzmocnieniem stwierdzono obecność pasma białka sugrującego syntezę wewnątrzoponową IgG.
Współczynnik Tibblinga i Linka = 0,31"
Żadnej normy nie podano.
Nie ma tu ani słowa o prążkach. Nie znalazłam też żadnych informacji tu na forum co to jest ten współczynnik Tibblinga i Linka. W internecie znalazłam informację że, indeks IgG (wskaźnik Linka i Tiblinga)>0.7 świadczy o wewnątrzoponowej syntezie immunoglobulin. No ale ja mam 0,31!?
czy ktoś z Was mógłby mi pomóc w interpretacji tego wyniku?
Pozdrawiam.

jaszczurka
Posty: 588
Rejestracja: 2009-01-25, 00:37
Lokalizacja: chwilowo ok.Rabki

Postautor: jaszczurka » 2013-04-25, 21:34

Cześć ainah,wiem tylko ,że norma dla indeksu Tibblinga i Linka wynosi do 0,7 (czyli u Ciebie w normie) i oblicza się go z wzoru: Indeks IgG = [IgGpmr/IgGs]/[Albpmr/Albsur] czyli musieli najpierw oznaczyć wartości IgG płynu,IgG surowicy,białka płynu i białka surowicy żeby można było ten indeks wyliczyć.Syntezę wew-op.IgG sugeruje obecnośc prążków w pmr (tylko w pmr) co z kolei sugeruje jakiś stan zapalny.Bez specjalisty tu nie ruszysz,bo to sa cholernie skomplikowane sprawy,naprawdę trudno ogarnąć te wszystkie syntezy,pasma,białka i licho wie,co jeszcze.Ja nie ogarniam,tyle tylko,co w sieci wyczytam,to podaję dalej.Pozdrowienia i pomyślnej diagnozy życzę.

ainah
Posty: 2
Rejestracja: 2013-04-25, 20:40
Lokalizacja: śląskie

Postautor: ainah » 2013-04-25, 22:04

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
Niebawem idę do mojego neuro ale jak zwykle zżera mnie ciekawość co tam w tych wynikach siedzi:)

Ane
Posty: 44
Rejestracja: 2013-08-22, 23:12
Lokalizacja: Łódź

Postautor: Ane » 2013-08-25, 18:59

jaszczurka pisze:wiem tylko ,że norma dla indeksu Tibblinga i Linka wynosi do 0,7

Mój index IgG pmr wynosi 0,69 :8:
Prążki IgG pmr - nieobecne
:arrow: SM

Ponoć ok. 10% chorych nie ma prążków.
Cześć [you]! :)

"Don't let go, Never give up, It's such a wonderful life!"


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości