Rezonans rdzenia kręgowego- jaka jest fachowa nazwa?

Inne, kontrolne, wyniki, interpretacje itp.

Moderator: Beata:)

monika88
Posty: 24
Rejestracja: 2012-11-18, 19:24
Lokalizacja: północna Polska

Rezonans rdzenia kręgowego- jaka jest fachowa nazwa?

Postautor: monika88 » 2013-09-14, 15:17

Mam pytanie odnośnie rezonansu magnetycznego, a w zasadzie jego nazwy. Jako że mija rok od pierwszego i jedynego jak dotąd MRI mózgu - zapisywałam się dziś na kontrolne badanie porównawcze. Doszłam do wniosku, że przy okazji prywatnie zrobię rezonans rdzenia, żeby sprawdzić czy tam SM się nie panoszy (dotąd nie miałam takiego badania). Tu jednak pan, który telefonicznie mnie rejestrował, zbił mnie z tropu, bo powiedział, że nie ma takiego badania jak "rezonans rdzenia kręgowego" Chodzi zapewne o używaną nazwę, ale rejestrator nie umiał powiedzieć jakie badanie byłoby właściwe w przypadku SM. I tu mam do Was pytanie -czy rdzeń kręgowy kontroluje się poprzez rezonans kręgosłupa? Czy jest jakaś inna nazwa na to badanie? Jeśli miałoby to być MRI kręgosłupa, to czy wykonuje się badanie całego czy tylko którychś części? Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

jaszczurka
Posty: 588
Rejestracja: 2009-01-25, 00:37
Lokalizacja: chwilowo ok.Rabki

Postautor: jaszczurka » 2013-09-14, 16:09

Jakis mało pomocny ten pan :-) .Jakbyś nie powiedziała-czy MR rdzenia czy kregosłupa to powinien zakumać o co chodzi.Uzywa sie okreslenia "MR kręgosłupa" i zazwyczaj zaznacza,o który odcinek chodzi-szyjny,piersiowy,ledzwiowy...albo numerami kręgów,ale to chyba rzadziej.Nie wiem,czy można zrobić cały za jednym zamachem (ale why not? tylko bedzie trwało i kosztowało)-cena jest zazwyczaj podawana za jeden odcinek.Dobrze by było zaznaczyć,że badanie ma na celu sprawdzenie szczególnie pod kątem demielinizacji/zmian smowych,zeby sie na tym skupili i wiedzieli o co chodzi...bo jak idziesz ze skierowaniem,to tam masz wpisane kody schorzeń ,wskazanie czy podejrzenie i oni bez napinania sie wiedzą czego szukać.

Awatar użytkownika
rybka
Posty: 1974
Rejestracja: 2011-05-20, 18:58
Wiek: 52
Lokalizacja: OMC Kraków

Postautor: rybka » 2013-09-14, 19:47

raczej chyba nie można zrobić za jednym zamachem, bo ja miałam szyjny i piersiowy w różnych terminach. W sumie to nie drążyłam dlaczego :13: , powiedziano mi że się nie da i tyle :roll:
Uśmiechnij się
Dorota
DK - KWC

mamma
Posty: 115
Rejestracja: 2013-06-04, 00:06
Lokalizacja: okolice W-wy

Postautor: mamma » 2013-09-14, 22:11

rybka pisze:raczej chyba nie można zrobić za jednym zamachem


Można, miałam robioną całość.

Awatar użytkownika
rybka
Posty: 1974
Rejestracja: 2011-05-20, 18:58
Wiek: 52
Lokalizacja: OMC Kraków

Postautor: rybka » 2013-09-15, 09:14

mamma pisze:
rybka pisze:raczej chyba nie można zrobić za jednym zamachem


Można, miałam robioną całość.


czyli co kraj to obyczaj (a jak nie wiadomo o co chodzi to najczęściej o pieniądze)
Uśmiechnij się
Dorota
DK - KWC

monika88
Posty: 24
Rejestracja: 2012-11-18, 19:24
Lokalizacja: północna Polska

Postautor: monika88 » 2013-09-15, 10:16

jaszczurka pisze:Uzywa sie okreslenia "MR kręgosłupa" i zazwyczaj zaznacza,o który odcinek chodzi-szyjny,piersiowy,ledzwiowy...


Bardzo dziękuję za pomoc. :-) Tak podejrzewałam, ale rejestrator naprawdę mi zamieszał...

W poniedziałek zarejestruję się na rezonans głowy i całego kręgosłupa - ciekawe czy w przypadku odpłatnego badania zgodzą się zrobić wszystko za jednym razem. A później nie pozostaje nic innego niż mieć nadzieję, że wyniki będą satysfakcjonujące. :-)

mamma
Posty: 115
Rejestracja: 2013-06-04, 00:06
Lokalizacja: okolice W-wy

Postautor: mamma » 2013-09-15, 13:02

monika88 pisze: rezonans głowy i całego kręgosłupa

Może nieprecyzyjnie się wyraziłam. Miałam rezonans samego kręgosłupa, bez głowy.


Wróć do „Badania diagnostyczne w SM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości