Diagnoza

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

Słońce
Posty: 4
Rejestracja: 2012-11-29, 07:45
Lokalizacja: Krakow

Diagnoza

Postautor: Słońce » 2012-11-29, 08:45

Witam, mam gorącą prośbę o pomoc. Postawiono mi diagnozę Sm na podstawie badania MR głowy, szyi, obecności prążków w płynie rdzeniowo mózgowy. Potwierdziło ją 3 neurologów. Problem mam, że występują u mnie objawy, które troszeczkę nie pasują tzn. fascykulacje, uczucie prądków po całym ciele, lekki zanik śródręcza, bóle mięśni, sztywność. Czasami mam wrażenie, że robaki mi chodzą pod skorą. Miałam robione badanie EMG tylko kończyn górnych, które wyszło bardzo dobrze oraz badanie oczu, borelioza, DNA, ANA, witaminy b12, tarczyca, było tego cały ogrom. Ręce opadają mi już, żaden neurolog nie chce mnie wysłać na badanie EMG, bo jak twierdzą nie widzą potrzeby, a te moje mięśnie tak sobie skakają i ten ból więc myślę, że to może SLA?. I na dodatek język mnie boli, wrażenie też pieczenia. Czy to normalne objawy przy Sm?. Proszę o radę, dziękuję.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Słońce, łącznie zmieniany 1 raz.
Slonce

Adam1976
Posty: 20
Rejestracja: 2012-11-11, 18:44
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Adam1976 » 2012-11-30, 23:52

Mam podobne objawy, prądy przy dużym zmęczeniu, bóle mięśni, skurcze, mrowienia i zaburzenia czucia od pasa w dół. Są dni, że czuję się jakbym dzień wcześniej przebiegł z 50 km. Pierwsze takie objawy miałem na brzuchu 1999 r. Od przyszłego tygodnia zaczynam program leczenia.
Wszyscy lekarze w dokumentacji piszą DEMIELINIZACJA, a podczas rozmowy SM.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adam1976, łącznie zmieniany 1 raz.

Słońce
Posty: 4
Rejestracja: 2012-11-29, 07:45
Lokalizacja: Krakow

Postautor: Słońce » 2012-12-01, 19:22

Witam, moje objawy są troszeczkę inne. Lekarze twierdzą że niby mam Sm od 2001, jestem sprawna w 100% tylko dokuczają mi te bóle, które się zaczęły już w ubiegłym roku, drętwienie itp. A w lutym miałam problem z ręką i od tego się zaczęło. Ręka wróciła do normy, ale doszły inne objawy. Mam mieć ponowne wykonany MRI i wtedy dopiero podejmie decyzję co dalej, na razie mam zażywać magnez, witaminę D, Kalcium, Cynk. Życzę dużo sił z tym diabelstwem, może nie będzie aż tak źle ;-)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Słońce, łącznie zmieniany 1 raz.
Slonce

BASIA 1
Posty: 60
Rejestracja: 2010-01-04, 14:42
Lokalizacja: Podkarpacie

Postautor: BASIA 1 » 2012-12-14, 21:10

Witam !! Podejrzewam złą diagnozę, ale za każdym razem gdy próbuję poruszyć temat z lekarzem słyszę jedno" to na pewno Sm". Objawy nie przemawiają za Sm, ale jak tu zdiagnozować się na nowo. Diagnoza postawiona na cząstkowych badaniach bez płynu nie jest diagnozą wiarygodną. W przypadku Sm powinny zostać wykonane wszystkie możliwe badania, aby wykluczyć , albo na 100 % potwierdzić chorobę. Co robić?? :-(

homag
Posty: 9019
Rejestracja: 2010-02-10, 17:44
Wiek: 61
Lokalizacja: Podkarpacie

Postautor: homag » 2012-12-15, 14:04

BASIA 1 pisze: Objawy nie przemawiają za Sm

Basiu i tego się trzymaj. Nie wyniki wpływają na to jak będzie wyglądać nasze życie, lecz objawy. Moja wiedza mi mówi, iż badanie płynu wcale nie potwierdzi sm.
Tak samo jak zmiany w RMI głowy, też wg. niektórych lekarzy nie są w 100% potwierdzeniem choroby. Jeżeli sm, to tylko na podstawie objawów, a jeżeli ich nie masz, trzymaj się z daleka od tej diagnozy.
Nie znam Twojej historii choroby, ale może poczytaj watki o atypowych na forum.
Niestety takie mamy realia, nasze kochane polskie, iż musimy sami często szukać przyczyn tego, co nam dolega.
Pozdrawiam. :-)

Słońce
Posty: 4
Rejestracja: 2012-11-29, 07:45
Lokalizacja: Krakow

Postautor: Słońce » 2012-12-15, 23:34

Dzien dobry Basiu :-) Zgadzam sie z poprzdnikiem jezeli chodzi o badania mri ,czy badanie plynu mozgowo-rdzeniowego,obecnosc prazkow oligoklonalnych wystepuje u ok.95% chorych na SM,ale tez wystepuja przy innych chorobach.Uwazam jednak ze powinny byc wykonane wszystkie badania lacznie z bolerioza.Nie mozna tak wystawic diagnozy SM, z tego co wiem musza wystepowac ogniska demielizacyjne w mri, obecnosc prazkow oligoklonowych, co najmniej 2 rzuty choroby.Moj lekarz rodzinny wyslal mnie na ponowna konsultacje bo on tez uwaza ze moje objawy nie sa typowe dla SM.Moze poszukaj dobrego neurologa nie wiem jakie masz objawy ,jedno wiem ze nie mozna zyc w niepewnosc bo to jest meczace .Zycze powodzenia,moze wszystko bedzie dorze moj lekarz mowi <nieraz matka natura nam cos takiego da i sama zabiera> zycze tego tobie i wszystkim w tym swiateczny okresie. :cry: ps przepraszam uzywam komputer bez polskich znakow :-/
Slonce

Daria
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-07, 20:20
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Daria » 2013-09-07, 20:33

Jestem w trakcie diagnostyki. Pierwsza tomografia głowy wykazała zmiany w mózgu, skierowana zostałam na rezonans który potwierdził artefagi. Zostałam przekierowana na konsultację do innego neurologa a ten skierował mnie do szpitala. W szpitalu z podejrzeniem LM? wykonali mi badania morfologiczne ( aby wykluczyć boreliozę ), potencjały wzrokowe, kolejny rezonans z kontrastem, badanie dna oka, punkcję lędźwiową.Już w domu czekam na wyniki. Nadal nie jestem pewna czy skrot LM odnosi się do Stwardnienia rozsianego. Dodam, ze od dawna cierpiałam na silne bole głowy stąd rozpoczęło się poszukiwanie przyczyny.

Daria
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-07, 20:20
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Daria » 2013-09-09, 18:49

oczywiście chodzi o artefakty.

AlicjaXYZ
Posty: 262
Rejestracja: 2012-12-27, 22:03
Lokalizacja: Kalisz

Postautor: AlicjaXYZ » 2013-09-09, 22:11

Daria, LM to raczej nie to samo co SM. Tutaj skróty:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Skr%C3%B3t ... _medycynie

Joanna.28
Posty: 282
Rejestracja: 2012-12-21, 14:09
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Joanna.28 » 2013-09-10, 12:09

Daria pisze:oczywiście chodzi o artefakty.


Cześć.

Mam pytanie o co chodzi z tymi artefaktami, bo u mnie w rezonansie kręgosłupa szyjnego pokazały się zmiany po kontraście ale niewidoczne w innych sekwencjach ale napisali, że prawdopodobnie to artefakty. Jak one powstają? Czy jest możliwe że po podaniu kontrastu zmiany niewidoczne w innych sekwencjach pojawią się? Czy to rzeczywiście jakieś błędy w badaniu? Czy taki rezonans trzeba powtórzyć?

Wiem że zadaję dużo pytań ale nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi na to.

Pozdrawiam i życzę zdrówka.

Asia
Joasia

Halina
Posty: 2372
Rejestracja: 2009-01-06, 11:51
Lokalizacja: śląskie
Kontaktowanie:

Postautor: Halina » 2013-09-10, 14:50

Joanna.28 pisze:Mam pytanie o co chodzi z tymi artefaktami,

Może to trochę przybliży
http://pl.wikipedia.org/wiki/Artefakt_%28radiologia%29

Joanna.28
Posty: 282
Rejestracja: 2012-12-21, 14:09
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Joanna.28 » 2013-09-10, 17:36

Hej.

Dzięki za odpowiedź. Nie wiem co mogło zakłócić rezonans, byłam w piżamie i nic metalowego nie miałam przy sobie i na sobie.

Pozdrawiam
Asia
Joasia

Daria
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-07, 20:20
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Daria » 2013-09-11, 20:09

tyko u mnie też nic nie zakłóciło rezonansu. nadal czekam na wyniki, więc nie wiele mogę powiedzieć. Wiem, że powinien być skrót SM a nie LM - może to było niewyraźne S, nie wiem. Wiem, że Lm w ogóle nie odnosi się do neurologii.
Joanna- lekarz sam powinien wysłać cię na kolejne badanie, ja miałam trzy rezonanse, w obu były widoczne zmiany z trzeciego nie mam jeszcze wyników. Po zweryfikowaniu wszystkich wyników badań lekarz zadzwoni do mnie z dobrą lub złą wiadomością. - pewnie jutro sama zadzwonię i zapytam.
Pan Doktor powiedział mi, że ludzie bardzo często nieświadomie żyją ze zmianami w mózgu i nic im sie nie dzieje, a przy dziesiejszej diagnostyce, dostępności badań, człowiek zaczyna panikować. Może ma rację, bo może rzeczywiście to tylko migrena i nic więcej się nie dzieje. Oby

Joanna.28
Posty: 282
Rejestracja: 2012-12-21, 14:09
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Joanna.28 » 2013-09-12, 08:00

Hej Daria
Raczej teraz lekarz (2razy już byłam w szpitalu, wstępnie diagnoza sm ale jeszcze pod znakiem zapytania ) mnie nie wyśle ponownie bo zmiany ale w mózgu mam tylko chcieli sprawdzić szyjny odcinek a tam wyszły te artefakty + wypukły krążek. A te zmiany ukazały się po podaniu kontrastu i zweryfikowali je że to są prawdopodobnie artefakty. A od kilku miesięcy (od czerwca) mam osłabioną lewą nogę i rękę ale w szyjnym nic nie wyszło.
Dla mnie te badania i rezonanse to czarna magia :-|

Pozdrawiam
Asia
Joasia

Daria
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-07, 20:20
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Daria » 2013-09-12, 20:09

Jestem po telefonicznej rozmowie z lekarzem. Badanie wykazało jednak zmiany w mózgu :(. Nadal czekamy na wyniki z punkcji. Powiedział, ze na razie mam się nie denerwować. Bo takie zmiany przy migrenach się zdarzają i ma nadzieje że na tym sie skończy. Jak pojawią się jakieś nowe objawy, poza bólami głowy mam się zgłosić do kliniki. A teraz pozostaje mi czekanie na wyniki czy w płynie mózgowo -rdzeniowym są prążki. Joanno może idź na konsultację do innego neurologa. Wcześniej byłam u jednej babeczki zleciła rezonans, eeg, i tomografię przepisała divascan, a gdy to tylko trochę osłabiło napady migren skierowała do innego, i tam dopiero zaczęła sie kolejna seria badań i wstępne podejrzenie Sm.


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości