MRI głowy

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

klops2580
Posty: 11
Rejestracja: 2012-01-05, 14:48
Lokalizacja: ddc

MRI głowy

Postautor: klops2580 » 2012-06-17, 15:09

witam od ok 3 lat mam czeste silne bole głowy , mrowienie mog i zawroty głowy i mialem mri głowy oto wynik ;


Badanie wykonano aparatem Philips Achieva 1,5T uzyskując obrazy T1, T2 i PD zależne w płaszczyznach poprzecznej, czołowej i strzałkowej przed i po podaniu środka kontrastowego.


W okolicy pogranicza zatoki poprzecznej i esowatej po stronie prawej widoczna jest drobna przestrzeń płynowa średnicy 11mm odpowiadająca najpewniej torbieli pajęczynówki.
W obrębie płata czołowego półkul lewej mózgu stwierzono drobne wlk. 5mm, pojedyncze podkorowe ognisko hyperintensywne w obrazach T2-zależnych i FLAIR nie wykazujące wzmocnienia po podaniu paramegnetycznego środka kontrastowego, zmiana niespecyficzna naczyniopochodna ewentualnie demielinizacyjna lub poinfekcyjna. Innych zmian ogniskowych oraz obszarów patologicznego wzmocnienia kontrastowego w mózgowiu nie stwierdzono. Obszar siodła i nadsiodłowy prawidłowy. Ciało modzelowate prawidłowej szerokości, bez zmian ogniskowych. Układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony, symetryczny, bez przemieszczeń w linii środkowej. Komora IV i struktury tylnojamowe prawidłowe. Przestrzenie płynowe przymózgowei bruzdowanie na sklepistościmózgu nieposzerzone. W objętym badaniem odcinku rdzenia kręgowego zmian nie stwierdzono.


czy ten wynik jest prawidłowy ? co mam rozumiec pojeciem naczyniopochodne?
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez klops2580, łącznie zmieniany 1 raz.

rob
Posty: 597
Rejestracja: 2007-08-08, 09:50
Lokalizacja: Pomorskie

Postautor: rob » 2012-06-17, 20:34

Witam,
Naczyniopochodne czyli powstałe w wyniku zmian krążeniowych.
Jednak objawy wskazywały by na torbiel pajęczynówki. Jeżeli torbiel daje objawy ucisku (najczęściej bóle głowy, padaczka, powiekszanie się w kolejnych badaniach, rzadziej inne) to najlepiej poddać ją leczeniu neurochirurgicznemu, który zwykle polega na udrożnieniu torbieli bądż metodą endoskopową, bądż mikrochirurgiczną i nie jest zbyt skomplikowany. Decyzja co do operacji leży po stronie pacjenta, ponieważ torbiel prawie nigdy życiu nie zagraża, a operacja chociaż mało ryzykowna, to w 100% nie można wykluczyć ewentualnych powikłań.

Po za tym pamiętaj że to nie jest diagnoza interpretacja wyników badań powinna być wykonywana wraz z badaniem pacjenta i możliwością zebrania wywiadu. Dopiero mając obraz wszystkich składowych oraz wyniki badań dodatkowych można postawić rozpoznanie.

klops2580
Posty: 11
Rejestracja: 2012-01-05, 14:48
Lokalizacja: ddc

Postautor: klops2580 » 2012-06-17, 23:11

to mowisz ze bardziej mam sie skupic na tej torbieli? dzieki za odpowiedz

arronia
Posty: 240
Rejestracja: 2011-06-11, 11:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: arronia » 2012-08-28, 10:51

Jutro mam MRI głowy - po roku interferonów.
Ciekawe, co tam w środku słychać...
Zrobiłam kreatyninę, dorzucili mi eGFR. To tak pod kątem kontrastu, prawda? Żeby sprawdzić, czy nerki dadzą radę?
Kreatynina wyszła mi chyba ładna (0,75 przy normie 0,5-0,9). Ale to eGFR > 60 Czyli mało :( Nie wiem, jak to się ma do podawania kontrastu. Macie jakieś doświadczenie?

No i martwię się nerkami. Wcześniej nie było żadnych znaków, że coś nie tak. Objawów teraz chyba też nie mam. Bez sensu :(
It doesn't get any easier; you just go faster.

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2012-08-28, 13:09

arronia, GFR to badanie czynności nerek (dokładniejsze niż poziom kreatyniny) i, o ile dobrze pamiętam, norma u dorosłych to powyżej 60. Kontrast można podać również przy niższym poziomie, w zależności od wskazań i decyzji radiologa.
Pozdrawiam
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

arronia
Posty: 240
Rejestracja: 2011-06-11, 11:06
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: arronia » 2012-08-28, 17:51

Tak jak patrzyłam, to norma jest od 80/90. Ale zobaczymy, co na to radiolog.
Ostatnio mi się nerw trójdzielny zapalił, czyli może być ognisko do pooglądania z kontrastem.
It doesn't get any easier; you just go faster.

zozo
Posty: 81
Rejestracja: 2011-12-25, 12:54
Lokalizacja: Polska
Kontaktowanie:

Postautor: zozo » 2012-08-28, 21:36

ten eGFR masz w normie :) nie ma się co przejmować :)


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 223 gości