Problem z diagnozą

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

axiz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-03-03, 21:44
Lokalizacja: Włoclawek

Problem z diagnozą

Postautor: axiz » 2013-03-09, 21:20

Witam.
Od roku mam problemy ze zdrowiem, w marcu zeszlego roku zaczelam dretwiec, a mianowicie cala prawa strona łacznie z kącikiem ust. Udalam sie do neurologa, otrzymalam skierowanie do szpitala. Wykonano mi punkcje ledzwiowa, tomografie glowy, rezonans głowy. Wszystkie badania wyszly dobrze, lekarze dali mi leki na uspokojenie i do domu. Ale pozostał niedowlad prawej reki i nogi. W rozpoznaniu napisano mi Encefalopatia niejasnej etiologii, zespół piramidowy prawostronny. Parestezje prawostronne. Po 8 miesiacach znow zaczelo sie silne dretwienie i przykurcz szyi, znów otrzymałam skierowanie do szpitla. Powtórzono mi rezonans glowy, wykonano mi dodatkowo rezonans szyi i tez nic. Bedac w szpitalu zaczął sie problem z prawym okiem, zaczelam widziec dosc niewyraznie, ale nie skierowano mnie na konsultacje. Po wypisaniu ze szpitala z diagnoza jak wyzej, udalam sie do okulisty, który stwierdzil, ze mam wade wzroku na prawe oko -2 (tlumaczyłam mu ze nigdy problemów z oczami nie mialam). Za miesiac bylam w szpitalu, ale juz w Bydgoszczy (skierowal mnie tam internista ), ale rowniez nic w badaniach nie wyszlo poza próba teżyczkowa dodatnia i niewielkim niedoborem wit b12, potwierdzono diagnoze Encefalopatia niejasnej etiologii, zespół piramidowy prawostronny. Parestezje prawostronne. W zwiazku z tym, ze oko sie pogarszalo, udalam sie prywatnie do okulisty skierowano mnie ponownie do szpitala, wykonano mi angiografie i lekarz prowadzacy stwierdzil, że "idzie mi zanik nerwu". Do tego wszystkiego mam skurcz akomodacji obu oczu, podawano mi sterydy, ale oka sie nie dało uratowac i ponoc sa to zmiany trwale. Skierowano mnie na konsultacje neurologiczna i pani doktor wyjasniła mi, ze wszystko wskazuje, ze jest to Sm, zasugerowala zeby wykonac rezonans głowy. Wykonano mi rezonans i taki jest jego wynik:
Bad. wykonano w sekwencjach SEi TSE, uzyskujac obrazy T1, T2 i PD-zalezne, w trzech płaszczyznach. Wykonano także sekwencje FLAIR, w przekrojach poprzecznych T1 zalezne przed i po podaniu środka cieniujacgo. Wykonano sekewncje dyfuzyjne.
W prawym placie czołowym w istocie bialej 2-3 drobne 2-3 mm hiperintensywne zmiany w T2 i słabo widoczne w TIRM, bez ograniczenia dyfuzji, wzmocnienia - lokalizacyjnie niecharakterystyczne dla SM, niewidoczne poprzednio -naczyniopochodne ?, demielinizacyjne?. Po podaniu CM ognisk nieprawidlowego wzmocnienia nie wykazano.
W zakresie nerwow wzrokowych po Cm bez cech wzmocnienia. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony .
W rozpoznaniu z okulistyki napisano mi: Neuropatia n.II OP. Susp. SM, skurcz akomodacji obu oczu. Niedowlad polowiczy prawostronny.
Tak sie zastanawiam coz to sa za zmiany gdyz MR wykonywałam juz po wyjsciu ze szpitala i nie rozmawielam jeszcze z lekarzem na ten temat, czekam tez na wynik wywolanych potencjałów wzrokowych i na wynik badania siatkówki .
Wszyscy lekarze sugeruja Sm, ale nikt nie potrafi postawic diagnozy.
Jestem jeszcze zielona w temacie, lekarze mowia o SM, a w rezonansie wyszlo, ze niby zmiany nie sa charakterystyczne dla SM, to cóz to moze byc, idzie sie załamać :(
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez axiz, łącznie zmieniany 2 razy.

axl
Posty: 92
Rejestracja: 2012-03-21, 14:19
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: axl » 2013-03-11, 13:18

Faktycznie objawy i wyniki rezonansu mogą wskazywać na SM, ale skoro lekarze do tej pory nie postawili diagnozy, to na pewno nie zrobi nikt tego przez internet :)
Co do tych niecharakterystycznych zmian, to mogę powiedzieć, że w przypadku tej choroby mało co można nazwać charakterystycznym czy standardowym.
Jeśli coś mogę doradzić to, żebyś nie kreowała sobie w głowie obrazu SM, który powszechnie jest bardzo negatywny, ale najczęściej budowany przez osoby, które niewiele mają z tą chorobą wspólnego.

axiz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-03-03, 21:44
Lokalizacja: Włoclawek

Postautor: axiz » 2013-03-11, 16:03

Jasne ze przez internet nikt nie postawi diagnozy :) Ja generalnie nawet jesli mam SM, nie jestem negatywnie nastawiona, wiem ze ta choroba jest zaskakujaca, ale da sie z nia zyc. W środe mam wizyte u neurologa, obejrzy te wyniki badan, moze sie juz wiecej dowiem, warto by bylo leczenie jakies zastosowac.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez axiz, łącznie zmieniany 1 raz.

axl
Posty: 92
Rejestracja: 2012-03-21, 14:19
Lokalizacja: Mazowsze

Postautor: axl » 2013-03-11, 20:17

A przed zastosowaniem leczenia warto się zastanowić czy je w ogóle stosować ;)
Na forum jest sporo tematów, gdzie są podane argumenty za i przeciw.
Najpierw jednak posłuchaj lekarza co ma Ci do powiedzenia.

axiz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-03-03, 21:44
Lokalizacja: Włoclawek

Postautor: axiz » 2013-03-13, 15:16

Dzis bylam u neurologa i stwierdzil, ze to Sm, na zwolnieniu tez tak napisal. Kazal mi jechac do Grudziadza, do szpitala, bo tam najlepiej diagnozuja Sm, a sam nie postawi ostatecznie takiej diagnozy. Nic z tego nie rozumiem, czemu lekarz nie moze sam postawic diagnozy tylko przez szpital musi sie to odbyc?? :(
Ostatnio zmieniony 2013-03-14, 16:45 przez axiz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
agaf75
Posty: 49
Rejestracja: 2012-08-29, 10:46
Lokalizacja: Gdynia

Postautor: agaf75 » 2013-03-14, 08:18

Może powiedział, że podejrzewa SM ? Szpital w Grudziądzu polecam, jestem pod opieką tego szpitala, bo mam tam program leczenia. Ale jak się tam zgłosiłam, zrobili mi od początku wszystkie badania, żeby wykluczyć pomyłkę w diagnozie. Jedź tam, wszystko Ci wytłumaczą, zrobią wszystkie badania, jeśli okaże się że to jednak SM, to masz od razu bardzo duże szanse na program leczenia. Pozdrawiam
Pozdrówka

axiz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-03-03, 21:44
Lokalizacja: Włoclawek

Postautor: axiz » 2013-03-14, 12:40

U mnie lekarze podejrzewaja Sm od marca zeszlego roku, a moj neurolog powiedzial ze w jego ocenie jest to Sm, ale na papierze nie chcial dac. Sprobuje w Grudziadzu.
Ostatnio zmieniony 2013-03-14, 16:44 przez axiz, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości