Wzmocnione ogniska po kontraście

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Kulka
Posty: 176
Rejestracja: 2011-11-03, 12:37
Lokalizacja: Zabrze

Wzmocnione ogniska po kontraście

Postautor: Kulka » 2012-05-25, 08:25

Co oznacza zapis w wyniku MRI, mówiący o tym, że po podaniu kontrastu ogniska w mózgu (hiperintensywne) uległy wzmocnieniu? MRI było robione podczas "rzutu".

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2012-05-25, 10:25

Kulka, z tego, co mi wiadomo po podaniu kontrastu wzmacniają się świeże czyli aktywne ogniska. Pozdrawiam
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

Kulka
Posty: 176
Rejestracja: 2011-11-03, 12:37
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Kulka » 2012-05-25, 10:43

Tak, właśnie doczytałam (jak na złość po napisaniu posta a szukałam cały ranek), że to stan zapalny. Nie mniej przeczytałam też, że są one aktywne do 3 miesięcy. Bardzo dziękuję a_g_n_e_s :-)
Zastanawiam się, czy zawsze te aktywne zmiany "przearadzają" się później w "rzut"? Bo u nas to wyglądało tak, że narzeczony zdrętwiał w różnych miejscach, zbiegło się to z MRI w którym były te aktywne zmiany, ale drętwienia ustały i nic więcej dramatycznego się nie stało. Solu-medrol wycisza takie zmiany? Czy wręcz przeciwnie to jest? Bo borelioza mogła się wkurzyć po solu a jednak jak na razie jest cisza i spokój już 5 miesiąc

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2012-05-26, 13:27

Kulka, rzut czyli nasilenie objawów powoduje właśnie stan zapalny, który powinien "wygasić" Solumedrol. Na początku choroby część zmian może się wycofać, ale zwykle w miejscu uszkodzenia mieliny pozostają "blizny", widoczne w MRI jako ogniska, które nie wzmacniają się po podaniu kontrastu. Obraz radiologiczny nie zawsze jest adekwatny do objawów i uważam, że najlepszym "miernikiem" choroby jest samopoczucie chorego.
Pozdrawiam cieplutko
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

Kulka
Posty: 176
Rejestracja: 2011-11-03, 12:37
Lokalizacja: Zabrze

Postautor: Kulka » 2012-05-26, 15:33

Dziękuję :-)


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 129 gości