Zmiany w Rezonansie Magnetycznym

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

przytulia
Posty: 2780
Rejestracja: 2007-08-16, 13:59
Lokalizacja: wiecie skąd

Zmiany w Rezonansie Magnetycznym

Postautor: przytulia » 2008-07-12, 13:05

Jestem ciekawa czy jest jakaś osoba wśród zdiagnozowanych, którzy nie maja zmian w RM a zostali zdiagnozowani na podstawie objawów. Jesli tak- to jakich ?

Jakub
Posty: 192
Rejestracja: 2008-05-31, 18:31
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Jakub » 2008-07-12, 15:15

Yyy... A przepraszam... Czy w ogóle można u kogoś w 100% zdiagnozować SM bez zmian w MRI?
Skype: kzakk87

Awatar użytkownika
Calhir
Posty: 440
Rejestracja: 2008-06-10, 10:10
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: Calhir » 2008-07-12, 19:29

Jakub miałem dokładnie takie same myśli jak Ty po przeczytaniu pytania. Chyba MRI jest podstawowym elementem diagnozy. Pobierają jeszcze płyn m-r aby wyeliminować borelkę...

Jakub
Posty: 192
Rejestracja: 2008-05-31, 18:31
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Jakub » 2008-07-12, 21:02

Klinicznie Definitywne SM (KDSM)

1. Dwa rzuty i kliniczny dowód dwóch oddzielnych ognisk

2. Dwa rzuty: kliniczny dowód jednego ogniska i laboratoryjny dowód drugiego, oddzielnego ogniska.

Chyba, że są jeszcze jakieś inne kryteria o których nie wiem :-/
Skype: kzakk87

Wiesia
Posty: 2429
Rejestracja: 2008-05-22, 12:09
Lokalizacja: Chojnice

Postautor: Wiesia » 2008-07-13, 07:23

podejrzenia były po dwóch pozagałkowych zapaleniach nerwów wzrokowych,diagnoza zapadła po rezonansie."W istocie białej obu półkul mózgu,przykomorowo(również w sąsiedztwie rogów skroniowych) i w centrum semiovale widoczne są liczne podłużne ogniska o średnicy do 15 mm,mające najprawdopodobniej charakter zmian demielizacyjnych.Część i z nich ulega wzmocnieniu kontrastowemu,co świadczy o czynnym charakterze procesu.Drobne ogniska obecne w ciele modzeloway.Pojedyncze,drobne ognisko widoczne jest podnamiotowo w prawym konarze móżdżku dolnym.Wnioski:obraz MR przemawia za SM"koniec cytatu .Diagnoza SM
Wiesia żyj w zgodzie z sm

neola
Posty: 1064
Rejestracja: 2007-05-20, 19:32
Lokalizacja: Cieszyn

Postautor: neola » 2008-07-13, 10:56

moje RM przy diagnozie z 21.04.2006

W okolicy trzonu lewej komory bocznej widoczne są owalne zmiany hyperintensywne w T2, nie wytłumiają się w sekw. FLAIE i hypointesywne w T1 wielkości do 12 mm, ustawione długa osią prostopadle do komory. Podobnie drobniejsze zmiany widoczne są w rzucie jąder podkorowowych oraz w okolicy trójkąta komory bocznej po tej samej stronie, a także w otoczeniu trójkąta i rogu tylnego komory bocznej po stronie prawej. Większa zmiana o tym samym charakterze wielkości 12 mm widoczna jest w obrębie lewego konara móżdżku. Poza tym intensywność sygnałów substancji szarej i białej oraz przestrzeni płynowych prawidłowa, szerokość układu komorowego w normie. Wnioski MR: obraz MR sugeruje platki demielinizacyjne nad i pod namiotowo w przebiegu SM.


Oraz MR z 09.02.2007 badanie kontrolne

Widoczne rozsiane ogniska podwyższonego sygnały w sekw. T2 zależnych znajdujące się w moście po str. lewej, okolicy rogu potylicznego prawej komory bocznej, a także po str. lewej centrum semiovale oraz w okolicy trzony komory bocznej.
W płaszczyźnie strzałkowej widoczne promieniście rozchodzące się zaburzenia sygnały w sekw. PDW zależnych.

W przyszłym roku zrobię znów MR i zobaczymy co wyjdzie ;-)

Jakub
Posty: 192
Rejestracja: 2008-05-31, 18:31
Lokalizacja: Rzeszów
Kontaktowanie:

Postautor: Jakub » 2008-07-13, 11:15

Moje MRI z dnia 10.05.08 (miesiąc po zapaleniu nerwu wzrokowego)

W pniu ciała modzelowatego po stronie prawej ognisko nieco hyperintensywne w obrazach T2-zal. i Flair a izointensywne w obrazach T1-zal., wlk. 5 mm odpowiadająca prawdopodobnie ognisku demielinizacji. Podobna zmiana przykomorowo po stronie lewej wlk. 5 mm. W objętym badaniem górnym odcinku kręgosłupa szyjnego (do C4) zmian nie stwierdzono.

Kolejne MRI w grudniu :-?
Skype: kzakk87

Awatar użytkownika
Myszona
Posty: 1494
Rejestracja: 2007-10-17, 18:17
Lokalizacja: Łódż

Postautor: Myszona » 2008-07-14, 14:16

U mnire było ' liczne ognisdka chorobowe.........niespecyficzne dla SM"Wskazane badania w kierunku naczyniowym, płyn czysty, dno oka super, innych badań nie było .Diagnozę postawił prof Selmaj-SM, poeidział, że to sa bardzo niewielkie zmiany, ale sa.Przyłączam się do chórku,MR to p[odstawowe badanie przy tej chorobie, bo stan pacjenta może sugerow3ać różne choroby.Z tego co bylo u mnie, to nietypowy MR potwierdzano płynem mózgowo rdzeniowym.Pozdrawiam
"Nie zawsze jest miło...ale ja się nie poddaję!"

quba
Posty: 454
Rejestracja: 2008-04-30, 13:04
Lokalizacja: hm

Postautor: quba » 2008-07-29, 12:40

Diagnozę znam od stycznia. Liczne zmiany w RM. od duzych do bardzo małych. ostatnio neurolog przyznał, że to obraz odbiegający od statystycznego pacjenta z SM, gdzie tych zmian jest kilka i nie są duże.
Obraz kliniczny jest dobry a nawet bardzo dobry. obecnie całkowita remisja. no ale to dopiero rok od 1ego rzutu.
ten nietypowy dla SM obraz dodatkowo mobilizuje do szukania innej przyczyny.

Myszona jakie 3 rózne choroby?

przytulia
Posty: 2780
Rejestracja: 2007-08-16, 13:59
Lokalizacja: wiecie skąd

Postautor: przytulia » 2008-07-29, 13:07

narazie tylko ja i abc nie mamy zmian RM. Może też inna przyczyna objawów....

Waldziu
Posty: 391
Rejestracja: 2007-12-27, 13:54
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Postautor: Waldziu » 2008-07-29, 13:13

Ja tam nie wiem czy jestem specyficzny czy nie. Z tego o czytam macie małą ilość zmian. U mnie stwierdzono bardzo liczne zmiany o charakterze demielinizacji w mózgu, móżdżku, rdzeniu przedłużonym, mostku itd :( nie przekraczające 10 mm.
Po 6 miesiącach przyjmowania Rebifu mam liczne zmiany do 8 mm bez ognisk aktywnych. Zobaczymy co bedzie dalej.

Awatar użytkownika
Calhir
Posty: 440
Rejestracja: 2008-06-10, 10:10
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: Calhir » 2008-07-29, 13:48

U mnie na opisie porównującym RMI po 2 latach brania betaferonu znalazło się:

W kontrastowym badaniu MR głowy, sekwencje SE i FSE, obrazy T1 i T2 zależne, FLAIR oraz T1 zależne po podaniu i.v. środka kontrastowego, ilość i wielkość ognisk demielinizacyjnych widocznych w obrazach T2 zależnych i FLAIR przedstawia się podobnie jak w poprzednim badaniu. Aktualnie patologiczne wzmocnienie kontrastowe występuje co najmniej w jednym z ognisk lokalizujących się w sąsiedztwie tylnego odcinka trzonu lewej komory bocznej (w poprzednim badaniu nie obserwowano w tej okolicy patologicznego wzmocnienia kontrastowego).

Po 2 miesiącach od badania miałem rzut :shock:
Z powyższego opisu nie wiele rozumiem poza tym, że jest / było aktywne ognisko...

Awatar użytkownika
Bynik
Posty: 5714
Rejestracja: 2008-04-20, 20:49
Wiek: 59
Lokalizacja: zza winkla

Postautor: Bynik » 2008-07-29, 14:12

U mnie w opisie z przed miesiąca byli całkowicie mało wylewni :-D

"...Rozsiane ogniska demielinizacyjne w obrębie istoty białej okołokomorowej po stronie prawej wielkości do 2 cm, po lewej do 1,1 cm..."

No i zamiast zdjęć, które można by rodzinie i znajomym pokazywać dostałem płytkę. Ciekawe jak sobie to moja neurolog poogląda :-D Bo w gabinecie kompa nie ma, a płytki do domu jej nie dam. Skopiowałbym, ale przeciez nie jestem piratem ;-) :lol:
Obrazek

Anna
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-23, 12:56

Postautor: Anna » 2008-08-05, 14:43

Ja mialam rezonans kilka razy i mialam male zmiany widoczne na rezonansie a po pewnym czasie kolejny rezonans wykazal ze juz nic nie ma...pojawia sie i znika, wydawalo mi sie ze te zmiany zostaja na amen
Nie mam zdiagnozowanego SM, badalam sie jedynie w tym kierunku po przejsciu pozagałkowego zapalenia oka

przytulia
Posty: 2780
Rejestracja: 2007-08-16, 13:59
Lokalizacja: wiecie skąd

Postautor: przytulia » 2008-08-05, 18:11

Anna pisze:Ja mialam rezonans kilka razy i mialam male zmiany widoczne na rezonansie a po pewnym czasie kolejny rezonans wykazal ze juz nic nie ma...pojawia sie i znika, wydawalo mi sie ze te zmiany zostaja na amen
Nie mam zdiagnozowanego SM, badalam sie jedynie w tym kierunku po przejsciu pozagałkowego zapalenia oka


Życzę ci ,żeby to nie było SM i żeby nie wróciło.Ale pierwszy raz słyszę że stwierdzone w mózgu zmiany ZNIKNEŁY :8:


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 115 gości