Jak wygląda demielinizacja na MRI?

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Buratino
Posty: 12
Rejestracja: 2010-09-17, 09:43
Lokalizacja: lll

Jak wygląda demielinizacja na MRI?

Postautor: Buratino » 2011-04-19, 11:00

Zrobiłem MRI i na mózgu widać idealnie białe kropki i plamki. W opisie nie ma mowy o demielinizacji ale mi się wydaje, że został podmnieniony wynik bo nie ma na nim wad wrodzonych, które wyszły rok temu na TK !!

Czy te plamki to demielinizacja?

ulaluki
Posty: 180
Rejestracja: 2010-09-15, 17:35
Lokalizacja: polska

Postautor: ulaluki » 2011-04-19, 11:11

Wg mnie to jest to możliwe lecz potwierdzić może to tylko lekarz

Buratino
Posty: 12
Rejestracja: 2010-09-17, 09:43
Lokalizacja: lll

Postautor: Buratino » 2011-04-19, 11:35

No ale czy zwykły neurolog może obejrzeć te zdjęcia i je opisać? Czy trzeba będzie iść do radiologa?

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak wygląda demielinizacja na MRI?

Postautor: a_g_n_e_s » 2011-04-19, 11:51

Buratino pisze:Zrobiłem MRI i na mózgu widać idealnie białe kropki i plamki. W opisie nie ma mowy o demielinizacji ale mi się wydaje, że został podmnieniony wynik bo nie ma na nim wad wrodzonych, które wyszły rok temu na TK !!

Czy te plamki to demielinizacja?

To zależy od umiejscowienia zmian, ich liczby i wielkości. Decyzja należy do radiologa i neurologa; ja np. mam kilkanaście takich białych kropek (do 5mm), opisanych jako prawdopodobnie naczyniopochodne.
Nie wszystkie zmiany uwidocznione w TK wychodzą w MRI i vice versa, dotyczy to również ew. zmian (ognisk) padaczkowych.
Skonsultuj wynik z lekarzem i nie martw się "na zapas" ;)
Trzymam kciuki i pozdrawiam
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

Buratino
Posty: 12
Rejestracja: 2010-09-17, 09:43
Lokalizacja: lll

Postautor: Buratino » 2011-04-19, 11:59

Te białe kropko-plamki są rozsiane po całym mózgu. Szacuję, że jest ich gdzieś z 8 - nie chce mi się liczyć :-/
Ze 3 były przy pniu mózgu...
Trochę się boję bo od roku mam drętwienia ręki, palenia, prądy, czasem tracę równowagę, przestałem chodzić na chwilę 2 razy.

Awatar użytkownika
roma1134
Posty: 4829
Rejestracja: 2011-01-30, 22:15
Lokalizacja: polska

Re: Jak wygląda demielinizacja na MRI?

Postautor: roma1134 » 2011-04-19, 13:44

Buratino pisze:Zrobiłem MRI i na mózgu widać idealnie białe kropki i plamki. W opisie nie ma mowy o demielinizacji ale mi się wydaje, że został podmnieniony wynik bo nie ma na nim wad wrodzonych, które wyszły rok temu na TK !!

Czy te plamki to demielinizacja?


:-) Jeżeli masz podejrzenie ,że wynik został podmieniony to powinieneś badanie wykonać powturnie .

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2011-04-23, 13:38

Co do diagnostyki tow obenych czasach pomimo lepszego sprzetu, coraz gorzej z radiologami...ja choruje od 94 roku i mialem juz wiele rezonansow i im dalej tym gorzej to opisuja, na poczatku pisali zmiany demielinizacyjne, pozniej niespecyficzne a ostatnio podchodza pod naczyniowe, wiec to zalezy co jaki radiolog napisze...czuje ze w tym wszystkim chodzi o kase iodgornie nakazanie aby w opisywaniu nie pisac i demielinizacji bo jesli jest pewny SM to trzeba dac interferony a co za tym idzie trzeba przez 2 lata bulic kase z NFZ, wiec lepiej napisac ze te zmiany sa niespecyficzne lub naczyniopodobne i interferon zostaje w szpitalu :)
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.

Awatar użytkownika
roma1134
Posty: 4829
Rejestracja: 2011-01-30, 22:15
Lokalizacja: polska

Postautor: roma1134 » 2011-04-24, 23:16

:-) Ciekawy i chyba słuszny punkt widzenia.

Choruję 35 lat i na nowoczesne i najdroższe leki jestem za "stara" :-|

ircek
Posty: 537
Rejestracja: 2008-06-23, 14:21
Lokalizacja: Północ
Kontaktowanie:

Postautor: ircek » 2011-04-24, 23:36

roma1134 pisze:Ciekawy i chyba słuszny punkt widzenia.

Niestety takie sa realia w naszym kraju i trzeba byc przygotowanym na jeszce gorzej, u nas zaczynaja juz Smowcom chodzacym zabierac renty, wiec wszystko jest mozliwe aby kase zaoszczedzic
Choruję 35 lat i na nowoczesne i najdroższe leki jestem za "stara"

No niestety pomimo ze zwiekszyli staz wiekowy co do przyznia interferonu, to jednak staz choroby nadal jest przeszkoda ...ja niestety tez nie łapie sie na inne leczenie poza standartowym leczeniem objawowym :-)
"You`ll Never Walk Alone"
Idąc przez wichry i burze,
Wysoko trzymaj głowę,
I nie obawiaj się ciemności,
Po burzy zawsze świeci słońce.


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 130 gości