Wynik-proszę o pomoc w wyjaśnieniu

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

juliat
Posty: 6
Rejestracja: 2010-12-28, 21:18
Lokalizacja: Racibórz

Wynik-proszę o pomoc w wyjaśnieniu

Postautor: juliat » 2011-01-08, 20:00

Pare tygodni temu wyszłam ze szpitala. Dostałam wypis i czytając to nic z tego nie wiedziałam, lekarz na to 'i bardzo dobrze. masz sie nie martwić'. Dzisiaj wróciłam do tego i stwierdziłam, że chce wiedzieć co mi jest. Mianowicie:
Chora przyjeta do oddziały neurologicznego w celu diagnostyki. w badaniu neurologicznym stwierdzono ustępujące porażenie nVI po prawej oraz obustronny objaw babińskiego. W badaniu MRI stwierdzono kilka ognisk demienilizacyjnych jedno ognisko wzmacniające się w obrębie mostu. Badanie płynu mózgowo rdzeniowego nie wykazało zmian, badanie w kierunku Boleriozy ujemne. Badanie prążków oliglkonalnych w toku. W badaniu wzrokowych potencjałów wywoływanych stwierdzono graniczne wydłużenie latencji po stronie lewej. W oddziale włączono wlew solumedrolu, chora wypisana z zaleceniem wykonania kontrolnego badania MRI po roku.
Pomożecie?
Ostatnio zauważyłam również, że miałam problem z mową. Były to jakieś dwa dni i 'plątał' mi się jezyk, ale minęło.
Ostatnio zmieniony 2011-01-09, 23:22 przez juliat, łącznie zmieniany 1 raz.

Łukasz
Posty: 3317
Rejestracja: 2010-04-06, 16:27
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 2011-01-09, 14:05

Juliat nie jestem lekarzem ale hmm... nie wiem co oznacza nVI ale wygląda to na porażenie jakiegoś nerwu, miałaś jakiś problem z ręką lub nogą? Objaw babińskiego jest to badanie odruchów skórnych, które wywołuje się przez pocieranie tępym przedmiotem wzdłuż podeszwy do palców lub od jednej strony do drugiej. Podczas tego badania duży palec się wyprostowuje a małe zginają lub rozczapirzają jak wachlarz. Płynu nie miałem badanego więc nie wiem za bardzo. A jeżeli chodzi wynik badania potencjałów to mam to samo napisane, wyszło mi to po pozagałkowym zapaleniu nerwu wzrokowego, wydłużenie latencji czyli odległości czasowej od bodzca stymulującego. Tym badaniem ocenia się funkcję drogi wzrokowej czyli od siatkówki do kory wzrokowej. Ja to rozumiem w ten sposób, że jeżeli latencja się wydłuża oznacza to, że odległość jaką przebywa ten sygnał jest wydłużona przez uszkodzenie nerwu. Problem z mową to też jest objaw tej choroby i super, że Ci przeszło. Juliat udaj się do neurologa jeśli masz jakieś wątpliwości bo w końcu od tego jest lekarz i nie daj się zbyć. Nie pozwól aby to zawładnęło Twoimi myślami i staraj się żyć normalnie. Głowa do góry będzie dobrze :-)
"Siła człowieka nie polega na tym, że nigdy nie upada ale na tym, że potrafi się podnosić."

Sylwiątko
Posty: 2281
Rejestracja: 2008-09-28, 15:37
Lokalizacja: lubuskie
Kontaktowanie:

Postautor: Sylwiątko » 2011-01-09, 15:02

"Fajny" ten lekarz. Brak wiedzy nie oznacza,że nie będziesz się martwić i zastanawiać a wręcz przeciwnie. Idź do neurologa i poproś o wyjaśnienia. Nie zadręczaj się i nie nakręcaj się, bo nie warto :20:
I tylko taką mnie ścieżką poprowadź.........

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2011-01-09, 17:52

juliat, najważniejsze jest Twoje samopoczucie, bo wyniki badań nie zawsze odzwierciedlają faktyczny stan pacjenta. Poczekaj cierpliwie na wynik prążków i efekty Solu, a lekarza... zawsze można zmienić ;)
Trzymaj się, pozdrawiam
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

Izabela
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-26, 08:39
Lokalizacja: Kraków

Postautor: Izabela » 2011-01-09, 17:54

A jakie było rozpoznanie na karcie wypisowej? Powinno byc wpisANE PO POLSKU. N. VI to nerw 6 - jego porażenie , niedowlad jak wiecie bywa b. czesto objawem SM ,ale nie jest to jednoznaczne. Do rozpoznania SM konieczne jest kryterium czasu i objawow , stad przy takich innych badaniach konieczne jest powtorzenie MRI
Zycie jest różańcem przypadków, ktore należy przesuwac z usmiechem

juliat
Posty: 6
Rejestracja: 2010-12-28, 21:18
Lokalizacja: Racibórz

Postautor: juliat » 2011-01-10, 19:11

Rozpoznanie "CIS zespół kliniczny z porażeniem n odwodzącego po stronie prawej. Demielinizacja do obserwacji."
Moje samopoczucie dobre. Jak kazał lekarz za dużo o tym nie myślę. Skupiam się na nauce i nadchodzącej studniówce. Dziękuje za wszystkie pomoce w zrozumieniu. :)


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości