Pierwsze wyniki MR

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

GoneWithTheWind
Posty: 4
Rejestracja: 2013-01-13, 09:54
Lokalizacja: Łódź

Pierwsze wyniki MR

Postautor: GoneWithTheWind » 2013-01-13, 10:25

Witam wszystkich, trafiłam tu po zarwanej nocy. Odebrałam wczoraj wyniki MR, neurolog dopiero za 10 dni :( a ja siedzę i płaczę, jestem przerażona i załamana. Czytanie w internecie na temat SM i tego, że mogę być chora tylko pogarsza mój nastrój no ale ie mogę przestać.
Bardzo was proszę o komentarz do mojego jego wyniku/objawów:

24 lat, kobieta, objaw: kilka razy (3-5) wystąpiło u mnie nagły, brak siły, ból głowy i częściowy zanik widzenia na lewe oko na kilka - kilkanaście minut, częściowo obraz w lewym oku jak za mgłą. Wszykie opisane objawy jednocześnie
Badanie: RM głowy w obrazach T1 i T2 zależnych,w płaszczyznach osiowych, czołowych i strzałkowych przed i po dożylnym kontraście w sekwencji Flair.
W istocie białej prawego płata czołowego widoczne jest pojedyncze ognisko hyperintensywne w sekwencji Flair o średnicy ok 2 mm, nie ulegające wzmocnieniu pokontrastowemu; dwie zmiany o podobnym charakterze widoczne w lewym płacie potylicznym wielkości 4mm. Obraz RM może odp. zmianom bliznowatym podemielinizacyjnym, pozapalnym lub poniedokrwiennym. Struktura mózgowia bez zmian ogniskowych bez cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Rezerwa płynowa zachowana, układ komorowy nieposzerzony bez cech ucisku i przemieszczeń.

Broszę o komentarz do wyników czy ilość i wielkość zmian ma znaczenia?

Awatar użytkownika
blanka
Posty: 7000
Rejestracja: 2012-09-07, 17:02
Wiek: 50
Lokalizacja: tarnowskie góry

Postautor: blanka » 2013-01-13, 11:03

Cześć. :-) Rozumiem Cię,ale tak na szybko człowiek chce wiedzieć-nie da sie bez lekarza.Czytając w necie,pogarszasz sobie nastrój,mało wiele to da,a sm ma i tak przebieg indywidualny.Poczekaj na opinię lekarza,to chyba bedzie najlepsze. Pierwszy szok minie,ogarniesz sprawę-wszyscy to przechodziliśmy.Pamiętaj ,że sm to nie wyrok. ma postacie łagodne,leki robia swoje,dużo objawów mija.Teraz pewnie nie tego chcesz słuchać,ale zobaczysz-da się żyć :-) ,nawet całkiem fajnie.Cierpliwości ;-) ,poukłada się.

Trzymaj sie cieplutko :-)
Blanka

Halina
Posty: 2372
Rejestracja: 2009-01-06, 11:51
Lokalizacja: śląskie
Kontaktowanie:

Postautor: Halina » 2013-01-13, 12:20

GoneWithTheWind pisze: Obraz RM może odp. zmianom bliznowatym podemielinizacyjnym, pozapalnym lub poniedokrwiennym. Struktura mózgowia bez zmian ogniskowych bez cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Rezerwa płynowa zachowana, układ komorowy nieposzerzony bez cech ucisku i przemieszczeń.

No już w opisie masz kilka sugestii co do pochodzenia zarejestrowanych zmian; a skoro "przekopujesz" internet nie skupiaj się tylko na SM-ie. Przyczyny mogą być naprawdę bardzo różne, łatwe do usunięcia też!

Awatar użytkownika
a_g_n_e_s
Posty: 3010
Rejestracja: 2007-07-09, 20:36
Wiek: 51
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: a_g_n_e_s » 2013-01-13, 12:35

GoneWithTheWind, ilość i wielkość zmian ma znaczenie, ale głównie przy ocenie ich progresji. Przy tak niewielu, drobnych i nie wzmacniających się po kontraście zmianach do SM jeszcze bardzo daleko. Odwiedź neurologa (myślę, że warto wybrać się również do okulisty), a na razie trzymaj się i nie poddawaj czarnym myślom.
Pozdrawiam
"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" Paulo Coelho

GoneWithTheWind
Posty: 4
Rejestracja: 2013-01-13, 09:54
Lokalizacja: Łódź

Postautor: GoneWithTheWind » 2013-01-14, 16:23

Dzięki za odp. Jeśli chodzi o okulistę to była we wrześniu, podobnie u laryngologa - zostałam do nich skierowana jeszcze przed neurologiem, dopiero kiedy nic nie stwierdzono , dostałam skierowanie do neurologa i ten wysłał mnie na MR.
Samopoczucie nadal kiepskie, jedyne co się zmieniło, przestałam siedzieć przed kom. dałam sobie spokój bo tylko pogarszało to mój stan psychiczny, nagle miałam wszystkie objawy Sm a myślami szykowałam się na tamten świat :) Nadal nie mogę spać, w ciągu dnia uronię łzę i boli mnie głowa ale to taki bój ze zmęczenia i stresu, jednak już nie lamentuje tylko zwyczajnie - co ma być to będzie, nie mam kontroli nad tym co się w moim ciele dzieje.

GoneWithTheWind
Posty: 4
Rejestracja: 2013-01-13, 09:54
Lokalizacja: Łódź

Postautor: GoneWithTheWind » 2013-01-15, 13:31

Cześć byłam dzisiaj u neurologa - udało przyśpieszyć się wizytę- Pani doc powiedziała,że mój wynik może znaczyć wszystko i nic. Nie skierowała mnie na żadne badania, kazała się zgłosić za 6 miesięcy po skierowanie na kolejny rezonans i zobaczymy co będzie.
Nie powiem kamień z serca ale jednak martwię się, że z jakiegoś powodu miałam te zaniki widzenia i zmiany w mojej głowie się wzięły. Nie chodzi o to czy mam SM czy nie tylko, co mi jest i jaka jest przyczyna tych zmian. Jeśli niedotlenieni mózgu to skąd się wzięło?

Jaka jest wasza opinia - myślę, że macie doświadczenie w poszukiwaniu diagnozy...- czy powinnam drążyć temat, iść do innego neurologa może jeszcze raz do okulisty? ostatnio zauważyłam,że popsuł mi się wzrok, gorzej widzę, nie mogę długo siedzieć przy komputerze czy czytać... Proszę o poradę :)

Pola1
Posty: 22
Rejestracja: 2012-11-08, 20:07
Lokalizacja: Polska

Postautor: Pola1 » 2013-01-15, 15:32

Cześć :) Zrobiłabym tak jak radzi Tobie neurolog, czyli powtórzyłabym rezonans za 6 miesięcy. Na podstawie objawów, które masz- czyli osłabienie i bóle głowy plus niecharakterystyczne zmiany w rezonansie żaden lekarz nie postawi Ci diagnozy sm. Obserwuj się po prostu, byle nie za bardzo- i staraj się żyć tak jak wcześniej :)

Lotka
Posty: 202
Rejestracja: 2012-12-31, 10:55
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: Lotka » 2013-01-17, 09:17

Ja w moim pierwszym rezonansie miałam wynik: Uwidoczniono kilka ognisk hiperintensywnych w obrazach T2 i PD zależnych oraz sekwencji FLAIR - u mnie ulegały wzmocnieniu po kontraście, miałam tych ognisk kilka o różnych rozmiarach, największe 7 mm. A mój pierwszy objaw w marcu zeszłego roku - przestałam widzieć na lewe oko, okulista stwierdził, ze to pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Widzenie wracało stopniowo, po miesiącu już widziałam (brałam sterydy na to - dexametason), ale mój wzrok w lewym oku już nie jest tak dobry i pewnie nie będzie. Pisze Ci to, bo tez u mnie zaczęło się od oka, ale wtedy nikt nie twierdził, że to SM, nikt! Więc może u Ciebie to zupełnie co innego, tego Ci życzę oczywiście. Zajmij się czymś, nie myśl o chorobach, lekarzach - żyj normalnie. Powodzenia.

GoneWithTheWind
Posty: 4
Rejestracja: 2013-01-13, 09:54
Lokalizacja: Łódź

Postautor: GoneWithTheWind » 2013-01-17, 20:36

Nie bardzo mi idzie powrót do normalności :( nie cieszę się z niczego, ciągle myślę o tym, że mogę być chora na coś, mam kiepski nastrój. Ciągle nasłuchuje swojego ciała, tylko mi coś strzyknie, zaboli, zdrętwieje.. i już myślę czy nie zaczyna się u mnie choroba O.o - MASAKRA :/ Boję się za za chwilę zacznę dostrzegać u siebie objawy, których nie ma.

Mam jeszcze pytanie, usłyszałam od neuro., że " mało który człowiek nie ma drobnych ognisk h. i że one mogą nic nie znaczyć..." no ale coś mi się nie chce wierzyć, że pojawienie się kilku zmian jest czymś normalnym i nie ma przyczyny, tylko jest normalną reakcją organizmu - przecież nawet pryszcz na nosie ma przyczynę :)
Czy spotkaliście się z opinią, że jeśli by zrobić rezonans każdemu to mało kto by nie miał drobnych zmian?

Awatar użytkownika
sylseb
Posty: 1412
Rejestracja: 2012-02-16, 13:27
Wiek: 54
Lokalizacja: Łódź

Postautor: sylseb » 2013-01-18, 08:10

GoneWithTheWind pisze:Mam jeszcze pytanie, usłyszałam od neuro., że " mało który człowiek nie ma drobnych ognisk h. i że one mogą nic nie znaczyć..."

Chyba Twój neuro ma rację. U mnie w rezonansie wyszły dość znaczne zmiany, a jednak poważny rzut miałam w wieku - jak na SM - podeszłym (41 lat). Nie sądzę, że pojawiły się ot tak, w ciągu miesiąca. Nie twierdzę, że zmiany nie mają przyczyny, jakaś jest na pewno, ale może utrata mieliny to jest naturalny proces, tylko u SM-owcu następuje dużo wcześniej? I przebiega gwałtowniej?
Pozdrawiam
SylwiU

Lotka
Posty: 202
Rejestracja: 2012-12-31, 10:55
Lokalizacja: lubelskie

Postautor: Lotka » 2013-01-18, 10:15

Jakby tego było mało, to u mnie jeszcze przy rezonansie wykryto torbielkę szyszynki, oczywiście zamarłam czytając opis, ale lekarka powiedziała mi wtedy ze sporo ludzi ma takie torbielki, nawet ok. 4% społeczeństwa, żyje i ma się dobrze. I że niejedna osoba ma pewnie niewykryte coś, co nie daje żadnych dokuczliwych objawów, ale jednak siedzi w głowie.

Joanna.28
Posty: 282
Rejestracja: 2012-12-21, 14:09
Lokalizacja: Pomorze

Postautor: Joanna.28 » 2013-01-22, 15:03

GoneWithTheWind pisze:Cześć byłam dzisiaj u neurologa - udało przyśpieszyć się wizytę- Pani doc powiedziała,że mój wynik może znaczyć wszystko i nic. Nie skierowała mnie na żadne badania, kazała się zgłosić za 6 miesięcy po skierowanie na kolejny rezonans i zobaczymy co będzie.
Nie powiem kamień z serca ale jednak martwię się, że z jakiegoś powodu miałam te zaniki widzenia i zmiany w mojej głowie się wzięły. Nie chodzi o to czy mam SM czy nie tylko, co mi jest i jaka jest przyczyna tych zmian. Jeśli niedotlenieni mózgu to skąd się wzięło?

Jaka jest wasza opinia - myślę, że macie doświadczenie w poszukiwaniu diagnozy...- czy powinnam drążyć temat, iść do innego neurologa może jeszcze raz do okulisty? ostatnio zauważyłam,że popsuł mi się wzrok, gorzej widzę, nie mogę długo siedzieć przy komputerze czy czytać... Proszę o poradę :)


Witaj.

U mnie sytuacja jest podobna, też mam zmiany w mózgu ale na razie obserwacja i też kontrolny rezonans za pół roku. Tylko że u mnie objawy inne.
Najlepiej się nie zamartwiać i żyć dalej normalnie. Ja tak zrobiłam. Jak bedzie coś sie miało stać to się stanie, nie mamy na to wpływu. A stres i zamartwianie pogorszy sprawę. Przede wszystkim dobra rada nie wsłuchiwać się w siebie bo inaczej wszystko będziesz podciągać pod SM. Zdrowi ludzie też czasami miewają rózne dziwne rzeczy

Pozdrawiam :-)
Joanna
Joasia


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 223 gości